Προς το περιεχόμενο

Speed Touch 585 v6 kai Philips ως repeater ;


N_Pellas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά λίγο τα φώτα σας!!!

Υπάρχει το speedtouch 585v6 Νο 1 το οποίο το έχω συνδέσει με ethernet στο pc για ιντερνέτ.

Επειδή χρειάζομαι ν΄αυξήσω λίγο την απόσταση του ασύρματου σήματος για το 2ο PC σκέφτηκα να βάλω ως repeater ένα από τα 2 επιπλέον μόντεμ ρούτερ που έχω στη διάθεσή μου, speed touch 585v5 Νο 2 ή philips CGA5720N/TE Νο 3 Αυτό που έχω κάνει ως τώρα είναι μεσω του μόντεμ Νο 1 έχω ψάξει με WDS και βρήκα ως άξες πόιντ το Νο 3 και πάτησα apply τι άλλο να κάνω ή τι να κάνω για να παίξει όπως θέλω;

Στον 2ο υπολογιστή στον κάτω όροφο έχω ασύρματη κάρτα δικτύου και θέλω να μπαίνω ιντερνέτ μέσω του repeater μια και το σήμα είναι ασθενικό μόνο με το Νο 1 και ασφαλώς με πολλά ντισκονέ... Γίνεται;;;;:rolleyes:

 

Υ.Γ Συγνώμη που έκανα κι σε άλλο θέμα το ίδιο ερώτημα...

και για οτενέτ Belkin Wireless Router Annex A N1 ή Us Robotics Wireless Router Annex A Ndx ; Ποιό είναι πιο σταθερό για τις γραμμές της Ελλάδας μας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα πιο σταθερα ειναι speedtouch siemens.οσο για το αλλο που ρωτας απλα βαζεις το access point να παιξει ως repeater η ως wds και παιζει.σε level one εγω το εβαλα σαν repeater του ειπα οτι το gateway einai to 192.168.1.254 και επαιξε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά: Έχω το SpeedTouch ν6 για το ιντερνέτ κι από εκεί βρίσκω και δηλώνω με WDS ως access point το SpeedTouch ν5.

Μετά θα μπώ στο μενού του SpeedTouch ν5 και θα δηλώσω την default Gateway του ν6; Πως θα το κάνω ακριβώς; Level one ποιό από τα δύο και που υπάρχει αυτή η επιλογή; Αν είναι εύκολο κάντο μου λίγο πιο λιανά!

Σ΄ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά: Έχω το SpeedTouch ν6 για το ιντερνέτ κι από εκεί βρίσκω και δηλώνω με WDS ως access point το SpeedTouch ν5.

Μετά θα μπώ στο μενού του SpeedTouch ν5 και θα δηλώσω την default Gateway του ν6; Πως θα το κάνω ακριβώς; Level one ποιό από τα δύο και που υπάρχει αυτή η επιλογή; Αν είναι εύκολο κάντο μου λίγο πιο λιανά!

Σ΄ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων....

 

δεν ξερω αν μπορει το speedtouch να πεξει ως wds.εγω τι ειχα κανει.ειχα ενα belkin σε ενα φιλο το ειχα σεταρει κανονικα οπως ενα οποιοδηποτε ρουτερ που απλα θελω να μπει στο ιντερνετ.μετα ειχα ενα level one που ηταν access point αλλα μπορουσε να παιξει και σαν repeater.οποτε μπηκα μεσα στο Interface του level one το εβαλα να παιξει σαν repeater εψαξε για αυσμρατο δικττυο και βρηκε το belkin του ειπα οτι ναι αυτο ειναι το σωστο και απλα του ειπα οτι η ip του belkin ιταν η 192.168.1.1.και επαιξε απευ8ειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το SpeedTouch έχει WDS και τώρα αν κατάλαβα αυτό που πρέπει να κάνω είναι: Το SpeedTouch που θέλω να παίξει το ρόλο του repeater από αυτό θα ψάξω για access point έτσι; και μετά του δίνω και την ΙΡ του SpeedTouch που είναι στην DSL γραμμή. Το DHCP να το κλείσω; Το WDS και στα 2 SpeedTouch ανοιχτά (- αμφίδρομα -)δηλαδή; ή μόνο στο repeater;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...