Προς το περιεχόμενο

Σεισμος!!!! [uk]


Toufas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οι ελληνες επιστημονες και δημοσιογραφοι ηταν σωστοι

εγινε σεισμος....στην αγγλια!

 

Magnitude mb 4.9

Region ENGLAND, UNITED KINGDOM

English Midlands

Date time 2008-02-27 at 00:56:45.6 UTC

Location 53.38 N ; 0.21 W

Depth 26 km

Distances 42 km S Kingston upon hull (pop 302,296 ; local time 00:56 2008-02-27)

13 km W Louth (pop 16,635 ; local time 00:56 2008-02-27)

8 km E Market rasen (pop 3,569 ; local time 00:56 2008-02-27)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

μπα.... αφου λεγανε για 7 ριχτερ και για σεισμο στην Ελλαδα.

συμπτωση ηταν.

 

εγω λεω οτι αυριο καπου στην Ελλαδα θα γινει ενα τρακαρισμα!

σας εχω μαρτυρες οτι το ειπα πριν γινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως , σε μερος σαν την αγγλια, ειναι πιο τρομακτικο. ειχε πλακα να τα παιζει ο κοσμος και εγω να τους λεω ξερεις πανω απο 5.5 δεν ηταν αρα ηρεμισε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ρε πόύστη μου, έκανε σεισμό στο Hull και δε βούλιαξε;

 

Κρίμα, πολύ κρίμα...

 

μπα.... αφου λεγανε για 7 ριχτερ και για σεισμο στην Ελλαδα.

συμπτωση ηταν.

 

Λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει.. αν αρχίσουν κ σεισμοί στην αγγλία τότε θα πάω να κλειστώ σε μοναστήρι για να εξαγνιστεί η ψυχή μου. δι εντ οφ ντέιζ πλησιάζει.... ΜΕΤΑΝΟΕΊΤΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ Αγγλία έκανε σεισμό και όλοι το έχουν πάρει ως αστείο ακόμα και ο άτυχος που του ήρθε η καμινάδα στο κρεβάτι και κάνει επέμβαση σήμερα για να του φτιαξουν το χέρι.

 

Ούτε πανικός, ούτε "ειδικοί" επιστήμονες (ένας γεωλόγος είπε συμβαίνει κάθε 30 χρόνια περιπου, είναι φυσιολογικό), αλλά ούτε και δημοσιογράφοι να το παίζουν "ειδικοί".

 

Η ζωή συνεχίζεται κανονικά.

 

Αντίθετα παρατηρώ ότι στην Ελλάδα γίνεται πανικός και επικρατεί η ίδια κατάσταση σαν να έγινε σεισμός δίπλα στην Αθήνα.

 

Επίσης με διασκεδάζει η γεωγραφική γνώση των ελληνικών ΜΜΕ. Αντιγράφουν μερικές περιοχές/πόλεις από την ιστοσελίδα του BBC, χωρίς να κατανοούν τις αποστάσεις και τις εκτάσεις οι περιοχές αυτές καταλαμβάνουν.

 

Η λογοκρισία τον blog τους μάρανε.

 

Σημείωση, εγώ μένω στο Blyton, 5 μίλια από το επίκεντρο του σεισμού.

Καλή σας μέρα :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ρε apoll αυτο ελεγα και εγω το πρωι εδω στους συγκατικους, τους λεω στην ελλαδα θα πουνε οτι θα εχει κανα tsunami απο τον ατλαντικο και θα πνιξει την μεσογειο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΧαΧαΧα! :lol:

 

Με πήραν οι δικοί μου από Ελλάδα πριν απο λίγη ώρα, και με ρωτούσαν αν ήταν δυνατός ο σεισμός!!!!

 

Ενημέρωση. Με βάση τις ίδιες τηλεφωνικές συνομιλίες σήμερα το πρωί στο BBC R2 (εκπομπή του Johnnie Walker), υπάρχουν και άλλα θύματα του σεισμού.

 

α) Ένας παπαγάλος που έπεσε από μέσα στο κουβί καθώς κοιμόταν.

 

β) Ένα Αλεξανδρινό έχασε τρία φύλλα και ένα πέταλο. Η γυναίκα που το έχει φώναζε "Που είναι το Κράτος;" απεγνωσμένη από την κυβερνητική αδιαφορία για προστασία από το σεισμό. (και με γερή δόση του χιούμορ)

 

γ) Ένας γέροντας έπαθε σοκ γιατί πριν από το σεισμό έβλεπε την εκπομπή στην TV "Στοιχειωμένα Σπίτια" και μόλις τον πήρε ο ύπνος έγινε ο σεισμός.

 

δ) Μία γριούλα νόμισε ότι το σπίτι της είχε πνεύμα (poltergeist) και φώναξε τον παπά του χωριού μέσα στην νύχτα να το ξορκίσει.

 

Και μέσα σε όλα αυτά έχουν περάσει στα ψιλά οι ζημιές στις καμινάδες και ότι αρκετά σπίτια στην περιοχή του σεισμού έχουν δομικές ζημίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αλλιώς τα είδα τα πράγματα, εκτός αυτού είδα και σεισμολόγους στην τηλεόραση: http://www.cosmo.gr/videoPlay.aspx?vid=1217

 

Φαντάζομαι πως αν με 5,3 διαλύονται τα... υπέροχα αυτά κτίσματα, τότε με 6,5 δεν έχουν καμία ελπίδα. Αλλά έτσι κι αλλιώς οι πιο πολλοί στο νοίκι είναι, το πολύ-πολύ να σπάσει καμία μπανιέρα που ούτως ή άλλως δεν έχουν.

Ο σεισμός είναι πιο καταστροφικός όταν είναι σπάνιος, άσε που το πιθανότερο να κάνω με 5,3 είναι να αλλάξω πλευρό στο κρεβάτι, όχι να στέλνω φωτογραφίες στο BBC. Και στο σεισμό τουρίστες είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα σπιτια στην ελλαδα ειναι ετη φωτος μπροστα απο τα σπιτια στην αγγλια. οι σεισμογενεις περιοχες αναγκαζουνε για πιο γερες κατασκευες. τα σπιτια εδω αγγλια ειναι εντελος χαρτινα, αυτα που θεωρουμε σαν δεδομενα στην χωρα μας, δεν τα εχουνε.

στην αμερικη τα αναλογα και εκει, ολλανδια το ιδιο (λεω τα μερη που εχω ζησει σε σπιτι και οχι απλα εχω περασει απο αεροδρομιο :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα σπιτια στην ελλαδα ειναι ετη φωτος μπροστα απο τα σπιτια στην αγγλια. οι σεισμογενεις περιοχες αναγκαζουνε για πιο γερες κατασκευες. τα σπιτια εδω αγγλια ειναι εντελος χαρτινα, αυτα που θεωρουμε σαν δεδομενα στην χωρα μας, δεν τα εχουνε.

στην αμερικη τα αναλογα και εκει, ολλανδια το ιδιο (λεω τα μερη που εχω ζησει σε σπιτι και οχι απλα εχω περασει απο αεροδρομιο :P)

 

όταν λες "Αμερική" δεν εννοείς και την Καριφόρνια ε ?

Επίσης, το "γερό" σπίτι δεν εξαρτάται από το βάρος του αλλά, από την ευκαμψία του. Επομένως, ένα "χάρτινο" σπίτι, με σωστές συνδέσεις, έχει πολύ μεγαλύτερες πιθανότητες να επιβιώσει ενός σεισμού, από ένα βαρύ μπετονένιο σπίτι. Ο λόγος που στέκουν ακόμα πολλά σπίτια στην Ελλάδα είναι γιατί "το μπετόν έχει φιλότιμο", όπως λέει κι η πιάτσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν κανουνε καν συνδεσεις εδω, τουβλακια ενα πανω στο αλλο

στην αμερικη, στην νεα υορκη που εχω μινει συνολικα 1μιση μηνα σε 3 ταξιδια, τα σπιτια ηταν αρκετα γερα, αλλα δεν ειδα καποιο μικρο σπιτι να χτιζετε να δω τα θεμελια πως ειναι (στα μεγαλα κτίρια ακομα βαζουνε τα κλασσικα τεραστια ατσαλενια μακριναρια αν δεν κανω λαθος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...