Προς το περιεχόμενο

Siemens Speedstream 4200 και OteNet


we_will_rise

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, έχω την φοιτητική 8άρα dsl της οτενέτ και όταν την αγόρασα στον εξωπλισμό μου δώσανε ένα modem (Sagem κάτι...). Τώρα πήρα λάπτοπ και θέλω να συνδέομαι ασύρματα στο ίντερνετ και για τον λόγο αυτό χρειάζομαι modem/router (το οποίο με την σειρά του θα συνδέω σε router). Το πρόβλημα μου είναι ότι το modem/router που έχω είναι Siemens Speedstream 4200 και τα παλικάρια της οτενετ δεν το υποστηρίζουν πλήρως και δεν ξέρουν να μου πουν όλες τις ρυθμίσεις (εκτός από VPI: 8, VCI: 35, PPPoE (ethernet) και το username και password που είχα πριν)... Μήπως ρε παιδιά ξέρετε να μου πείτε εσείς τις ρυθμίσεις που πρέπει να κάνω ;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις Modem Router (speedstream 4200) ένα wireless access point θες και μάλλον και ένα switch...

 

Το SS4200 δεν θέλει τπτ παραπάνω από αυτά για να παίξει... τώρα άμα εσύ θες να κάνεις τπτ ιδιαίτερο πες μας τι ακριβώς θες να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε (αν και μπορείς να βρεις το manual και οδηγίες στο google)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις Modem Router (speedstream 4200) ένα wireless access point θες και μάλλον και ένα switch...

 

Το SS4200 δεν θέλει τπτ παραπάνω από αυτά για να παίξει... τώρα άμα εσύ θες να κάνεις τπτ ιδιαίτερο πες μας τι ακριβώς θες να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε (αν και μπορείς να βρεις το manual και οδηγίες στο google)...

 

Έχω και αυτό, δεν μου λείπει κάτι από εξωπλισμό. Το modem/router έχει το πρόβλημα... Δεν ανάβει καν το λαμπάκι DSL παρότι το συνδέω απ'ευθείας στην γραμμή (PSTN έχω) και με splitter που δοκίμασα (η γραμμή στο Line και μετά στο Modem/Router) αλλά πάλι τπτ..! :cry: Μέχρι να το συνδέσω με το Router πρέπει πρώτα να το συνδέσω με τον υπολογιστή, εκεί κολλάω, στο ρούτερ δεν φτάσαμε ακόμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ κάνονίκα συνδέοντας το SS4200 στην τηλεφ γραμμή, ακόμα και χωρίς Splitter έπρεπε να ανάψει το φωτάκι, αφού δεν ανάβει είτε είναι χαλασμένο το SS είτε δεν έχεις DSL είτε έχεις πρόβλημα με την καλωδίωση του σπιτιού.

 

Εάν έχεις κάποιο άλλο dsl modem Μπορείς να δεις εάν φταεί το SS ή η γραμμή και μετά βλέπουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ κάνονίκα συνδέοντας το SS4200 στην τηλεφ γραμμή, ακόμα και χωρίς Splitter έπρεπε να ανάψει το φωτάκι, αφού δεν ανάβει είτε είναι χαλασμένο το SS είτε δεν έχεις DSL είτε έχεις πρόβλημα με την καλωδίωση του σπιτιού.

 

Εάν έχεις κάποιο άλλο dsl modem Μπορείς να δεις εάν φταεί το SS ή η γραμμή και μετά βλέπουμε...

 

το SS πρέπει να φταίει για με το modem του ΟΤΕ λειτουργώ μια χαρά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.otenet.gr/hd/

edo exeΙ οδηγιες.β.το λαμπακι πρεπει να αναψει οτι και να γινει.οι ρυθμισεις για ολα τα ρουτερ ειναι παντως αυτα

εκτός από VPI: 8, VCI: 35, PPPoE (ethernet) και το username και password που είχα πριν)... λιγα αλλαζουν απο ρουτερ σε ρουτερ απλα τα μενου και ενα διο πραγματα παραπανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...