Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με zoom X5v και otenet


Badu

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά σε όλους !!!

Εχω μια νέα σύνδεση στην otenet και με το SpeedTouch 536iv6 που είχε το κουτί δεν έχω κανένα πρόβλημα να συνδεθώ. Όμως χρειάζομαι περισσότερες πόρτες και δοκίμασα το zoom x5v που έχει 4. Στο Basic setup έβαλα :

PPPoA-VC Mux (δοκίμασα και PPPoA-LLC, όλα τα δοκίμασα)

VPI/VCI 8/35

[email protected]

pass

...αλλά τίποτα :mad: Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος παρακαλώ μια και στον ΟΤΕ μου είπαν να πάρω modem/router δικό τους. Το zoom x5v μου το έδωσε φίλος που το είχε από πακέτο της HoL μηπως έχει ρυθμίσεις για το δύκτιο αυτό ; εγώ πάτησα στα advanced settings επαναφορά στις αρχικές ρυθμίσεις αλλά πάλι τίποτα:confused: δεν συγχρονίζει με τη γραμμη adsl και δεν ανάβει σταθερά το λαμπάκι του link . Εχω xp, isdn, το zoom είναι το 5586, έχω φίλτρο άλλωστε είπα το SpeedTouch 536iv6 δουλεύει, δεν ξέρω αν χρειάζετε να περιγράψω κάτι ακόμη γιατί δεν είμαι και πολύ καλός γνώστης:o Ευχαριστώ όσους ασχοληθούν με το πρόβλημά μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω φίλτρο
....έκανα λάθος spliter έπρεπε να γράψω,συγνώμη. Ναι η γραμμή είναι isdn και τα δυο modem/router είναι isdn. Βρήκα στο site της zoom μια πιθανή αιτία. Λέει οτι το zoom θέλει να δει την adsl στα δυο μεσαία καλώδια(πράσινο/κόκκινο) αν είναι στα ακραία (πράσινο/κίτρινο) δεν συγχρονίζει. Tου ΟΤΕ μάλλον είναι στα ακραία γιατί έβαλα καλώδιο με μεσαία μόνο και πέφτω στα 500 απο τα 2800 που βλέπω συνήθως. Δεν έχω κλιπσάκια όμως για να το δοκιμάσω τώρα.... θα δοκιμάσω αύριο μετά τη δουλειά και τα λέμε. Όμως σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...μπααά τίποτα. Έκανα καλώδια γεφυρωμένα, έβαλα το μαύρο/κίτρινο μέσα και πράσινο/κόκκινο απ'εξω τίποτα.... έχω αρχίσει να απελπίζομαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΛΑ ΤΑ ΡΟΥΤΕΡ APO default παιζουν στα 2 μεσαια οπως και το 99 τις εκατο τον τηλεφωνων.ισος ασυμβατοτητα ποιος ξερει.αλιως κρατα το speedtouch που ειναι πολυ σταθερο και βαλε ενα switch.15 ευρω κανει .στην τελικη συνδεσε το zoom πανω στο speedtouch ωστε να παιξει το zoom σαν ena switch.απλα πρεπει να του κλεισεις τον dhcp και να μην εχει ιδια ip με το speedtouch

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...έχεις δίκαιο αυτό θα κάνω ένα switch και θαχω 5 πόρτες. Για την ιστορία σου λέω οτι το δοκίμασα χωρίς splitter πάνω στη γραμμή και παίζει!!! αλλα ετσι δεν έχω τηλέφωνο και είναι πολύ αργό...και πάλι ευχαριστώ για τη συμβουλή και τη γρήγορη απάντηση, νασε καλά ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...