Προς το περιεχόμενο

μετατροπή ρούτερ σε forthnet


xoxoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά, έχω κάνει μετατροπή από ΟΤΕΝΕΤ σε forthnet, αλλά θέλω να χρησιμοποιήσω το παλιό μου ρούτερ, αυτό της ΟΤΕΝΕΤ επειδή είναι ασύρματο. Το πρόβλημα είναι ότι στην εγκατάσταση του cd, το username λέει ότι πρέπει να τελειώνει σε otenet.gr, και έτσι δεν δέχεται το νέο username μου που τελειώνει σε forthnet.gr. Πήρα τηλέφωνο στην τεχνική υποστήριξη και μου είπαν πως το ρούτερ είναι κλειδωμένο και πως αν μπω σε κάποιο φόρουμ ίσως να βρω τρόπο να το ξεκλειδώσω... Καμιά ιδέα;;; Ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.καλως ηρθες στο φορουμ.

β.μην κανεις την εγκατασταση με το cd αλλα μπες στο μενου του ρουτερ.

γ.μπορεις να δοκιμασεις ν ακανεις firmware update μηπως ετσι παιξει και με αλλο isp αν ειναι θεμα firmware.

d.αν δεν παιξει τιποτα απο ολα αυτα τοτε βαλε πανω το siemens της forthnet kai μετα κλεισε τον dhcp απο τον ρουτερ της οτενετ δωσε και στον ρουτερ της οτενετ μια αλλη ip πχ 192.168.1.2 βαλτο πανω στο σιεμενς και 8α παιξει σαν ενα ωραιο access point.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.καλως ηρθες στο φορουμ.

β.μην κανεις την εγκατασταση με το cd αλλα μπες στο μενου του ρουτερ.

γ.μπορεις να δοκιμασεις ν ακανεις firmware update μηπως ετσι παιξει και με αλλο isp αν ειναι θεμα firmware.

d.αν δεν παιξει τιποτα απο ολα αυτα τοτε βαλε πανω το siemens της forthnet kai μετα κλεισε τον dhcp απο τον ρουτερ της οτενετ δωσε και στον ρουτερ της οτενετ μια αλλη ip πχ 192.168.1.2 βαλτο πανω στο σιεμενς και 8α παιξει σαν ενα ωραιο access point.

 

Ευχαριστώ αδερφέ, αλλά επειδή είμαι λιγάκι άσχετος, έχω μερικές άγνωστες λέξεις... Τι θα πει α.firmware update και β.dhcp ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

firmware update ειναι να αλλαξεις την εκδοση του προγραμματος που εχει μεσα το μοντεμ.

dhcp ειναι μια επιλογουλα που θα πρεπει να κλεισεις αμα κανεις αυτο που σου εγραψα πιο πανω.ο dhcp ειναι αυτο που μοιραζει Ip στα pc σου.επειδη ομως αμα κανεις αυτο που ειπα θα εχεις 2 dhcp ο ενας του ασυρματου δεν μας χριαζεται αρα τον κλεινεις.συνθηως ειναι στην καρτελλα lan

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...