Προς το περιεχόμενο

Το Siemens CL-110 αξίζει?


Billlis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχάς καλημέρα.

Εδώ και ένα μήνα έχω Forthnet 2play και το routeraki Siemens CL-110.

Θα ήθελα να μου πει κάποιος που γνωρίζει, αν με αυτό το router υπάρχει περίπτωση να πιάσω ικανοποιητική ταχύτητα (πάνω από 15MB). Τώρα συνδέομαι από Θεσσαλονίκη στα 12Mbps, στο site adsltest.forthnet.gr λέει ότι μπαίνω στα 9Mbps ενώ το speedtest.net με Αθήνα μου λέει 2,5Mbps και ping 167. Ο θόρυβος της γραμμής μου σύμφωνα με το router είναι 37.0 dB.

Τέλος, πρακτικά έχω κατεβάσει μέχρι και με 600Kbps σε πολύ ξεχωριστές περιπτώσεις (σπάνια).

Να πάρω άλλο Router?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το router δεν νομίζω να παίζει ρόλο. Σε εμένα μια χαρά παίζει. Έχει συγχρονίσει και στα 18 mbps (συνήθως στα 16.5). Καλύτερα να δανειστείς κάποιον από έναν φίλο σου και αν δεις διαφορά τον αλλάζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι με τι κατεβάζει και όχι με τι(λέει ότι) συνδέεται. Και εμένα μου λέει ότι συνδέεται στα 13 αλλά πάνω από 600Kbps δεν έχει πιάσει ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μένα το ρουτεράκι είναι άψογο. Κλειδώνει στα 22600 με line attenuation 10 db. Κατεβάζω με 2.1-2.2 mb/s σταθερά όταν βάζω 5 αρχεία από Rapidshare.

 

Και από ότι έχω διαβάσει το CL110 είναι πολύ σταθερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είτε με πολλά αρχεία όπως αναφέρεις, είτε με πολλά torrent με πολλούς seeders και ανοιγμένα τα κατάλληλα ports το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. 600Kbps στην καλύτερη των περιπτώσεων. Μετά τις 12 το βράδυ συνήθως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι με τι κατεβάζει και όχι με τι(λέει ότι) συνδέεται. Και εμένα μου λέει ότι συνδέεται στα 13 αλλά πάνω από 600Kbps δεν έχει πιάσει ποτέ.

ισχυουν αυτα που γραφω παρακατω.

Καταρχάς καλημέρα.

Εδώ και ένα μήνα έχω Forthnet 2play και το routeraki Siemens CL-110.

Θα ήθελα να μου πει κάποιος που γνωρίζει, αν με αυτό το router υπάρχει περίπτωση να πιάσω ικανοποιητική ταχύτητα (πάνω από 15MB). Τώρα συνδέομαι από Θεσσαλονίκη στα 12Mbps, στο site adsltest.forthnet.gr λέει ότι μπαίνω στα 9Mbps ενώ το speedtest.net με Αθήνα μου λέει 2,5Mbps και ping 167. Ο θόρυβος της γραμμής μου σύμφωνα με το router είναι 37.0 dB.

Τέλος, πρακτικά έχω κατεβάσει μέχρι και με 600Kbps σε πολύ ξεχωριστές περιπτώσεις (σπάνια).

Να πάρω άλλο Router?

 

α.το σιεμενς ειναι απο τα παρα ποολυ καλα.το που θελουμε να κλειδωνουμε με το που γινετε εχει διαφορα .και εγω 8ελω 24 αλλα εχω 15.δεν υπαρχει κατωτατο οριο.ειναι μεχρι 24 και το μεχρι σημαινει απο 1 μεχρι 24.καιρος να το καταλαβει αυτο ο κοσμος γιατι ακουω και λενε ε 24 δινουν δεν θα πιασω 15?τι ειναι μπασκετ και μετραμε καλα8ια?με 37 atteniuation ειναι μια χαρα εκει που κλειδωνεις.β.δεν 8α κανεις κανενα απο τα 2 τεστ που κανεις dioti eidika sto http://www.speedtest.νετ ο σερβερ ειναι στην Ontelecoms και παει χαλια.αμα κανεις τεστ στην αγγλια 8α βγαλεις πιο πολυ.β.τεστ κανεις απο http://www.ati.com ή http://www.microsoft.com και με download manager παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να διευκρινίσω κάτι: σε καμία περίπτωση δεν έχω την απαίτηση να μπαίνω στο internet με 24Mbps. Και με 13 που μπαίνω ικανοποιημένος είμαι, αρκεί να μπορέσω να τα εκμεταλλευτώ πλήρως.

Θα κάνω λίγο πιο συγκεκριμένες τις απορίες μου όμως:

Θεωρητικά με μια σύνδεση 10Mbps μπορείς να κατεβάσεις μέχρι και με 1,25MB/δευτερόλεπτο. Υπολογίζοντας θορύβους κτλ. εγώ που πιάνω 13Mbps δε θα έπρεπε να κατεβάζω με 1ΜΒ/δευτερόλεπτο?

Φήμες λένε ότι το Siemens CL-110 εκτός από μεγάλες θερμοκρασίες που πιάνει, έχει και μικρή μνήμη, ενώ η usb που έχει πάνω τρώει πόρους. Ισχύει? Και κατά πόσο αυτό επηρεάζει την ταχύτητα?

Τα ακριβότερα Router εκτός από Wireless, παραπάνω θύρες Ethernet και πιθανόν καλύτερη ασφάλεια που διαθέτουν, τι άλλα πλεονεκτήματα έχουν?

Όσον αφορά τα test που μου λες να κάνω poulinos, από αυτά τα δυο site έβαλα τέσσερα link με έναν manager και έπιασε κάτι λιγότερο από 200ΚΒ/δευτερόλεπτο μόνο, αλλά είναι με τις μέρες του.

Sorry αν κούρασα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το cl-110 έχει θύρα ethernet. Του βάζεις κ ένα switch κ έχεις όσες θύρες θέλεις. Βγάλε το USB και κάνε την σύνδεση με ethernet. Όσο για τα πιθανά προβλήματα, μόνο το router δεν φταίει. Δοκίμασε κάποιο άλλο από κανένα φίλο σου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να διευκρινίσω κάτι: σε καμία περίπτωση δεν έχω την απαίτηση να μπαίνω στο internet με 24Mbps. Και με 13 που μπαίνω ικανοποιημένος είμαι, αρκεί να μπορέσω να τα εκμεταλλευτώ πλήρως.

Θα κάνω λίγο πιο συγκεκριμένες τις απορίες μου όμως:

Θεωρητικά με μια σύνδεση 10Mbps μπορείς να κατεβάσεις μέχρι και με 1,25MB/δευτερόλεπτο. Υπολογίζοντας θορύβους κτλ. εγώ που πιάνω 13Mbps δε θα έπρεπε να κατεβάζω με 1ΜΒ/δευτερόλεπτο?

Φήμες λένε ότι το Siemens CL-110 εκτός από μεγάλες θερμοκρασίες που πιάνει, έχει και μικρή μνήμη, ενώ η usb που έχει πάνω τρώει πόρους. Ισχύει? Και κατά πόσο αυτό επηρεάζει την ταχύτητα?

Τα ακριβότερα Router εκτός από Wireless, παραπάνω θύρες Ethernet και πιθανόν καλύτερη ασφάλεια που διαθέτουν, τι άλλα πλεονεκτήματα έχουν?

Όσον αφορά τα test που μου λες να κάνω poulinos, από αυτά τα δυο site έβαλα τέσσερα link με έναν manager και έπιασε κάτι λιγότερο από 200ΚΒ/δευτερόλεπτο μόνο, αλλά είναι με τις μέρες του.

Sorry αν κούρασα!!!

 

με 13 mbps ναι πρεπει ναπεζεις στο 1/ mbyte.με σιεμενσ και 14,7 mbit παιζω 1,5 mbyte.ειναι ζεστο εκ γενετης δεν εχει προβλημα.ουτε αυτο με την μνημη.οχι usb παντα ethernet.

τα ακριβοτερα ρουτερ εχουν απλα wireless more ethernets αλλα σιγουρα κανενα δεν ειναι πιο στα8ερο απο το σιεμενσ.ενας λογος που 8α μπορουσε να κανει πιο αργο το download 8α ηταν αμα το margin sou επαιζε σε κανα 1 -3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...