Προς το περιεχόμενο

Ηλιελαιο Τι τρωμε ?


adi32

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε το να βάζουμε ηλιέλαιο στη χωριάτικη με το να βάζουμε ελαιόλαδο στη φριτέζα όμως απέχει εξίσου λίγο από τη χαζομάρα.

 

Αραβοσιτέλαιο λοιπόν, η τελευταία καβάτζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Το ελαιόλαδο αντέχει στις υψηλές θερμοκρασίες πολύ περισσότερο από τα σπορέλαια.

 

Τώρα τι υποκρισία είναι αυτή απ το ο κράτος δεν εχω καταλάβει.

Εδώ και δεκαετίες ξέραμε ότι τα σπορέλαια είναι καρκινογόνα και ραφινάρονται με βενζίνες. Στην οικογένειά μας μόνο ελαιόλαδο. Ακόμη και ο στρατός χρησιμοποιεί αποκλειστικά ελαιόλαδο … ακόμη και στις φριτέζες…και σε μερικές ταβέρνες γράφουν από κάτω στον τιμοκ. ''στα τηγανιτά μας μόνο ελαιόλαδο'' ασχετα αν το τηρούν ή όχι

Ήρθε τώρα το κράτος να ανακαλύψει τον τροχό?

 

Η' μήπως δεν ξέρουμε για το εμφιαλωμένο που είναι τίγκα στα συντηρητικά.

Πριν χρόνια ο πατέρας μου μιλούσε με χημικό και του είπε καλύτερα από την βρύση με 40 β σκληρότητα παρά εμφιαλωμένο….

Εγώ προσωπικά εδώ και 2 χρόνια πίνω σχεδόν μόνο πηγαίο και λίγο εμφιαλωμένο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αντεχει σε θερμοκρασιες, αλλα η γευση του χανεται

αλλα να μου πεις ποιος ξερει να κραταει θερμοκρασιες στο τηγανισμα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κόψει την coke light εδώ και χρόνια και πλέον την βγάζω με νερό και μπύρες.. Αν κάτι απο τα τελευταία βγέι σκάρτο είναι καλός λόγος για μένα να φύγω στο όρος...

 

Όλο έλεγα ότι θα την κόψω, μπας και φτάσω τα πενήντα με τα πραγματικά μου δόντια :-D (σαν το smiley lol) αλλά όλο πίσω γύρναγα.. Αυτό το χθεσινό που αποκαλύφθηκε ήταν μεγάλο χαστούκι.. Μα μετάλλαξη dna?? :eek::fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γνωστό μέλι του νομού , ονόματα να μη λέμε:

Κατά πόσο είναι γνήσιο μέλι δεν ξέρω.

Το γνήσιο μέλι ''παγώνει'' (κρυσταλλώνει) σε Τ δωματίου με το που πιάσουν λίγο τα κρύα. Αυτό το μέλι δεν το έχω δει ποτέ να αλλάζει μορφή. Η' είναι νοθευμένο με γλυκόζη ή ρίχνουν πρόσθετα (Ε) για να μην κρυσταλλώνει ή ανήκει σε μια ποικιλία συγκεκριμένη η οποία κρατά για πάντα αυτήν την ιδιότητα του ρευστού. Βέβαια πως μπορεί να κατακλύζει την αγορά αυτό το μέλι με αυτήν την σπάνια ποικιλία είναι απορίας άξιο.

Επίσης το γνήσιο μέλι (από μελισσοπαραγωγό) είναι σαν το κρασί…δεν έχει ημερομηνία λήξεως , δεν χαλάει … αν ''παγώσει'' το θερμαίνεις λίγο (στο καλοριφέρ) και γίνεται όπως πρώτα. Τώρα αυτά τα μέλια συσκευασίας γιατί έχουν ημ/ληξ , πάλι νομίζω είναι απορίας άξιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι σε όλα τα προιόντα πρέπει να αναγράφεται ημερομηνία λήξης για λόγους ISO, αν δεν κάνω λάθος. Ακόμα και αυτά που δεν έχουν αλλοιώσεις με το πέρασμα του χρόνου, πχ έχω δει σε ξύδια και πιπέρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ητανε μονο το ηλιελαιο....:P

Εδω νοθεουν το λαδι κιολας.

Κι απο ενστασεις εντονες της νομαρχιακης αντιπολιτευσης ορισμενα ονοματα καρχαριων βγηκαν στις τοπικες εφημεριδες.

Προσοχη ΟΧΙ ΟΛΑ.

Τι θα τους κανουν???

Θα φαμε ομαδικως φασολαδα και θα τους κλ*σουμε τα @@.

Βεβαια δεν εχει σχεση με το ποιος κυβερναει γιατι αν ηταν αλλο κομμα στην εξουσια θα γκρινιαζε η διαφορετικη αντιπολιτευση γνωστο το φαινομενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κρητικοι εχουν βγαλει ενα λαδι για το οποιο μπορεις να δεις μεσω δορυφορου το χωραφι απο το οποιο βγηκε

http://www.terracreta.gr/gr_pages/gr_index.html

 

που φτασαμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λιντσάρισμα θέλουν
Οταν ελεγα καπου αλλου οτι θα επρεπε να υπηρχε η θανατικη ποινη για καποιες περιπτωσεις με λεγανε χουντικο (στα απιδια μου τεσπα).

Ενταξει εγω ας φαω σκ*τα παει στο διαολο εφτασα τα 35 δε γαμ*ιεται ας ψοφησω στα 50.

Τα μωρα τι φταινε να τρωνε κρεμες δηλητηριο????

Παω χτες καφενειο λιγο μουδιασμενοι οι ελαιοπαραγωγοι...

Βεβαια θα ξεχαστει καποια στιγμη.

tomasss κορυφαιος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο φιλε tomass, και συναμα ξευπνο. Να διετε το 10 τοις εκατο απο αυτα που τρωμε απο αλλα προιοντα ποσα ειναι, ασπο γαριδακια, μπισκοτα, κρουασαν κλπ. Στα ταχυφαγεια και μαμακιες ξερετε οτι εδω και χρονια βαζουν παλιολαδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

To καλό ηλιέλαιο, δηλαδή αυτό που θέλετε να αγοράζετε όλοι και όχι σαν το αμφιβόλου ποιότητας ελαιόλαδο στο τενεκέ όπως τόσα χρόνια, ακολουθεί πολύ επιστημονικές διεργασίες επεξεργασίας, όπως degumming, neutralization, dewaxing, bleaching and deolonzation, όπως λένε στα πολιτισμένα. Βοηθούνε σ' αυτό το κιτρικό οξύ η ποτάσα κλπ σε ποσότητες ακίνδυνες γιατί έχουν μελετηθεί από πολύ σοβαρούς ανθρώπους που βασίστηκαν σε πολύ σοβαρούς τύπους χημείας.

 

 

Υ.Γ

Εντάξει, και το καλό βιοντίζελ επεξεργάζεται παρομοίως. Αλλά ποιος επιτήδειος τα ανακάτεψε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακομα και ετσι να εχει γινει δεν εχει καμια θρεπτικη αξια και ειναι αχρηστο για τον οργανισμο (απο οτι λεγανε χημικοι στην τιβι)

 

οποτε οποιος μπορει να βρει και να παρει καλο ελαιλαδο ας ξεχασει ολα τα αλλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βοηθούνε σ' αυτό το κιτρικό οξύ η ποτάσα κλπ σε ποσότητες ακίνδυνες γιατί έχουν μελετηθεί από πολύ σοβαρούς ανθρώπους που βασίστηκαν σε πολύ σοβαρούς τύπους χημείας.

κιτρικό οξύ , ποτάσα , χημικοί τύποι κτλ στο πιάτο μου?

φχαριστώ δε θα πάρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...