Προς το περιεχόμενο

Αγορα απο τοκυο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια ειδα τρελες διαφορες σε φωτογραφικες μηχανες σε μηχανη αναζητησης για το τοκυο και θα ηθελα να ρωτησω επειδη παει γνωστος μου αν γινεται πχ να αγορασει 2-3 ψηφιακες και να τις φερει πισω χωρις να παιξει προβλημα στο αεροδρομιο.

ενδεικτικα η sony w200 12.1 mp εδω 290 εκει 150

και μια nikon P5100 νομιζω εδω 300+ εκει 170

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν τον ψάξουν δεν θα χει πρόβλημα....αλλα καλο ειναι οτι εχει να το χει σε βαλιστα κλειστη και οχι σε σακίδιο

 

Επειδη το Τοκυο δεν εχει απευθείας πτήση στην Αθηνα θα ερθει σιγουρα απο αλλο ενδιάμεσο αεροδρομιο...Αν ειναι απο ΕΕ δεν θα τον ψάξουν στην Αθηνα αλλα θα τον ψάξουν πιθανότατα στο εκει αεροδρόμιο...γενικα ειναι λιγο ρωσικη ρουλετα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης καλό είναι να αφαιρέσει συσκευασίες, αποδείξεις, manual κτλ ώστε αν τον ψάξουν να πει ότι τα είχε μαζί του από όταν πήγε (αρκεί να μην είναι ίδιες μηχανές).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν στην Ιαπωνία πέρυσι και δεν είδα τρελές διαφορές. Γύρω στο 30% (για τουρίστες όμως με ειδικά χαρτιά) που δικαιολογούνται από την απουσία ΦΠΑ 19% και κάποια καλκύτερη τιμή λόγω μεγάλης αγοράς. Πάντως στην Akihabara τρελαίνεσαι με την ποικιλία. Υπάρχει ότι ηλεκτρονικό φανταστει κανείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι τι γινεται αν εντοπιστει τετοιο υλικο?Πληρωνεις προστιμο?Ειναι καποιου ειδους φορολογικο αδικημα?

Νομίζω απλά πληρώνεις τελωνείο ίσο με την αξία του ΦΠΑ. Αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα, σπάνια ανοίγουν βαλίτσες και αν το κάνουν, λες ότι είναι η δικιά σου συσκευή και το αφήνουν. Αρκεί να μην είναι με τη ζελατίνα σφραγισμένο. Ξέρεις πόσα iPhones περνάνε κάθε μέρα έτσι?

 

Βέβαια αν ανοίξουν και δουν 5 ίδιες ψηφιακές...δεν ξέρω πως μπορείς να τις διακιολογήσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εχω μια εμπειρια απο Ντουμπαι, γυρνώντας ανοιξαν την βαλιτσα μου τυχαία και επειδη κατα την εξοδο μου απο την χωρα δεν ειχα δηλωσει την ακριβη τοτε ψηφιακη μου οι τελωνες διατεινονταν οτι την ειχα παρει απο εκει κατω και αξιωναν να τους πληρώσω φορο....προσοχη λοιπον και κατα την έξοδο απο την χωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα κλασικό κόλπο είναι να πάρεις μία παλιά , χαλασμένη μηχανή και να την δηλώσεις φεύγοντας οπότε στον γυρισμό την πετάς και κρατάς την καινούρια η οποία είναι πια και «δηλωμένη». Συνήθως έχω ακούσει να το κάνουν αυτό με Laptop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...