Προς το περιεχόμενο

Ξεπέρασαν το ένα εκατομμύριο οι ιοί


Darkman_dd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καιρός πέρασε για να μπω ινσόμνια...Βάλτε Linux και ούτε ιοί ούτε βλακείες τις μικρομαλακής .LINUX =Eγγύηση -Ψεκάζεις κ Ξενοιάζεις !

Τέτοιου είδους απάντηση δεν θέλατε μερικοί ? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη γελιόμαστε. Η ψηφιακή εποχή είναι κυριολεκτικά "χορός δισεκατομμυρίων".

 

Και τα δισεκατομμύρια αυτά δε προέρχονται μόνο από το αναπόφευκτο παιχνιδάκι κλέφτη - αστυνόμου (v-av) και παράπλευρες απώλειες , αλλά κυρίως από τη καταπάτηση κάθε έννοιας που αφορά το προσωπικό απόρρητο.

Στατιστικά στοιχεία.

Όσο πιο πολλά ξέρουν για εμάς τόσο πιο εύκολα και ανυπεράσπιστα θύματα γινόμαστε στις ορέξεις των απανταχού δυναστών του πλανήτη μας.

Εξ ου και το γεγονός πως οι περισσότερες απειλές προέρχονται από Spyware, trojans κλπ.

 

*Μ$* "kάθε γραφείο - σπίτι και ένα PC" (με τη παράλογη απαίτηση ασφαλώς να χρησιμοποιείται το δικό της λειτουργικό.. )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

εγω ξερω οτι οι ιοι που υπαρχουν συνολικα σημερα ειναι περιπου 5,5 εκατ. και οχι 1εκατ. Γι αυτο ο θεος να μας σωσει!!!!!!!!!

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 20:30 ----------

 

μπορείτε να μου εξηγήσετε πως μπορεί μια εταιρία να επωφεληθεί φτιάχνοντας malware? (εκτός από αυτές που φτιάχνουν antivirus).

ένα παραδειγματάκι

 

απλος προσλαμβανεις ενα χακερ να σου φτιαξει εναν ισχυρο ιο και μετα μολυνεις το διδυκτιο απο διαφορες ιστοσελιδες .Τελος ισχυριζεσαι οτι εισαι η μοναδικη εταιρια που μπορει να καταπολεμησει τον ιο (λιγο αδυνατο ) αφου και οι αλλες θα βρουνε την λυση του προβληματος αλλα οχι σε τοσο συντομο χρονο.Μεχρι τοτε η εταιρια θα εχει πουλησει αρκετα antivirus ωστε να καλυψει και τα εξοδ για τον χακερ και για να εχει κερδος.:devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσότεροι που κολλάνε σοβαρό ιό, είται θα είναι άσχετοι, είτε θα μπαίνουν σε αγνώστου προέλευσης ιστοσελίδες... Εγώ προσωπικά είμαι χωρίς antivirus εδώ και πολύ καιρό και δεν έχω κολλήσει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με αυτά που λες, αλλά και διαφωνώ ταυτόχρονα. Ναι τα viruses τα θέλουμε και τα κολλάμε, εκτός αν δεν ξέρουμε τι κάνουμε! Συμφωνώ σε αυτό! Αλλά πώς είσαι τόσο σίγουρος ότι δεν έχεις κολλήσει κάτι; Αυτό μόνο με ένα πολύ καλό scanner μπορείς να το πιστοποιήσεις! (Λέμε τώρα!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείτε να μου εξηγήσετε πως μπορεί μια εταιρία να επωφεληθεί φτιάχνοντας malware? (εκτός από αυτές που φτιάχνουν antivirus).

ένα παραδειγματάκι

 

-Ο πιο συνηθισμενος τροπος ειναι να φτιαξεις malware που καταγραφει δεδομενα οπως αριθμοι πιστωτικων καρτων/PIN λογαριασμων τραπεζων κ.λ.π. Πολύ απλά, το malware δημιουργει ενα process που "βλεπει" οτι πληκτρολογεις, και αμα δει κατι που να μοιαζει με τα παραπανω, το καταγραφει καπου (keylogger). Μετα τα στελνει στο δημιουργο του μεσω internet, ο οποιος μετα παει και κανει τα ψωνια του.

 

-Αλλος τροπος ειναι να κανεις το malware να καλει εναν αριθμο "υπηρεσιων προστιθεμενης αξιας", κοινως τα γνωστα 901 ή 00. Αμα εισαι ο κατοχος του αριθμου αυτου και εχεις 1000 pc να καλουν καθημερινα, εγινες πλουσιος.

 

- Μετα εχουμε τους bot herders. Εδω δεν θελει τοσο τα χρηματα σου, αλλα την δυναμη του υπολογιστη σου και την συνδεση σου στο internet. Για παραδειγμα, αμα θες να στειλεις μαζικα μυνηματα email (διαφημιστικα και spam), ειναι καλυτερο να εχεις ενα δικτυο υπολογιστων που θα τα στελνει ταυτοχρονα απο πολλες συνδεσεις, παρα εναν μονο υπολογιστη και μια συνδεση. Μπορεις να αγορασεις 1000 pc και 1000 συνδεσεις, αλλα θα σου κοστισει. Οποτε φτιαχνεις ενα malware που στα μολυσμενα pc δημιουργει παλι ενα κρυφο process και αρχιζει δουλεια. Αυτη η μεθοδος χρησιμοποιειται επισης αμα θες να αυξησεις το φορτο εργασιας ενος site, κανοντας το αργο στην αποκριση. Απλά κανεις τα μολυσμενα pc να ζητανε συνεχως δεδομενα απο αυτο το site.

 

-Και τελος, το πιο τρελο ειναι αυτο που ειπε το παιδι πιο πανω. Δηλαδη μολυνεις διαφορα pc, και μετα ζητας λεφτα για να αφαιρεσεις τον ιό. Και αμα εισαι και πολύ κακος, δεν το αφαιρεις ουτε τοτε. Τετοιο software ειναι το antispyware 2008XP. Προσποιειται το antivirus, και μαλιστα εμφανιζει και warnings μεσα σε πραθυρακια με εικονιδια οταν "κλεινεις" το malicious process που δημιουργει. Μεχρι και EULA εχει!

 

Αυτα. Οπως βλεπεις, επιτηδιοι δυστυχως υπαρχουν και εχουν βρει τους τροπους. Ευτυχως υπαρχουν εταιριες που με μηδεν κοστος τους κρατανε μακρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσότεροι που κολλάνε σοβαρό ιό, είται θα είναι άσχετοι, είτε θα μπαίνουν σε αγνώστου προέλευσης ιστοσελίδες... Εγώ προσωπικά είμαι χωρίς antivirus εδώ και πολύ καιρό και νομίζω πως δεν έχω κολλήσει τίποτα.

 

Fixed. This post is now fixed.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
εγω ξερω οτι οι ιοι που υπαρχουν συνολικα σημερα ειναι περιπου 5,5 εκατ. και οχι 1εκατ. Γι αυτο ο θεος να μας σωσει!!!!!!!!!

 

αν κοιτάζες όμως από πότε είναι το topic θα καταλάβαινες ότι έχει περάσει πάνω από 1.5 χρόνος...

 

ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΦΤΥΑΡΙ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Βρε παιδια τα πραγματα ειναι πολυ απλα πανω στο θεμα με τους ιους.Οπως δημιουργησαν τον ψευτικο ιο της γριπης των χοιρων που στην πραγματικοτητα ηταν μια απατη για να βγαλουν φραγκα οι φαρμακοβιομηχανιες κατι παραπλησιο γινετε και με τους ιους των pc.Πως αλλιως θα πουλησουν οι μεγαλες εταιρειες antivirous?Προς θεου δεν υπονοω οτι δεν υπαρχουν ιοι αλλα οχι στον βαθμο που μας το περιγραφουν και μας πανικοβαλουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως αλλιως θα πουλησουν οι μεγαλες εταιρειες antivirous?Προς θεου δεν υπονοω οτι δεν υπαρχουν ιοι αλλα οχι στον βαθμο που μας το περιγραφουν και μας πανικοβαλουν.

 

Ναι σωστα, δεν κινδυνευεις απο ιους - απλώς οι εταιριες θελουν να σου πουλησουν antivirus, οι κυβερνησιες κρυβουν τα ufo, μας παρακολουθουν ολους, οι Ελ ζουν αναμεσα μας και αλλες ωραιες θεωριες συνομοσιας.

 

Τωρα αμα θες να μιλησουμε για πραγματικοτητα, ιοί υπαρχουν και κινδυνος υπαρχει. Ξερω, εισαι προσεκτικος χρηστης, αλλα που ξερεις οτι δεν υπαρχει καποιο malware σε εκεινο το wma/wmv που κατεβασες (στα mp3/avi δεν γινεται ομως), ή οτι δεν υπαρχει καποιο exploit στο flash που επιτρεπει το κατεβασμα καποιου ιού;

 

Οποτε, βαλε avast, και αχρειαστο να ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σωστα, δεν κινδυνευεις απο ιους - απλώς οι εταιριες θελουν να σου πουλησουν antivirus, οι κυβερνησιες κρυβουν τα ufo, μας παρακολουθουν ολους, οι Ελ ζουν αναμεσα μας και αλλες ωραιες θεωριες συνομοσιας.

 

Τωρα αμα θες να μιλησουμε για πραγματικοτητα, ιοί υπαρχουν και κινδυνος υπαρχει. Ξερω, εισαι προσεκτικος χρηστης, αλλα που ξερεις οτι δεν υπαρχει καποιο malware σε εκεινο το wma/wmv που κατεβασες (στα mp3/avi δεν γινεται ομως), ή οτι δεν υπαρχει καποιο exploit στο flash που επιτρεπει το κατεβασμα καποιου ιού;

 

Οποτε, βαλε avast, και αχρειαστο να ναι.

Δεν αντιλεγω φιλε μου.Αλλωστε δεν σου κριβω οτι χρησιμοποιω και το antivirous που ανεφερες απλα οπως ανεφερα και ποιο πανω δεν χρειαζετε να πανικοβαλομαστε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...