Προς το περιεχόμενο

Κρίση στα DVD κλαμπ λόγω Ίντερνετ


adi32

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και μια αφελής ίσως ερώτηση. Αύριο - μεθαύριο θα προβληθεί το επόμενο επεισόδιο του House MD. Σε κανένα μισάωρο μετά θα μπορέσω να το κατεβάσω από torrent,rapid ή με άλλο τρόπο και να το δω στον υπολογιστή μου με αγγλικούς υπότιτλους. Αν περιμένω καμιά-δυο μέρες θα το εχω και με ελληνικούς. Υπάρχει κάτι ανήθικο σε αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 353
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις μου ήρθε μια αναλαμπή σχετικά με τις "κλοπές".

 

Τα μπαρ, καφετέριες κτλ, πληρώνουν ένα ποσό κάθε μήνα για τα τραγούδια που παίζουν, τα οποία πηγαίνουν σε εταιρία που τα κατανείμει στους τραγουδιστές για τα πνευματικά δικαιώματα.

Ρωτάω τώρα ως άσχετος:

Πόσοι καλλιτέχνες μοιράζονται τα χρήματα; Μήπως το 90% πάει στο 1% των μεγάλων ονομάτων και το υπόλοιπο 10% μοιράζεται στους υπόλοιπους;

Αν ένα μαγαζί παίζει latin, tango ή άλλα είδη μουσικής, πηγαίνει το αντίστοιχο ποσό στην Κούβα, Αργεντινή, κτλ;

Αν παίζει ρεμπέτικα ή παλιά τραγούδια, για τα οποία δεν υφίσταται πνευματική ιδιοκτησία λόγω παλαιότητας, γιατί πρέπει να πληρώνουν (κερατιάτικα) για πνευματικά δικαιώματα;

Αν ένα μαγαζί έχει live με τοπικά συγκροτήματα που παίζουν τα δικά τους τραγούδια, υπάρχει διαδικασία για να μην πληρώνουν στην ΑΕΠΙ για πνευματικά δικαιώματα;

 

update: βρήκα κάποιες πληροφορίες

η ΑΕΠΙ, το νταβατζηλικι και η διαφημιση

 

Πρόστιμο 500.000 ευρώ στην ΑΕΠΙ

Παρανομίες και απάτες της ΑΕΠΙ ΑΕ

Η πειρατεία σκοτώνει τις πολυεθνικές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις μου ήρθε μια αναλαμπή σχετικά με τις "κλοπές".

 

Τα μπαρ, καφετέριες κτλ, πληρώνουν ένα ποσό κάθε μήνα για τα τραγούδια που παίζουν, τα οποία πηγαίνουν σε εταιρία που τα κατανείμει στους τραγουδιστές για τα πνευματικά δικαιώματα.

Ρωτάω τώρα ως άσχετος:

Πόσοι καλλιτέχνες μοιράζονται τα χρήματα; Μήπως το 90% πάει στο 1% των μεγάλων ονομάτων και το υπόλοιπο 10% μοιράζεται στους υπόλοιπους;

Αν ένα μαγαζί παίζει latin, tango ή άλλα είδη μουσικής, πηγαίνει το αντίστοιχο ποσό στην Κούβα, Αργεντική, κτλ;

Αν παίζει ρεμπέτικα ή παλιά τραγούδια, για τα οποία δεν υφίσταται πνευματική ιδιοκτησία λόγω παλαιότητας, γιατί πρέπει να πληρώνουν (κερατιάτικα) για πνευματικά δικαιώματα;

Αν ένα μαγαζί έχει live με τοπικά συγκροτήματα που παίζουν τα δικά τους τραγούδια, υπάρχει διαδικασία για να μην πληρώνουν στην ΑΕΠΙ για πνευματικά δικαιώματα;

 

update: βρήκα κάποιες πληροφορίες

η ΑΕΠΙ, το νταβατζηλικι και η διαφημιση

 

Πρόστιμο 500.000 ευρώ στην ΑΕΠΙ

Παρανομίες και απάτες της ΑΕΠΙ ΑΕ

Η πειρατεία σκοτώνει τις πολυεθνικές

 

Μην σιγοτραγουδάτε τα τραγούδια παραμονεύει η ΑΠΕΙ (η ώρα τους βάζει..:Ρ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε pigeon επειδη μου εχεις πρηξει τα ,.... εντερα και εμενα και τις pitsi και βαρεθηκα να ακουω τις ΚΟΤΣΑΝΕΣ ΣΟΥ σχετικα ποσο αγοραζουμε τις ταινιες παρε ενα τιμολογιο και αντε αφησε μας ησυχους!!! και αντε αγορασε οτι θες απο το play!!!

Οσο αφορα την nova μας πειραζει αλλα η nova φιλε μου δεν βαζει ταινιες α προβολης αμεσως!! ενω εσυ τις βλεπεις πριν βγουν καν στο ελληνικο σινεμα!!!

post-5000-129062966273_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως να χαλαρώσεις λίγο;

Βρίζεις και είσαι επιθετικότατος. Και μην νομίζεις ότι έχεις τα δίκαια με το μέρος και άρα δικαιολογείσαι. Μάλλον θα πρέπει να αναρωτηθείς για ποιο λόγο η πλειοψηφία των χρηστών έχει τη ίδια γνώμη για τον κλάδο σου. Και επειδή η καμήλα δεν μπορεί να δει την καμπούρα της, βάλε στην θέση των συναδέλφων σου τους ταξιτζήδες ή ότι νομίζεις εσύ και σκέψου αν έχει δίκαιο ή όχι ο κόσμος για την γνώμη που έχει σχηματίσει.

Το γεγονός είναι ένα και δεν μπορείς να το αρνηθείς. Οι συνάδελφοί σου, στην μεγάλη τους πλειοψηφία, κερδίζουν από την πειρατεία. Και άρα δεν έχουν κανένα δικαίωμα να επικαλούνται τον νόμο όταν τους συμφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω και κάτι ακόμη; Τα site που προσφέρουν υπότιτλους το κάνουν κυρίως για ταινίες ή σειρές που ΔΕΝ κυκλοφορούν ακόμη στην ελληνική αγορά, και σε πολλές περιπτώσεις πιστεύω ότι ενίσχυσαν την δημοτικότητα σειρών τις οποίες στην συνέχεια εκμεταλλεύτηκαν και τα dvd club, πχ prison break και Lost.

 

Θυμάμαι ακόμη ένα dvdάδικο στην Μητροπόλεως (Θεσσαλονίκη) το οποίο είχε τα επεισόδια της 10ης season του Friends μια εβδομάδα μετά την πρώτη προβολή τους σε δισκάκια του εμπορίου και με αγγλικούς hardcoded υπότιτλους...νομιμότατο, έ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμαν σταματηστε τα πιτσι πιτσι με το μητσι :P

 

πρεπει να δωσω ενα ελαφρυντικο στα dvdclubs. ειναι και χωρος για οφθαλμολουτρο και τυχον γνωριμιων ;). ειδικα μερικες πισω απο τα ταμεια ειναι...φωτια και λαυρα :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φταίει το Internet αλλά η ανταγωνιστικότητα. Ο άλλος που κατεβάζει, αν δεν κατέβαζε λόγω απαγόρευσης από τον ISP, δεν θα πήγαινε στο club για να νοικιάσει. Θα ζητούσε από τον φίλο του την ταινία για να την δει. κοκ.

Επίσης δεν είναι δυνατόν να γκρινιάζουν για τα έσοδα ενος κλάδου, δείχνει ανάπτυξη, όταν το άνοιγμα νέων καταστημάτων είναι συνεχές. Φυσικά και θα αρχίσουν να κλείνουν πλέον πολλά μαγαζιά, γιατί άνοιξαν και δεν μπορούν να κάνουν δουλειά. Ποτέ δεν έκαναν, ούτε και πρόκειτε να κάνουν.

 

Το 2003 στην πόλη που μεγάλωσα ήταν ένα και μοναδικό DVD Club σε 5000 κατοίκους. Το παιδί που το ήξερα, μου έλεγε ότι κάτι κάνει αλλά όχι σπουδαία πράγματα. Σήμερα εν έτη 2008, ο αδελφός μου μου λέει είναι 9 και βαράνε όλοι μύγες και πάνε για κλείσιμο.

Στο Leeds - Bradford που έμενα ήταν 6 clubs (μεγάλη αλυσίδα) σε πλυθισμό 2 εκατομυρίων!

 

Ο κορεσμός αυτός φυσικά δεν είναι μόνο στα DVD Clubs τα οποία στις περισσότερες περιπτώσεις είναι πρώην καταστήματα ρούχων και υποδημάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως στην κέρκυρα, που έμενα εκτός πόλης μέχρι πριν από 3 χρόνια (!), υπήρχαν 4 βίντεο κλαμπ σε ακτίνα το πολύ 500 μέτρων και τις περισσότερες ταινίες που έχει 1 από αυτά, αριθμούν τις 300ες ταινίες. Και σε αυτές ελάχιστες 7ήμερες. Μιλάμε πάντα εκτός πόλης! Και από ότι έχει πάρει το βλέφαρό μου, το ίδιο ισχύει και στην υπόλοιπη επαρχία.

 

Τώρα μην σχολιάσω για γνωστούς μου σε πάτρα, αθήνα και λάρισα που σπάνε ταινίες για λογαριασμούς βίντεο κλαμπ...

 

Η μεγαλύτερη ειρωνία είναι το ότι τα βίντεο κλαμπ ανοιγούν (και άνοιγαν το '80) σα τα μανιτάρια.

Το ίδιο ισχύει και για τα ίντερνετ καφέ (η δουλειά μου είναι να στήνω ίντερνετ καφέ και το βλέπω!).

Το καλύτερο από όλα είναι πως πολλά πέφτουν για δεύτερη φορά στο ίδιο λάκκο με τα σκατά, μετατρέποντας την επιχειρισή τους από βίντεο κλαμπ σε βίντεο κλάμπ/ίντερνετ καφέ!

 

Εντάξει παραδέχομαι δεν είναι σωστή ίσως η κατάχρηση του ίντερνετ (γιατί γίνεται κατάχρηση από πολλούς) στο θέμα των ταινιών αλλά προσωπικά τουλάχιστον πηγαίνω ακόμα σινεμά (παρά το πανάκριβο εισιτήριο) και πολλές φορές και σε ταινίες που έχω δει πρώτα από κατέβασμα.

 

Σκεφτήκατε ποτέ τα έσοδα των ταινιών από τα σινεμά; Συνεχώς αυξάνονται... Άρα η κρίση βρίσκεται στην οικιακή διασκέδαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον diamanti , κλεβουμε το προιον που πουλας γιατι μπορουμε, στο σουπερ μαρκετ για παραδειγμα δεν μπορουμε μας κλεβουν αυτοι.Μην τολμησεις να κλεψεις το δικο μας προιον γιατι θα φωναξουμε οπως φωναζεις εσυ τωρα, εκτος αν ειμαστε δημοσιοι υπαλληλοι η μας ταιζουν οι γονεις μας οποτε στεναχωρια μας.Α να μην ξεχασω να σου πω δεν φταιει η παιδεια μας ως λαος για ολα αυτα, αλλα η ανταγωνιστικοτητα και οτι αλλαζουν οι εποχες και δεν το παιρνεις χαμπαρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε pigeon επειδη μου εχεις πρηξει τα ,.... εντερα και εμενα και τις pitsi και βαρεθηκα να ακουω τις ΚΟΤΣΑΝΕΣ ΣΟΥ σχετικα ποσο αγοραζουμε τις ταινιες παρε ενα τιμολογιο και αντε αφησε μας ησυχους!!! και αντε αγορασε οτι θες απο το play!!!

Οσο αφορα την nova μας πειραζει αλλα η nova φιλε μου δεν βαζει ταινιες α προβολης αμεσως!! ενω εσυ τις βλεπεις πριν βγουν καν στο ελληνικο σινεμα!!!

 

Ωραιοτατος τρόπος diamantis! Ξέρεις να συμπεριφέρεσαι αν μη τι αλλο... Λυπάμαι αλλα δεν τσιμπάω για να σου φέρω τα δικά μου τιμολόγια με αξίες στα 10-12-14ε... Το τι κανονισματα κάνεις εσυ με την καθε εταιρία διανομής ελάχιστα με ενδιαφέρει, αν πρόκειται βεβαια για κανονικό τιμολόγιο γιατι κάτι μου θυμίζει... Ειναι σαν αυτα τα τυπωμένα που δείχνετε στους πελάτες οταν ζητάνε να αγοράσουν ενα dvd ή οταν τους ζητάτε αποζημίωση επειδη χαλασανε κάποιο δισκάκι ετσι; :P

 

Απο την αλλη, το απο που θα αγοράσω δεν σου πέφτει λόγος ουτε βεβαια που θα βλεπω τις ταινίες 1ης προβολής. Απ' οτι διαπιστώνω, πολυ κακως εκανα τόσα χρόνια να πληρώνω τους ερασιτέχνες σινεματζήδες και αγενέστατους βιντεοκλαμπάδες της αρπαχτής. Με επεισες και σ'ευχαριστω, εμπρος καλό μου DSL στο εξής... ;) Μην ανησυχεις , εσεις οι ιδιοι σπρώχνετε τον κόσμο στο download...

 

Σου εχω κι ενα δωράκι, θα σου χρειαστεί με τέτοια ευγένεια που σε διακρίνει :

mini_U_lock.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιοτατος τρόπος diamantis! Ξέρεις να συμπεριφέρεσαι αν μη τι αλλο

 

Μήπως να χαλαρώσεις λίγο;

Βρίζεις και είσαι επιθετικότατος.

 

Όταν αποκαλείς κάποιον ψεύτη και σου αποδεικνύει ότι κάνεις λάθος, πώς περιμένεις να αντιδράσει;

 

Κοτσάνες λες ε; Δηλαδη εγω αγοράζω την ταινία απο το play με 25ε-30ε λιανική +φπα +εξοδα αποστολής και ο dvdclubber την αγοραζει χοντρική 42-48ε.. μάλιστα... :? :? Αναρωτιέμαι αν φέρω φωτοτυπία τιμολογίου με τις τιμές που λέω

 

By the way, δεν βλέπω να διαμαρτύρεται κανεις dvdclubber για την Nova και τις υπόλοιπες εταιρίες που θα πλασάρουν καινούργιες ταινίες payperview μεσω DSL.

 

Αν μου δείξεις τιμολόγιο με το El Greco ας πούμε που μας εδειξε ο Διαμάντης παραπάνω με τιμή κάτω από 36?+ΦΠΑ θα ζητήσω συγγνώμη και δεν θα σας ξαναενοχλήσω.

Αν όμως δεν μπορείς θα πρέπει να παραδεχτείς εσύ ότι όντως έλεγες κοτσάνες.

 

Εγώ αναφέρθηκα σε Nova και στο triple play της On telecom και σου είπα ότι απλά δεν μπορεί να διαμαρτυρηθεί κανείς μιας και είναι εντελώς νόμιμα, όπως δεν θα πρέπει να διαμαρτυρηθεί κανείς αν φτιαχτεί δικτυακό κατάστημα που θα μπορείς να κατεβάζεις νόμιμα ταινίες.

 

 

Για να μην μπερδευόμαστε, εγώ δεν ισχυρίζομαι ότι ο κλάδος τον dvd-clubber είναι αθώος, υπάρχει βρωμία και εκεί όπως και σε όλους τους κλάδους, αλλού περισσότερο και αλλού λιγότερο.

Αυτό όμως δεν σε νομιμοποιεί να κάνεις ότι θέλεις απλά επειδή μπορείς και επειδή είναι εύκολο.

Αυτή την στιγμή οι μόνες σου επιλογές για να δεις μια καινούργια ταινία νόμιμα είναι να την νοικιάσεις από κάποιο dvd-club ή να την αγοράσεις από κάποιο ελληνικό ή ξένο κατάστημα.

Όλα τα άλλα είναι παράνομα και τα κάνει ο κόσμος οχι επειδή δεν έχει χρήματα αλλά λόγο έλλειψης παιδειας και αστυνόμευσης.

Εδώ που τα λέμε πόσες ταινίες βλέπετε την εβδομάδα και για τι συνολικό κόστος μιλάμε; Μήπως τσάμπα κλαίγεστε;

 

Δεν περιμένω να πείσω ούτε έναν να σταματήσει να κατεβάζει ταινίες και να ξαναγυρίσει στο dvd-club, αφού πρώτα ζητήσει συγγνώμη από τον ιδιοκτήτη για τα χρήματα που του στέρησε, απλά δεν μπορώ να βλέπω κόσμο που ΔΕΝ είναι βλάκας να σκεφτεται τόσο λάθος και με ηλίθιες δικαιολογίες να συνεχίζει να δικαιολογεί τα αδικαιολόγητα πιστεύοντας ότι είναι μάγκας και επαναστάτης επειδή μπορεί και κλέβει τους μεγιστάνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..και ο Pitsi το χαβά του με την (αν)ηθικολογία περι download.. :P :p :P

 

Πιο ανήθικο ειναι να επιτιθεστε οι dvd-clubbers στους πρωην (και νυν βεβαιως) πελάτες σας που κάποτε νοικιαζαν 10αδες τα dvd αλλα τωρα προτιμούν 80%-20% το download.. Εμεις σας στηρίξαμε οικονομικά και γι'αυτο ανοιξε καθε γωνιά και dvdclub, δεν ανοιξαν για τις ενοικιάσεις του παρ/σαβ/κυριακου! Τις κόπιες , τα dvdrecorders και τη μοδα του DVDShrink εκμεταλλευθήκατε, τωρα γκρινιάζετε γιατι αλλαξε η μόδα; ΕΛΕΟΣ! να υπάρχει και λίγη τσίπα.. Οτι πουλάγατε στην περίοδο που βαρούσατε μύγες (1992-2002) τα ιδια θα πουλάτε και τώρα που αλλαξε η μόδα, που ειναι το πρόβλημα δηλαδη; Βαλτε μπλουζάκια , διακοσμητικά και αφίσσες να βγάλετε κέρδος , εμεις τι φταίμε να ακούμε το μοιρολόι σας; (στην τιβι, στις εφημερίδες, παντου!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν περιμένω να πείσω ούτε έναν να σταματήσει να κατεβάζει ταινίες και να ξαναγυρίσει στο dvd-club, αφού πρώτα ζητήσει συγγνώμη από τον ιδιοκτήτη για τα χρήματα που του στέρησε, απλά δεν μπορώ να βλέπω κόσμο που ΔΕΝ είναι βλάκας να σκεφτεται τόσο λάθος και με ηλίθιες δικαιολογίες να συνεχίζει να δικαιολογεί τα αδικαιολόγητα πιστεύοντας ότι είναι μάγκας και επαναστάτης επειδή μπορεί και κλέβει τους μεγιστάνες.

 

Σιγά μην σου ζητήσουν και συγνώμη επειδή δεν ψωνίζουν από εσένα...

Τόσες σελίδες και τόσα post, σου έχουμε εξηγήσει με τόσα παραδείγματα πως κανένας δεν κλέβει εσένα.

 

Θεωρείς ηλίθια δικαιολογία το γεγονός πως κάθε χρόνο (παρά της κακής πειρατείας) οι ενοικιάσεις DVD αυξάνονται, άρα βάση της απλής λογικής στο ξαναλέω και περιμένω να μου απαντήσεις αυτή την φορά:

  • διαφωνείς πως η δουλειά σας έχει πέσει επειδή τα DVDclub ξεφυτρώνουν σαν μανιτάρια?

 

Η καραμέλα περί κλεψιάς-ληστείας-επαναστατικότητας και μαγκιάς μας κούρασε.

 

Wake up, και κοίτα την πραγματικότητα. :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...