Προς το περιεχόμενο

Κρίση στα DVD κλαμπ λόγω Ίντερνετ


adi32

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι φίλε μου κανένας εδώ μέσα για ψυχιατρική μελέτη.

 

Αυτοί που λές, η κλεψιά, είναι το νέο στην μεταβατική φάση. Έχουμε μια νέα κατάσταση που φέραν οι εξελίξεις:

 

Είναι σαν να φωνάζουν οι πεταλωτήδες αλόγων "μας έκλεισαν τα μαγαζιά τα αυτοκίνητα" και να μας ζητάνε να παίρνουμε και το άλογο για καμιά βόλτα.

 

Αν τα DVD-club καταλήξουν να είναι χωρίς δουλειά, τι να κάνουμε, τα πράγματα αλλάζουν. Όλοι μας πληρώσαμε και τον υπολογιστή και το internet και το DVD player και τα πάντα.

 

Δεν θυμάμαι να υπήρχε κάποια εποχή που ο κόσμος να παράτησε τα άλογα επειδή μπορούσε να κλέβει αυτοκίνητα.

 

Και εγώ έχω πληρώσει και το μαχαίρι και το σκοινί και το αυτοκίνητο αλλά δεν μπήκα σπίτι σου να σε κλέψω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 353
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

απο οτι καταλαβα ολοι αυτοι που κατεβαζουν ταινιες μουσικη κτλ ειναι φτωχοπαιδα

και υπαρχουν και πολλοι πλουσιοι ρπομπεν των δασων που τους τρεφουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξηγούμαι πως η "κλοπή" που αναφέρεται πιο πάνω ειναι αποκλειστικο θεμα ανάμεσα στην εταιρία που εχει τα δικαιώματα και στον "κλέφτη". Το dvdclub τι ζορι τραβάει λοιπον;

 

Και για να μη παραμυθιαζόμαστε, οι ταινίες κοστίζουν 10ε-το πολυ 12ε χοντρική στα dvdclubs, αρα καταλαβαίνετε το ΠΟΣΟ ΕΥΚΟΛΗ ειναι η απόσβεση που μας τσαμπουνάνε.

 

Κάνεις μεγάλο λάθος, η εταιρία διανομής παραχωρεί το δικαίωμα ενοικίασης στον dvd-clubber και έτσι σαφώς και έχει κάθε δικαίωμα να τραβάει και εκείνος ζόρι.

 

Είναι προφανές οτι είσαι εντελώς άσχετος αλλά δεν είναι κακό, κάπου αλλού θα είσαι καλός και εσύ, αυτό που είναι κακό είναι να πετάς κοτσάνες και να χαλάς την συζήτηση.

Οι καινουργιες ταινίες έχουν 35-40?+ΦΠΑ 19%.

 

Πρίν από 3 χρόνια έπρεπε να πάρω το αυτοκίνητο και να κάνω 2 χιλιόμετρα για να νοικιάσω dvd.Σήμερα πηγαίνω με τα πόδια και σε ακτίνα 400 μέτρων έχω 3 dvdάδικα.

 

Αν αυτοί οι 3 καινούριοι βαράνε μύγες τους φταίω εγώ που κατεβάζω από το ίντερνετ?

 

Προσεχε, πριν από 3 χρόνια έκανες 2 χιλιόμετρα για να νοικιάσεις ταινία, σήμερα, ενω είναι στα 200 μέτρα, κλέβεις ταινίες από το γραφείο σου.

 

Το κόστος για ενοικίαση ενός DVD στις μεγάλες πόλεις είναι 3ευρώ + το κόστος της μεταφοράς πρός και από το βιντεο κλάμπ. Για κάποιους είναι το 15% με 20% του μεροκάματου.

 

Ρητορική ερώτηση:

Αν πάω στον μανάβη, αγοράσω ένα μήλο και πάρω άλλα 10 χωρίς να πληρώσω για να ταίσω πεινασμένους που δεν έχουν να αγοράσουν φαί, είμαι κλέφτης.

Αν πάω στον μανάβη, αγοράσω ένα μήλο, το φυτέψω και με τα μήλα από την μηλιά ταίσω τους πεινασμένους, είμαι πάλι κλέφτης;

(παρατήρηση: Τονίζω ότι στόχος είναι η ικανοποίηση αυτών που ΔΕΝ έχουν την οικονομική άνεση και ούτως ή άλλως δεν θα μπορούσαν να αγοράζουν κάθε μέρα μήλα).

 

Το κόστος ενοικίασης είναι 1,5-2? που αντιστοιχεί στο 5-7% του μεροκάματου κάποιου που παίρνει 700?.

 

Αν φυτέψεις μηλιά, κόψεις τα μήλα και τα δώσεις στους φτωχούς είσαι μάγκας και 1000 μπράβο σου και εγω μαζί σου να σε βοηθήσω αλλά για πες μου πόσες έχεις φυτέψει μέχρι τώρα και πόσους φτωχούς τάισες με τα μήλα σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κόστος για ενοικίαση ενός DVD στις μεγάλες πόλεις είναι 3ευρώ + το κόστος της μεταφοράς πρός και από το βιντεο κλάμπ. Για κάποιους είναι το 15% με 20% του μεροκάματου.

 

Τεσπα αν αγορασεις υπολόγιστη και συνδεση ADSL (20? το μηνα) ΜΟΝΟ και ΜΟΝΟ για να κατεβάζεις ταινιες πρεπει να κατεβάζεις ΠΑΝΩ απο 10 ταινιες το μήνα για εχεις κερδος!!!

 

Απλα βλακωδως ο ΣΒΕ κατηγορει το νετ!! Ο μεγαλος αντιπαλος ειναι η ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ. Παιρνεις μια εφημιδα 3Ε για το DVD. H εφημεριδα λέει μπουρδες και στο τέλος πληρωνεις 3? για το DVD!!! καλυτερα να την νοικιασεις με 2? για μια εβδομαδα και την γυρνας!! Γλτυτωνεις και 1? και δεν γεμιζεις και δισκακια στο σαλόνι!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θυμάμαι να υπήρχε κάποια εποχή που ο κόσμος να παράτησε τα άλογα επειδή μπορούσε να κλέβει αυτοκίνητα.

 

Και εγώ έχω πληρώσει και το μαχαίρι και το σκοινί και το αυτοκίνητο αλλά δεν μπήκα σπίτι σου να σε κλέψω.

Το point μου δεν ήταν αυτό και το ξέρεις. Ένα παράδειγμα, έναν παραλληλισμό αν τον τεντώσεις χάνει το νόημά του.

 

Το point μου ήταν αυτό:

διεκδικούμε και σχεδόν επιβάλουμε να έρθει η νέα εποχή στον τομέα της "οικιακής ψυχαγωγίας".Αυτό που βλέπεις είναι μια μεταβατική περίοδος.

Σε αυτήν την μεταβατική περίοδο με αναγκάζουν να γίνομαι κλέφτης. Σε λίγο καιρό θα μου δίνουν αυτό που θέλω γιατί θα αναγκάσω την αγορά να προσαρμοστεί στις απαιτήσεις μου με βάση τα νέα μέσα. Μέχρι να γίνει αυτό θα υπάρχει πόλεμος όσο το παλιό να προσπαθεί να επιβιώσει.

 

Το θέμα στην όλη ιστορία ΔΕΝ είναι το τζάμπα. Έτσι φαίνεται τώρα. Γι' αυτό φαίνεται σαν κλοπή. Είναι όμως το φθηνότερο και το καλύτερο. Και τα υπερκέρδη των εταιριών ας γίνουν απλά κέρδη. Αν το ινετερνετ μου προσφέρει την δυνατότητα αυτή θα την χρησιμοποιήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεσπα αν αγορασεις υπολόγιστη και συνδεση ADSL (20? το μηνα) ΜΟΝΟ και ΜΟΝΟ για να κατεβάζεις ταινιες πρεπει να κατεβάζεις ΠΑΝΩ απο 10 ταινιες το μήνα για εχεις κερδος!!!

 

Απλα βλακωδως ο ΣΒΕ κατηγορει το νετ!! Ο μεγαλος αντιπαλος ειναι η ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ. Παιρνεις μια εφημιδα 3Ε για το DVD. H εφημεριδα λέει μπουρδες και στο τέλος πληρωνεις 3? για το DVD!!! καλυτερα να την νοικιασεις με 2? για μια εβδομαδα και την γυρνας!! Γλτυτωνεις και 1? και δεν γεμιζεις και δισκακια στο σαλόνι!!!!

 

Οι εφημερίδες δίνουν στην καλύτερη περσινές ταινίες που έτσι και αλλιώς δεν θα νοίκιαζαν ποτέ και πιάνεται κορόιδο ο κόσμος και την ακριβοπληρώνει στην εφημερίδα νομίζοντας ότι έκανε έξυπνη κίνηση και τελικά δεν την βλέπει.

Δεν νομίζω να υπάρχει κανείς που να πει "όχι, δεν θα νοικιάσω το American Gangster ή το I am Legend μιας και το πήρα από εφημερίδα"

 

Το point μου δεν ήταν αυτό και το ξέρεις. Ένα παράδειγμα, έναν παραλληλισμό αν τον τεντώσεις χάνει το νόημά του.

 

Το point μου ήταν αυτό:

 

Σε αυτήν την μεταβατική περίοδο με αναγκάζουν να γίνομαι κλέφτης. Σε λίγο καιρό θα μου δίνουν αυτό που θέλω γιατί θα αναγκάσω την αγορά να προσαρμοστεί στις απαιτήσεις μου με βάση τα νέα μέσα. Μέχρι να γίνει αυτό θα υπάρχει πόλεμος όσο το παλιό να προσπαθεί να επιβιώσει.

 

Το θέμα στην όλη ιστορία ΔΕΝ είναι το τζάμπα. Έτσι φαίνεται τώρα. Γι' αυτό φαίνεται σαν κλοπή. Είναι όμως το φθηνότερο και το καλύτερο. Και τα υπερκέρδη των εταιριών ας γίνουν απλά κέρδη. Αν το ινετερνετ μου προσφέρει την δυνατότητα αυτή θα την χρησιμοποιήσω.

 

Αν δωθεί τρόπος να κατεβάζεις νόμιμα την ταινία με κόστος 1? ή ακόμα και 0,1? η πελώρια πλειοψηφία θα συνεχίζει να κλέβει κατεβάζοντας παράνομα μιας και λόγο έλλειψης παιδείας δεν καταλαβαίνει ότι αυτό που κάνει είναι ανήθικο.

Οσο λυπηρό και αν ακούγεται ο μόνος τρόπος να σταματήσει αυτό που είναι τόσο εμφανώς παράνομο είναι να υπάρξει ο φόβος ποινών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δωθεί τρόπος να κατεβάζεις νόμιμα την ταινία με κόστος 1? ή ακόμα και 0,1? η πελώρια πλειοψηφία θα συνεχίζει να κλέβει κατεβάζοντας παράνομα μιας και λόγο έλλειψης παιδείας δεν καταλαβαίνει ότι αυτό που κάνει είναι ανήθικο.

Οσο λυπηρό και αν ακούγεται ο μόνος τρόπος να σταματήσει αυτό που είναι τόσο εμφανώς παράνομο είναι να υπάρξει ο φόβος ποινών.

 

+1. Βασικά και τα δυο μέρη έχουν δίκιο καθένας από την σκοπιά του. Τα dvd club δεν είχαν πρόβλημα με την πειρατεία όταν αντέγραφαν/κατέβαζαν και πουλούσαν ταινίες για τους πελάτες τους και έβγαζαν λεφτά με το τσουβάλι, ή όταν δεν έφερναν μια ταινία επειδή δεν είναι εμπορική, αλλά τώρα που μπορείς να βρεις στο νετ τα πάντα και σε 0 χρόνο, η πειρατεία και η αντιγραφή βλάπτει, είναι κακή, πρέπει να υπάρξουν ποινές κτλ.

 

Από την άλλη και εμείς οι υπόλοιποι ντάξει, κάνουμε που κάνουμε την μαλαγανιά μας απροκάλυπτα, ψάχνουμε και τα ρέστα? Δηλαδή αν βγάλω εγώ ένα μηχανάκι που κάνει καφέ σε 3 δεύτερα και το κοστολογήσω 20 ευρώ, θα έχει κάποιος το επιχείρημα να το αντιγράψει, να το χρησιμοποιεί και να μου πουλάει και εξυπνάδα ότι το έχω πανάκριβο? Ε τότε μην το χρησιμοποιείς.. Δεν είναι "δικαίωμα μας" να βλέπουμε ταινίες, είναι προϊόν, αν το αγοράσουμε έχει καλώς, αν όχι δεν έχουμε δικαίωμα να μιλάμε:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

@ Pitsi: Σε παρακαλώ κάνε χρήση του multiquote. Αν θες να απαντήσεις σε παραπάνω από ένα μήνυμα, πατάς αυτό το κουμπί multiquote_off.gifστα μηνύματα στα οποία απαντάς και μετά πατάς reply.gif.

 

Δοκίμασέ το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα ψηφιζω dvd γιατι πατας οποτε θελεις το pause. Αγοραζεις οτι θελεις να φας βλέπωντας το και πρεπει να κλεισουν τα μικρα μαγαζια και να μεινουν οι μεγαλες εταιρειες vindeoclub.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως κάθε φορά ακούω την κλασική κασέτα για το μισθό και δεν έχουμε-δε μας φθάνουν και και και...

Δηλαδή αν μπορούσαμε να κατεβάσουμε το 80% των εξόδων μας από το νετ θα ήμασταν ζάμπλουτοι γιατί δε θα ξέραμε που να τα ξοδέψουμε (από τη στιγμή που το παρείχαμε στον εαυτό μας παρανόμως δωρεάν); :S

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν από το internet εξυπηρετείσαι καλύτερα και αγοράζεις την ταινία νόμιμα καλώς και γάμα τους τους dvd-clubber, αν όμως την κατεβάζεις παράνομα χωρίς να πληρώσεις είσαι κλέφτης.

Εξήγησε μου γιατί δεν μπαίνει στο ρουχάδικό, μανάβικο, ψιλικατζίδικο της γειτονιάς σου να κλέψεις ό,τι θέλεις και να φύγεις χωρίς να πληρώσεις.

Αν φοβάσαι μη σε πιάσουν να σου βρώ ένα κατάστημα με κάποιον ανάπηρο ή ηλικιωμένο ιδιοκτήτη που δεν θα μπορεί να σε πιασει.

Εντελώς όμοια, θα έπρεπε να πεις "θα μπω στο κατάστημα Nike της γειτονιάς μου, θα πάρω 20 μπλούζες και 30 ζευγάρια παπούτσια και θα φύγω χωρίς να έχω κάνει κάτι κακό, δεν πρόκειται να χρεωκοπήσει η Nike" χωρίς να σκεφτείς ότι κάποιος υπάρχει ανάμεσα σε εσένα και τον κολοσσό που κινδυνεύει να χρεωκοπήσει επειδή εσύ τον κλέβεις.

Υποθέτω δεν το κάνεις γιατί το θεωρείς ανήθικο και αν έχεις ή όταν κάνεις παιδιά θα τους εξηγήσεις ότι δεν πρέπει να το κάνουν επειδή δεν είναι σωστό.

Βρες μου την διαφορά ανάμεσα στα δύο είδη ληστείας.

 

Αφού το θέτεις ηθικά το θέμα, να σου ξεκαθαρίσω πως δεν έχω κανένα ενδοιασμό να κλέψω ένα κολοσσό που ακούει στο όνομα Warner Bros ή Paramount PIcs κλπ.

 

Από εκεί και πέρα, ο λόγος που θεωρώ τελείως άστοχη και την αντι-πειρατική διαφήμιση στα δισκάκια, και το παράδειγμα με τον ανάπηρο παππούλη που ανέφερες παραπάνω, είναι πως εγώ δεν κλέβω τίποτα από εσένα ή οποιοδήποτε άλλο ταλαίπωρο.

Απλά σε αγνοώ!

Έχω βρει καλύτερο τρόπο να παίρνω αυτό που εσύ πουλάς. Απλά.

 

Όπως δεν ξαναπάτησα σε φωτογραφείο από τότε που αγόρασα ψηφιακή μηχανή, υπολογιστή-εκτυπωτή κλπ., έτσι δεν ξαναπάτησα σε DVDclub, από τότε που αγόρασα υπολογιστή-σύνδεση στο internet κλπ.

 

Καταλαβαίνω πως κάποιος που έχει μία τέτοια επιχείρηση μπορεί να νιώθει θιγμένος από το όλο σκηνικό, αλλά όπως ξαναειπώθηκε, τα νούμερα δείχνουν πως δεν έχει πέσει η ζήτηση, αλλά έχει αυξηθεί δραματικά η προσφορά.

Δεν φταίει η πειρατεία επειδή έχουν ανοίξει τα τριπλάσια DVDclub από όσα πραγματικά χρειάζονται.

 

Με την επιχειρηματολογία σου, προσπαθώντας να τους βγάλεις όλους κλέφτες και προασπίζοντας τα πνευματικά δικαιώματα των πολυεθνικών το μόνο που καταφέρνεις είναι να χάνεις το δίκιο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα ψηφιζω dvd γιατι πατας οποτε θελεις το pause. Αγοραζεις οτι θελεις να φας βλέπωντας το και πρεπει να κλεισουν τα μικρα μαγαζια και να μεινουν οι μεγαλες εταιρειες vindeoclub.

 

γιατί αν δεις την ταινία μέσω του πισι δεν μπορείς να πατήσεις pause?

ή εάν την γράψεις σε ένα δισκάκι δεν μπορείς να πατήσεις pause?

δεν πολυκατάλαβα τι εννοείς με το ποστ σου....

:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγορασες ψηφιακη μηχανη

δεν την εκλεψες

οπως αγορασες εκτυπωτη και μελανια και χαρτια για να τυπωνεις

δεν τα εκλεψες

αγορασες υπολογιστη

δεν τον εκλεψες

μαζι του δεν αγορασες και ολες τις ταινιες του κοσμου

 

το οτι δε σε χαλαει να κλεβεις πλουσιους ειναι επιλογη σου

δεν ειναι και απαραιτητα σωστο για ολους

 

λες οτι δεν κλεβεις κατι απο το δημιουργο του

πως δεν κλεβεις οταν του αφαιρεις τη δυνατοτητα να κερδισει απο τη δουλεια του

 

εσυ αν καθοσουν και εγραφες ενα βιβλιο και περιμενες να ζησεις απο αυτο πουλωντας το θα σου αρεσε να το παρει ενας και να το μοιραζει δωρεαν σε ολους?

 

αλλα θα μου πεις αυτοι εινια πλουσιοι οποτε νομιμοποιουμαστε να τους κλεβουμε

τοτε γιατι δεν πας να κλεψεις και τη φεραρι ?

εκει δε σε παιρνει

το θεμα ειναι οτι το κανουμε γιατι ακομα μας παιρνει και το κανουμε

 

καλο ειναι να συγκρατούμαστε μεσα σε καποια λογικη και να μην ψαχνουμε να διοκαιολογησουμε τα αδικαιολογητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βρει καλύτερο τρόπο να παίρνω αυτό που εσύ πουλάς. Απλά.

 

Όπως δεν ξαναπάτησα σε φωτογραφείο από τότε που αγόρασα ψηφιακή μηχανή, υπολογιστή-εκτυπωτή κλπ., έτσι δεν ξαναπάτησα σε DVDclub, από τότε που αγόρασα υπολογιστή-σύνδεση στο internet κλπ.

Με την επιχειρηματολογία σου, προσπαθώντας να τους βγάλεις όλους κλέφτες και προασπίζοντας τα πνευματικά δικαιώματα των πολυεθνικών το μόνο που καταφέρνεις είναι να χάνεις το δίκιο σου.

 

Για να εκτυπώσεις τις φωτογραφίες σου επιλέγεις να πληρώσεις την Canon, Hp, Epson κλπ αγοραζοντας απο εκείνους ή έστω από τον "γεμιστή" της γειτονιάς σου χαρτιά και μελάνια, δεν νομίζω να τις εκτυπώνεις δωρεάν.

(Άσχετο αλλά πιάνεσαι κορόιδο μιας και η εκτύπωση σε φωτογραφείο κοστίζει σημαστικά λιγότερο από ότι αυτή στο σπίτι.)

Όπως έχω ξαναπεί, αν υπάρξει κάποιος τρόπος να κατεβάζεις νόμιμα ταινίες που θα έχεις πληρώσει τότε καλώς, μέχρι τότε θα συνεχίσω να σε αποκαλώ και εσένα και όλους τους άλλους κλέφτες.

Ανάμεσα στην εταιρία παραγωγής-κολοσσό και εσένα τον πελάτη υπάρχουν πολλοί απλοί επαγγελματίες που θίγονται από την έλλειψη αστυνόμευσης και παιδείας που δεν σε αποτρέπει να δεις την ταινία χωρίς να πληρώσεις.

Τα dvd-club τα ενόχλησε και η Nova και το triple play της On telecom αλλά αυτά είναι νόμιμα και δεν είδα να διαμαρτύρονται πουθενά οι dvd-clubber.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να εκτυπώσεις τις φωτογραφίες σου επιλέγεις να πληρώσεις την Canon, Hp, Epson κλπ αγοραζοντας απο εκείνους ή έστω από τον "γεμιστή" της γειτονιάς σου χαρτιά και μελάνια, δεν νομίζω να τις εκτυπώνεις δωρεάν.

Όπως πληρώνω και την Western Digital ή τα άδεια δισκάκια για να χωράνε οι ταινίες μου.

Πιστεύεις πως θα καταλήξει κάπου αυτή η κουβέντα? :rolleyes:

 

Όπως έχω ξαναπεί, αν υπάρξει κάποιος τρόπος να κατεβάζεις νόμιμα ταινίες που θα έχεις πληρώσει τότε καλώς, μέχρι τότε θα συνεχίσω να σε αποκαλώ και εσένα και όλους τους άλλους κλέφτες.

Οκ. Θα το αντέξουμε. :-)

Ανάμεσα στην εταιρία παραγωγής-κολοσσό και εσένα τον πελάτη υπάρχουν πολλοί απλοί επαγγελματίες που θίγονται από την έλλειψη αστυνόμευσης και παιδείας που δεν σε αποτρέπει να δεις την ταινία χωρίς να πληρώσεις.

Τα dvd-club τα ενόχλησε και η Nova και το triple play της On telecom αλλά αυτά είναι νόμιμα και δεν είδα να διαμαρτύρονται πουθενά οι dvd-clubber.

Δεν ισχυρίστηκε κανένας πως διαμαρτύρονται παράνομα οι DVDclubbers...

Παρόλα αυτά, ο νόμος είναι τελείως διαφορετική έννοια με το ήθος και την δικαιοσύνη.

Παράδειγμα:

Ο Ολυμπιακός πήρε νόμιμα και συγχρόνως άδικα φέτος πρωτάθλημα... :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...