Προς το περιεχόμενο

Adsl Modem / Router


witty

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλημέρα,

 

Προμηθευτήκαμε το Linksys WRT54GC για να έχει ο πελάτης μας ασύρματη σύνδεση.

Όταν προσπάθησε να το σετάρει δεν βρήκε πουθενά ρυθμίσεις του Ιντερνετ (VPI / VCI, Encapsulation, Protocol κτλ.)

 

Μετά ενημερωθήκαμε ότι δεν είναι adsl modem / router αλλά είναι broadband router!

 

Την πατήσαμε και εμείς έτσι. Το πήραμε για adsl ώστε να έχουμε ασύρματη σύνδεση αλλά τσάμπα κόπος..

 

Υπάρχει ιδέες ή προτάσεις για adsl modem / router και που το κόστος τους να μην ξεπερνάει τα 50??

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

siemens cl 110,zyxel 660r .αν εχεις ρουτερ απο τον provider βαλε αυτο και απλα συνδεσε πανω το wrt για να εχεις wireless.β.πηγαινε το πισω να στο αλλαξουν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα

Εχω ενα προβληματακι και νομιζω οτι ειναι αρκετα εξειδικευμενο για να ψαχνω απο δω κι απο κει,οποτε αν εχει τυχει σε καποιον παρακαλω να απαντησει.Πριν λίγο καιρο χρησιμοποιούσα το Linksys WRT54GC και το Microcom AD2636 στο δίκτυο του σπιτιού.Το ειχα σεταρει ετσι ωστε να εχουν επικονωνια μεταξυ τους και να εχω ενσυρματο και ασυρματο δικτυο.Με λιγα λογια,στο Linksys ειχα καρφωσει static IP(π.χ 10.0.0.16,255.0.0.0,10.0.0.2 gateway του microcom και DNS της παρόχου)οποτε το ενα εβλεπε το αλλο και εγω INTERNET!:-DTωρα ομως το microcom τα εφτυσε και έβαλα το router tτης παροχου,ενα Siemens CL110.Εκανα την ίδια διαδικασία και για το siemens μεσα στο linksys(192.168.1.16,255.255.255.0,192.168.1.1).Επειδή ομως και τα δύο πια ειχαν την ιδια gateway,αλλαξα την default του siemens σε 192.168.1.100. Και πάλι ομως κανενα αποτελεσμα.Ενω λογικα θα έπρεπε να δουλευει,δεν επικοιθνωνουν.Ολα τα firewall ειναι κλειστα και κανοντας ping μπορω να δω την ip linksys αλλα οχι του siemens.Καμμια ιδεα????Για τυχον ερωτησεις στειλτε και θα δωσω περισσοτερες πληροφοριες

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update

Τελικα άλλαξα το καλωδιο και αντι για την θύρα Internet χρησιμοποίησα μια απο τις Ethernet του Switch και δούλεψε!Ομως προσπαθώντας να ανοιξω μια πορτα(π.χ την 12001 στο siemens για την ip 192.168.1.10 που εχω σεταρει στο linksys και μετα απο το δευτερο την ιδια πορτα στην 192.168.1.3 του υπολογιστη) δεν μπορει να την ενεργοποιήσει.Τι κανω λάθος,με τις ιδιες ρυθμισεις το microcom λειτρουργουσε πολυ σωστα,φταίω εγω η το @#$@#siemens???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να στο κανω πιο απλο.linksys 192.168.1.1 Ip.

σιεμενς 192.168.1.2

στο λινκσυς κλεινεις τον dhcp και βαζεις το σιεμενσ πανω στο λινκσυς σε μια ethernet.μετα κανεις port forward στο σιεμενςσ σαν να μην υπηρχε το linksys.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...