Προς το περιεχόμενο

Η πειρατεία κοστίζει δισεκατομμύρια δολάρια στη βιομηχανία λογισμικών


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

djapal δέν βρίσκω σοβαρό free antivirus,όλα όσα δοκίμασα δέν κάνανε repair,αλλά delete.δέν βρίσκω σοβαρό free πρόγραμμα ανασυγκρότησης,δέν βρίσκω σοβαρό free λειτουργικό.Και άλλα πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

[..]Directx και σία,χαραρώστε λιγάκι παίδες,μήν γίνεστε τσιράκια των πολυεθνικών.

 

Άσε φίλε μου, ότι έγραψα το έγραψα σαν χομπίστας προγραμματιστής έχοντας γράψει.. μια εμπορική εφαρμογή για κάποια εταιρία (ή παρέα φίλων που προσπαθεί - σιγά την πολυεθνική :P) .. ταλαιπωρία από την οποία αμφιβάλλω αν θα βγάλω τα λεφτά και τον κόπο μου ποτέ στο ακέραιο ώστε να ξανά ασχοληθώ με το αυτό το "σπορ" (επαγγελματικό λογισμικό), καθώς από την στιγμή που κάποιος θα καταφέρει να την σπάσει (δεν είναι δα και τόσο δύσκολο - καθώς πρόκειται για μια νέα προσπάθεια και συνεπώς χρηματικά δεν ήταν βιώσιμο το κλείδωμα με HASP) και θα αρχίσει να την πουλάει ασύστολα τότε το παραμύθι τελειώνει εδώ - το αστείο είναι ότι παρέχω ένα σορό λογισμικά μου ως freeware, αλλά είναι κρίμα τόσος κόπος, πάνω στην οθόνη για το Copyrighted λογισμικό μου να πηγαίνει χαμένος άπαξ κάποιος φίλος cracker παίξει υπομονετικά (προς το παρόν δεν υπάρχει αυτόματος unpacker), ώστε να αφαιρέσει την PE shield, με το OllyDbg και αντικαταστήσει μερικά JZ με JMP...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

djapal δέν βρίσκω σοβαρό free antivirus,όλα όσα δοκίμασα δέν κάνανε repair,αλλά delete.δέν βρίσκω σοβαρό free πρόγραμμα ανασυγκρότησης,δέν βρίσκω σοβαρό free λειτουργικό.Και άλλα πολλά.

 

Εγώ μίλησα για μέσο χρήστη. Δε νομίζω ότι ο μέσος χρήστης έχει τέτοιες απαιτήσεις. Εσύ ανέφερες 2 προγράμματα, σύνολο πες 60 ευρώ λογικά.

ΓΙα λειτουργικό την ξέρεις την απάντηση. Σοβαρό free λειτουργικό υπάρχει, αρκεί να είσαι εσύ σοβαρός ώστε να ξέρεις να το χρησιμοποιήσεις (να ξέρεις να χρησιμοποιείς τις δυνατότητές του δηλαδή).

Άρα επανέρχομαι στο αρχικό μου ερώτημα. ΤΙ προγράμματα χρειάζεται ο ΜΕΣΟΣ χρήστης που πρέπει να τα κατεβάσει παράνομα και δε μπορεί να τα βρει δωρεάν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα υπολογίζουν όπως τους συμφέρει προκειμένου να διεκδικήσουν διαφύγοντα κέρδη και να αποτιμήσουν το κόστος που θέλουν να πάρουν πίσω σε συννενόηση με τις Κυβερνήσεις, είναι τόσο απλο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε lef50 τι προσπαθείς δηλαδή να μας πείς εσύ τώρα; Είσαι με το μέρος των πολυεθνικών; Τους δικαιολογείς και άπο πάνω; Θα πάω να σκάσω 60 ευρώ για antivirus + internet security,επειδή οι ΙΔΙΕΣ οι εταιρίες που τα κατασκευάζουν,δημιουργούν και ελευθερώνουν στο διαδίκτιο ιούς,με σκοπό να μας βάλουν στο τρυπάκι,να σκάμε 60άρια κάθε χρόνο και να οικονομάνε; (Και μην μου πείς ότι τους ιούς δέν τους δημιουργούν επίτηδες οι ίδιοι....).

Θα πάω να σκάσω 200 ευρώ για ένα άχρηστο και προβληματικό λειτουργικό όπως τα Vista,που όσοι τα δοκιμάσανε το 90% τα έβγαλε την επόμενη κιόλας μέρα; (Έλεος,πρώτη θέση στον κόσμο ο κύριος βασίλης με 40-50 τρις,και κυνηγάει τα φτωχαδάκια που δέν έχουνε 200 ευρώ να δώσουνε για το λειτουργικό του,έλεος...).

Θα πάω να δώσω 50 ευρώ για ένα πρόγραμμα ανασυγκρότησης,επειδή όποτε κάνω uninstall ένα πρόγραμμα,γ@μιaite ο σκληρός; Ευθήνωμαι εγώ για αυτό; Και μήν μου πείς οτί η ανασυγκρότηση των windows κάνει δουλειά,γιατί θα γελάσει και ο Βασίλειος.

 

Μας έχουν ζαλίσει τα @@ με την πειρατία και τις απώλειες τους,έλεος πιά.Μιλάνε για απώλειες αυτοί που παίζουν καθημερινά 10άδες δις δολάρια στα χρηματιστήρια,όταν ο άλλος έχει φτάσει σε σημείο να πηγαίνει στην λαική και αντί να λέει "2 κιλά τομάτες", λέει "2-3 τομάτες",και γενικά δυσκολευέται να αγοράσει το καθημερινό του γάλα,ψωμί,και τρώει κρέας 1 φορά στις 2 βδομάδες.

 

lef50,Directx και σία,χαραρώστε λιγάκι παίδες,μήν γίνεστε τσιράκια των πολυεθνικών.

 

Φιλε bougas οχι δεν ειμαι με τις πολυεθνικες πιστευω στην μαζικη δυναμη των χρηστων προσπαθω να διαδωσω το ανοιχτο λογισμικο πιστευω οτι η πειρατεια τους δινει πατημα ναεπικαλεστουν νομους που καλως η κακως υπαρχουν και να ζητουν αυστηρωτερους ναι μας εχουν ζαλισει ας μη τους δινουμε το δικαιωμα οσο για τα αντιικα αυτην την στιγμη γραφω απο linux ειναι τσαμπα στο συνιστω δεν πιανει γριπη με εκτιμηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ lef50,κατάλαβα το σκεπτικό σου και συμφωνω.Και εγώ προσπαθώ όσο μπορώ να χρησιμοποιώ free προγράμματα,και τουλάχιστον σε συγκεκριμένες κατηγορίες όπως επεξεργασία εικόνας,υπάρχουν αρκετά αξιόπιστα.

 

Φίλε Directx δέν αναφέρομαι σε εσένα και την προσπάθεια που καταβάλεις για να βγάλεις το μεροκάματο σου,(που είμαι σίγουρος ούτε αυτό βγαίνει με το "χόμπυ" σου,δυστηχώς).Αναφέρωμαι για τα προγράμματα των συγκεκριμένων "κολο"σών.Μην νομίζεις ότι αυτοί ενδιαφέρωνται για την δική σου δουλειά,και του κάθε μέσου προγραμματιστή,άλλα για εταιρίες όπως η adobe κτλ.Εσένα δυστηχώς δέν σε βάζουνε στην λίστα με τους προγραμματιστές που χάνουν τα 48 δις κάθε χρόνο γιατί απλά δέν τους ενδιαφέρεις.(Δέν στο λέω υποτιμητικά,καταλαβαίνεις έτσι;.Σέβομαι απόλυτα την δουλειά σου).

Τα 48 δίς,αναφέρωνται για απώλειες προγραμμάτων τύπου Photoshop, Cubase, Microsoft Windows,Reason,Nero κτλ.Δέν πιστεύω να υποστηρίζεις και αυτούς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέν μπορώ να κάνω διπλά και τριπλά πόστ.(Άσε που θεωρείται και σπάμ.)Σου έιπα:

 

djapal δέν βρίσκω σοβαρό free antivirus,όλα όσα δοκίμασα δέν κάνανε repair,αλλά delete.δέν βρίσκω σοβαρό free πρόγραμμα ανασυγκρότησης,δέν βρίσκω σοβαρό free λειτουργικό.Και άλλα πολλά.

 

Δέν με καλύπτουν τα Free Antivirus,δέν με καλύπτουν τα free προγράμματα ανασυγκρότησης σκληρού,δέν με καλύπτουν τα Free προγράμματα εγγραφής,(βρές μου ένα αντιστοιχο free του Alcohol και θα το χρησιμοποιήσω),και πολλά άλλα.

 

Πιό αναλυτικά θα σου εξηγήσω αύριο,γιατί τώρα έχω τουρνουά cod 4 :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέν μπορώ να κάνω διπλά και τριπλά πόστ.(Άσε που θεωρείται και σπάμ.)Σου έιπα:

 

 

 

Δέν με καλύπτουν τα Free Antivirus,δέν με καλύπτουν τα free προγράμματα ανασυγκρότησης σκληρού,δέν με καλύπτουν τα Free προγράμματα εγγραφής,(βρές μου ένα αντιστοιχο free του Alcohol και θα το χρησιμοποιήσω),και πολλά άλλα.

 

Πιό αναλυτικά θα σου εξηγήσω αύριο,γιατί τώρα έχω τουρνουά cod 4 :-)

 

ΜΙλάμε για μέσο χρήστη που δεν έχει τις όποιες παραξενιές-απαιτήσεις από τα προγράμματα που χρησιμοποιεί καθημερινά.

Άρα σε κανένα σου ποστ δε μου απαντάς.

Δεν έχει νόημα να το κουράζουμε άλλο. Ό,τι και να προτείνω, δε θα κάτσεις να αλλάξεις, επειδή έχεις μάθει σε αυτή τη νοοτροπία.

Άσκοπη συζήτηση λοιπόν από τη στιγμή που στη μία μιλάς για να υπερασπιστείς το μέσο χρήστη κι απ'την άλλη δικαιολογείσαι μιλώντας σε προσωπικό επίπεδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΙλάμε για μέσο χρήστη που δεν έχει τις όποιες παραξενιές-απαιτήσεις από τα προγράμματα που χρησιμοποιεί καθημερινά.

Άρα σε κανένα σου ποστ δε μου απαντάς.

Δεν έχει νόημα να το κουράζουμε άλλο. Ό,τι και να προτείνω, δε θα κάτσεις να αλλάξεις, επειδή έχεις μάθει σε αυτή τη νοοτροπία.

Άσκοπη συζήτηση λοιπόν από τη στιγμή που στη μία μιλάς για να υπερασπιστείς το μέσο χρήστη κι απ'την άλλη δικαιολογείσαι μιλώντας σε προσωπικό επίπεδο.

 

Ενα παράδειγμα μέσου χρήστη.. Το παλιό καλό Ms Office!

Δοκίμασα επι 6 μήνες με πείσμα να χρησιμοποιήσω openoffice κάνοντας πέρα πολλές απο τις διευκολύνσεις που έιχα μάθει τόσα χρόνια απο την MS. Αποτέλεσμα ποτέ δεν μπόρεσα να φτίαξω ενα Word ή Powerpoint που να αποικονοίζεται σωστά παντού.

(Δεν μιλάω για απλό κείμενο). Επίσης όταν σήκωνα αρχεία απο Ms μου άλλαζε στοιχίσεις, γραμματοσειρές, θέσεις αντικειμένων, μεγέθη και άλλα. Κουράστικα και γύρισα πίσω.. Αυτά πριν 2 χρόνια. Τωρα θα πρέπει να μου αποδείξουν απο πρίν οτι έχουν βελτιωθεί στα θέματα συμβατότητας για να προσπαθήσω και πάλι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΙλάς για μια έκδοση λογισμικού 2 χρόνια πριν;

Ε σίγουρα θα δεις αρκετές αλλαγές και μάλιστα θα σου συνιστούσα τη δοκιμαστική έκδοση 3. Σίγουρα μην περιμένεις 100% συμβατότητα, αλλά αν μάθεις σε ένα πρόγραμμα, μετά συνηθίζεις. Τώρα πλέον κάποιοι φορητοί έρχονται με το open office προεγκατεστημένο. Αυτό είναι ένα βήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί να αγοράσω γνήσιο λογισμικό ;Αφού ένα είναι σίγουρο ,πρώτον η εταιρεία και η κάθε εταιρεία όταν θα της κοστίσει 1 ευρώ το πρόγραμμα δε θα το πουλήσει με ενά λογικό κέρδος π.χ 5 ευρώ αλλά θα κοιτάξει να μας πιάσει το kwl0 και θα το πουλήσει για 30 και πάνω ευρώ χρυσοπουλόντας το.Και δεύτερον γιατί να υποχρεώθω να αγοράσω για να έχω απόλυτη συμβατότητα με διάφορα αλλά προιόντα ,αποτυχημένα προγράμματα και λογισμικά που βγάζουν οι εταιρείες για να επιβάλλουν και να διατηρήσουν το λογισμικό τους όπως είναι τα Windows Vista που είναι γνωστά ως και SVISTA η τα VISTA like Nero 8 που είναι πιο δύσχρηστα και από τα 7 για να αντιγράφω σωστά ταινίες ,για να μην μακρυλογώ γιατί να αγοράζω λογισμικά που είμαι υποχρεώμενος να τα περνώ για να λειτουργεί σωστά το συστημά μου και μην πείτε τίποτα για open source και δωρεάν λογισμικά γιατί πλην ελλάχιστων εξεραίσεων είναι χειρότερα από τα εμπορικά λογισμικά.Επομένως εγώ δεν αγοράζω γνήσιo λογισμικό πάρα μόνο αν πωλείται σε λογικες τιμές και όχι στις απλήσιαστες τιμές που βλέπουμε στα ράφια των καταστημάτων.Α ....ΚΑΙ ΜΗΝ ΣΤΗΡΙΖΕΤΕ ΤΙΣ ΠΟΛΥΕΘΝΙΚΕΣ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΕΣ ΚΟΙΤΑΝΕ ΠΩΣ ΘΑ ΜΑΣ ΦΑΝΕ ΟΛΟ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΛΕΦΤΑ .ΑΝ ΤΙΣ ΣΤΗΡΙΞΕΤΕ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΙΑΠΡΑΤΕΤΕ ΜΕΓΑ ΣΦΑΛΜΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα παράδειγμα μέσου χρήστη.. Το παλιό καλό Ms Office!

Δοκίμασα επι 6 μήνες με πείσμα να χρησιμοποιήσω openoffice κάνοντας πέρα πολλές απο τις διευκολύνσεις που έιχα μάθει τόσα χρόνια απο την MS. Αποτέλεσμα ποτέ δεν μπόρεσα να φτίαξω ενα Word ή Powerpoint που να αποικονοίζεται σωστά παντού.

(Δεν μιλάω για απλό κείμενο). Επίσης όταν σήκωνα αρχεία απο Ms μου άλλαζε στοιχίσεις, γραμματοσειρές, θέσεις αντικειμένων, μεγέθη και άλλα. Κουράστικα και γύρισα πίσω.. Αυτά πριν 2 χρόνια. Τωρα θα πρέπει να μου αποδείξουν απο πρίν οτι έχουν βελτιωθεί στα θέματα συμβατότητας για να προσπαθήσω και πάλι..

Και σε διαφορετική έκδοση του word να το ανοίξεις ή με διαφορετικό εκτυπωτή πάλι τα ίδια θα σου κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μάλλον είμαι ένας απλός χρήστης χωρίς πολλές απαιτήσεις και βολεύομαι με τα freeware και opensource προγράμματα. sintalkas που είχες πρόβλημα με freeware;

Υπενθύμιση: ακόμα περιμένω να μάθω τα προγράμματα του μέσου χρήστη, τα τόσο απαιτητικά, που δεν του επιτρέπουν να χρησιμοποιήσει freeware/opensource.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέν μπορώ να κάνω διπλά και τριπλά πόστ.(Άσε που θεωρείται και σπάμ.)Σου έιπα:

 

 

 

Δέν με καλύπτουν τα Free Antivirus,δέν με καλύπτουν τα free προγράμματα ανασυγκρότησης σκληρού,δέν με καλύπτουν τα Free προγράμματα εγγραφής,(βρές μου ένα αντιστοιχο free του Alcohol και θα το χρησιμοποιήσω),και πολλά άλλα.

 

Πιό αναλυτικά θα σου εξηγήσω αύριο,γιατί τώρα έχω τουρνουά cod 4 :-)

 

Το Comodo Firewall και το Avira antivirus δεν σου κάνουν?

Αντίστοιχο του Alcohol είναι το Daemon tools.

 

Οσον αφορά την ανασυγκρότηση... μια χαρά είναι και αυτή των windows... άλλωστε τα Xp δεν χρειάζονται πολύ συχνά ανασυγκρότηση, δεν είναι windows 98.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...