Προς το περιεχόμενο

new iMac


kebinB

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως λέω και στο post που έκανες quote: "Την πιο φτηνή αυτή τη στιγμή δηλαδή".

 

Αυτό ήταν πριν αλλάξουν τα μοντέλα και πέσει η τιμή τους. Τι γίνεται με τις τιμές τους τώρα, δεν μπορώ να το γνωρίζω. Και φυσικά δεν γίνεται να παίρνουν τα μηχανήματα από την Apple Αγγλίας. Μάλλον από κάποιον μεταπωλητή θα τα παίρνουν.

 

Πάρε στον Αμανατίδη που σου είπε ο τύπος στο chat να ρωτήσεις να μας πεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Όπως λέω και στο post που έκανες quote: "Την πιο φτηνή αυτή τη στιγμή δηλαδή".

 

Αυτό ήταν πριν αλλάξουν τα μοντέλα και πέσει η τιμή τους. Τι γίνεται με τις τιμές τους τώρα, δεν μπορώ να το γνωρίζω. Και φυσικά δεν γίνεται να παίρνουν τα μηχανήματα από την Apple Αγγλίας. Μάλλον από κάποιον μεταπωλητή θα τα παίρνουν.

 

Πάρε στον Αμανατίδη που σου είπε ο τύπος στο chat να ρωτήσεις να μας πεις.

 

 

Η παράθεση τμήματος του κειμένου σου, έγινε για να συνεχίσω το θέμα του συγκεκριμένου καταστήματος. Ελληνικά ξέρουμε όλοι και δε νομίζω πως υπάρχει άνθρωπος που κατάλαβε κάτι διαφορετικό.

 

Η τιμή της Αγγλίας, όπως προείπα, δίνεται για ένα μέτρο σύγκρισης.

 

Όποιος ενδιαφέρεται ν' αγοράσει από κάποιους που λένε πως η αναβάθμιση των χαρακτηριστικών είναι "ουσιαστικά μείωση", μπορεί να το κάνει. Εγώ δεν έχω κάτι να ρωτήσω ή να κερδίσω (αντίθετα, εκείνοι χάνουν πιθανούς πελάτες), απλά παρέθεσα την ενδιαφέρουσα τοποθέτησή τους. Στα καπιταλιστικά οικονομικά συστήματα, όταν δίνεις κάπου χρήματα, δε σου κάνουν χάρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παράθεση τμήματος του κειμένου σου, έγινε για να συνεχίσω το θέμα του συγκεκριμένου καταστήματος. Ελληνικά ξέρουμε όλοι και δε νομίζω πως υπάρχει άνθρωπος που κατάλαβε κάτι διαφορετικό.

 

Η τιμή της Αγγλίας, όπως προείπα, δίνεται για ένα μέτρο σύγκρισης.

 

Όποιος ενδιαφέρεται ν' αγοράσει από κάποιους που λένε πως η αναβάθμιση των χαρακτηριστικών είναι "ουσιαστικά μείωση", μπορεί να το κάνει. Εγώ δεν έχω κάτι να ρωτήσω ή να κερδίσω (αντίθετα, εκείνοι χάνουν πιθανούς πελάτες), απλά παρέθεσα την ενδιαφέρουσα τοποθέτησή τους. Στα καπιταλιστικά οικονομικά συστήματα, όταν δίνεις κάπου χρήματα, δε σου κάνουν χάρη.

 

 

 

 

Ναι πραγματι τωρα πια ειναι 50-100 ευρω ακριβοτερα απο την rainbow πανω-κατω..

 

Εχουν ομως ενα ασυγκριτο πλεονεκτημα: προσφερουν επεκταση εγγυησης(με εξτρα χρηματα) , κατι που η rainbow δεν προσφερει .

 

Οποτε για καποιον που θελει να παρει ενα μηχανημα 1700 ευρω και να το κρατησει χρονια,ισως να μην τον ενοχλει να δωσει και 100 ευρω παραπανω και μετα να εχει τη δυνατοτητα εντους του πρωτου χρονου να αγορασει επεκταση εγγυησης..

 

 

Αλλωστε κανενας δεν σε υποχρεωσε να παρεις απο αυτους.Τις τιμες τις αναγραφουν και εσυ μπορεις να κανεις την συγκριση και να διαλεξεις απο που θελεις να παρεις..

 

Καποιος αλλος μπορει να θεωρει οτι ειναι κοροιδια(και με το δικιο του) που η rainbow δεν προσφερει επεκταση εγγυησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπίσημη απάντηση RC σχετικά με την διαθεσιμότητα.

Σε απάντηση του mail σας στις 15/05/08, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η Apple ανακοίνωσε την διάθεση των νέων, αναβαθμισμένων iMac την Δευτέρα 28/04/08.

 

Ειδικότερα, όσον αφορά στην διάθεσή τους στην χώρα μας, δεν μας έχουν ανακοινωθεί συγκεκριμένες ημερομηνίες, ωστόσο εκτιμούμε ότι θα είναι σχετικά σύντομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι πραγματι τωρα πια ειναι 50-100 ευρω ακριβοτερα απο την rainbow πανω-κατω..

 

Εχουν ομως ενα ασυγκριτο πλεονεκτημα: προσφερουν επεκταση εγγυησης(με εξτρα χρηματα) , κατι που η rainbow δεν προσφερει .

 

Οποτε για καποιον που θελει να παρει ενα μηχανημα 1700 ευρω και να το κρατησει χρονια,ισως να μην τον ενοχλει να δωσει και 100 ευρω παραπανω και μετα να εχει τη δυνατοτητα εντους του πρωτου χρονου να αγορασει επεκταση εγγυησης..

 

 

Αλλωστε κανενας δεν σε υποχρεωσε να παρεις απο αυτους.Τις τιμες τις αναγραφουν και εσυ μπορεις να κανεις την συγκριση και να διαλεξεις απο που θελεις να παρεις..

 

Καποιος αλλος μπορει να θεωρει οτι ειναι κοροιδια(και με το δικιο του) που η rainbow δεν προσφερει επεκταση εγγυησης.

 

 

Μα, η συζήτηση δεν γίνεται για ν' ανακαλύψουμε τον τροχό (δηλαδή, τη δυνατότητα επιλογής), αλλά για να ασκήσουμε τη δυνατότητά μας στη διαμόρφωση των πολιτικών της αγοράς.

 

Είναι 150 ευρώ ακριβότεροι από τη Rainbow (στο εισαγωγικό μοντέλο). Αν κάποιος ενδιαφέρεται τόσο πολύ για την επέκταση εγγύησης, μπορεί να αγοράσει ακόμη φτηνότερα από άλλο μαγαζί της ΕΕ (π.χ. αρκετά γερμανικά πουλάνε αγγλικά μοντέλα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι πολυ καλα θα κανεις να παρεις iMac ...

 

Στην αναζήτηση μου για iMac έπεσα πάνω στο eshop το οποίο έχει τα προηγούμενα μοντέλα σε χαμηλότερη τιμή.

 

Μιας και τα νέα μοντέλα δε θα είναι διαθέσιμα για πολύ ακόμα, έκανα order το 20' 2.4Ghz, 1Gb Ram, ATi 2600 Pro, 320Gb HD για να κάνει παρέα στο macbook :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομαι κ εγω να πάρω ενα imac αλλα μ αρέσει πολύ και το macbook kai είμαι μπερδεμένος..

εκτος απο την οθόνη εχουν διαφορες στην απόδοση η στον εξοπλισμό?

μιλάμε για το 2,8, 24'' imac και το μαύρο macbook me ton 250αρι σκληρό.

thanks..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα, η συζήτηση δεν γίνεται για ν' ανακαλύψουμε τον τροχό (δηλαδή, τη δυνατότητα επιλογής), αλλά για να ασκήσουμε τη δυνατότητά μας στη διαμόρφωση των πολιτικών της αγοράς.

 

Είναι 150 ευρώ ακριβότεροι από τη Rainbow (στο εισαγωγικό μοντέλο). Αν κάποιος ενδιαφέρεται τόσο πολύ για την επέκταση εγγύησης, μπορεί να αγοράσει ακόμη φτηνότερα από άλλο μαγαζί της ΕΕ (π.χ. αρκετά γερμανικά πουλάνε αγγλικά μοντέλα)

 

Χαλόου παίδες!

 

Βασικά διαβάζω διάφορα που και που στο Insomnia, αλλά πότε δεν χρειάστηκε να επέμβω σε κάποια συζήτηση γιατί δεν με αφορούσε άμεσα ή δεν είχα να πω κάτι ουσιαστικό.

Αυτή τη φορά όμως έπεσα ΣΤΗΝ περίπτωση, γιατί έψαχνα απεγνωσμένα εδώ και καιρό να αγοράσω Mac από την χώρα μου (παραλίγο να επιστρατεύσω τον θείο μου από τον Καναδά), από ένα κατάστημα που δεν θα ήταν απλά ένα σούπερ μάρκετ, όπως και είναι ΣΧΕΔΟΝ όλα (περί Rainbow ΟΥΔΕΝ σχόλιο) και από το οποίο θα είχα και κάποια βοήθεια σε περίπτωση 'μεγάλης και άμεσης' ανάγκης.

Την Appleseedgreece την βρήκα ύστερα από ένα χαοτικό γκουγκλάρισμα και συγκεκριμένα από το thesmac.gr (ΝΑΙ, θέλω Mac :P ). Η αλήθεια είναι ότι δεν ήταν από τις πρώτες εταιρίες τις οποίες πήρα τηλ. για μια 'μίνι-συνέντευξη', όμως ήταν αυτή που βρήκε με την πρώτη μια από τις ευαίσθητες χορδές μου: ήξεραν τι τους ρωτούσα και ήξεραν τι μου απαντούσαν (φτιάχτηκα όταν συνειδητοποίησα ότι δεν είναι απλά επιχειρηματίες, αλλά πωρωμένοι Μακάδες επιχειρηματίες! :devil:).

Η αλήθεια είναι ότι είχα κάποιους αρχικούς ενδοιασμούς, αλλά ύστερα από συζήτηση με τον κ.Αμανατίδη και κάποιον τεχνικό τους (για να με καλύψουν σε κάποιες συγκεκριμένες ερωτήσεις), τα αποτελέσματα είχαν ώς εξείς:

 

- Ποσώς με ενδιέφερε το ότι τα φέρνουν από Αγγλία

- Με παρέτρεψαν από την αγορά του μαύρου MacBook και με προέτρεψαν για την αγορά του μεσαίου (+πόντους!) ;)

- Οι τιμές των MacBook ήταν οι καλύτερες εκείνη τη στιγμή (μάλλον έχουν αλλάξει από τότε που είχε μπει ο φίλος μας ο nova)

- Την παραγγελία θα την είχα σε πέντε με δέκα μέρες (εργάσιμες :rolleyes:)

- Παρέχουν υποστήριξη μετά την αγορά, παρέχουν οι ίδιοι τεχνική υποστήριξη και μετά το πέρας της εγγύησης της Apple (εφόσον βέβαια δεν την έχει επεκτείνει κανείς με το Applecare)

- Η Ελλάδα βγήκε 3η στην Eurovision (άσχετο, αλλά επίκερο εκείνων των ημερών! :o)

 

Τελικά, το μαναράκι μου MacBook 2.4GHz το έλαβα μετά από μια βδομάδα και μιάμιση μέρα (μη εργάσιμες :P) στο χαλάκι της εισόδου μου από έναν αγχωμένο ντελιβερά της Speedex, και ξάφνου, όλα στη ζωή μου έγιναν πιο όμορφα, πιο έγχρωμα, και όπου έβλεπα δέντρα, έβλεπα και δαγκωμένα μήλα! :-D

Αυτή τη στιγμή που σας γράφω, το έχω λιώσει το καημενούλι (αλλά δεν μασάει μια!) και επίσης παρήγγειλα από τους μάγκες ένα ασύρματο ποντίκι Mighty mouse και μια τσαντούλα (για να φυλάω τα ρούχα μου και να έχω τουλάχιστον τα μισά ;) )

 

 

Αυτάαααα τα οραία που λέτε! Να περνάτε καλά και vaya con dios!

 

"Byte into an Apple" and "Think different!"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα μεγαλε μεγεια!!! Και εγω καινουριος ειμαι, με ενα ασπρο 2,4! Ειναι εκπληκτικο μηχανημα. Επισης εχω ηδη παραγειλει απο ebay ενα ασυρματο mighth mouse. Οσο για την θηκη το sleve μου αρκει!

 

Και παλι καλοριζικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ασυρματο ποντικι , μπορειτε να κοιτατε και αυτο:

LOGITECH V470 BLUETOOTH LASER MOUSE WHITE.

 

Ταιριαζει αισθητικα με το macbook, ειναι bluetooth* ,αλλα ειναι στη μιση τιμη του apple wireless mighty mouse, εχοντας μαλιστα μεγαλυτερη εγγυηση, καλυτερη κινηση και καλυτερα κουμπια , ενω δεν υποφερει απο το προβλημα με την ροδελα...

Μπορει να μην εχει πλαγια κουμπια, αλλα μπορειτε να ρυθμισετε την πλαγια κινηση της ροδελας να κανουν κλικ σαν πλαγια κουμπια, πχ για expose, show desktop,dashboard κλπ.

 

*Ειναι και αυτο bluetooth(οπως και το apple wireless mighty mouse), ωστε να πιανει απο πιο μακρια απο τα συνιθισμενα ασυρματα και να μην χρειαζεται να συνδεεις usb receiver , που και σπαστικο ειναι να πρεπει να συνδεεις κατι και επικινδυνο να σπασει επειδη εξεχει και τρωει 1 απο τις λιγες usb θυρες του macbook.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως ειναι ωραιο! Που το ξετρυπωσες ρε συ αυτο? Και B.T και logi Και 34Ε

 

Το εχω παρει για 2 φιλες με macbook και ειναι πολυ ευχαριστημενες.

Προκειται για πολυ καλο ποντικι,ποιοτικο, με καλη κινηση, καλα κουμπια και ροδελα..

Καμμια σχεση με apple mighty mouse που δεν την παλευει...

 

 

 

 

 

 

Επισης πολυ χρησιμο προγραμμα για mac os x και ποντικια ειναι το steermouse!

Εκτος οτι ρυθμιζεις τα εξτρα κουμπια του καθε ποντικιου(για οποιαδηποτε μαρκα) να κανουν οτι θελεις, εχει και ρυθμιση για την ευαισθησια του ποντικιου, οχι μονο για την ταχυτητα. (ετσι μπορειτε να το κανετε να συμπεριφερεται οπως συμπεριφερονται τα ποντικια στα windows)

Το mac os x εχει απο default ρυθμιση μονο για την ταχυτητα και ετσι η κινηση του ποντικιου ειναι περιεργη και συχνα (ιδιαιτερα σε παιχνιδια ή σε photoshop κλπ) εκνευριστικη.

Με το steermouse λοιπον μπορειτε να ρυθμισετε και την ευαισθησια εκτος απο την ταχυτητα.Εξαιρετικα χρησιμο!

 

Apple's driver only allows adjustment for the Tracking Speed. SteerMouse lets you control the Sensitivity on top of that. By adjusting both configurations, you can customize the ideal setting to fit the movements of your hand.

 

 

 

Ειναι trial , αλλα δεν ειναι δυσκολο να ... Αν ψαξετε καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...