Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη ram σε macbook?


katerina_hrs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορώ να πάρω macbook και να αλλάξω μετά τη μνήμη RAM? Για να μην το βάλω σαν επιπρόσθετο στην παραγγελία..

 

φυσικά και γίνετε! και εκτος της apple θα σου έρθει και αρκετά φθηνότερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να εγκαταστήσεις την RAM και αργότερα. Δες τις οδηγίες για αλλαγή RAM. Αν δεν το κάνει κάποιος εξουσιοδοτημένος, υποτίθεται ότι χάνεις την εγγύηση αλλά πρακτικά δεν σου λέει κανένας τίποτα. Εγώ θα το έκανα άφοβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση (είμαι σχεδόν βέβαιος) ότι στο MacBook και στο iMac δεν χάνεται η εγγύηση. Μόνο στα MacBook Pro και στα Mac Mini χάνεται η εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά. Δεν χάνεις την εγγύηση. Αφού για παράδειγμα στα MacBook, αν βγάλεις την μπαταρία, έχει από κάτω εικόνα με οδηγίες για τον τρόπο που αλλάζει η μνήμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαδικασία αλλαγής της μνήμης είναι πολύ απλή και στο MacBook και στο iMac και την εξηγεί επάνω (αν θυμάμαι καλά) στο κουτί αφού βγάλεις την μπαταρία με ένα κέρμα. Δεν χάνεις την εγγύηση αν την αλλάξεις οπότε το κάνεις άφοβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πραγματικά είναι υπόθεση 2 λεπτών να βάλεις τις νέες μνήμες μόνος σου, και φυσικά δεν χάνεις την εγγύηση. Πριν ένα μήνα περίπου τα 4GB ( 2 χ 2GB DDR2 667 Kingston) μου κόστισαν 92 ευρώ (με το ΦΠΑ) αντί για 380,80 που ζητάνε στη Rainbow (οι οποίοι κρατάνε και τα 2χ512ΜΒ που έχει από μόνο του).

 

Και φυσικά μην ακούσεις τις γνωστές αηδίες που θα σου πουν για πιστοποιημένες μνήμες κτλ κτλ. Η μανίσια RAM του macbook μου ήταν Hynix...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

καντε αλλαγη αφοβα. εβαλα στο δικο μου το macbook

2 x 1giga μιας εταιριας team elite .

 

δεν ειχα μεχρι στιγμης κανενα προβλημα εδω και 1 χρονο περιπου. και μολις με 70 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Αν βάλεις τις σωστές δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Κι εγώ θα σου προτείνω Crucial. Στη σελίδα της έχει και configurator για να βρεις ποιές είναι οι ιδανικές για το μηχάνημά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...