Προς το περιεχόμενο

Κλείνει το deal MIG-Deutsche Τelecom για ΟΤΕ


ATG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πυρετώδεις διεργασίες εκτυλίχθηκαν –και συνεχίζονται- μέσα στο Σαββατοκύριακο, μεταξύ της κυβέρνησης, της Marfin Financial Group και της Deutsche Telecom, προκειμένου να κλείσει μια από τις σημαντικότερες συμφωνίες του 2008.

 

Όπως αναφέρουν πληροφορίες του Euro2day.gr, στόχος είναι να γίνουν επίσημες ανακοινώσεις το πρωί της Δευτέρας, πριν ξεκινήσει η συνεδρίαση.

 

Κατά τις ίδιες πληροφορίες η συμφωνία θα περιλαμβάνει πλήρη μεταβίβαση ολόκληρου του ποσοστού που κατέχει η MIG στον ΟΤΕ, το οποίο ως γνωστόν προσεγγίζει το 20%, σε τιμή άνω των 24 ευρώ, ήτοι με σημαντικότατο premium σε σχέση με την τρέχουσα τιμή.

 

Σύμφωνα με έγκυρες πηγές υπήρξαν επαφές και με άλλους ενδιαφερόμενους ωστόσο η λύση της Deutsche Telecom επιλέχθηκε και με γνώμονα το γεγονός ότι γνωρίζει καλά τον ελληνικό οργανισμό τηλεπικοινωνιών, ενώ το ενδιαφέρον της να καταστεί «στρατηγικός» στον ΟΤΕ έχει εκδηλωθεί εδώ και μεγάλο διάστημα.

 

 

Source.png Πηγή: Euro2day

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θέλω να μάθω όταν η MIG επιχείρησε την επιθετική εξαγορά του ΟΤΕ, το έκανε για τον εαυτό της, ή για λογαριασμό της Deutsche Telecom? Να πώς αποκαλύπτονται σιγά σιγά τα πράγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θέλω να μάθω όταν η MIG επιχείρησε την επιθετική εξαγορά του ΟΤΕ, το έκανε για τον εαυτό της, ή για λογαριασμό της Deutsche Telecom? Να πώς αποκαλύπτονται σιγά σιγά τα πράγματα...

 

Investment group δεν είναι, περιμέναμε κάτι διαφορετικό? Αγοράζουν-πουλάν και πάει λέγοντας... Μπορεί της επιθετικής κίνησης της MIG στον ΟΤΕ να είχε προηγηθεί συμφωνία με τους Γερμανούς, ωστόσο πρώτα από όλα το έκανε για τον εαυτό της. Δεν βγήκε χαμένη έτσι δεν είναι? Όχι μόνο σαν λεφτά, αλλά και σαν όνομα. Είχαμε δει ξανά διαφημήσεις της MIG είτε είχε ξανασυζητηθεί τόσο πολύ ο Βγενόπουλος στο παρελθόν?

Εφόσον λοιπόν είδαν πως τους ικανοποιούσε αυτή τους η κίνηση, καλώς έπραξαν.

Ερώτηση... Εφόσον ο ΟΤΕ όντως ςξαγοραστεί από την Deutsche Telekom, εξακολουθεί να αναγνωρίζεται ο ΟΤΕ ως incumbent? Εννοώ αν θα μπορεί να ρίξει κ άλλο τις τιμές, κάτι που ως τώρα η ΕΕΤΤ δεν τον αφήνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον ο ΟΤΕ όντως ςξαγοραστεί από την Deutsche Telekom, εξακολουθεί να αναγνωρίζεται ο ΟΤΕ ως incumbent? Εννοώ αν θα μπορεί να ρίξει κ άλλο τις τιμές, κάτι που ως τώρα η ΕΕΤΤ δεν τον αφήνει.

Νομίζω θα χρειαστεί να δούμε, μετά την πώληση, αν θα παραμείνει το ίδιο καθεστώς διαχείρισης του δημοσίου δικτύου, αλλά πιστεύω πως θα τυγχάνει της ίδιας αντιμετόπισης από την ΕΕΤΤ. Άλλωστε, τι ιδιωτικός, τι δημόσιος, και πάλι incumbent θέση θα κατέχει στην ελληνική αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο το οποιο συζητειται ειναι διαχωρισμος του τεχνικου με το εμπορικο κομματι του οτε και η πληρης ιδιωτικοποιηση του εμπορικου

 

Λάθος λέξεις χρησιμοποιείς. Εννοούν το κλείσιμο των ιδιόκτητων ote-shop και την επέκταση του franchise "Γερμανός".

 

Ιδιωτικοποίηση σε ΑΕ; Είναι ιδιωτική από την αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος λέξεις χρησιμοποιείς. Εννοούν το κλείσιμο των ιδιόκτητων ote-shop και την επέκταση του franchise "Γερμανός".

 

Ιδιωτικοποίηση σε ΑΕ; Είναι ιδιωτική από την αρχή.

 

οχι δεν εννοω αυτο,εννοω αυτο που εγραψα....οι λεξεις μια χαρα ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...