Προς το περιεχόμενο

Aκoύω γνώμες....


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σωστός απ΄όλες τις μπάντες ο Aigeas. Σωστός όχι μόνο για το κυριλίκι της υπόθεσης - αν τον "χαρτζιλικώσεις" τον άλλον, του δίνεις να καταλάβει ότι ούτε κοκοράκι είσαι, ούτε τον "προκαλείς" μόνο με απειλές, του δείχνεις ότι είσαι κύριος κι ό,τι έχει κι αυτός μια ευκαιρία αν δεν ήταν κύριος ν' αρχίσει να σκέφτεται (καλώς εχόντων των πραγμάτων θα περάσει το υπόλοιπο της μέρας σκεπτόμενος την κίνηση να του δώσει τα χρήματα) και εδεχομένως να γίνει με τη σειρά του.

Όσο για την "απειλή", σαφώς κι έκανε καλά και εξηγήθηκε έτσι, εφ' όσον συντρέξαν και οι υπόλοιπες κινήσεις.

Μακάρι πολλοί περισσότεροι να εχουνΕ στο μέλλον τα αποτέτοια να χειρίζονται παρόμοια παρομοίως...

 

(...η Αλέκα παρ' ολ' αυτά, νομίζω πως θα ΕΙΧΕ μια μλκια να πει για το θέμα..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Εγω παντως αφου τον έδερνα, θα του επαιρνα και το κινητο που πιθανως θα ειχε στο παντελονι του :P.

Πλακα κανω...εξαρταται μαλλον απο τη δομη του χωρου και το κατα ποσο θα θεωρουσα οτι μπηκε για να κλεψει. Αν για παραδειγμα ειχε πηδηξει μάντρα, τοτε προφανως μπηκε για να κλεψει....Αν η γκαραζοπορτα ειναι πανω στο δρομο, ισως μπηκε για να βρει κανα ανταλλακτικο :P.... Παντως να του εδινα απλοχερα 30? λιγο χλωμο γιατι ετσι θα τον εκανα να νομισει οτι εχω πολλα λεφτα....10? και πολλα θα ηταν αν ποτε εκανα αυτη τη χειρονομια ;).

 

Πάντως παιδια χωρίς πλακα επειδη με εχουν κλεψει μια φορα στη παραλια (κινητο, γυαλια, ρολοι, λεφτα, κλειδια κτλ) και μια φορα στο Λονδινο (την καμερα μου), εάν πιασω για παραδειγμα καποιον να προσπαθει να με κλεψει σε κανα λεωφορειο, θα θυμηθει ολη του τη ζωη σε 10 δευτερολεπτα ....if you know what i mean. Μου εχουν τυχει πολλα που ο χρονος με εκανε και τα ξεχασα...η αισθηση του να με κλεψουν δεν λεει να φυγει με τιποτα...κριμα σε αυτον που θα πιασω...πραγματικα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...εγώ πάλι νομίζω ότι 10 ? θα τον έκαναν να νομίσει ότι είμαι γύφτος :P

Τεσπα το θέμα είναι ότι εκτός κι απ' τα "πολλά 30", ο Aigeas του έδωσε και μια "υπόσχεση"...μην το ξεχνάς. Κι ούτε ο άλλος νομίζω πως θα το ξεχάσει, ορεγόμενος τα πλεονάσματά του σε ευρώ.

Αν του έλεγε "-..πω πω πάρε 30, αυτά έχω πάνω μου, σε πόνεσε η ψυχή μου", ναι.

Αυτό που εμμέσως του είπε όμως ήταν "-..πάρε 30, και φρόντισε να σου μείνουν για να τσοντάρουν οι δικοί σου στην κηδεία που θα σου κάνουν αν σε ξαναπιάσω μεσ' 'το σπίτι μου".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...εγώ πάλι νομίζω ότι 10 ? θα τον έκαναν να νομίσει ότι είμαι γύφτος :P

Τεσπα το θέμα είναι ότι εκτός κι απ' τα "πολλά 30", ο Aigeas του έδωσε και μια "υπόσχεση"...μην το ξεχνάς. Κι ούτε ο άλλος νομίζω πως θα το ξεχάσει, ορεγόμενος τα πλεονάσματά του σε ευρώ.

 

Και θα παθαινες μεγαλη ζημια αν σε περνουσε για γυφτο ο κλεφτης ε? :P....Αν ειναι ετσι τοτε θα του εδινα 1? για να με περναγε για πειναλα με αποτελεσμα να μην θελει να με κλεψει αφου θα θεωρουσε οτι δεν θα εχω ουτε γαλα στο ψυγειο. Ετσι θα γλυτωνα διαπαντως απο δαυτον και αυτους με τους οποιους τα συζηταει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία η ανάλυση εκ των υστέρων παιδιά αλλά το πιο ενδιαφέρον είναι πως ότι έγινε δεν ήταν προϊον τέτοιων συλλογισμών, έτσι θέλω να πιστεύω δηλαδή. Αλλιώς δεν θα μιλούσαμε για ελληνική ιδιοσυγκρασία αλλά για value for money.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλιώς δεν θα μιλούσαμε για ελληνική ιδιοσυγκρασία αλλά για value for money.

 

Κοιτα, η αληθεια ειναι οτι γενικα εχω ενα προβλημα με το να βαζω διπλα στις λεξεις, ιδιοσυγκρασια, λογικη, νοοτροπια κτλ τη λεξη ελληνικη. Θα προτιμησω το value for money :P.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά ξηγήθηκες Aigeas.Το θέμα είναι , κατάλαβε το παλικάρι σωστά

ή παίζει να κατάλαβε: "έλα σε μια βδομάδα για άλλα 30"??

=P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δε νομίζω ότι ήταν θέμα ποσότητας χρημάτων, ήταν φανερό πως δεν είχε να φάει, άρα λογικό να προσπαθήσει να κλέψει και είναι αλήθεια πως οι γείτονες με το τέλος της σεζόν βγάζουν τα λιγοστά πράγματά τους στο μπαλκόνι(!) αφού έχουν ανοίξει από 10 φορές τα εξοχικά του καθενός και βαρέθηκαν να αλλάζουν πόρτες και παράθυρα.

 

Το ότι δεν έδειξε επιθετικότητα μάλλον τον έσωσε. Εγώ βεβαίως αν είναι να επιτεθώ όπως και να 'χει, θα προτιμήσω να ξεκινήσω από την Αλέκα παρά από δαύτους. Αυτοί δεν μου φταίνε σε τίποτα, αλλά κι εμείς δεν φταίμε σε τίποτα. Θα πάω για πλιάτσικο στο σπίτι του Αλαβάνου να δούμε τι θα κάνει δηλαδή.

 

 

Υ.Γ

Όποιος έχει επισκεφθεί τις χώρες που προέρχονται θα εκπλαγεί με το πόσο νομοταγείς είναι εκεί. Αλλά είναι ο δήμιος εκεί να κρατάει τα προσχήματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Πολύ τεστοστερόνη ρε παιδί μου....

 

 

Παρέα με τις αδρεναλίνες είναι τα αγαπημένα ναρκωτικά των αντρών

 

Δε μπορώ να εκτονωθώ με call of duty, την λέω την αμαρτία μου...

 

:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

HexStatic, τεστοστερόνη γιατί ;

Ανθρωπινίνη και λογικοφερόνη διέκρινα εγώ στα λεγόμενα (τουλάχιστον) του Aigeas.

Critter, το σχόλιο για τα ?, το έκανα διότι :

Φυσικά δεν μπορούσε να τον προικίσει ο Aigeas.

Ποιό το νόημα άλλωστε.

Να του δώσεις 1 ?, ΔΕΝ του "λες" τίποτε του άλλου.

Ή μάλλον του "λες" ότι δίνεις "τυπική ελεϋμοσύνη".

Κάπου εκεί, "διακινδυνεύεις" για μλκ να σε πάρει (να τον "αγριέψεις" κι όλας), και η "κίνηση" δεν έχει ΚΑΜΜΙΑ "αξία".

Στη συνέχεια, τα 10 ? ΓΙΑ 'ΜΕΝΑ, δεν απέχουν "δραματικά" από το 1. Τα 30 ΟΜΩΣ, είναι "κάτι άλλο" :

 

α)είναι ΕΩΣ "αρκετά" για να επιβιώσει για "αρκετό καιρό" τρώγοντας ψωμάκι , ΑΝ είναι σε "πεινασμένη" κατάσταση, οριακή δλδ για να την πέσει σε σπίτι, μέχρι να "σκαλώσει" πουθενά κανένα μεροκάμματο.

β)είναι "αρκετά" επίσης για να τον βάλουν σε "σκέψεις" όπως είπα και πριν, και να του δώσουν "μία ευκαιρία" να μην γίνει "αγρίμι" για τον άρτον τον επιούσιον, και βρει περισσότερο μπελά από τον οποίον-ΓΙΑ τον οποίον "ξεκίνησε".

γ)είναι "αρκετά" για να "δει" ότι ο άλλος ΔΕΝ "παίζει" μαζί του, του λέει ανοιχτά "κοίτα, ΦΑΙΝΕΤΑΙ να πεινάς, κι επειδή ΕΙΜΑΙ άνθρωπος κι όχι ζώο, κάνω "κάτι" για 'σένα - ΑΛΛΑ ΤΟ ΝΟΥ ΣΟΥ, αυτό ΔΕΝ σημαίνει ότι θα σου δώσω και ΔΕΥΤΕΡΗ ευκαιρία αν σε πετύχω να κάνεις τα ίδια στο χώρο μου".

δ)...είναι "οριακά" για να του μπουν του άλλου ιδέες ότι εδώ παίζει φιλανθρωπικό ίδρυμα.

ε)...είναι "οριακά" για να του μπουν του άλλου ιδέες ότι "εδώ παίζει πολύ μαλλί, κάτσε να έρθω με κάτι φιλαράκια μεθαύριο να γνέσουμε λίγο".

 

Ελπίζω ΤΩΡΑ να έγινα καταννοητός τί ακριβώς εννοούσα περί "γυφτιάς".

 

Neurotic_Fest, δεν είμαι ΟΥΤΕ στο μυαλό του Aigeas, ούτε καν παρών στη σκηνή ήμουν, αλλά δεν ξέρω αν ήταν ΑΠΛΑ ενστικτώδης η κίνησή του να ανοίξει το πορτοφόλι του. Αλλά για...ΠΟΙΑ "εληνική ιδιοσυγκρασία" μιλάς ; Εγώ νομίζω ότι οι ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ πρώτα θα "πυροβολούσαν" (...μέχρι και ΧΩΡΙΣ εισαγωγικά), και μετά θ' άρχιζαν τις ερωτήσεις....δυστυχώς. Όχι γιατί είμαστε καθίκια σα λαός. "Φοβισμένοι" όμως και καχύποπτοι, ΕΙΜΑΣΤΕ. Κι αυτό που έκανε ο Aigeas τον τιμά, κι ΑΚΟΜΑ περισσότερο τον τιμά που το ανέφερε...εδώ. Τα καλά τα παραδείγματα λείπουν αισθητά.

Τώρα, ΠΟΣΟ υπολόγισε το "value for money" ή όχι Neurotic_Fest, δεν μπορώ να το ξέρω. Μπορεί το αρχικό του "κίνητρο" να ήταν απλά η ανθρωπιά του. Μπορεί όμως και "ενστικτωδώς", να τα "συνυπολόγισε" ΟΛ' ΑΥΤΑ. Το οποίο ΔΕΝ το βλέπω ΚΑΘΟΛΟΥ ως κακό. Διότι δεν ΕΙΝΑΙ. Δεν είπα ότι με τα 30 "ευρωαργύρια" εξαγόρασε την "ησυχία" του. Απλά σαν παρεπόμενο, το να κάνει τον άλλον να σκεφτεί (ίσως) με αυτή την κίνηση, δεν το βλέπω καθόλου ως κακό. ΚΑι για το καλό του Aigeas, και του μετανάστη, και των περιγύρω.

Να μην το κουράζω, η κίνηση περιγράφεται από εμένα ως "σοφή".

 

MsquitoPrincess, νομίζω ότι η στιχομυθία που ακολούθησε το "μπαξίσι", δεν πρέπει να άφησε τον "εισβολέα" με απορίες για το αν "πρέπει" να ξαναφανεί ή όχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με την (so-called)ψυχραιμία που επέδειξε ο φίλος Aigeas,

θα παραφράσω ελαφρώς τον Δόκτορα, λέγοντας ότι ο "δύστυχος" πακιστανός/whatever βρέθηκε

στο σωστό μέρος, τη σωστή στιγμή.

 

Απόλυτα κατανοητή η συμπεριφορά του καθώς και το aftershock τσατίλας.

 

A man's got to protect his own, no matter what.

(λίγη προσοχή μόνο με τα σιδερικά-desperate measures κι ετς)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...