Προς το περιεχόμενο

Baudtec and server apps


mprou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερες

Αντιμετωπιζω ενα προβλημα με το baudtec και το στησιμο ενος ftp server

 

Eνω ο server λειτουργει αψογα μεσα στο τοπικο μου δικτυο, δεν μπορω με τπτ να συνδεθω απο απομακρισμενο υπολογιστη μεσω internet

 

Εχω κανει ολες τις απαραιτητες ρυθμισεις στο modem (forwarding, spi disabled) αλλα τπτ...

 

Εν το μεταξυ προγραμματα οπως utorrent λειτουργουν αψογα και οι πορτες που χρησημοποιω δεν ειναι μπλοκαρισμενες οποτε θεμα ρυθμισης πορτων δεν ειναι.

Επισης το DDNS που εχω δουλευει μια χαρα γιατι μπορω και συνδεομαι απομακρυσμενα στο interface του ρουτερ μου μεσω αυτου. Το προβλημα το συναντω οποτε προσπαθω να στησω καποιον server (ftp, web camera streaming κτλ)

 

Το προβλημα το εχω μονο με το συγεκριμενο ρουτερακι. Το λογικο που μου περναει απο το μυαλο ειναι να αγνοω καποια ρυθμιση στο ρουτερ αλλα δυστηχως δν εχω βγαλει ακρη και απο υποστηριξη απο οτε η το site της baudtec αστα να πανε....

 

Υπαρχει κατι που δεν εχω κανει η απλα να παω να παρω κανενα αλλο ρουτερ να τλειωνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω 24mbps conn-x. Tην αυξημενη ασφαλεια την εχω απενεργοποιησει και επισης οτι θυρα εχω χρησημοποιησει την ειχα βαλει πρωτα και στο utorrent για να σιγουρευτω οτι ειναι ανοιχτη:P

Με αλλα ρουτερ δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα. Γι αυτο λεω μηπως υπαρχει κατι που δν εχω κανει..

Εχω ξανακουσει για τετοιου ειδους προβληματα με το ρουτερακι της baudtec (ip cameras,http/ftp servers) αλλα δυστηχως χωρις καποια λυση.

 

Υπαρχει περιπτωση να υπαρχει καποιο ειδος κλειδωματος απο τον οτε στο ρουτερ? Δεν μπορω να το εξηγησω αλλιως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενεργοποιησε το DMZ στο router πρωτα, για να δεις αν φταιει αυτο και κανε NAT την 20 και 21 πορτα στη LAN IP καθως και μια μεγαλη γκαμα πορτων, απο 25000 - 45000 παλι στη LAN IP σου και ξαναπες μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την lan ip την εχω βαλει ηδη σε dmz και παλι τα ιδια...

Mystirios, εκανα και το port test και οι πορτες που χρησημοποιω ειναι ανοιχτες.

Υπαρχει πιθανοτιτα να υπαρχει καποια αλλη ρυθμιση για να φανουν οι non routable ips του τοπικου δικτυου στον εξω κοσμο; Μονο εκει παει το μυαλο μου αλλα δεν εχω βρει κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η πόρτα 21 είναι open and accepting connections , σημαίνει οτι υπάρχει εφαρμογή στο pc σου που απάντησε στην αίτηση στη πόρτα 21 οπότες δε σε κόβει ούτε ο ΟΤΕ ούτε το ρουτεράκι. Κανα πρόχειρο apache έχεις να τον βάλεις να ακούει στην 21 και να το τεστάρεις κι έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...