Προς το περιεχόμενο

Δυνατό Wirelles Router


tasos9791

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και καλή βδομάδα,

 

Έχω το εξής πρόβλημα:

Είμαι στο ισόγειο οικοδομής και θέλω να συνδεθώ με ασύρματο ρούτερ που θα βρίσκετε στον 2ο όροφο. Θα κάνουμε με τον γείτονα σύνδεση με conn-x και έχω τις εξής ερωτήσεις:

 

1)Είναι εφικτό να παίρνω και εγώ δίκτυο από το ρούτερ ενώ μεσολαβή ένας όροφος μεταξύ μας;

 

2)Με τα ασύρματα ρούτερ που δίνει ο ΟΤΕ μπορεί κάποιο να κάνει δουλειά η θα πρέπει να αγοράσουμε κάτι ποιο δυνατό και αν ναι ποιο;

 

3)Εκτός από ένα ασύρματο ρουτερ θα χρειαστούμε και κατι άλλο; (υποθέτω για καλύτερο σήμα)

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά και αν γίνετε να μου προτείνετε αν υπάρχουν κάποιες δοκιμασμένες λύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εμβέλεια του σήματος δεν εξαρτάται μόνο απο την απόσταση, δηλ. το να σου πει κάποιος οτι πιάνει σήμα στο δικο του σπιτι (με αποσταση 2 οροφων) δεν σημαίνει οτι θα πιανει σιγουρα και στο δικό σου.

παιζουν ρόλο οι τοίχοι/πατώματα βέβαια, αλλα και το που βρισκονται οι κεραιες (του ρουτερ, και του pc, σε σχεση με το δωματιο),

διαφορες συσκευες στα διαμερίσματα (κινητά, ασύρματα dect ), κλπ.

 

 

Ρουτερ δεν μπορώ να σου συστήσω. Το 1ο μου ασύρματο το πήρα πριν βδομάδα, δεν ειμαι σίγουρος οτι έκανα την καλυτερη επιλογή πριν δω αν θα εχω προβλήματα με μερικους μηνες εντατική χρήση. διάβασα για προβλήματα αλλων χρηστών, οποτε ειμαι επιφυλακτικός.

 

 

Μια συσταση, φρόντισε να έχει αποσπώμενη κεραία, οποτε αν χρειαστείς έξτρα κεραία (πιο δυνατή, ή με μεγαλυτερο καλώδιο για να βγαινει μπαλκόνι) να μπορεις να την αλλάξεις.

 

επίσης, επειδή η επιλογή ρουτερ ειναι νομιζω αρκετά δύσκολη για μας τους ερασιτέχνες, και μερικές φορές πρεπει να σκεφτείς και τη συμβατότητα με τον ISP (πχ μερικά ρουτερ μπορει να εχουν πολυ καλες κριτικές γενικά, αλλα να παρουσιάζουν πρόβλημα με συγκεκριμένο πάροχο, και αυτό ανάλογα αν εισαι στο ιδιόκτητο του ή σε shared),

έχεις την επιλογή, να βάλεις για ιντερνετ ενα φτηνό μεν, όχι ασύρματο ρουτερ, που ομως θα κρατά σταθερή εγγυημένο τη συνδεση dsl για το connex, και για το wifi να πάρεις ενα access point.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση random,

Βασικά δεν πολυκατάλαβα το τελευταίο που λες.

Θα χρειαστώ δηλαδή να συνδέσω ένα ενσύρματο ρούτερ, ένα αξες πόιντ και ένα ασύρματο ρούτερ για να συνδεθώ;

Πάλι όμως το ασύρματο δεν θα πρέπει να είναι κάποιο δυνατό για να βλέπει το αξες ποιντ;

Μήπως την έχεις δοκιμάσει σε κάποια αντίστοιχη περίπτωση αυτή την διάταξη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα σου λεει οτι κρατα το adsl router που εχεις απο τον provider και ας μην ειναι ασυρματο και προσθεσε ενα ACCESS point.μπορεις να παρεις κατι σε n αντι για g που θεωρητικα παιζουν πιο δυνατα.βεβεα αν δεν πιανει ετσι υπαρχει και η λυση toy repeater η expander.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω και γω το ίδιο κατάλαβα.

Έχουμε και λέμε δηλαδή:ενσύρματο ρούτερ συνδεδεμένο με καλώδιο στο αξες ποιντ στον δεύτερο που είναι και η γραμμή και κάτω στο ισόγειο ένα ασύρματο ρούτερ..

Σωστά;

 

 

Σαν άλλη λύση με λίγο ψάξιμο βρήκα και το εξής ρούτερ που είναι Ν όπως μου προτείνεις, να βάλω στον δεύτερο αφού εγώ θα συνδέομαι στο ισόγειο με λαπτοπ που έχει κάρτα wireless-N

 

http://www.zero1.gr/product_info.php?cPath=26_28&products_id=36287

 

Επειδή βλέπω ότι ασχολείσαι με δίκτυα μήπως το γνωρίζεις το συγκεκριμένο ρούτερ;

 

Θα πιάνει λες ισόγειο-δεύτερος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρωτοκολο n, ειναι για χιλιομετρικες αποστασεις σε backbone συστηματα και χρειαζετε απολυτη οπτικη επαφη, κατα την γνωμη μου τσαμπα θα το πληρωσεις. Με G πρωτοκολο θα παιξεις και με τα router η access points πολυ κοντα στο παραθυρο και με το χερι του Θεου για 2 ορόφους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρωτοκολο n, ειναι για χιλιομετρικες αποστασεις σε backbone συστηματα και χρειαζετε απολυτη οπτικη επαφη[...]

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Το 802.11n αποδίδει αρκετά καλύτερα και σε κλειστούς χώρους σε σχέση με το 802.11g. link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ισχύουν δηλαδη αυτα που λεει η Wiki και αφου το λαπτοπ μου εχει Intel Next-Gen Wireless-N Mini Card σε συνδιασμο με ρουτερ

 

http://www.zero1.gr/product_info.php?cPath=26_28&products_id=36287

 

μπορει και να μαι οκ χωρις εξτρα συσκευές..?

 

Το ρουτερ που διαλεξα το εχει δουλεψει κανεις να μου πει εντυπώσεις?

 

Η αν εχει να μου προτεινει καποιος κατι που θεωρει καλύτερο στα ιδια η λιγότερα λεφτα..

 

Οσο για το καλώδιο utp πολυ δυσκολα..δεν βολευει καθόλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε όπως είπαν και οι αγαπητοί tasos9791και 100 010 00 αυτό που σου χρειάζεται είναι ένα access point (G) το οποίο θα συνδέσεις με καλώδιο με το modem/router που θα σου δώσουν και είσαι οκ! Τα υπόλοιπα είναι απλά!! Πάντως πριν αγοράσεις οτιδήποτε αν μπορείς δοκίμασε με ένα δανεικό wireless modem/router γιατι μπορεί το σήμα του να είναι αρκετό για να κάνεις την δουλεία σου!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για τον aianta

πιστευω οτι επειδη μιλας για ισογειο και πρωτο οροφο , με δυο τρυπουλες στο τοιχο και ενα απλο ρουτερ ελυσες το προβλημα σου

 

Φιλε theo_s μιλαω για συνδεση απο τον δευτερο οροφο στο ισόγειο

αν ήταν ισογειο-πρωτος πιστεύω ειτε με ενα απλο ασύρματο ρουτερ ειτε με utp θα ήταν πολύ πιο εύκολα τα πράγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω και γω το ίδιο κατάλαβα.

Έχουμε και λέμε δηλαδή:ενσύρματο ρούτερ συνδεδεμένο με καλώδιο στο αξες ποιντ στον δεύτερο που είναι και η γραμμή και κάτω στο ισόγειο ένα ασύρματο ρούτερ..

Σωστά;

 

Όχι.

 

προτινονται 2 εναλλακτικές, για να κάνεις τις τρείς λειτουργίες που θελεις (συνδεση ιντερνετ μεσω dsl, τοπικό ενσύρματο δικτυο , και ασύρματο δικτυο ):

 

α) στο δευτερο οροφο οπου ειναι η συνδεση dsl, ένα απλό dsl ρουτερ , που να έχει ομως τουλαχιτον 2 ethernet ports - μια για το pc εκει, και μια για το Access point (ή μία, αν το A.P. έχει με τη σειρά του ethernet port να βαλεις το κοντινο pc).

και ενα Access point .

στο ισογειο δεν θελεις τιποτα, αφου το λαπτοπ εχει ενσωματωμενη ασυρματη κάρτα.

 

αυτη η λυση ειναι καλή αν το απαιτουμενο ρουτερακι το εχεις ηδη παρει μεσα στο πακετο του connex.

 

β) στο δευτερο οροφο οπου ειναι η συνδεση dsl, ένα ασύρματο dsl ρουτερ (κανει και τις 3 δουλειες, δεν χρειαζεσαι access point)

αυτη η λυση ειναι καλυτερη αν δεν εχεις ακομα καμια συσκευη, οποτε παιρνεις μια που τα κανει ολα και πιο απλή συνδεσμολογία.

 

kai stis 2 περιπτωσεις, στο ισογειο δεν θελεις τιποτα, αφου το λαπτοπ εχει ενσωματομενη ασυρματη κάρτα.

 

126 ε, ειναι σχετικα ψηλή τιμή. Αν εισαι σιγουρος οτι ρουτερ-λαπτοπ θα κλειδωνουν οντως στο "n", μπορει να αξιζει.

αυτο που δειχνεις παντως ειναι για ISDN

 

topic για Linksys WAG300N

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=178286

 

νομίζω οτι ειναι πιό σημαντικό να έχει καλή φήμη σαν dsl ρουτερ (σταθερή συνδεση, αντοχή σε πολλα connections, και ολα αυτα δοκιμασμενα στους Ελληνικούς ISP, κλπ) παρά η συμβατότητα με 802.11n

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ τώρα κατάλαβα τι μου λεγες..

βασικά είμαι για την δεύτερη περίπτωση αφού δεν πήρα καθόλου εξοπλισμό ακόμα.

 

Προς το ρουτερ αυτό κινούμαι γιατί χρησιμοποιεί το πρωτόκολλο Ν που κυρίως με ενδιαφέρει και επίσης όντως το θέλω για ISDN γραμμή.

Τώρα για την τιμή δεν βρίσκω κάτι παρόμοιο και φθηνότερο .. αν έχει καμιά πρόταση κάποιος καλοδεχούμενη

Όσο για το αν θα κλειδώνουν λαπτοπ-ρουτερ στο Ν δεν το σκέφτηκα καθόλου και το θεώρησα δεδομένο αφού υποστηρίζουν και τα δυο το ιδιο πρωτόκολλο Ν

 

Υπάρχει δηλαδή και η περίπτωση να μην «συνεργάζονται» οι συσκευές??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνωμη αν γινομαι ανοχλητικος αλλα ακομα και δευτεροσ με ισογιεο να ειναι

1. θα γλιτωσεις πολλα λεφτα

2. θα εχεις αποδοση 100%

3. και πιστεψε με απο προσωπικη εμπειρια τα ασυρματα δικτυα σε τετοιες αποστασεις ειναι pain in the ash

καλη επιτυχια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...