Προς το περιεχόμενο

Οι ακριβότεροι πίνακες ζωγραφικής!!!


drkameleon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το φθινόπωρο είδα μια αίθουσα με πίνακες του Ρότκο και μου κόπηκαν τα πόδια. Θα μπορούσα να ζήσω μέσα σε εκείνη την αίθουσα. :o

 

 

 

να πάς, και μην ξεχάσεις να μας γράφεις :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Δε λεω, καποιοι πινακες στη λιστα ειναι παρα πολυ ωραιοι και ισως αξιζουν τα λεφτα τους... Ποιος εγκεφαλικα κατεστραμμενος ομως εδωσε 72,8 εκατομμυρια για το 17 "White Center (Yellow, Pink and Lavender on Rose)" ???? Ενα εξαχρονο ξαδελφακι μου μπορει να φτιαξει χιλιαδες τετοιους πινακες! Θελει κανεις να αγορασει? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χέσε το τι θέλει να πει ο καλλιτέχνης και τις διεργασίες με τις οποίες έχει εκπαιδεύσει τον εαυτό του για να συμπυκνώσει τη δημιουργικότητα του σε αυτά τα απλουστευμένα σχήματα, το ξαδερφάκι σου δε θα καταφέρει ποτέ να δημιουργήσει αυτήν την παλέτα και μετά να συνδυάσει το περιεχόμενο της.

 

Βάλε το ξαδερφάκι να κάνει φτιάξει αυτό...

 

Joan%20Miro%20-%20Hand%20Catching%20a%20Bird.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη θες να μου πεις οτι ο συγκεκριμενος πινακας αξιζε 72 εκατομμυρια? Επειδη τραβηξε 2 γραμμες και εβαλε 3-4 χρωματα?? Α ναι ξεχασα, πληρωσε τη διανοια... Ελεος...

ΥΓ: Την εικονα που εβαλες σιγουρα δε μπορει να τη φτιαξει, 4 χρωματα και 2 γραμμες σιγουρα μπορει ομως ακομα και αν δεν εχει ιδεα απο ζωγραφικη (οπως και εγω αλλωστε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Joan%20Miro%20-%20Hand%20Catching%20a%20Bird.jpg

 

Ας ξεχάσουμε τι τεχνική ή δουλειά θέλει ο κάθε πίνακας. Σαν καθαρή εικόνα - εντύπωση, ποιός αξίζει περισσότερο;Κατ' εμέ αναμφισβήτητα ο πρώτος.

post-42122-129062963762_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αιντεεε αξίζει με διαφορά ο πρώτος?Πότε θα πάψουν οι καλιτέχνες να κάνουν τέχνη για την τεχνη και οχι τέχνη για τον ανθρωπο?Φτάσαμε στο σημειο να δοξαζονται αταλαντα στιλ...και αλλα στιλ καλιτεχνιας που τα σπανε να παραγκονιζονται.Ε ναι δε βρισκω κατι το ιδιαιτερο σε πίνακες πολλων "μεγαλων" ζωγράφων και αν μη τι αλλο δεν θα τα συγκρινα με τπτ με comics graffiti art by far πιο ξεχωριστά και με μεγαλύτερη φαντασία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπα, μάλλον αισθητική... λέγεται αυτό που έχει!

 

το σχεδιο ειναι ερασιτεχνικο,δεν ειπα οτι αξιζει εκατομμυρια αλλα το θεωρω πιο ωραιο....ενταξει,μη βαρατε τοσο πολυ,ποναει...:fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

false.jpg

burdrothko.jpg

dekooning_gazette.jpg

150px-No._5,_1948.jpg

 

αυτοι οι πινακες τι ακριβως αποικωνιζουν,και δικαιολογουν την αξια των 72-160 εκατ δολαριων?

 

προσωπικη μου αποψη,παπαρια μεντολες...ουτε 20 ευρω δεν θα εδινα.

προτιμω τους πινακες που πουλανε οι μαυροι με 15-20 ευρω,τουλαχιστον εχουνε καποιο σχεδιο.

θα μου πειτε οτι δεν πληρωνεις το σχεδιο,αλλα την παλαιοτητα του "εργου". οκ,να παρω και εγω 3 νερομπογιες,και να κανω ενα περιφημο εργο τεχνης παχατουριδη σαν αυτο της 2ης φωτογραφιας,(ελεος :-D ),και 600 χρονια μετα να το πουλησουν τα παιδια των παιδιων των παιδιων μου....κτλ και να ζησουν αυτοι καλα και τα παιδια τους καλυτερα....

 

με εξαιρεση τον 5ο πινακα,ολοι οι υπολοιποι μου θυμησουνε ζωγραφο επιπεδου του ξαδερφου του κωνσταντινου κατακουζινου,(ρωσικη αρκουδα κτλ :lol: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι πρεπει να χεις εσυ μαζι μου....:confused:

 

Χμ, δεν είχα ιδέα πως ήσουν ο δημιουργός. Για να νοιώσεις καλύτερα, εγώ ζωγραφίζω απαίσια και αν για το δικό σου έδινα 10 ευρώ, για το δικό μου έπρεπε να δώσω 50 -για να το πάρεις. =ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ, δεν είχα ιδέα πως ήσουν ο δημιουργός. Για να νοιώσεις καλύτερα, εγώ ζωγραφίζω απαίσια και αν για το δικό σου έδινα 10 ευρώ, για το δικό μου έπρεπε να δώσω 50 -για να το πάρεις. =ρ

 

ε,δεν εισαι μονο εσυ και αλλοι αρχισαν να βαρανε μετα....:fear:

thanks παντως...:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

burdrothko.jpg

 

τωρα που τον ξαναβλεπω,αρχιζω και εκτιμω την καλιτεχνικη αξια του εργου,και το μυνημα που προσπαθει να μας περασει ο καλιτεχνης μεσα απο τον συγκεκριμενο πινακα.αυτο το βαθυτατο ροζ χρωμα,ειναι ολα τα λεφτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...