Προς το περιεχόμενο

Πέθανε σε ηλικία 90 ετών ο πατέρας της «θεωρίας του χάους»


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω θα ελεγα οτι ο πατερας της θεωριας του χαους ειναι ο Ανρι Πουανκαρε. Ο Μαντελμπροτ αν θυμαμαι καλα ειναι ο πατερας των φρακταλ των οποιων ο ορισμος πανω κατω ειναι αυτος που δινει ο opozit.

Σε γενικες γραμμες η θεωρια του χαους λεει οτι η παραμικρη διαταραχη (πεταλουδα) μπορει καθε συστημα να το κανει μη ντετερμινιστικο. Δηλαδη να μην μπορουμε ουσιαστικα να προβλεψουμε την εξελιξη του..Χαος.

 

Το Χάος ορίζεται σε ντετερμινιστικά συστήματα :-) Εκεί είναι το λεπτό σημείο! Απλά γειτονικές αρχικές συνθήκες έχουν παντελώς διαφορετική εξέλιξη που μπορούμε να τις λάβουμε με περιορισμένη ακρίβεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Χάος ορίζεται σε ντετερμινιστικά συστήματα :-) Εκεί είναι το λεπτό σημείο! Απλά γειτονικές αρχικές συνθήκες έχουν παντελώς διαφορετική εξέλιξη που μπορούμε να τις λάβουμε με περιορισμένη ακρίβεια...

 

Ναι δεν εχεις αδικο και εγω για ντετερμινιστικα συστηματα μιλαω αλλα επρεπε να γραψω κατι το οποιο να δινει σαν παραδειγμα την πεταλουδα.

Αλλα δεν ειναι μονο η εξαρτηση των ευαισθητων παραμετρων και αρχικων συνθηκων.

 

 

Πιστευω να τα θυμαμαι καλα αλλιως πρεπει να ξεσκονισω την πτυχιακη μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Χάος ορίζεται σε ντετερμινιστικά συστήματα :-) Εκεί είναι το λεπτό σημείο! Απλά γειτονικές αρχικές συνθήκες έχουν παντελώς διαφορετική εξέλιξη που μπορούμε να τις λάβουμε με περιορισμένη ακρίβεια...

 

τοτε πως γινεται το συστημα να ειναι ντετερμνιστικο? θελεις να πεις ντετερμινιστικο εως εκει που μπορουμε να υπολογισουμε με ακριβεια το μελλον. απο εκει και υστερα γινεται χαοτικο. για παραδειγμα τις πλανητικες τροχιες. προβλεψη με ακριβεια μπορουν να κανουν μεχρι 200.000.000 χρονια στο μελλον. απο εκει και υστερα ειναι χαοτικο το μοντελο

 

"At any given moment, life is completely senseless. But viewed over a period, it seems to reveal itself as an organism existing in time, having a purpose, trending in a certain direction." Aldous Huxley

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"κατι πιο χρησιμο λοιπον για μενα ειναι να προτεινω σε οσους θελουν να αρχισουν να ερευνουν την φυση τον ελληνικων λεξεων μιας και ειναι η μοναδικι ενοιολογικη γλώσσα στον κοσμο"

 

H "μοναδική εννοιολογική γλώσσα στον κόσμο" αυτή τη στιγμή υφίσταται τις συνέπειες του γεγονότος ότι ο φορέας της ουσιαστικά έχει πάψει από καιρό να είναι και φορέας μείζονος συνεισφοράς στον παγκόσμιο πολιτισμό. Καλείται να αφομοιώσει ολοένα και περισσότερο αριθμό λέξεων που δεν μπορούν να κατ' αρχή να αποδοθούν με ακρίβεια και για το λόγο αυτό όλο και συχνότερα υιοθετούνται ως έχουν και όλο και συχνότερα βλέπει κανείς ακόμα και την αναγραφή τους στην πρωτότυπη γλώσσα στα ίδια τα ελληνικά κείμενα.

 

"οπως ελεγε και ο πλατων αν θυμαμαι καλα η σοφια βρισκεται στην φυση των λεξεων και η λεξη καταδυκνηει την φυση των πραγματων"

 

Προφανώς εννοείς την ιστορία των λέξεων και τον τρόπο με τον οποίο αυτές συνδέθηκαν με έννοιες στο πέρασμα των αιώνων. Το ερώτημα όμως είναι αν αυτός ο τρόπος σύνδεσης λέξης με έννοια ήταν και ο καλύτερος δυνατός ή ακόμα και εάν ήταν εξελικτικά αναγκαίος. Για την γνώση των πραγμάτων καθ' εαυτών, πολύ καιρό μετά τον Πλάτωνα, άλλοι φιλόσοφοι με πληρέστερο και συστηματικότερο τρόπο μας έφεραν αντιμέτωπους με έναν κόσμο όπου τα "πράγματα" δεν είναι απλώς "πράγματα" αλλά πράγματα νοούμενα ως φαινόμενα και πράγματα καθ' εαυτά και πως τελικά είναι τα πρώτα για τα οποία ο νους μπορεί να μας προσπορίσει γνώση. Δυστυχώς όμως για την ελληνική γλώσσα φαίνεται πως μερικές φορές δε διαθέτει την επάρκεια να αποδόσει με ακρίβεια τη σχολαστική απόπειρα πολλών εξ' αυτών των φιλοσόφων, κάτι που καθιστά αναγκαία την αναγραφή των σχετικών όρων και στην πρωτότυπη γλώσσα, τόσο συχνά, που το κυρίως κείμενο μπορεί να είναι δυσανάγνωστο μόνο λόγω των συχνών αναφορών, ενώ ο ίδιος ο συγγραφέας στο πρωτότυπο να είναι μάλλον αναπάντεχα ευκολότερος στην κατανόησή του. Χαρακτηριστικό παράδειγμα ο Καντ και η "Κριτική του Καθαρού Λόγου".

Εν τέλει δεν ισχυρίζομαι ότι η ελληνική είναι κατώτερη γλώσσα. Ωστόσο, επειδή η γλώσσα εν γένει καλύπτει ανάγκες, το σοβαρότερο πρακτικό κριτήριο για την ποιότητα μιας γλώσσας είναι κατά πόσο ανταποκρίνεται σ' αυτές και ασφαλώς όχι μόνο το ιστορικό κριτήριο της ετυμολογίας των λέξεων. Και ήδη διακρίνω την τάση που υπάρχει να υφίσταται η ελληνική γλώσσα την μεταλλαξιογόνο πίεση της ανάγκης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spyros7 δεν επαγγελωμαι των γνωστη της γλώσσας. Πρεπει να σας πω οτι αν μπορουσα να γραφω σε greeklish θα το εκανα, και αυτος ειναι ο λογος που εχασα και την ορθογραφια μου μεστα χρονια, γιατι σχεδον ολος ο γραπτως μου λογος ηταν σε greeklish, ειχα φτασει στο σημειο να μου ξεφευγει το και με εψιλον σκεφτειται! :shy:

 

Cntl+X μου αρεσει που προσεγιζεις γλωσολογικα το θέμα αλλα εγω θα μεινω στην ουσια κατ'εμε του ζητηματος. Τι λενε οι λέξεις οπως έχουν, και αυτο που λενε εγω το βρισκω χρησιμο για την καθημερινοτητα και την ζωη μου, για την αποδοση βαρυτητας στα πιστευω μου. Για παραδειγμα η λεξη περιουσια ηταν για μενα σοκ, μιας και απο μικρα παιδια μας λενε οτι ειναι τοσο μα τοσο σημαντικο και μας οριζει, την ιδια στιγμη που η ιδια η λεξη οριζεται ως το περιξ δηλαδη ουτε καν μέρος της ουσιας οπως αυτη οριζεται απο τους νομοθετες της ελληνικης γλώσσας τουλαχιστον.

 

Το μονο που θέλησα ειναι καποιοι (και νομιζω οτι το καταφερα) ειναι να ψαξουν και να προβληματιστουν.

 

Τελος δεν αντιμετοπιζω την γλώσα ως εργαλείο για της κατωτερες αν θελετε εργασιες και αναγκες, αυτο το εκανα παλιά :P... με τα χρονια καταλαβα οτι οι λεξεις γινονται φρασεις, οι φρασεις σκεψεις και οι σκεψεις εν τελει χαρακτηρας.

 

Και ο χαρακτηρας μας ειναι η ζωη μας κατα τον Ηρακλειτο, που δεν χρειαζομαστε αυτον για να το καλαβουμε...

 

Be well που λεγαμε και στο χωριο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επαναλαμβάνω γιατί μάλλον δεν το είδες....απο που προκύπτει οι η ελληνική είναι η μοναδική εννοιολογική γλώσσα στον κόσμο; Υπάρχει κάποια σχετική έρευνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα τόσο μικρό παράδειγμα όπως αυτό της πεταλούδας έκανε όλο το κόσμο να μιλάει για αυτές...:shock: μ'αρεσε περισσότερο το κινέζικο :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...