Προς το περιεχόμενο

Ποιό τραγούδι ακούτε τώρα?


rile

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 27,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

Μάλλον το Stairway to heaven δεν ηταν το μόνο που αντέγραψαν οι Zeppelin.

Εκανα μία γύρα στο ΥΤ και το Google και βρήκα "παπάδες" .

 

To Whole Lotta Love, είναι αντιγραφή του You Need Love του Willie Dixon που υπάρχει μόνο σε εκτέλεση Muddy Waters.

Πρώτοι οι Small Faces το διασκεύασαν το 1966.

Βρήκα και μια λίστα με πολλά τραγούδια που οι Zeppelin απέδωσαν ελάχιστα (έως καθόλου) δικαιώματα.

Και άσχημες ιστορίες διάβασα με μπλουζίστες που έκλεβαν (από τον αδερφό του Willie Dixon)

 

Ιδού η λίστα.

Οσο ψάξεις, τόσο θα εκπλαγείς

 

Led Zeppelin Title Year Credit due to [/size]

 

Babe, I’m Gonna Leave You 1969 / Anne Bredon Babe, I’m Gonna Leave You [/size]1960 [/size]

Dazed and Confused 1969 /Jake Holmes Dazed and Confused [/size]1967 [/size]

Black Mountain Side 1969 /Bert jansch Blackwaterside 1966 [/size]

How Many More Times 1969 /Howlin’ Wolf No Place to Go 1959 [/size]

How Many More Times 1969 /The Yardbirds Smokestack Lightnin’ 1965 [/size]

Whole Lotta Love 1969 /Willie Dixon You Need Love 1962 [/size]

The Lemon Song 1969 /Howlin’ Wolf Killing Floor 1966 [/size]

Bring It On Home 1970 /Sonny Boy Williamson Bring It On Home 1963 [/size]

Hats Off to (Roy) Harper 1970 /Bukka White Shake ‘Em On Down 1937 [/size]

Hats Off to (Roy) Harper 1970 /Oscar Woods The Lone Wolf Blues 1936 [/size]

Since I’ve Been loving You 1970 /Moby Grape Never 1968 [/size]

Stairway to Heaven 1971 /Spirit Taurus 1968 [/size]

Custard Pie 1975 /Sleepy John Estes Drop Down Mama 1935 [/size]

Custard Pie 1975 /Blind Boy Fuller I Want Some of Your Pie 1940 [/size]

In My Time of Dying 1975 /Josh White Jesus Gonna Make Up My Dying Bed 1933 [/size]

Boogie With Stu 1975 /Ritchie Valens Ooh My Head 1959 [/size]

Oh boy.. Δεν θα έκανες τόσο κόπο να γράψεις κουρτίνα αν καταλάβαινες τι έγραφα. Προσπερνώ και δεν με νοιαζει αν αντέγραψαν όσο με νοιάζει ότι έκαναν επιτυχίες που θα ακούνε και τα παιδιά μου που λέει ο λογος. Τιμώ λοιπόν ότι αρέσει στα αυτιά μου και δεν υπάρχει καλλιτέχνης που να μην έχει επιρροή. Τόσο απλά. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΌ ΜΉΝΑ ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΌΣ ΑΝΈΣΤΗ!

Cult Of Personality

Living Colour

https://m.youtube.com/watch?v=mM-hD-iJ9NI

 

AΛΗΘΏΣ στεφαντή! Βλέπω έφερες επιτέλους και την οχτάρα τη μπάλα μαζί... :ph34r: :X  B)  ;)  :ph34r:

 

Δε γίνεται να μη στο αφιερώσω, είναι μια μεγάλη στιγμή αυτή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oh boy.. Δεν θα έκανες τόσο κόπο να γράψεις κουρτίνα αν καταλάβαινες τι έγραφα. Προσπερνώ και δεν με νοιαζει αν αντέγραψαν όσο με νοιάζει ότι έκαναν επιτυχίες που θα ακούνε και τα παιδιά μου που λέει ο λογος. Τιμώ λοιπόν ότι αρέσει στα αυτιά μου και δεν υπάρχει καλλιτέχνης που να μην έχει επιρροή. Τόσο απλά. ;)

 

Κατ'αρχήν...thanks γιά το boy  :)

Καθόλου κόπος (αστείον ποσόν) αφού έκανα copy paste από ένα σχόλιο στο ΥΤ  ;)

Σεβαστό να προσπερνάς και να μην σε νοιάζει και να σε ενδιαφέρουν μόνο οι επιτυχίες.

Να δέχεσαι όμως ότι κάποιοι άλλοι διαφέρουν και τους νοιάζει (όπως και τον δικαστή που επιδικάζει το κλέψιμο στο Stairway μέσα στον μήνα που διανύουμε) όταν οι "επιτυχημένοι" τα έχουν καταφέρει στις πλάτες κάποιων άλλων και εις βάρος τους.

Επιρροή να έχει αλλά να το αναφέρει ε;

Οχι να χέζεται στο χρήμα, στην δόξα και στις τιμές και οι αυθεντικοί καλλιτέχνες να πεινούν και να παραμένουν στα αζήτητα.

Το ροκ υποτίθεται βγήκε ως επαναστατικό κίνημα και πλήρως αντικομφορμιστικό και κατά της ζουγκλοποίησης της κοινωνίας.

Οχι να κάνει αυτό που γιά αιώνες γινόταν (και γίνεται) 

Και καλό είναι, τα παιδιά μας, απο μικρά να κατανοούν την σημασία της δικαιοσύνης και του δικαίου. Ετσι νομίζω.

Διαφορετικές προσεγγίσεις και κοσμοθεωρίες man...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Κατ'αρχήν...thanks γιά το boy  :)

Καθόλου κόπος (αστείον ποσόν) αφού έκανα copy paste από ένα σχόλιο στο ΥΤ  ;)

Σεβαστό να προσπερνάς και να μην σε νοιάζει και να σε ενδιαφέρουν μόνο οι επιτυχίες.

Να δέχεσαι όμως ότι κάποιοι άλλοι διαφέρουν και τους νοιάζει (όπως και τον δικαστή που επιδικάζει το κλέψιμο στο Stairway μέσα στον μήνα που διανύουμε) όταν οι "επιτυχημένοι" τα έχουν καταφέρει στις πλάτες κάποιων άλλων και εις βάρος τους.

Επιρροή να έχει αλλά να το αναφέρει ε;

Οχι να χέζεται στο χρήμα, στην δόξα και στις τιμές και οι αυθεντικοί καλλιτέχνες να πεινούν και να παραμένουν στα αζήτητα.

Το ροκ υποτίθεται βγήκε ως επαναστατικό κίνημα και πλήρως αντικομφορμιστικό και κατά της ζουγκλοποίησης της κοινωνίας.

Οχι να κάνει αυτό που γιά αιώνες γινόταν (και γίνεται) 

Και καλό είναι, τα παιδιά μας, απο μικρά να κατανοούν την σημασία της δικαιοσύνης και του δικαίου. Ετσι νομίζω.

Διαφορετικές προσεγγίσεις και κοσμοθεωρίες man...

 

Μα δεν είπα οτι δεν το δέχομαι, μόνο σου το αναπαράγεις. Δεν στέκομαι καθόλου σ'αυτό είπα και το ξαναέω άλλη μια. Να στο κάνω και λιανά. Η μεγαλύτερη επιτυχία του συγκροτήματος που φέρει το nickname μου είναι το creep. Οι the hollies κέρδισαν δικαστικά επειδή τους το 'έκλεψαν', O λόγος για αυτό

Έχουν παραδεχθεί επιρροή απο Jeff Buckley σε ολόκληρο τον δίσκο τους και περισσότερο στο fake plastic trees.

Αυτό τι σημαίνει δλδ οτι θα ακούω μόνο The hollies, θα ξενερώσω με τον Yorke και θα πω στα παιδιά μου μην τους ακούτε αυτούς είναι κλέφτες. Πλάκα με κάνεις; ΔΕΝ μπαίνω σ'αυτή την διαδικασία και δεν το συνεχίζω ακριβώς για αυτό που συμβαίνει τώρα και είμαστε και καραofftopic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...