Προς το περιεχόμενο

Κρίση στα DVD κλαμπ λόγω Ίντερνετ


adi32

Προτεινόμενες αναρτήσεις

να διαμαρτυρηθει καποιος παρανομα ειναι καπως δυσκολο

 

χωρις να τους υποστηριζω και εχοντας κοψει το videoclub

παρα πολλοι εδω μεσα τους βριζουν αλητες βλαχους κλεφτες γιατι υπερασπιστηκαν τα νομιμα δικαιωματα τους ....

 

 

 

 

απο οτι φαινεται στην αεκ δεν ειστε και πολυ υπερ της εφαρμογης των νομων

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 353
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

να διαμαρτυρηθει καποιος παρανομα ειναι καπως δυσκολο

Καθόλου. Μην πας μακριά. Η απεργία της ΔΕΗ θεωρήθηκε παράνομη και καταχρηστική.

 

 

απο οτι φαινεται στην αεκ δεν ειστε και πολυ υπερ της εφαρμογης των νομων

 

 

Ναι. Είμαστε υπέρ της δικαιοσύνης...:P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάω στην αντιπροσωπία της φερράρι και βλέπω μία 200 χιλιάρικα. Τα λεφτά δεν τα έχω και δεν με ενδιαφέρει να την αγοράσω αλλά έρχεται ένας και μου λέει μπορώ να σου δώσω μία αντιγραφή και όχι το αμάξι που βλέπεις. Εγώ παίρνω την αντιγραφή.

Έχασε η φερράρι 200 χιλιάρικα από μένα; Δεν νομίζω γιατί δεν υπήρχε περίπτωση να την αγοράσω;

Έχει το δικαίωμα η φερράρι να παραπονεθεί για την αντιγραφή; Φυσικά γιατί ίσως χάνει από κάποιους που είχαν την δυνατότητα να αγοράσουν και προτίμησαν την αντιγραφή.

Όμως τα κέρδη της φερράρι δεν στηρίχθηκαν τόσα χρόνια στην αντιγραφή.

 

Εγώ προσωπικά θα πάω στο videoclub γιατί μου αρέσει να ψάχνω τις ταινίες και να βρίσκω παλιές που δεν έχω δει. Οι καινούριες είναι πάντα νοικιασμένες αλλά και πάλι έχω τη δυνατότητα για κράτηση οπότε δεν έχω μεγάλο πρόβλημα και το μαγαζί στο οποίο πηγαίνω έχει καλές τιμές και καλή εξυπηρέτηση.

 

Τα κέρδη από τις ενοικιάσεις αυξάνονται συνεχώς απλά φυτρώνουν συνέχεια και νέα video club ίσως με μεγαλύτερο ρυθμό. Τι να πω...Το ίντερνετ φταίει κι γιαυτό..

 

Τέσπα στο παρόν thread παραδεχθήκατε ότι γίνονταν και γίνονται αντιγραφές ταινιών για το συμφέρον όλων μας. Και πάλι αυτό δεν είναι κλοπή; Οπότε έχουμε κι εμείς το δικαίωμα να σας αποκαλούμε κλέφτες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη ρε παιδιά αλλά όλη η φτωχολογιά εδώ μαζεύτηκε και κλαίγεται δηλαδή;

Δηλαδή όλοι εσείς που διαμαρτύρεστε για τις τιμές μου λέτε ότι δεν πάτε να σκάσετε 3 και 4 ευρώ για τον καφέ σας ή 8 ευρώ και 10 και 15 για το club;

Αν το αναλογιστούμε, θα μπορούσε να πει κανείς... Δε βαριέσαι... δεν πάω για καφέ σήμερα, θα νοικιάσω ταινιούλα.

Μην κοροϊδευόμαστε. Δεν είναι θέμα χρημάτων. Εκεί που θέλουμε, ξέρουμε να τα ξοδεύουμε τα χρήματα και είμαστε και κουβαρντάδες, άλλοτε για να εντυπωσιάσουμε κι άλλοτε επειδή γουστάρουμε.

Εδώ απλά δε γουστάρουμε να σκάμε λεφτά.

Αυτή η ιστοριούλα για τα λεφτά που - και καλά - δε μας φτάνουν, δε νομίζω ότι στέκει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δωθεί τρόπος να κατεβάζεις νόμιμα την ταινία με κόστος 1? ή ακόμα και 0,1? η πελώρια πλειοψηφία θα συνεχίζει να κλέβει κατεβάζοντας παράνομα μιας και λόγο έλλειψης παιδείας δεν καταλαβαίνει ότι αυτό που κάνει είναι ανήθικο.

Οσο λυπηρό και αν ακούγεται ο μόνος τρόπος να σταματήσει αυτό που είναι τόσο εμφανώς παράνομο είναι να υπάρξει ο φόβος ποινών.

 

Αν μπορούσα να κατεβάσω τη ταινία, με ελληνικούς υπότιτλους, όπως θα την έπαιρνα από το video club, με full ταχύτητα, νόμιμα να μπορώ να την κάψω σε DVD, και να μου έδινε και την ευκαιρία να βλέπω 20 λεπτά σε streaming από την κάθε ταινία πριν τη νοικιάσω, για να δω αν δεν είναι πατάτα, τότε ναι, θα αγόραζα πολλές ταινίες με 1 ευρώ. Και πιστεύω και πολλοί άλλοι !

 

Συγγνώμη ρε παιδιά αλλά όλη η φτωχολογιά εδώ μαζεύτηκε και κλαίγεται δηλαδή;

Δηλαδή όλοι εσείς που διαμαρτύρεστε για τις τιμές μου λέτε ότι δεν πάτε να σκάσετε 3 και 4 ευρώ για τον καφέ σας ή 8 ευρώ και 10 και 15 για το club;

Αν το αναλογιστούμε, θα μπορούσε να πει κανείς... Δε βαριέσαι... δεν πάω για καφέ σήμερα, θα νοικιάσω ταινιούλα.

Μην κοροϊδευόμαστε. Δεν είναι θέμα χρημάτων. Εκεί που θέλουμε, ξέρουμε να τα ξοδεύουμε τα χρήματα και είμαστε και κουβαρντάδες, άλλοτε για να εντυπωσιάσουμε κι άλλοτε επειδή γουστάρουμε.

Εδώ απλά δε γουστάρουμε να σκάμε λεφτά.

Αυτή η ιστοριούλα για τα λεφτά που - και καλά - δε μας φτάνουν, δε νομίζω ότι στέκει.

 

Αν νοικιάζαμε τόσες ταινίες, δε θα μπορούσαμε να πηγαίναμε για καφέ :P

 

 

αστειευόμενος :o

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως πληρώνω και την Western Digital ή τα άδεια δισκάκια για να χωράνε οι ταινίες μου.

Πιστεύεις πως θα καταλήξει κάπου αυτή η κουβέντα? :rolleyes:

 

 

Για να καταλάβω αν έχουμε καποια κοινή βάση ή αν απλά σου περισσεύει χρόνος και γράφεις απλά για να γράψεις, συμφωνούμε ότι είναι κλεψιά να κατεβάζεις ταινίες και απλά επειδή δεν υπάρχει αστυνόμευση το εκμεταλλεύσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβω αν έχουμε καποια κοινή βάση ή αν απλά σου περισσεύει χρόνος και γράφεις απλά για να γράψεις, συμφωνούμε ότι είναι κλεψιά να κατεβάζεις ταινίες και απλά επειδή δεν υπάρχει αστυνόμευση το εκμεταλλεύσαι;

 

Νομίζω το είπα ξεκάθαρα:

Αφού το θέτεις ηθικά το θέμα, να σου ξεκαθαρίσω πως δεν έχω κανένα ενδοιασμό να κλέψω ένα κολοσσό που ακούει στο όνομα Warner Bros ή Paramount PIcs κλπ.

 

Και παρακάτω επίσης ξεκάθαρα σου εξήγησα γιατί θεωρώ πως δεν κλέβω εσένα, ή οποιονδήποτε άλλο ''θνητό''...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέσπα στο παρόν thread παραδεχθήκατε ότι γίνονταν και γίνονται αντιγραφές ταινιών για το συμφέρον όλων μας. Και πάλι αυτό δεν είναι κλοπή; Οπότε έχουμε κι εμείς το δικαίωμα να σας αποκαλούμε κλέφτες;

 

Ο πελάτης δεν έχει δικαίωμα να αποκαλεί κάποιον που κάνει αντιγραφές κλέφτη μιας και είναι συνένοχος αγοράζοντας τα κλεψημέικα, από την άλλη οι εταιρίες διανομής έχουν κάθε δικαίωμα να το κάνουν και καλώς τους κυνηγάνε.

 

 

Αν μπορούσα να κατεβάσω τη ταινία, με ελληνικούς υπότιτλους, όπως θα την έπαιρνα από το video club, με full ταχύτητα, νόμιμα να μπορώ να την κάψω σε DVD, και να μου έδινε και την ευκαιρία να βλέπω 20 λεπτά σε streaming από την κάθε ταινία πριν τη νοικιάσω, για να δω αν δεν είναι πατάτα, τότε ναι, θα αγόραζα πολλές ταινίες με 1 ευρώ. Και πιστεύω και πολλοί άλλοι !

 

 

Δεν αμφιβάλλω καθόλου ότι εσύ θα τις αγόραζες αλλά από την άλλη είμαι σίγουρος ότι η πελώρια πλειοψηφία θα επέλεγε και πάλι να τις κατεβάζει παράνομα βρίσκοντας και πάλι ηλίθιες δικαιολογίες για να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα

 

Νομίζω το είπα ξεκάθαρα:

 

 

Και παρακάτω επίσης ξεκάθαρα σου εξήγησα γιατί θεωρώ πως δεν κλέβω εσένα, ή οποιονδήποτε άλλο ''θνητό''...

 

Πραγματικά νομίζεις ότι τα dvd-club είναι ιδιοκτησία της Sony ή της Paramount;

Έπειδή δεν είναι λοιπόν κλέβεις τον dvd-clubber της γειτονιάς σου από τον νοίκιαζες ταινίες πριν βάλεις dsl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν το 50 ελάχιστες ταινίες γυρίζονταν σε 2.35:1.

 

Οι εφημερίδες βάζουν ταινίες γυρισμένες πριν το 1950 ;

 

Μακάρι να το έκαναν εδώ που τα λέμε, γιατί μου αρέσουν οι παλιές ταινίες και είναι δυσεύρετες, αλλά δεν είναι έτσι.

 

Έχουν βάλει πολλές καινούργιες ταινίες , κομμένες σε 4:3 , όπως το "Εχθρός προ των πυλών" το οποίο δεν είναι βέβαια ταινία γυρισμένη πριν το 1950 ...

 

Όπως επίσης και ο ήχος είναι συχνά-πυκνά κουτσουρεμένος στις ταινίες των εφημερίδων. Το πολυκάναλο soundtrack το κάνουν ... στέρεο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά νομίζεις ότι τα dvd-club είναι ιδιοκτησία της Sony ή της Paramount;

Από αυτά που σου έγραψα αυτό κατάλαβες? :rolleyes:

Έπειδή δεν είναι λοιπόν κλέβεις τον dvd-clubber της γειτονιάς σου από τον νοίκιαζες ταινίες πριν βάλεις dsl.

Καλά. Οκ. Δεν έχει νόημα να το συζητήσουμε παραπάνω, ότι και να σου πω, τα ίδια θα λες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πελάτης δεν έχει δικαίωμα να αποκαλεί κάποιον που κάνει αντιγραφές κλέφτη μιας και είναι συνένοχος αγοράζοντας τα κλεψημέικα, από την άλλη οι εταιρίες διανομής έχουν κάθε δικαίωμα να το κάνουν και καλώς τους κυνηγάνε.

 

Τυπικά είμαι ο κλεπταποδόχος κι εσύ ο κλέφτης αλλιώς δεν έχεις ούτε εσύ το δικαίωμα να με αποκαλείς κλεφτή αλλά η paramount αφού δεν μπήκα στο κατάστημα σου να πάρω τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυπικά είμαι ο κλεπταποδόχος κι εσύ ο κλέφτης αλλιώς δεν έχεις ούτε εσύ το δικαίωμα να με αποκαλείς κλεφτή αλλά η paramount αφού δεν μπήκα στο κατάστημα σου να πάρω τίποτα.

 

Πρόσεχε, πελάτης της Disney ή της Warner Bros στην Ελλάδα είναι η Audiovisual, πελάτης της Audiovisual είναι τα dvd-club και πελάτη των dvd-club είσαι εσύ.

Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι όταν κατεβάζεις παράνομα ταινίες κλέβεις τον μοναδικό στον οποίο θα μπορούσες να δώσεις χρήματα, δηλαδη τα dvd-club.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ορισμένοι εδώ είστε για ψυχιατρική μελέτη, δεν φτάνει που τους κλέβετε, τους βρίζετε και από πάνω προσπαθώντας να δικαιολογηθείτε στους υπόλοιπους..

 

what?ποσα κιλά είσαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσεχε, πελάτης της Disney ή της Warner Bros στην Ελλάδα είναι η Audiovisual, πελάτης της Audiovisual είναι τα dvd-club και πελάτη των dvd-club είσαι εσύ.

Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι όταν κατεβάζεις παράνομα ταινίες κλέβεις τον μοναδικό στον οποίο θα μπορούσες να δώσεις χρήματα, δηλαδη τα dvd-club.

 

Όταν οι video clubbers νοικιάζουν πειρατικές ταινίες στην ίδια τιμή με τα αυθεντικά και έχουν νοικιασμένες έξω 10 κόπιες αντί για 2 που έχουν αυθεντικές στο μαγαζί ειναι καλά?Τώρα που γυρίζει το φίδι και τσιμπάει την ουρά δεν είναι καθόλου καλά βέβαια...Συνεχίζεις πάντως να αγνοείς όλους αυτούςπου σου απαντάνε με επιχειρήματα και αναλώνεσαι να γράφεις τα ίδια και τα ίδια περι κλεψιάς κτλ....Και κάνεις ένα μεγάλο λάθος όταν λες συνέχεια ότι επειδή δεν υπάρχουν συνέπειες ΟΛΟΙ το κάνουν.Συγκρίνεις γαιδούρια με τοστιέρες.Αντεγραμμένη ταινία νοίκιασες ή πούλησες ποτέ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στα λεγόμενα του De@th L0rd έχω να προσθέσω το εξής: εσείς που (μας) αποκαλείτε κλέφτες επειδή κατεβάζουμε ταινίες και δεν τις νοικιάζουμε, μπορείτε να μας πείτε αν εσείς είστασταν/είστε κλέφτες που πουλάτε/νοικιάζετε πειρατικές κόπιες?

 

Και ένα δεύτερο και πιο σημαντικό. Αν εσείς φτιάχνατε/φτιάχνετε κόπιες ταινιών "κλέβοντας" τους προμηθευτές σας, το κάνατε/κάνετε επειδή βλέπατε το συμφέρον σας, χωρίς να σας νοιάζει η ηθική. Και εμείς που κατεβάζουμε ταινίες αυτό ακριβώς κάνουμε, κοιτάζουμε το συμφέρον μας. Γιατί γκρινιάζετε λοιπόν και πετάτε αόριστες και ανόητες ηθικολογίες, τι στιγμή που δεν άλλαξε τπτ και κοιτάμε και εμείς το συμφέρον μας, όπως κάνατε/κάνετε και εσείς? Τώρα θυμηθήκατε το copyright των δημιουργών? Όταν τους τα παίρνατε εσείς ήταν καλά?:rolleyes:

 

edit: Αγαπητοί, όλα αυτά που λέτε και κράζετε, πειρατία, πολλά dvd-clubs κλπ. έχουν ένα όνομα: ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ. Γι' αυτό λοιπόν, αντί να κλαίτε σαν μικρά παιδάκια στα ιντερνετικά φόρα (και ειδικά σ' αυτά που χαρακτηρίζονται ΚΑΙ από χρήστες με αξιόλογη νοημοσύνη), ΒΡΕΙΤΕ ΤΡΟΠΟΥΣ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΤΕ ΤΟΝ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟ, όποια μορφή και αν έχει αυτός. Θα μείνουν αυτοί που αντέχουν και αυτούς που αποδέχεται η αγορά. Οι άλλοι θα κλείσουν γιατί απλώς δεν χρειάζονται και δεν εξυπηρετούν κανέναν σκοπό. Είναι σκληρό, το ξέρω, και άνθρωποι θα χάσουν τις δουλιές τους. Αλλά τι να κάνουμε, αυτή είναι η αγορά και δεν αποτελεί φιλανθρωπικό ίδρυμα για να τους ταϊζει όλους (το ξέρατε πριν ανοίξετε τις δουλιές σας, και είμαι σίγουρος ότι το ξέρετε ακόμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...