Προς το περιεχόμενο

Κρίση στα DVD κλαμπ λόγω Ίντερνετ


adi32

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όλοι όσοι λένε με άνεση "καλά κάνω και κατεβάζω ταινιες γιατι είναι ακριβά, βαριεμαι να ντυνομαι να πάω κλπ" θέλω να μου πουν αν έχει καμία διαφορά να κατεβάζεις πειρατικά κάποια ταινία με το να κλέβεις πατάτες από το μανάβικο της γειτονιάς, ή ένα μπλουζάκι από ένα κατάστημα.

Είναι ακριβώς το ίδιο αλλά δεν είδα κανέναν σας να κλέβει καθημερινά, ακομα περισσότερα και από όσα μπορείς να καταναλώσεις.

 

Sorry Κι όλας, αλλά το μπλουζάκι το δοκιμάζεις, βλέπεις αν σου πάει, και αν σου κάνει το αγοράζεις. Τη πατάτα τη βλέπεις, βλέπεις αν είναι χτυπημένη, και αν δεις πως είναι οκ την αγοράζεις.

 

Τώρα αν δω μια ταινία που είναι τόσο wow, και με καταπλήξει, ας πάω να την αγοράσω!

 

Πλέον σπάνια βρίσκεις καλή ταινία! όπως και καλό album.

 

Έχω αγοράσει μουσικό CD το οποίο με ένα κλικ μπορούσα να κατεβάσω σε 10 λεπτά.

 

Το μισό φταίξιμο είναι δικό τους.

 

Όπως είπε και ο Bregovic, "απλά κάποιες πλούσιες εταιρίες της (μουσικής) βιομηχανίας θα γίνουν λιγότερο πλούσιες"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 353
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Sorry Κι όλας, αλλά το μπλουζάκι το δοκιμάζεις, βλέπεις αν σου πάει, και αν σου κάνει το αγοράζεις. Τη πατάτα τη βλέπεις, βλέπεις αν είναι χτυπημένη, και αν δεις πως είναι οκ την αγοράζεις.

 

Τώρα αν δω μια ταινία που είναι τόσο wow, και με καταπλήξει, ας πάω να την αγοράσω!

 

Με λίγα λόγια δεν κλέβεις τίποτα άλλο και επιλέγεις να κλέψεις κατεβάζοντας παρανομα ταινιες γιατί όπως και να το κανουμε κλεψιά είναι.

Πόσες ταινίες είδες το 2007 που σε κατέπληξαν και πήγες και τις αγόρασες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγα λόγια δεν κλέβεις τίποτα άλλο και επιλέγεις να κλέψεις κατεβάζοντας παρανομα ταινιες γιατί όπως και να το κανουμε κλεψιά είναι.

Πόσες ταινίες είδες το 2007 που σε κατέπληξαν και πήγες και τις αγόρασες;

 

Καμία. Δεν είμαι πολύ της ταινίας. Σου έδωσα παράδειγμα με τα μουσικά CD που ασχολούμαι περισσότερο.

 

Και προσωπικά θα προτιμήσω να δω τη ταινία στο Cinema παρά να αγοράσω το DVD. Αρκετές ταινίες που έχω "κλέψει" (όπως λες εσύ) από τους καημένους παραγωγούς που γίνονται φτωχότεροι κάθε χρόνο, τις έχω δει πρώτα στο Cinema, και επειδή ήθελα να της δω ξανά, τις "έκλεψα".

 

Και για το θέμα της "κλεψιάς" που λες, πιστεύεις δηλαδή, ότι πλέον οι σκηνοθέτες και συγγραφείς ταινιών, ενδιαφέρονται για την καλλιέργεια της τέχνης του κινηματογράφου, και στο τι μηνύματα θα δώσουν στο κόσμο μέσα από τη τέχνη αυτή? Ή το No1 priority τους είναι να πουλήσει η ταινία τους ?

 

Αν το πάρεις έτσι, θεωρώ κλεψιά να αγοράσω μία ταινία, και μετά να ανακαλύψω πως είναι πατάτα (όπως έγινε κάποιες φορές με ταινίες του video club , που αναγκάστηκα να νοικιάσω, γιατί... δεν υπήρχε αυτό που ήθελα διαθέσιμο). Στο video club μικρό το κακό. Αν την αγόραζα? Πεταμένα λεφτά?

 

Τέλος πάντων. Αν κάτι είναι σε λογική τιμή, δεν υπάρχει λόγος να το κατεβάσεις. Απλά κι ωραία !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι όσοι λένε με άνεση "καλά κάνω και κατεβάζω ταινιες γιατι είναι ακριβά, βαριεμαι να ντυνομαι να πάω κλπ" θέλω να μου πουν αν έχει καμία διαφορά να κατεβάζεις πειρατικά κάποια ταινία με το να κλέβεις πατάτες από το μανάβικο της γειτονιάς, ή ένα μπλουζάκι από ένα κατάστημα.

Είναι ακριβώς το ίδιο αλλά δεν είδα κανέναν σας να κλέβει καθημερινά, ακομα περισσότερα και από όσα μπορείς να καταναλώσεις.

Pitsi Mεταξύ μας τώρα, αν μπορούσα να κατεβάζω μπλουζάκια από το internet τζάμπα, θα είχα γεμίσει 10 ντουλάπες! :P

 

To ίδιο ισχύει και με τις πατάτες, τα ραδιοcd, τις τσάντες, και δεν θυμάμαι τι άλλο δείχνει σε κάθε DVD αυτή η τελείως άστοχη διαφήμιση.

 

Από εκεί και πέρα, δεν έχω κάτι με τα DVDάδικα, αλλά από την στιγμή που εξυπηρετούμαι καλύτερα από το internet, δεν μπορώ να πάω να νοικιάζω DVD από συμπαράσταση στους DVDάδες.

Ok, επιχείρηση έχουν και αυτοί, κάποιοι από αυτούς πιθανόν να χρωστάνε και του κόσμου τα λεφτά σε κωλοτράπεζες για να την ανοίξουν, αλλά shit happens, και σύμφωνα με αυτά που παρέθεσε ο φίλος για τις πωλήσεις, το προφανές συμπέρασμα είναι πως δεν έχει μειωθεί η ζήτηση αλλά έχει αυξηθεί κατακόρυφα η προσφορά.

 

Με λίγα λόγια όσες επιχειρήσεις πέφτουν έξω, δεν πέφτουν λόγω των ''κακών πειρατών'', των εφημερίδων κλπ., αλλά επειδή έκαναν λάθος υπολογισμό στην περιοχή που ανοίξαν.

 

ps. Pitsi: ~6 χρόνια μέλος εδώ μέσα, δεν έχεις μάθει ακόμα το multi quote? :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ορισμένοι εδώ είστε για ψυχιατρική μελέτη, δεν φτάνει που τους κλέβετε, τους βρίζετε και από πάνω προσπαθώντας να δικαιολογηθείτε στους υπόλοιπους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ορισμένοι εδώ είστε για ψυχιατρική μελέτη, δεν φτάνει που τους κλέβετε, τους βρίζετε και από πάνω προσπαθώντας να δικαιολογηθείτε στους υπόλοιπους..

Δεν είναι φίλε μου κανένας εδώ μέσα για ψυχιατρική μελέτη.

 

Αυτοί που λές, η κλεψιά, είναι το νέο στην μεταβατική φάση. Έχουμε μια νέα κατάσταση που φέραν οι εξελίξεις:

 

Είναι σαν να φωνάζουν οι πεταλωτήδες αλόγων "μας έκλεισαν τα μαγαζιά τα αυτοκίνητα" και να μας ζητάνε να παίρνουμε και το άλογο για καμιά βόλτα.

 

Αν τα DVD-club καταλήξουν να είναι χωρίς δουλειά, τι να κάνουμε, τα πράγματα αλλάζουν. Όλοι μας πληρώσαμε και τον υπολογιστή και το internet και το DVD player και τα πάντα. Και με τα νέα μέσα στη διάθεσή μας μπορούμε, διεκδικούμε και σχεδόν επιβάλουμε να έρθει η νέα εποχή στον τομέα της "οικιακής ψυχαγωγίας".

 

Αυτό που βλέπεις είναι μια μεταβατική περίοδος. Μην τα ξαναλέμε. Τα είπαν όλοι. Οι internet providers ετοιμάζουν την IPTV και το video on demand κλπ κλπ κλπ.... Αν ο κόσμος και οι εξελίξεις φέρουν κάτι καλά είναι να το δεχτούμε. Ένας καινούργιος επαγγελματικός κλάδος θα δημιουργηθεί ένας παλιός θα χαθεί ή θα αλλάξει πρόσωπο. Έτσι γινόταν πάντα.

 

Μέχρι να καταλάβουν αυτοί που πρέπει, εμέις όλοι θα φαινόμαστε κλέφτες. Αργότερα θα μας το παρέχουν. Θα έχω στο πακέτο triple play ή ξερω 'γω πώς θα το λένε και on line video club και θα χρεώνομαι γι'αυτό συνολικά στο πακέτο. Οι εταιρίες παραγωγής θα παίρνουν τα πνευματικά δικαιώματα από τον provider και εγώ δεν θα λέγομαι πλέον κλέφτης.

 

Απλά η όλη κατάσταση τώρα θυμίζει τους πόνους της γέννας μιας νέας κατάστασης. Οι πεταλωτήδες θα φωνάζουν, εμείς θα θυμόμαστε που μας χρέωναν κέρατα για να μας βάζουν στραβά πέταλα στο άλογο, και θα θέλουμε να στρώσουν με άσφαλτο τους δρόμους να πηγαίνουμε βόλτα με τα αυτοκίνητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με "χαρα" βλέπω οτι ορισμένοι χρήστες-βιντεοκλαμπατζήδες κάνουν το συνήγορο της AV, της Odeon και της Village σχετικά με τα πνευματικά δικαιώματα των ταινιών. Σας βεβαιώνω πως δεν υπάρχει καλύτερο επιχείρημα οτι απλως χάλασε η μαγιονέζα και πλεον δεν κονομάνε οσο πριν, γι'αυτο τα βάζουν με το ιντερνετ, τους πιτσιρικάδες που αντιγράφουν, τους παπούδες που δεν ξέρουν αγγλικά και γω δεν ξέρω τι αλλο θα σκεφτούν! Τι να κάνουμε "αδέρφια", κάποτε μας τα μασάγατε εσεις, τωρα μας τα μασανε ο οτε, η forthnet και η hol.

 

 

Εξηγούμαι πως η "κλοπή" που αναφέρεται πιο πάνω ειναι αποκλειστικο θεμα ανάμεσα στην εταιρία που εχει τα δικαιώματα και στον "κλέφτη". Το dvdclub τι ζορι τραβάει λοιπον; Μηπως ειναι πρακτορείο ΟΠΑΠ και χάνει λεφτά απο το παράνομο στοίχημα; Αν δει η επιχείρηση οτι δεν την συμφέρει πλεον το ειδος ας αλλαξει κι ας γίνει ζαρζαβατοπωλείο... Αλλωστε το ξέρουν μια χαρα το παιχνίδι, οταν τους ζητάς ταινίες πχ. Hitchcock , σινεφιλ κτλ σου λενε "δεν πουλάνε αυτες, δεν τις φέρνω!". Εκει λοιπον πως ξέρεις να κάνεις τις επιλογές σου και πως γινεσαι αυτομάτως αδίστακτη ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ; Γινε και τώρα, πάρτο απόφαση πως αλλαξανε οι εποχές και ΚΛΕΙΣΕ.

 

 

Ξεχνάνε πάντα να μας πούνε οτι για κανα 2-3 χρόνια γινότανε "της πόπης" απο ενοικιάσεις για αντιγραφές, πως αναβιώσανε ενας σκασμός μαγαζιά που ητανε για φούντο μονο και μόνο για να δίνουν ταινίες στους κοπιαδόρους και πως και αρκετοί απο τους ιδιους πουλάγανε τις νέες κυκλοφορίες 5-10 ευρω, εννοω ακόμα και ακυκλοφόρητα βεβαια , με βιτρίνα τις ενοικιάσεις! Μη ξεκινήσουμε να γράφουμε ΕΜΕΙΣ οσα βλέπουμε και ας αφήσουμε το τι γίνεται στις κονσόλες και πόσες κόπιες τραβάει κάθε παιχνίδι κονσόλας και ποσα τσιπάκια μπήκαν σε καινούργια ps2 στα υπόγεια των μαγαζιών αυτων που ονομάζονται DVDClubs. Ολοι κάναμε τη δουλειά μας, θα συμφωνησω, αλλα τώρα κάνουν πως ξεχνούν ποιοι τους πλήρωναν τόσα χρόνια...

 

 

Και για να μη παραμυθιαζόμαστε, οι ταινίες κοστίζουν 10ε-το πολυ 12ε χοντρική στα dvdclubs, αρα καταλαβαίνετε το ΠΟΣΟ ΕΥΚΟΛΗ ειναι η απόσβεση που μας τσαμπουνάνε. Οι δε παλιες ταινίες ειναι σαβούρα εισαγωγή μεταχειρισμένων απο Ισπανία, Ιταλία και αλλες χώρες. Ετσι εξοπλίζονται τα videoclubs. Αυτα προς τον κ. Κονταράκη της Videorama που μας τα ειπε ωραια και αγγελικά πλασμένα αλλα ξέχασε να πει οτι τα κέρδη του δεν ειναι απο τα 2ευρα των ενοικιάσεων αλλα απο τον εξοπλισμό αλλων καταστημάτων και την χοντρική πώληση. Αλλωστε την ευαισθησία του προς τους υπαλλήλους του την εχει δείξει προ πολλού με διάφορους τρόπους (απολύσεις, κλείσιμο καταστημάτων, απλήρωτες υπερωρίες κτλ). Και φυσικα οι υπόλοιποι μαγαζάτορες -σε ολους τους κλάδους- δεν ειναι καλύτεροι, δεν υπάρχει τιποτε προσωπικό, καλο ειναι ομως να βλέπουμε ΟΛΗ την αλήθεια οχι μόνο την πλευρά του "φτωχού" επιχειρηματία.

 

Ο καθένας λοιπον βγάζει τα συμπεράσματά του για τις "αγαθές" προθέσεις κάθε επιχείρησης και γι'αυτο να μη μασάμε ευκολα οτι διαβάζουμε σε στημένες συνεντεύξεις..

 

Αυτα τα ολίγα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρίν από 3 χρόνια έπρεπε να πάρω το αυτοκίνητο και να κάνω 2 χιλιόμετρα για να νοικιάσω dvd.Σήμερα πηγαίνω με τα πόδια και σε ακτίνα 400 μέτρων έχω 3 dvdάδικα.

 

Αν αυτοί οι 3 καινούριοι βαράνε μύγες τους φταίω εγώ που κατεβάζω από το ίντερνετ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελεος με το ψιλοofftopication και την προσωποποιηση!!!! Μιλαμε ΓΕΝΙΚΑ.

 

Τα VC τα ανοιξαν τυποι σαν αυτους που γραφουν εδω!!! Που βλέπουν οτι ΔΕΝ βρισκουν τα καινουργια ΑΡΑ ανοιγει μια νεα αγορα, που νομιζουν οτι το 2χιλιαρο βγαινει ετσι ανετα και που νομιζουν οτι 12 ωρες την ημερα ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ και ΑΡΓΙΕΣ δεν ειναι σκληρή δουλεια!!!

 

Το κατεβασμα μεσω ΝΕΤ ειναι μια σταγονα στον ωκεανο!!! το πορνο μεσω νετ ειναι χειρότερο για τα καταστηματα!!!

 

Παντως ταινία 12? ΔΕΝ υπάρχει μονο κατι πορνο 5ετιας και ταινιες του 1990

 

Από την αλλη οταν φτασατε με το καλο να σκεφτειτε καποια δουλεια θα δειτε οτι οι επιλογες ΔΕΝ ειναι απεριοριστες (καφετερια-ντελιβερι-franchise που ισως να σε γδυσει κλπ κλπ) και απο την αλλη τα πολυκαταστηματα και οι υπεραγορες μαζευουν όλο τον κόσμο!

 

Τέλος δεν ειδα κανεναν να μπαινει στο σουπερ μαρκετ με τον ισολογισμο της εταιρειας στο χέρι και να ζητα εκπτωση!!

 

Αλλα ειναι η μοιρα των μικρων μαγαζιων

Αν υπάρχεις εισαι ΚΛΕΦΤΗΣ αν κλεισεις εισαι ΛΑΛΑΚΑΣ

 

ΥΓ Ασχετο αλλα για 2 χιλιομετρα δεν χρειαζεται να παιρνετε αυτοκινητο. μιση ωρα πηγαινε-ελα ειναι!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για το θέμα της "κλεψιάς" που λες, πιστεύεις δηλαδή, ότι πλέον οι σκηνοθέτες και συγγραφείς ταινιών, ενδιαφέρονται για την καλλιέργεια της τέχνης του κινηματογράφου, και στο τι μηνύματα θα δώσουν στο κόσμο μέσα από τη τέχνη αυτή? Ή το No1 priority τους είναι να πουλήσει η ταινία τους ?

 

Τέλος πάντων. Αν κάτι είναι σε λογική τιμή, δεν υπάρχει λόγος να το κατεβάσεις. Απλά κι ωραία !

 

Πρόσεχε, μιλάμε για μία σειρά εμπόρους, την εταιρία παραγωγής, την εταιρία διανομής και τέλος το Dvd club, που σε σχέση με τους υπόλοπους εμπόρους, έχουν την διαφορα ότι εμπορεύονται πολιτισμό.

Εννοείται ότι ο βασικός τους σκοπός, όπως και όλων των εμπόρων, είναι να βγάλουν κέρδος και έτσι θα προτιμήσουν την τελευταια πατάτα του Ben Stiller ή του Adam Sandler από τα οσκαρικά "Οι ζωές των άλλων" ή το "Crash" γιατί η μεγάλη μερίδα του κόσμου θα προτιμήσει τα πρώτα μιας και τα δεύτερα δεν το έχει ακούσει ποτέ.

 

Όσο για την λογικη τιμή, ποιά θεωρείς εσύ λογική τιμή για μία ταινία που σου έχει κοστίσει 39?+ΦΠΑ=46? και θα νοικιαστεί με το ζόρι 20 με 30 φορές;

Να σου θυμίζω ότι στο κόστος που πληρώνεις(ή δεν πληρώνεις) στο dvd-club περιλαμβάνεται και πάλι φόρος 19% και όχι 4,5% όπως στο άλλο "εμπόρευμα" πολιτισμού το βιβλίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η τιμη τα πολλα μαγαζια το αν ο καταστηματαρχης δε φοραει ωραια ρουχα αν ειναι αλητης και θελει να πλουτισει .... δεν παιζουν μεγαλο ρολο

αυτα δεν τα κοιταμε στο σουπερμαρκετ που πηγαινουμε και αγοραζουμε ενα γαλα 1 χιλιαρικο

κακα τα ψεματα τιποτα δεν ειναι τζαμπα στη ζωη αυτη

καθε πραγμα πρεπει να το πληρωνεις

απλα εχουμε βρει εναν ευκολο τροπο μεσω της τεχνολογιας να κλεβουμε δουλειες αλλων χωρις συνεπιειες

να μη φτανουμε ομως και να βριζουμε αυτους που κλεβουμε

ποσοι απο μας αγοραζουν cd μουσικης τωρα πια και ποσοι αγοραζαμε πριν 10 χρονια ?

το οτι κανουμε κατι πολλοι μαζι δεν σημαινει οτι ειναι και σωστο και πρεπει να ζηταμε και τα ρεστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pitsi Mεταξύ μας τώρα, αν μπορούσα να κατεβάζω μπλουζάκια από το internet τζάμπα, θα είχα γεμίσει 10 ντουλάπες! :P

 

Από εκεί και πέρα, δεν έχω κάτι με τα DVDάδικα, αλλά από την στιγμή που εξυπηρετούμαι καλύτερα από το internet, δεν μπορώ να πάω να νοικιάζω DVD από συμπαράσταση στους DVDάδες.

 

ps. Pitsi: ~6 χρόνια μέλος εδώ μέσα, δεν έχεις μάθει ακόμα το multi quote? :rolleyes:

 

 

Αν από το internet εξυπηρετείσαι καλύτερα και αγοράζεις την ταινία νόμιμα καλώς και γάμα τους τους dvd-clubber, αν όμως την κατεβάζεις παράνομα χωρίς να πληρώσεις είσαι κλέφτης.

Εξήγησε μου γιατί δεν μπαίνει στο ρουχάδικό, μανάβικο, ψιλικατζίδικο της γειτονιάς σου να κλέψεις ό,τι θέλεις και να φύγεις χωρίς να πληρώσεις.

Αν φοβάσαι μη σε πιάσουν να σου βρώ ένα κατάστημα με κάποιον ανάπηρο ή ηλικιωμένο ιδιοκτήτη που δεν θα μπορεί να σε πιασει.

Εντελώς όμοια, θα έπρεπε να πεις "θα μπω στο κατάστημα Nike της γειτονιάς μου, θα πάρω 20 μπλούζες και 30 ζευγάρια παπούτσια και θα φύγω χωρίς να έχω κάνει κάτι κακό, δεν πρόκειται να χρεωκοπήσει η Nike" χωρίς να σκεφτείς ότι κάποιος υπάρχει ανάμεσα σε εσένα και τον κολοσσό που κινδυνεύει να χρεωκοπήσει επειδή εσύ τον κλέβεις.

Υποθέτω δεν το κάνεις γιατί το θεωρείς ανήθικο και αν έχεις ή όταν κάνεις παιδιά θα τους εξηγήσεις ότι δεν πρέπει να το κάνουν επειδή δεν είναι σωστό.

Βρες μου την διαφορά ανάμεσα στα δύο είδη ληστείας.

 

 

 

Το ξέρω το multi quote αλλά προτιμώ να απαντάω στον καθένα προσωπικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κόστος για ενοικίαση ενός DVD στις μεγάλες πόλεις είναι 3ευρώ + το κόστος της μεταφοράς πρός και από το βιντεο κλάμπ. Για κάποιους είναι το 15% με 20% του μεροκάματου.

 

Ρητορική ερώτηση:

Αν πάω στον μανάβη, αγοράσω ένα μήλο και πάρω άλλα 10 χωρίς να πληρώσω για να ταίσω πεινασμένους που δεν έχουν να αγοράσουν φαί, είμαι κλέφτης.

Αν πάω στον μανάβη, αγοράσω ένα μήλο, το φυτέψω και με τα μήλα από την μηλιά ταίσω τους πεινασμένους, είμαι πάλι κλέφτης;

(παρατήρηση: Τονίζω ότι στόχος είναι η ικανοποίηση αυτών που ΔΕΝ έχουν την οικονομική άνεση και ούτως ή άλλως δεν θα μπορούσαν να αγοράζουν κάθε μέρα μήλα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, καλά δεν θα σταματήσει εντελώς η δουλειά για αυτούς. Υπάρχουν και εκτός ιντερνετ. Εχω πολλούς φίλους και συναδέλφους που δεν έχουν πισι ή αν έχουν δεν ξέρουν να κατεβάζουν ή βαριούνται να περιμένουν.

 

όλοι αυτοί πάνε στα clubs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...