Προς το περιεχόμενο

κλιματιστικο 18000BTU


orck

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειμαι αναμεσα σε δυο συγκεκριμενα

 

 

LG artcool mirror inverter C18AWR

Inverter, κατηγορια Α/C, κοστος 1025?

 

Samsung AQV 18VBC

inverter, κατηγορια Α/Β, κοστος 1200?

 

τι προτεινεται; θα προτιμουσα να μην ειναι τα κλασικα λευκα (εκτος πια και εαν ειναι τοσο τραγικα οσα εχουν πιο καλαισθητες προσοψεις)

αξιζει να δωσω 175? παραπανω για το samsung; εχει κατι συγκλονιστικα καλυτερο;

με ενδιαφερει κατα 90% για ψυξη γιαυτο δεν πολυκοιταζω τον δεικτη για την θερμανση, στην ψηξη ειναι και τα δυο Α

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Και πολυ ακριβη επισης...

Σε ενδιαφερει τοσο πολυ να ειναι Inverter?

Περσυ αγορασαμε ενα Toyotomi 16000 BTU/h κατηγοριας Β (για 15W δεν πηρε την εγκριση για Α, το διαπιστωσα μολις πριν μερικες βδομαδες), στα 500?...

 

Με 1000δηλαδη παιρνεις 2 τετοια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ενδιαφερει τοσο πολυ να ειναι Inverter????

Ειχα παρει 18αρι Panasonic προ 15ετιας, πριν βγουν τα Inverter.

Τα Inverter καινε λιγοτερο ρευμα, οποτε αναλογως της χρησης μπορει να ειναι πολυ φτηνοτερα (μακροπροθεσμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περα απο πιο οικονομικα τα inverter κρατουν και πιο σταθερη θερμοκρασια σκεφτομαι και την μη inverter λυση αλλα δεν νομιζω οτι αξιζει να κανω τσιγγουνια τα 200-300 ευρω, θα το εχω στο σπιτι για πολλα (ελπιζω) χρονια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία όλα αυτά, αλλά επειδή ψάχνομαι κι εγώ για κλιματιστικό και τα ζαχαρώνω τα inverter, (καλό το design, αλλά αν είναι να αδειάσει η τσέπη, καλό είναι ένα 12000 BTU και σε λευκό) αν το αγοράσεις από το megamarket, ποιός θα αναλάβει την εγκατάσταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποιος εγκαταστατης φανταζομαι

 

απο οποιο καταστημα και να το αγορασω παλι δεν θα φωναξω καποιον για να μου κανει την εγκατασταση; σε καθε περιπτωση ειναι επιπλεον η χρεωση

(ειδα καταστημα που το δινει το LG με την μεταφορα και την εγκατασταση με 1175?, με συμφαιρει καλυτερα αυτο;)

 

Ωραία όλα αυτά, αλλά επειδή ψάχνομαι κι εγώ για κλιματιστικό και τα ζαχαρώνω τα inverter, (καλό το design, αλλά αν είναι να αδειάσει η τσέπη, καλό είναι ένα 12000 BTU και σε λευκό) αν το αγοράσεις από το megamarket, ποιός θα αναλάβει την εγκατάσταση?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορείς να τα δώσεις τα λεφτά να πάρεις οπσδήποτε inverter και ενεργειακή κλάση Α .Σκέψου μόνο πως το κλιματιστικό θα το αλλάξεις ξανά μετά απο πολλά χρόνια όποτε αξίζει η θυσία η χρηματική. Εγώ έχω βάλει 2 hitachi στο σπίτι και πέρσυ το καλοκαίρι με το καυσονα δούλευαν όλη μέρα και δεν έιδα σχεδόν καθόλου διαφορά στον λογαριασμό του ηλεκτρικού . Μακροπρόθεσμα θα στα δώσουν πίσω τα λεφτά ¨-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας ευχαριστω για τις απαντησεις

ουσιαστικα κανω την ερωτηση για να δω σε ποιο απο τα δυο θα καταληξω

ρωταω εαν εχει κατι απο τα δυο (οπως φαινονται στο πρωτο μυνημα μου) εχει κατι φοβερο σαν δυνατοτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τη γνώμη σας οι κατέχοντες γι' αυτό?

 

Επίσης, γνωρίζει κανείς πόσο κοστίζει περίπου η εγκατάσταση και ο έλεγχος της γραμμής από ηλεκτρολόγο, για να δούμε αν το σηκώνει? (πολύ αμφιβάλλω, καθώς το διαμέρισμα είναι 25ετίας και ο πίνακας παλιός)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνήθως( σχεδόν πάντα) τον έλεγχο της γραμμής ξέρει να τον κάνει ο ψυκτικός που θα έρθει να να σου κάνει την εγκατάσταση. το 18άρι θέλει ενισχυμένη γραμμή που να μην υπάρχουν άλλα μεγάλα φορτία στην συγκεκριμένη γραμμή. για την εγκατάσταση τώρα εξαρτάται τον κόπο που θα χρειάζεται για να το τοποθετήσει. μια απλή εγκατάσταση για 18άρι θα σου κοστίσει κάπου 80-100 ευρώ αν είναι μέσα-έξω. αν ειναι μικρά μπαλκόνια, πρέπει να κρεμαστεί στο κενό για να στο συνδέσει, να σου τραβήξει γραμμή μέχρι την ταράτσα γιατί εσύ εκεί θα θες να το βάλεις, το κόστος εγκατάστασης ανεβαίνει κατακόρυφα. μπορεί μέχρι και 200 ευρώ.

 

επίσης προτιμήστε κλιματιστικά made in japan... μέρα με την νύχτα κατασκευαστικά και ποιοτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Επειδη κ εγω ψαχνω για 18αρι με ασημενια προσοψη κ ειμαι μεταξυ των παραπανω μηπως εχουμε κατι νεοτερο?Καμια παραπνω γνωμη?

Επισης ποια η αποψη σας για αυτο http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?11264

Εχει κανεις σας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν 18αρια με ενεργειακη κλαση Α/Α?

Γιατι οταν το εψαξε γνωστος μου για mitshubishi του ειπαν πως δεν υπαρχουν Α/Α στα 18000btu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mitsubishi SRK50-ZGX-S. Το πιο προσιτό Mitsubishi με αυτά τα χαρακτηριστικά (Α/Α, 18000BTU).

Θηρίο!!! Αλλά εξίσου θηρίο και η τιμή του ... 1700?..

Από κει και πέρα υπάρχει και η σειρά Mr-Slim (κατασκευσμένα στην Ιαπωνία) αλλά δαγκώνουν πολύ πιο άγρια!!!! (2000+ για το 18άρι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...