Προς το περιεχόμενο

ADSL modems vs ΔΕΗ


xvagos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει κάποια συσκευή, κάτι σαν UPS για PC, που να κρατά σε λειτουργία το adsl modem, όταν η ΔΕΗ είναι σε απεργία;

Εφόσον έχουμε φορητό και δουλεύει με μπαταρίες είναι κρίμα να μην έχουμε Internet, γιατί το modem δεν παίρνει και αυτό μπαταρίες.

Τώρα δεν ξέρω αν το το κέντρο ADSL της περιοχής μας θέλει και αυτό ρεύμα να δουλέψει, οπότε ούτως ή άλλως δεν θα έχουμε Internet.

Για βοηθήστε όσοι ξέρετε κάτι...

 

ΥΓ. Στις 20:00 ώρα Ελλάδος, υπάρχει πάλι προγραμματισμένη διακοπή στην περιοχή μου. Γρήγορα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ απλά αγοράζεις UPS για το pc σου και συνδέεις πάνω του και το router/modem σου. Απλά, επειδή τα περισσότερα UPS έχουν DIN πρίζες, θα χρειαστείς και έναν μετατροπέα. (Εγώ προσωπικά έχω μετατρέψει ένα πολύπριζο σε DIN και το συνδέω κατευθείαν στο UPS).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η vivodi κάποιες ώρες ήταν off. Και αυτές οι ώρες συμβάδιζαν περίπου με τις ώρες που δεν είχα ρεύμα στο σπίτι, μιας και μένω σχετικά κοντά στα κεντρικά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το αστικο κεντρο μπορει να μεινει χωρις ρευμα.β.αν εχεις το pc πανω στο Ups το ups 8α αντεξει 20 λεπτα το πολυ οποτε παλι χωρις νετ 8α μεινεις εκτος αν εχεις λαπτοπ οποτε οκ ο ρουτερ πανω στο Ups 8α βγαλει πανω απο 2 ωρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ups για router ειναι αναγκαιο και για τηλεφωνια οταν η τηλεφωνια ειναι voip. Εχω ενα ξαχωριστο 600αρι ups πανω στο router και δεν εμεινα καθοου χωρις τηλεφωνο απο τις διακοπες. Και τα laptop ειχαν κια internet.

 

Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι η tv του γιου (20αρα lcd) αντεξε μια ωρα με το 1000αρι ups που ειναι συνδεδεμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ups για router ειναι αναγκαιο και για τηλεφωνια οταν η τηλεφωνια ειναι voip. Εχω ενα ξαχωριστο 600αρι ups πανω στο router και δεν εμεινα καθοου χωρις τηλεφωνο απο τις διακοπες. Και τα laptop ειχαν κια internet.

 

Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι η tv του γιου (20αρα lcd) αντεξε μια ωρα με το 1000αρι ups που ειναι συνδεδεμενη.

 

μια τFt 24 ara οθονη εχει max katanalosi 120 watt .οποτε λογικο ειναι που σου βγαζει τοση ωρα.και ποτε δεν δουλευει στα 120 watt η τηλεοραση εκτος αν εχει την φοτεινοτητα στο full

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...