Προς το περιεχόμενο

βοήθεια με LINKSYS WAG200G-EU


ihthiologos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα! Μόλις σήμερα αγόρασα ένα modem router LINKSYS WAG200G-EU, δεν έχω μπει καν ακόμα στη διαδικασία να το εγκαταστήσω, φοβόμενος ότι θα κάνω καμία πατάτα. Θα ήθελα κάποιος αν γνωρίζει να με βοηθήσει τόσο στην εγκατάσταση του modem router όσο και στις ρυθμίσεις προκειμένου να μπορέσω να συνδεθώ στο internet. Ακόμα θέλω να μου δώσει σαφής οδηγίες ώστε να μην έχω προβλήματα στο download εξ' αιτίας του firewall του router. Και τέλος με ενδιαφέρει να έχω internet σε δύο συσκευές. Αυτό το αναφέρω γιατί δε ξέρω αν χρειάζονται κάποιες επιπλέον ρυθμίσεις. Η σύνδεσή μου στο internet είναι με το connex. Ευχαριστώ εκ των προταίρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παιζει καποιο ρολο, τα μονα που αλλαζουν ειναι τα εξης:

 

1. Οι DNS, αντι γι αυτους που αναφερονται, αν θελεις, βαζεις 195.170.0.2 και 195.170.2.1

 

και 2. Τα στοιχεια συνδεσης (username/password) της otenet, το admin/admin στο router παραμενει το ιδιο.

 

Δεν χανεις κατι να δοκιμασεις, οπως λεει και ο φιλος poulinos, οποιοδηποτε λαθος διορθωνεται ευκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ΟΤΕ ΠΑΙΖΕΙ PPPOA-VC MUX από οσο ξερω και εχω δει

 

στις αρυς αυτο ξερω και εγω.τωρα στα 24 mbit δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι αλλα λογικα οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα οκ με τη σύνδεση! Ευχαριστώ πολύ!

Αν είναι εύκολο πείτε μου και ένα τρόπο για να κλειδώσω το ασύρματο. Δοκίμασα μέσω WAP2 αλλά όταν επιχείρησα να μπω ασύρματα μου έλεγε κάτι περίεργα για 24 και 160 χαρακτήρες. Αν είναι εύκολο δώστε οδηγίες για να μπορώ να το κλειδώσω χρησιμοποιώντας απλά μία λέξη, έναν αριθμό ή ένα συνδιασμό γραμμάτων-αριθμών.

Ακόμα θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος για τη δημιουργία ασύρματου τοπικού δικτύου (για να μοιράζω αρχεία) μεταξύ του υπολογιστή και του κινητού μου τηλεφώνου(nokia n82) που υποστηρίζει wi-fi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν συνδεθουν 2 pc στο ιδιο ασυρματο δικτυο τοτε πολυ απλα θα βλεπουν το ενα το αλλο αν δεν τα κοβει καποιο firewall και εχουν κοινοχρηστους φακελους.τωρα για το κινητο δεν ξερω.to wpa2 παιζει με διαφορους τροπους.συνηθως ζηταει string Να δωσεις και την ιδια λεξη δινεις και οταν συνδεεσαι.το wep το 64 bit ζηταει hex οποτε ενα ευκολο hex ειναι το a1b1c1d1e1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...