Προς το περιεχόμενο

Αναστάτωση στην κοινότητα ανοιχτού λογισμικού


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mία απλή απορία: εάν αύριο -που το έχει κάνει με το Eee- πει η m$ ότι σας δίνω με 5ετή υποστήριξη μία αναβαθμισμένη έκδοση των XP για να χτυπήσει το open source πιστεύετε ότι θα έχει επιτυχία η κίνηση αυτή;

 

ΥΓ. είμαι ΚΑΘΕΤΑ αντίθετος με τον φίλο που είπε να μην γίνει προσιτό το λινουξ στο ευρύ κοινό. U-Κ-Χ-buntu rulez λοιπόν! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 166
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Mία απλή απορία: εάν αύριο -που το έχει κάνει με το Eee- πει η m$ ότι σας δίνω με 5ετή υποστήριξη μία αναβαθμισμένη έκδοση των XP για να χτυπήσει το open source πιστεύετε ότι θα έχει επιτυχία η κίνηση αυτή;

 

ΥΓ. είμαι ΚΑΘΕΤΑ αντίθετος με τον φίλο που είπε να μην γίνει προσιτό το λινουξ στο ευρύ κοινό. U-Κ-Χ-buntu rulez λοιπόν! :-D

 

back to you τότε.

Εάν αύριο βγεί μια super εκδοση linux και την χρεώσουν ας πούμε 150 ευρά, με 5 ετή υποστήριξη (λεμε τώρα), νομίζεις οτι θα έχει επιτυχία????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

back to you τότε.

Εάν αύριο βγεί μια super εκδοση linux και την χρεώσουν ας πούμε 150 ευρά, με 5 ετή υποστήριξη (λεμε τώρα), νομίζεις οτι θα έχει επιτυχία????

 

το ερώτημά μου είναι ρεαλιστικό. Μιλάω για ένα εμπορικό λογισμικό το οποίο υπάρχει σχεδόν σε κάθε υπολογιστή. Οι διανομές λινουξ είναι συνήθως δωρεάν ως ανοικτό λογισμικό. Η αντιστροφή του ερωτήματος είναι λίγο ουτοπική. Ενώ αυτό που λέω έχει γίνει. Πουλάει 0,01 ευρώ κάθε άδεια στην Asus για το μικρό της υποφορητό για να κτυπήσει το λινουξ με το οποίο αρχικά πωλούνταν (και ακόμη πωλείται).

 

ΥΓ.1 βιάζεσαι να κρίνεις .... :rolleyes:...γιατί είμαι...

ΥΓ.2 ....υπέρ των win και ειδικότερα των XP...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ερώτημά μου είναι ρεαλιστικό. Μιλάω για ένα εμπορικό λογισμικό το οποίο υπάρχει σχεδόν σε κάθε υπολογιστή. Οι διανομές λινουξ είναι συνήθως δωρεάν ως ανοικτό λογισμικό. Η αντιστροφή του ερωτήματος είναι λίγο ουτοπική. Ενώ αυτό που λέω έχει γίνει. Πουλάει 0,01 ευρώ κάθε άδεια στην Asus για το μικρό της υποφορητό για να κτυπήσει το λινουξ με το οποίο αρχικά πωλούνταν (και ακόμη πωλείται).

 

ΥΓ.1 βιάζεσαι να κρίνεις .... :rolleyes:...γιατί είμαι...

ΥΓ.2 ....υπέρ των win και ειδικότερα των XP...

 

Το xandros των eee 701 δεν είναι δωρεάν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kurkosdr ακόμα να μου απαντήσεις για τις ασυμβατότητες των windows όπου το λίνουξ δεν είχε απολύτος κανένα πρόβλημα ασυμβατότητας.

 

Γενικά βλέπω ψυχολογικά αποθυμένα απο μέρους σου, εξού και οι άστοχες κατηγορίες που εξαπολύεις για το λίνουξ, οι οποίες φανερώνουν και την άγνοιά σου για τη λειτουργία του.

 

btw εγώ ΝΑΙ το πιστεύω οτι όλος ο πλανήτης θα έπρεπε να έχει για λειτουργικό κάτι open-source.

 

και το να ισχυρίζεται κάποιος οτι δεν θέλει να μάθει απολύτως τίποτα πάνω στους υπολογιστές, είναι σαν να λέει: "ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΩ FERRARI ENZO KAI ΝΑ ΤΗΝ ΟΔΗΓΗΣΩ ΤΩΡΑ, ΑΛΛΑ ΧΕΣΤΗΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΒΑΣΙΚΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ ΤΟΥ ΑΜΑΞΙΟΥ, ΘΑ ΑΛΛΑΖΩ ΟΤΙ ΩΡΑ ΘΕΛΩ ΣΧΕΣΗ ΣΤΟ ΑΜΑΞΙ ΚΑΙ ΣΤΑ @@ ΜΟΥ ΑΝ ΕΚΡΑΓΕΙ Ο ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ, ΟΥΤΕ ΔΙΠΛΩΜΑ ΔΕΝ ΘΑ ΒΓΑΛΩ, ΕΤΣΙ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΔΙΠΛΩΜΑΤΑ ΚΑΙ Η ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ GEEK ΦΛΩΡΟΥΣ!!!"

 

ελπίζω να έγινα κατανοητός για το για πιο λόγο τα windows μας έχουν καταντήσει πρόβατα αμερικανάκια. πολύ σωστά προηγουμένος ενας φίλος τόνισε πως η νοοτροπία pc=windows=microsoft είναι αυτή η οποία επικρατεί και κρατάει το linux τόσο πολύ εκτος αγοράς.

 

επίσης σταματήστε να κλαίγεστε ολοι οι κολλημένοι στενόμυαλοι τζαπατζήδες wanna be bill gates οτι το λίνουξ είναι "δύσκολο" γιατί η 10χρονη κόρη του DIMITRISG χρησιμοποιεί λίνουξ για καθημερινές δραστηριότητες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης σταματήστε να κλαίγεστε ολοι οι κολλημένοι στενόμυαλοι τζαπατζήδες wanna be bill gates οτι το λίνουξ είναι "δύσκολο" γιατί η 10χρονη κόρη του DIMITRISG χρησιμοποιεί λίνουξ για καθημερινές δραστηριότητες...

 

 

Αυτό δεν μας λέει κάτι... μπορεί να πήρε από τον πατέρα της και να είναι παιδί θαύμα...

Ή μας λέει ότι παρά το γεγονός ότι είναι κόρη του DIMITRISG είναι παιδί θαύμα;;; :lol:

 

Δημήτρη πλάκα κάνω, έτσι;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίμονοι λινουξάδες, τι περιμένεις? Για αυτούς είναι καλύτερα να πάς με άντρα παρά να βάλεις Vista.

 

Κομπλεξαρεεεεεες :P

 

διαβαζοντας τετοιες αποψεις, δεν απορω καθολου που η ελλαδα εχει γινει ο παραδεισος των καρτελ,των κερδοσκοπων και πασης φυσεως προπαγανδιστων...

 

αγορι μου, γιατι δεν καταλαβαινεις καποια πολυ βασικα πραγματακια; δεν τιθεται θεμα κοντρας linux και windows. οποιο προγραμμα θελει ο καθενας, ας δουλεψει.

 

το θεμα ειναι γιατι σωνει και καλα πρεπει να μου επιβληθει ενα συγκεκριμμενο προγραμμα, διχως να εχω την ουσιαστικη δυνατοτητα να επιλεξω διαφορετικα.

επιτρεπεται στα δημοσια ΑΕΙ & ΤΕΙ της χωρας, να διδασκεται μονοπωλειακα ενα και μονο λειτουργικο; και δεν υπερθεματιζω υπερ του λινουξ, υπαρχει και το mac os, υπαρχει και το solaris...

 

δλδ θα πρεπει να αισθανομαι εθνικη υπαρηφανεια για το γεγονος πως σαν κρατος θα πληρωσουμε εκατονταδες εκατ ευρω για τη συμφωνια δημοσιου-βασιλακη, επιβαρυνοντας τα οικονομικα μας;

 

το linux δεν ξερω να το χειριζομαι, γιατι πολυ απλα δεν μου το διδαξε κανεις. και δεν εννοω (μονο) τα φροντιστηρια Η/Υ,που στην τελικη ειναι ιδιωτικες επιχειρησεις. αναφερομαι στη δημοσια εκπαιδευση. στη σχολη μου καναμε αποκλειστικα και μονο windows, γιατι ο υπευθυνος καθηγητης για τα μαθηματα πληροφορικης εχει σχολη υπολογιστων και ειναι εξεταστικο κεντρο της MS... τα συμπερασματα δικα σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο σημαντικό αυτό πρόβλημα φαίνεται να δείχνει μία γενικότερη αδυναμία του Open Source λογισμικού, οπού ένας προγραμματιστής κάνει μία σημαντική αλλαγή η οποία τις περισσότερες φορές γίνεται αποδεκτή χωρίς δεύτερη κουβέντα από την κοινότητα. Φαίνεται ότι πρέπει να αλλάξει η μεθοδολογία που ακολουθείται στα ζητήματα ασφαλείας, ώστε να είμαστε σίγουροι πως δεν θα δημιουργηθεί ασυνεννοησία στις ομάδες προγραμματιστών, όπως εδώ, οπού η ομάδα του Debian θα έπρεπε να ενημερώσει τους προγραμματιστές του OpenSSL για να να διορθώσουν το δικό τους bug και όχι να αναλάβουν την πρωτοβουλία να το διορθώσουν αυτοί, κάνοντας έτσι ακόμα χειρότερα τα πράγματα.

 

ΦΥΣΙΚΑ και δεν ειναι ετσι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει γίνει μια παρεξήγηση οι χρήστες λίνουξ δεν είναι προσηλυτιστές όπως ειπώθηκε αλλα απλα γνωρίζουν κατι και ειναι τόσο πεπεισμένοι οτι ειναι σωστή επιλογή και αξίζει που αυτο τους κάνει να το διαφημίζουν Ποιος θα έλεγε ότι κάτι είναι θαυμάσιο υπέροχο και να ξέρει ότι δεν είναι! δεν γίνονται αυτά παιδιά ούτε στην φαντασία.

 

 

η κόρη μου όχι παιδί θαύμα δεν είναι αλλά για να διαβάσει μου βγάζει την ψυχή, αλλά στο λινουξ τα πιάνει αμέσως ! αφού δεν έχει γουιντοους σπίτι, η ανάγκη τι κάνει! :lol:

 

elena_blue εχεις απόψεις πολυ θετικες για το opensource . Μπράβο σου και αν σε ενδιαφέρει περισσότερο απο περιέργια μπορείς να κατεβάσεις ένα liveCD με μια διανομή linux που μπορείς να βρείς εδώ http://www.zegeniestudios.net/ldc/ ή να βαλεις ubuntu που έχει και η κουτση μαρία αλλα εσυ ελένη δεν πάει :-D

και οτι χρειαστεις μπορεις να το ρωτησεις στο φορουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβαζοντας τετοιες αποψεις, δεν απορω καθολου που η ελλαδα εχει γινει ο παραδεισος των καρτελ,των κερδοσκοπων και πασης φυσεως προπαγανδιστων...

 

 

το θεμα ειναι γιατι σωνει και καλα πρεπει να μου επιβληθει ενα συγκεκριμμενο προγραμμα, διχως να εχω την ουσιαστικη δυνατοτητα να επιλεξω διαφορετικα.

 

Αυτές τις αριστερές, κομουνιστομ@@@@ς της ακούω και μου ανάβουν τα αίματα. Μου θυμίζεις μια παλιά μου συμφητήτρια στο πολυτεχνίο ( ξέρετε, αυτές τις αξίριστες και βρομερες αναρχοφιλελευθες γομενες) που γρίνιαζε για το πρόγραμμα σπουδών.

 

''Γιατί να μου επιβάλλει αυτός ο τύπος απο τιν πολυεθνική τι να μάθω, ας τις κρατήσεις της επιδοτήσεις για τιν πάρτη του'' , ελεγε..

 

Αυτοί ειναι όμως δυστηχώς που μας ταίζουν!!!

 

Αν θα πάς σε μιά δουλειά καλώς ή κακώς θα σου ρωτήσει άν ξέρεις να δουλεύεις windows. Δε παει να είσαι και source code προγραμματιστής? Χέστικέ.

 

Αυτά που ζητάει η αγορά εργασίας μου τα παρέχουν θελετε δεν θελετε τα windows. Kαρτέλ ξεκαρτέλ αυτή είναι η ωμή αλήθεια. Προσφορά και ζήσητη παιδες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

elena_blue εχεις απόψεις πολυ θετικες για το opensource . Μπράβο σου και αν σε ενδιαφέρει περισσότερο απο περιέργια μπορείς να κατεβάσεις ένα liveCD με μια διανομή linux που μπορείς να βρείς εδώ http://www.zegeniestudios.net/ldc/ ή να βαλεις ubuntu που έχει και η κουτση μαρία αλλα εσυ ελένη δεν πάει :-D

και οτι χρειαστεις μπορεις να το ρωτησεις στο φορουμ.

 

 

Ρε τι μανια ειναι αυτη σωνει και καλα να βαλουμε linux????Ολοι οι linuxades ετσι ειστε?ΕΧΟΥΜΕ Λειτουργικο.Αυτο που εχει ολη η γη.

 

Και εγω σε ενα παλιο laptop εχω puppy linux dual boot με windows 2000.ΔΕΝ κανω ετσι ομως!!!!Οπιος γουσταρει ας βαλει οτι θελει!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές τις αριστερές, κομουνιστομ@@@@ς της ακούω και μου ανάβουν τα αίματα. Μου θυμίζεις μια παλιά μου συμφητήτρια στο πολυτεχνίο ( ξέρετε, αυτές τις αξίριστες και βρομερες αναρχοφιλελευθες γομενες) που γρίνιαζε για το πρόγραμμα σπουδών.

 

''Γιατί να μου επιβάλλει αυτός ο τύπος απο τιν πολυεθνική τι να μάθω, ας τις κρατήσεις της επιδοτήσεις για τιν πάρτη του'' , ελεγε..

 

Αυτοί ειναι όμως δυστηχώς που μας ταίζουν!!!

 

Αν θα πάς σε μιά δουλειά καλώς ή κακώς θα σου ρωτήσει άν ξέρεις να δουλεύεις windows. Δε παει να είσαι και source code προγραμματιστής? Χέστικέ.

 

Αυτά που ζητάει η αγορά εργασίας μου τα παρέχουν θελετε δεν θελετε τα windows. Kαρτέλ ξεκαρτέλ αυτή είναι η ωμή αλήθεια. Προσφορά και ζήσητη παιδες!

 

να μη σχολιασω το πρωτο σκελος της απαντησης σου (επιεικως απαραδεκτο), απαγορευονται και τα πολιτικα στο φορουμ.

προσφορα και ζητηση, σωστα! στη χωρα των καρτελ μιλουμε για προσφορα και ζητηση! ε ρε να μας διαβαζε ο adam smith απο εκει πανω, θα τριζανε τα κοκκαλακια του...

 

αφου επιμενεις, καλα να παθεις και αγοραζεις το γαλα 1,80ευρω/λιτρο και πινεις τον καφε σου με 3,5 και 4 και 5 ευρω...

 

το ξαναλεω: δεν ειμαστε τυχαια ο παραδεισος των καρτελ, των κερδοσκοπων και πασης φυσεως προπαγανδιστων. ο ραγιαδισμος καλα κρατει στο DNA μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να μη σχολιασω το πρωτο σκελος της απαντησης σου (επιεικως απαραδεκτο), απαγορευονται και τα πολιτικα στο φορουμ.

προσφορα και ζητηση, σωστα! στη χωρα των καρτελ μιλουμε για προσφορα και ζητηση! ε ρε να μας διαβαζε ο adam smith απο εκει πανω, θα τριζανε τα κοκκαλακια του...

 

αφου επιμενεις, καλα να παθεις και αγοραζεις το γαλα 1,80ευρω/λιτρο και πινεις τον καφε σου με 3,5 και 4 και 5 ευρω...

 

το ξαναλεω: δεν ειμαστε τυχαια ο παραδεισος των καρτελ, των κερδοσκοπων και πασης φυσεως προπαγανδιστων. ο ραγιαδισμος καλα κρατει στο DNA μας...

 

Νομίζω χτύπησα το κατάληλο νεύρο μιας και απο το ύφος της απάντησης σου βγαίνω δικαιωμένος.

 

Φυσικά και δεν μ'αρεσει η κατάσταση της οικονομίας στην Ελλάδα μιάς και έχουμε γίνει εντελός μπουρδέλο. Αλλά είμαστε ακόμα σε πολύ καλήτερη φάση με άλλα μέρη. Μαγκία μας.

 

Αν δεν σ αρέσει η κατάσταση πάνε βρές καλήτερη χώρα. Όπου έχουν μόνο ανοιχτό λογισμικό, η οικονομία βασίζεται στην ανταλλαγή αγαθών (γάλα, βαμβάκι, δερματα αρκούδας κτλ), όπου ο καθένας κάνει ότι γουστάρει όπως και όποτε γουστάρει, και όπου τα αξύριστα γυναικία πόδια θεωρούνται όμορφιά :P

 

Y.γ. οκ μπορεί να το παραέκανα λίγο άλλα έτσι και αλλιώς έχουμε χάσει την μπάλα λίγο σ'αυτό το τόπικ. Δεν ξέρω για εσάς αλλά εγώ το διασκεδάζω πλέον. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

This Linux problem is a growing issue, and one that conservative Americans cannot afford to ignore. Fortunately Microsoft have prepared a great deal of information to help computer users get away from this menace. But there is something you can do to help keep American #1 in the computer business:

 

Linux: A European threat to our computers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...