Προς το περιεχόμενο

port forward με 2 routers


Xatiu

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και Χρόνια πολλά!

 

έχω συνδέσει ένα modem/router baudtec (ενσύρματο) TW263R4-A0 με ένα netgear router (Wireless AP + 4 port switch) WGR614. Έχω κάνει port forward από το baudtec στο netgear και όλα λειτουργούν ομαλά. Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να κάνω forward την πόρτα στο netgear. Έχω απενεργοποιήσει και στα δύο routers to SPI, έχω προσπαθήσει να ρυθμίσω το netgear και με UPnP αλλά τίποτα! καμιά ιδέα? thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθέσω πως εννοείς οτι δεν μπορείς να κάνεις forward την πόρτα από το netgear στο pc...

 

Από ένα άλλο netgear που έχω, πρώτα ορίζεις ένα custom service (αν η πόρτα που θες δεν είναι στις συνι8ισμένες που είναι preset) και μετά κάνεις forward αυτή τη service στην ip του pc.

 

Ελπίζω να βοήθησα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθέσω πως εννοείς οτι δεν μπορείς να κάνεις forward την πόρτα από το netgear στο pc...

 

Από ένα άλλο netgear που έχω, πρώτα ορίζεις ένα custom service (αν η πόρτα που θες δεν είναι στις συνι8ισμένες που είναι preset) και μετά κάνεις forward αυτή τη service στην ip του pc.

 

Ελπίζω να βοήθησα...

 

Αυτό ακριβώς κάνω στην εικόνα παρακάτω φαίνονται ακριβώς οι ρυθμίσεις μου.

connection.jpg

 

έχω απενεργοποιήσει τα SPI και στα δύο router το firewall των windows όλα!! η επόμενη κίνηση είναι να το πετάξω...

 

οποιαδήποτε συμβουλή δεκτή :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.γιατι το laptop εχει range 10.0.0???β.αν 8ες να κανεις την ζωησου πιο ευκολη αντι να συνδεσεις το baudtec στην wan υποδοχη του netgear συνδεσε το στην lan αφου του κλεισεις τον dhcp.το netgear 8α γινει αορατο transparet οποτε κανεις Port forward απο το baudtec στο pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Xatiu ειχα ακριβως την ιδια συνδεση, συγκεκριμενα με Siemens CL-110, το οποιο συνδεοταν στο WΑΝ του Netgear WGR614 και απο εκει με wireless και ethernet συνδεοταν αντιστοιχα ο laptop και ο desktop μου.

 

Wστοσο δεν μπορουσα να κανω οπως και εσυ σωστο port forwarding.

Το Siemens ειχε IP 192.168.1.1, το Netgear 192.168.1.3, αλλα το Netgear ειχε δικο του υποδικτυο στο οποιο ειχε IP 10.0.0.1, ο desktop 10.0.0.2 και ο laptop 10.0.0.3.

Στην ουσια με τα δυο ροuτερ ειχα 2 υποδικτυα, το ενα μεσα στο αλλο.

 

Επιχυρωντας να ε3αλειψω το προβλημα αυτο και μετα απο αρκετο ψα3ιμο ακυρωσα ολες τις ρυτημισεις που ειχα δοκιμασει και εκανα αυτο που λεει ο φιλος ποuλινοσ, συνδεσα δηλαδη το Siemens(modem/router) στο LAN του Netgear και απενεργοποιησα το DHCP sto Siemens.

 

Το αποτελεσμα ηταν αυτο που λεει ο φιλοσ. Το Netgear δεν φαινεται κατηολου και το port forward γινεται κανονικα, αλλα μονο στον desktop!

Το wireless εχει απενεργοποιητηει και δεν μπορω να το ενεργοποιησω, κατηως οπως ειπαμε το Netgear δεν φαινεται κατηολου! Ετσι τωρα εχω λυσει το προβλημα των υποδικτυων, αλλα δεν μπορω να μπω στο menu τοu Netgear για να ενεργοποιησω το wireless, επομενως το λαπτοπ δεν εχει συνδεση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Xatiu ειχα ακριβως την ιδια συνδεση, συγκεκριμενα με Siemens CL-110, το οποιο συνδεοταν στο WΑΝ του Netgear WGR614 και απο εκει με wireless και ethernet συνδεοταν αντιστοιχα ο laptop και ο desktop μου.

 

Wστοσο δεν μπορουσα να κανω οπως και εσυ σωστο port forwarding.

Το Siemens ειχε IP 192.168.1.1, το Netgear 192.168.1.3, αλλα το Netgear ειχε δικο του υποδικτυο στο οποιο ειχε IP 10.0.0.1, ο desktop 10.0.0.2 και ο laptop 10.0.0.3.

Στην ουσια με τα δυο ροuτερ ειχα 2 υποδικτυα, το ενα μεσα στο αλλο.

 

Επιχυρωντας να ε3αλειψω το προβλημα αυτο και μετα απο αρκετο ψα3ιμο ακυρωσα ολες τις ρυτημισεις που ειχα δοκιμασει και εκανα αυτο που λεει ο φιλος ποuλινοσ, συνδεσα δηλαδη το Siemens(modem/router) στο LAN του Netgear και απενεργοποιησα το DHCP sto Siemens.

 

Το αποτελεσμα ηταν αυτο που λεει ο φιλοσ. Το Netgear δεν φαινεται κατηολου και το port forward γινεται κανονικα, αλλα μονο στον desktop!

Το wireless εχει απενεργοποιητηει και δεν μπορω να το ενεργοποιησω, κατηως οπως ειπαμε το Netgear δεν φαινεται κατηολου! Ετσι τωρα εχω λυσει το προβλημα των υποδικτυων, αλλα δεν μπορω να μπω στο menu τοu Netgear για να ενεργοποιησω το wireless, επομενως το λαπτοπ δεν εχει συνδεση!

 

αχ αχ θα βαλω τις φωνες.οπως γραφω πιο πανω βαζεις πχ το netgear 192.168.1.2 και το σιεμενς 192.168.1.1 .αν βαλεις στον browser 192.168.1.2 8α μπεις στο νετγκεαρ και 8α κανεις κανονικα τις ρυθμισεις για το ασυρματο χωρις κανενα προβλημα.ειναι μεν αορατο αλλα ειτε με καλωδιο ειτε με ασυρματο μπενεις κανονικα μεσα σε αυτο και ρυθμιζεις οτι 8ες πανω στο ασυρματο.δεν το χανεις το ασυρματο.οπως ειπα γινεται σαν ασυρματο switch οχι σαν σκετο switch.για αυθτο και του αλλαζεις την Ip για να μην γινει conflict και να μπορεις να μπεις στο μενου του κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι ομωσ, εχω δοκιμασει ολες τις IP ποu μπορει να εχει το Netgear (το ευρος του δυκτιου ειναι 192.168.1.2-192.168.1.98) και δεν το βρισκω, αν και ειχα βαλει IP συγκεκριμενη για το Netgear πριν την αλλαγη της δικτυωσησ!

Στο menu του Siemens μπαινει κανονικα (192.168.1.1).

Το προβλημα ειναι οτι πλεον δεν το "βλεπει" ουτε με WΑΝ συνδεση και δεν μπαινει και στο νετ ετσι!

 

Τι να κανω?

Λεω να ψα3ω και τις υπολοιπες IP (απο 192.168.1.99 ως 192.168.1.255) :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε συ οταν παιρνεις το netgear απο μονο του εχει ηδη μια ip οπως και το siemens exei mia ip.και εγω εχω γραψει .πριν ξεκινησουμε συνδεουμε πανω στο pc μονο το Netgear και παμε και του δινουμε ip 192.168.1.2 και του κλεινουμε τον dhcp server.αφου κανουμε αυτο τοτε συνδεουμε τα υπολοιπα.οποτε το netgear θα ειναι 192.168.1.2 και το σιεμενς 192.168.1.1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κατάφερα τελικά!

Τα έκανα όλα τα παραπάνω ανεπιτυχώς, οπότε εγκατέστησα το Netgear από την αρχή και του όρισα την IP 192.168.1.2. Το Wireless το ενεργοποίησα κατά την εγκατάσταση, και παρέμεινε και αφού σύνδεσα το Siemens στο LAN του(πριν δεν ξέρω τί φλασιά είχε φάει), άρα τέλος καλό όλα καλά. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι εξακολουθώ να μην μπορώ να μπω στο menu του Netgear με αυτή τη συνδεσμολογία, και ενώ έχω το Siemens και τα 2 πισιά σε συγκεκριμένες IP του δικτύου.

Όταν το είχα στη WAN υποδοχή, μπορούσα να μπω και στα 2 routers, επομένως μάλλον δεν γίνεται όταν λειτουργεί με αυτόν τον τρόπο... όπως και να έχει ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...