Προς το περιεχόμενο

Ψηφιακή φωτογρφική!Ποιά εταιρεία να διαλέξω?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

σωστό και αυτό αλλά οι επαναφορτιζόμενες ΑΑ δεν είναι της ισχύος των κανονικών ΑΑ...

 

Έχεις δίκιο...είναι μεγαλύτερης ισχύος! Αρκεί να προσέχεις τι αγοράζεις. Εντάξει αν πάρεις μπαταρίες των 700mAh με "δώρο τον φορτιστή" για 8 ευρώ, φυσικά δεν θα κρατάνε. Μιλάμε για κάτι όχι κάτω από 2500mAh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Έχω εδώ και 2,5 χρόνια μια Sony CyberShot στα 7,2MP και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Ταχύτατη στις λήψεις, με ωραίες ρυθμίσεις για μένα που είμαι αρχάριος σε θέματα φωτογραφίας, μπαταρία που κρατάει πολύ και πολύ μικρό μέγεθος.

 

Αν δεν έχεις δει το καλύτερο δεν ξέρεις ότι αυτό που έχεις είναι χειρότερο...

Στα αισθητήρια δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ sony-canon.

Ρωτα φωτογράφο, θα βάλει τα γέλια..και δεν μιλάμε για επαγγελματική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχεις δει το καλύτερο δεν ξέρεις ότι αυτό που έχεις είναι χειρότερο...

Στα αισθητήρια δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ sony-canon.

Ρωτα φωτογράφο, θα βάλει τα γέλια..και δεν μιλάμε για επαγγελματική.

 

αν ειναι να ρωτησεις φωτογραφο για κατι καλυτερα να τον ρωτησεις για φακο και οχι για αισθητηρες.

 

Και εγω θα προτιμουσα canon αλλα δεν εγινε και η καταστροφη του κοσμου αν παρεις sony για μια απλη compact μηχανη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα αισθητήρια δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ sony-canon

 

+1 για disqualified

Αν εννοείς στον αισθητήρα, ναι δεν υπάρχει σύγκριση γιατί όλους σχεδόν ανεξαιρέτως τους φτιάχνει φασόν η Philips στην Ταιβάν! Εκτός από τους SuperCCD της Fuji όλοι είναι σχεδόν ίδιοι (συγκρίνοντας ίδιες κατηγορίες βέβαια), αρκεί η μηχανή να μην είναι μ'έκαψες.

Σου πρότεινε φωτογράφος Sony και όχι Canon? Τσατσιά μου μυρίζει. Εξαρτάται και από κάποια μοντέλα βέβαια.

 

BTW, δεν έχω ΤΠΤ με την Sony, τα μισά ηλεκτρονικά μου Sony είναι, απλώς όχι η μηχανή, και το πολυμηχάνημα μου. Η Canon είναι εταιρία με @@ στο imaging.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως ενα εχω να πω, ποτε μα ποτε δεν μετανιωσα την αγορα της olympus μου πριν 3 χρονακια με εχει βγαλει ασπροπροσωπο ειδικα σε συνθηκες μειωμενου φωτισμου. παντως οπως και να εχει εταιριες με ιστορια στην κατασκευη μηχανων ειναι προτιμοτερες απο εταιριες κατασκευης πασης ειδους ηλεκτρονικων συσκευων. αν επαιρνα σημερα ψηφιακη θα ημουν και παλι αναμεσα σε olympus fuji kai panasonic με την τελευταια να εχει μερικα κορυφαια μοντελα και οχι ιδιαιτερα ακριβα. γενικοτερα παντως μην νομιζεις οτι ισχθει the more megapixel, the better photos, μηχανες με 7-8 megapixel ειναι υπεραρκετες για σημερινη και μελλοντικη ερασιτεχνικη χρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εταιριες με ιστορια στην κατασκευη μηχανων ειναι προτιμοτερες απο εταιριες κατασκευης πασης ειδους ηλεκτρονικων συσκευων. αν επαιρνα σημερα ψηφιακη θα ημουν και παλι αναμεσα σε olympus fuji kai panasonic

 

Συμφωνώ απόλυτα, αλλά γιατί δεν βάζεις και την Canon? Δεν νομίζω ότι οι άλλες την ξεπερνούν σε ιστορία. (πάλι τον δικηγόρο του διαβόλου κάνω)

Με την ευκαιρία, πράγματι και μια απλούστατη και φθηνότερη μηχανή μπορεί να κάνει μια χαρούλα τη δουλειά της, η οποία φίλε foudoukas δεν μας είπες ακόμη ποιά είναι. Πες για τί χρήση τη θες και θα καταλήξουμε κάπου.

Χρυσός κανόνας που τον έχω πει χίλιες φορές: πάνε σε ε΄να μαγαζί με ανοιχτές τις μηχανές και δες τις όλες. Τότε θα καταλάβεις ποιά είναι για ΄σενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα, αλλά γιατί δεν βάζεις και την Canon? Δεν νομίζω ότι οι άλλες την ξεπερνούν σε ιστορία. (πάλι τον δικηγόρο του διαβόλου κάνω)

Με την ευκαιρία, πράγματι και μια απλούστατη και φθηνότερη μηχανή μπορεί να κάνει μια χαρούλα τη δουλειά της, η οποία φίλε foudoukas δεν μας είπες ακόμη ποιά είναι. Πες για τί χρήση τη θες και θα καταλήξουμε κάπου.

Χρυσός κανόνας που τον έχω πει χίλιες φορές: πάνε σε ε΄να μαγαζί με ανοιχτές τις μηχανές και δες τις όλες. Τότε θα καταλάβεις ποιά είναι για ΄σενα.

 

Εννοείται πως δεν τη χρειάζομαι για επαγελματικούς σκοπούς. Αλλά γενικώς μου αρέσει να βγάζω φώτο. Μπορεί και σε στιγμές που να φαίνονται άκυρες, πχ συγκεντρώσεις με φίλους και λοιπά. Δεν το συζητώ πως θέλω στις διακοπές μου να είναι σκυλί. Είχα μια Hewlett Packard (ναι και γω απορώ γιατι πήρα μηχανή HP) και η ποιότητα της (ειδικά στις νυχτερινες λήψεις) ήταν για κλάματα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται πως δεν τη χρειάζομαι για επαγελματικούς σκοπούς. Αλλά γενικώς μου αρέσει να βγάζω φώτο. Μπορεί και σε στιγμές που να φαίνονται άκυρες, πχ συγκεντρώσεις με φίλους και λοιπά. Δεν το συζητώ πως θέλω στις διακοπές μου να είναι σκυλί. Είχα μια Hewlett Packard (ναι και γω απορώ γιατι πήρα μηχανή HP) και η ποιότητα της (ειδικά στις νυχτερινες λήψεις) ήταν για κλάματα!!!

 

mου θυμισες τωρα μια φορα στο πλαισιο εναν τυπο που ηθελε μηχανη για ημιεπαγγελματικη χρηση και ετινε προς μια HP (και μαλιστα τον καιρο που ειχαν πρωτοβγει), μου ρθε να παρω φορα και να βγω απο τη βιτρινα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mου θυμισες τωρα μια φορα στο πλαισιο εναν τυπο που ηθελε μηχανη για ημιεπαγγελματικη χρηση και ετινε προς μια HP (και μαλιστα τον καιρο που ειχαν πρωτοβγει), μου ρθε να παρω φορα και να βγω απο τη βιτρινα...

 

Πίστεψε με, εύχομαι να είχα καταπιεί το τηλέφωνο εκείνη τη στιγμή πριν κάνω την παραγγελία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι τα ίδια θα πω...και point-and-shoot δυνατότητες για τις καθημερινές μπουρδίτσες, και δημιουργικός έλεγχος για να γουστάρεις στις διακοπές, και οπτικό zoom 6χ που μεγαλύτερο σε αυτήν την τιμή/κατηγορία δύσκολα, και οπτικός σταθεροποιητής για χαμηλό φωτισμό. Αν είχε και σπαστή οθόνη θα απορούσα γιατί το συζητάμε ακόμημε εξαίρεση τις μπαταρίες που πάω πάσο γιατί όπως βολεύεται ο καθένας. Σε παραπέμπω και πάλι στο thread που προανέφερα για να μην τα ξαναλέω, αλλά στη διάθεσή σου για ό,τι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον φιλο που στην πρωτη σελιδα ειπε για αστοχη συγκριση innovator και sony... δεν ειναι καθολου αστοχη..γιατι αν κατσεις να βγαλεις φωτογραφια με μια compact της sony χωρις φλας τη νυχτα..και τη συγκρινεις με μια φωτογραφια μηχανης αντιστοιχων δυνατοτητων απο canon ή nikon ή pentax ή panasonic ή ο,τι αλλο θες...θα δεις τη διαφορα.. Αν μιλουσαμε για βιντεοκαμερες τοτε ναι θα ταν αστοχο... αλλα οπως και να το κανουμε η sony αν και αγορασε την konica minolta δεν εχει μαθει ακομη να βγαζει καλα μοντελα ...παρα κυριως gadgets..δεν ειναι τυχαιο αλλωστε οτι στο τομεα των slr αν και εχει κυκλοφορησει 3 μοντελα δεν εχει ιδιαιτερες πωλησεις....

 

Η δικη μου γνωμη ειναι οτι αν θες μια μηχανη gadget με φακο που παραμενει στο σωμα προτιμησε μια fuji ή μια pentax λογω του ασιθητηρα τους...

 

Αν θες μια μηχανη που να σου δινει το κατιτις παραπνω με καποιες δυνατοτητες χειροκινητες και δεν σε ενδιαφερει zoom πανω απο 4χ κινησου προς καποια canon a690 που εχει πολυ καλες επιδοσεις...

 

Αν θες μια μηχανη με δυνατο φακο αλλα δεν θες να πας σε slr τοτε ανεβαινεις ενα ακομη σκαλι και αγοραζεις ειτε μια panasonic fz8 καποια canon S5 ή καποια olympus... σε αυτην την κατηγορια μην παρεις μηχανη με μεγαλυτερο απο 12χ ζοομ ....καθως πλεον χαλαει η εικονα ...σκοτεινιαζει και πεφτουν οι επιδοσεις...

 

Αν θες κατι αλλο ακομη καλυτερο τοτε....πας σε slr και εχω να σου προτεινω και εδω.. αλλα δεν νομιζω να σε ενδιαφερει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...