Προς το περιεχόμενο

Αγορά Wifi - router. Ποιο????


aldon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η γραμμή σου είναι κλειδωμένη από τον παροχό σου στα 768/192. το μοντεμ ακριβώς από πάνω γράφει attainable rate. που σημαίνει στα πόσα συγχρονίζει η γραμμή σου. στα 11,5 περίπου mbit λοιπόν θα είναι το μέγιστο δυνατόν. αν κ δεν τα πολυεμπιστεύομαι αυτά γιατί στο siemens πριν με ενεργοποιήσουν σε 2Play, μου έδειχνε ότι η γραμμή συγχρονίζει στα 13mbit ενώ κανονικά έπρεπε να πιάνω(και πιάνω) σχεδόν 20mbit. από το downstream attenuation σου δείχνει ότι μπορείς να πιάσεις μέχρι 16,5 mbit πάντως και κάπου εκεί να περιμένεις όταν με το καλό έρθει κάλυψη και στην περιοχή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

το attainable δεν βγενει παντα σωστα οταν ισε 768 διοτι 8α αλλαξεις dslam κτλ κτλ adsl2+ μετα οχι g.dmt και παει λεγοντας.πραγματι κανονικα 8α πρεπει να πετυχει κοντα στα 15.εχει σχεδον ιδια χαρακτηριστικα με αυτα που ειχα και εγω με 768

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
24άρα εδώ στη Λάρισα που είμαι... λίγο δύσκολο. Εδώ ακόμα περιμένουμε την αναβάθμιση της 768 σε 1024:mad:

 

Ναι :-D σήμερα είδα ότι η 768 μετατράπηκε σε 1024 γιουχου!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η γραμμή σου είναι κλειδωμένη από τον παροχό σου στα 768/192. το μοντεμ ακριβώς από πάνω γράφει attainable rate. που σημαίνει στα πόσα συγχρονίζει η γραμμή σου. στα 11,5 περίπου mbit λοιπόν θα είναι το μέγιστο δυνατόν. αν κ δεν τα πολυεμπιστεύομαι αυτά γιατί στο siemens πριν με ενεργοποιήσουν σε 2Play, μου έδειχνε ότι η γραμμή συγχρονίζει στα 13mbit ενώ κανονικά έπρεπε να πιάνω(και πιάνω) σχεδόν 20mbit. από το downstream attenuation σου δείχνει ότι μπορείς να πιάσεις μέχρι 16,5 mbit πάντως και κάπου εκεί να περιμένεις όταν με το καλό έρθει κάλυψη και στην περιοχή σου.

το attainable εχαρτατε απο πολλα οποτε οταν ησουν πριν 1 mbit ειναι λιγο σχετικο το attainable.οσο ξερω εξαρτατε αν 8α κλειδωσεις σε fast η σε interleave οπως και απο αλλα πραγματα οποτε για αυτο ισως δεν ειδες το σωστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδες.

 

Ακούω απο όλους οτι το Siemens CL-100 ειναι σκυλι.

Για 6 μήνες δεν ειχα κανενα πρβμα αλλα τον τελευταιο καιρο μόλις ζεσταινεται πεφτει δραματικα η ταχυτητα.

 

Θέλω αμεσα να αγοράσω καινούργιο και είμαι μεταξύ δυο (ασυρματα) Asus WL-600G και USR809108A. Το USR ειναι αισθητά ακριβοτερο...

Προτάσεις???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγουρα δεν μειωνεται η ταχυτητα σου λογω κανενος προβληματος με την γραμμη.για δες ποσο ειναι το margin σου τη στιγμη που δεν κατεβαζεις γρηγορα.εγω 8α ξαναπερνα siemens η linksys.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thnx γεια τη βοήθεια poulinos.

Σημερα ολοκλήρωσα την ερευνα αγοράς και σχεδόν σίγουρα θα παραγείλω το

USR809108A από το πλαίσιο. Κυρίως για λόγους κάλυψης(διόροφο σπίτι) αλλά καί ονόματος...

 

ΥΓ: Επειδή είναι πρώτη φορά που παραγγέλνς κάτι μέσω web υπ'αρχει κάτι που πρέπει να προσέξω?

Εχει υπαρξει ποτέ καποιο προβλημα με παραγγελίες από πλαίσιο (πληρωμή με αντικαταβολή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thnx για τη βοήθεια poulinos.

Σημερα ολοκλήρωσα την ερευνα αγοράς και σχεδόν σίγουρα θα παραγείλω το

USR809108A από το πλαίσιο. Κυρίως για λόγους κάλυψης(διόροφο σπίτι) αλλά καί ονόματος...

 

ΥΓ: Επειδή είναι πρώτη φορά που παραγγέλνω κάτι μέσω web υπ'αρχει κάτι που πρέπει να προσέξω?

Εχει υπαρξει ποτέ καποιο προβλημα με παραγγελίες από πλαίσιο (πληρωμή με αντικαταβολή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ θα σου πρότεινα το Asus WL-500g Premium ή το Asus WL-500W εαν έχεις ήδη κάποιο modem/router το οποίο μπορείς να το βάλεις σε bridge mode.

 

H ουσιαστική διαφορά μεταξύ τους είναι ότι το 500W υποστηρίζει 802.11n draft και έχει εξαρχής 32mb ram ενώ το 500g Premium υποστηρίζει 802.11g και έχει 16mb ram (τα οποία τα κάνεις 32mb με φλασάρισμα με νεο firmware αφού υπάρχουν μεν αλλά τα υπόλοιπα 16mb είναι απενεργοποιημένα). Cpu έχουν και τα 2 έναν 32 bit της broadcom (BCM4704) οποίος δουλεύει στα 264mhz.

 

Μαζί με έναν εξωτερικό δίσκο κάνεις ένα τέλειο κατεβαστήρι. Η όλη μαγκιά είναι ότι το firmware τους είναι open-source από την Asus, οπότε καταλαβαίνεις....

 

έχω το 500W ( με το fimware του φοβερού Oleg )και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.O print server του με έναν canon ip4300 που έχω δουλεύει τζάμι, απλά δεν μπορεί να δείξει τα στατικά που δείχνουν οι drivers της canon οπως πχ τη στάθμη στα δοχεία των μελανιών που προσωπικά δεν με πολυ ενδιαφέρει κιόλας.

 

 

περισσότερα για να δεις εδώ

http://wl500g.info/index.php

 

 

Τέλος, εαν τα πας καλά και με το κολλητήρι μπορείς να φθάσεις τη μνήμη τους στα 128mb!

 

ΥΓ. Απ' όσο γνωρίζω, ΜΟΝΟ το usr 9113 έχει 32mb ram

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιφέρουσα άποψη πάνω που νόμιζα ότι είχα κατασταλάξει...

Δυο πρόχειρες σκέψεις...

 

-με ανησυχεί λίγο η εμβέλεια...να βάζω πρόσθετες κεραίες αυξάνει χωρίς λόγω το κόστος το οποίο ειναι μόλις 10Ε λιγότερα του υσρ...

-Επίσης, η πρόσθετη μνήμη δεν ξέρω σε τι θα μου χρησιμεύσει

-Το βρήκα μόνο στο e-shop και δεν ξερω αν θα έχω ικανοποιητικό after-sales support..

 

Ps: Οσο για το κολλητήρι αυτή τη στιγμή είναι απασχολημένο για να δουλεψει ένας άτιμος ενισχυτής...Μακάρι να είχα χρόνο για πειραματισμούς αλλά οι προθεσμίες μου τελειώνουν οπότε χρόνος για ντράβαλα δεν παίζει!:shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιφέρουσα άποψη πάνω που νόμιζα ότι είχα κατασταλάξει...

Δυο πρόχειρες σκέψεις...

 

-με ανησυχεί λίγο η εμβέλεια...να βάζω πρόσθετες κεραίες αυξάνει χωρίς λόγω το κόστος το οποίο ειναι μόλις 10Ε λιγότερα του υσρ...

-Επίσης, η πρόσθετη μνήμη δεν ξέρω σε τι θα μου χρησιμεύσει

-Το βρήκα μόνο στο e-shop και δεν ξερω αν θα έχω ικανοποιητικό after-sales support..

 

Ps: Οσο για το κολλητήρι αυτή τη στιγμή είναι απασχολημένο για να δουλεψει ένας άτιμος ενισχυτής...Μακάρι να είχα χρόνο για πειραματισμούς αλλά οι προθεσμίες μου τελειώνουν οπότε χρόνος για ντράβαλα δεν παίζει!:shock:

 

Κοίταξε το 500W λόγω του ότι υποστηρίζει 802.11n έχει 3 κεραίες (οι οποίες δεν είναι αποσπώμενες, δυστυχώς) και συνεπώς απ' ότι έχω διαβάσει σου δίνει καλύτερο σήμα σε σχέση με το 500g Premium που έχει μία. Όσο αναφορά για το σήμα επειδή μένω σε διαμέρισμα, δεν ξέρω πως τα πάει στους από πάνω ή από κάτω ορόφους. Πάντως, σε όλο το διαμέρισμα που μένω έχω καμπάνα σήμα όπου και να πάω. Άντε να πάει 4/5 στα vista. Για το 500g Premium δεν ξέρω γιατί δεν το έχω.

 

2 reviews από το Xbitlabs για να πάρεις μία γεύση.

WL-500w

http://www.xbitlabs.com/articles/other/display/asus-wl500w.html

 

WL-500g Premium

http://www.xbitlabs.com/articles/other/display/asus-wl500g-premium.html

 

Περισσότερη μνήμη=περισσότερα connections σε p2p εφαρμογές + ότι μπουκώνει πιο δύσκολα.

 

Για το e-shop έχω ακούσει και έχω διαβάσει διάφορα. Δεν μου έχει τύχει και ούτε φυσικά θέλω να πάω βόλτα από το service τους.

 

[offtopic] Όλοι βρίζουν το service και γενικότερα την εξυπηρέτηση του e-shop και από την άλλη έχουν θεοποιήσει πχ το πλαίσιο και το service του ενώ προσωπικά εμένα το service του πλαισίου με έχει ταλαιπωρήσει με αποκορύφωμα τη τελευταία φορά να τους κάνω καταγγελία για να κάνω τη δουλειά μου( για όποιον θέλει να δει http://www.katagelies.gr/katagelies/component/option,com_loudmouth/task,topic/id,527/Itemid,36/).[/offtopic]

 

Άποψη μου είναι ότι όλα τα services γενικότερα των καταστημάτων που πουλάνε είδη τεχνολογίας είναι το ίδιο χάλια απλά είναι θέμα να μη σου τύχει.

 

Από την άλλη μεριά προχθές αγόρασα ένα ακόμα ρουτερ το TP-LINK TL-WR641G (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.612327) για ένα φίλο μου ο οποίος ήθελε κάτι φθηνό για να κάνει τη δουλειά του χωρίς καλώδια. Επειδή, του το σέταρα εγώ, μπορώ να πω ότι έμεινα άναυδος με την ευκολία χρήσης του. Καταρχάς από χαρακτηριστηκά έχει ότι μπορεί να ζητήσει κανένας (http://www.tp-link.com/products/product_fea.asp?id=1). Από την άλλη μου φάνηκε πανεύκολο στη χρήση, γρήγορο,μικρό, όμορφο, ενώ ακόμα, δεν ζεστανόταν ιδιαίτερα σε σχέση με το 500w. Ήταν το πρώτο ρουτερ που δοκίμαζα και έπαιζε με την μία το port forwarding για εφαρμογές p2p (emule,torrent) χωρίς να καθίσεις να διαβάσεις οδηγούς ολόκληρους με το πως γίνεται. Είναι πολύ σταθερό, το δοκίμασα σε 2mbps οτενετ με ένα d-link 320t ethernet modem σε brigde mode τουλάχιστον για μία ημέρα που το είχα εγώ. Κατέβαζα 2 iso από διανομές linux 700Mb το καθένα, είχα ανοιχτό το e-mule και κατέβαζε καθώς επίσης και το utorrent το οποίο και αυτό κατέβαζε, ενώ τέλος σερφαρα στο internet με πολυ καλή ταχύτητα χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Για 34,8ευρώ που είχε νομίζω ότι είναι παραπάνω από τέλειο, προσωπικά πάντα.

 

Συνοψίζοντας, το 500w είναι ένα καλό ρουτερ, σύγχρονο, υποστηρίζει σχεδόν τα πάντα για την κατηγορία του, είναι γρήγορο, γίνεται με ένα δίσκο κατεβαστήρι, υπάρχει τεράστια υποστήριξη στο http://wl500g.info/index.php (η υποστήριξη από μεριάς asus θα μπορούσε να είναι και καλύτερη) καθώς και ποικιλία από firmwares, αλλα είναι δυστροπο, θέλει πολυυυυ χρόνο για να το μάθεις σε περίπτωση που το τρέχεις με πειραγμένο firmware για να εκμεταλλευτείς στο μέγιστο τις δυνατοτητές του ενω επίσης θέλει γνώσεις από linux. Θέμα με το πόσο δίσκο όσο αναφορά τη χωρητικότητα δεν παίζει, γιατί μόλις του βάλεις firmware του oleg και στησεις ssh κονσόλα, κάνεις partitioning το δίσκο σε ext3 μέσα από τη κονσόλα ενώ θα πρέπει οπωσδήποτε ο δίσκος να έχει δικιά του τροφοδοσία-πακ και να μην τραβάει ρεύμα απο τη usb.

 

Από την άλλη πλευρά, το TL-WR641G είναι μικρό, φθηνό, έχει τα πάντα και ακόμα περισσότερα για τη κατηγορία του, είναι σταθερό, δεν ζεσταίνεται πολύ, είναι εύχρηστο από μεριάς fimware καθώς και λειτουργικότητας και από σήμα που σε ενδιαφέρει, παίζει τουλάχιστον για ένα όροφο από κάτω σε μονοκατοικία με 4/5 σήμα σύμφωνα με τα vista. Εαν θέλεις μπορώ να πω στο φίλο μου να πάρει το φορητό του και να παει στο ισόγειο για να δούμε πως τα πάει με 2 ορόφους.

 

Ότι σου προτείνω είναι καθαρά routers δεν είναι modem/router που σημαίνει ότι πρέπει να έχεις κάποιο ethernet modem ή καποιο άλλο modem/router το οποίο να μπορείς να το βάλεις σε bridge mode.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αγοράσει το ρούτερ TP-LINK TL-WR642G SUPER G το οποίο παρ΄όλο που είναι φτηνό αποδείχθηκε άψογο και σταθερότατο, όπως αναφέρει πιο πάνω ο SiliconManC. Είχα το D-LINK DI-624 rev. C το οποίο μου είχαν φέρει από τις ΗΠΑ, πριν 3 χρόνια, απαράδεκτο ρούτερ, αφού έκανε μόνο του συνεχείς επανεκκινήσεις με αποτέλεσμα το ασύρματο δίκτυο να έχει συνεχείς αποσυνδέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...