Προς το περιεχόμενο

Για Ρεκόρ Γκίνες πάει ο Firefox 3


DIMITRISG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καποια ατομα πρεπει να μαθουν ιστορια

 

Σωστός.

Οι Τούρκοι μας λένε Yunani προφανώς από τούς κατοίκους της Ιωνίας τούς οποίους καί κάπως εκτιμούσαν.Γιά να μας υποτιμήσουν επειδή θεωρούσαν την Οθωμανική αυτοκρατορία ανώτερη από κάθε τι Ευρωπαϊκό μας έλεγας Γραικούς από το λατινικό Graecus όπως προείπες.

 

Αληθεύει ότι στις εκλογές σήμερα στα Σκόπια έχουν δύο νεκρούς από αντίπαλα κόμματα?Καλέ αυτοί έχουν τα πολιτικά πάθη πού είχαμε εμείς στον εμφύλιο!Λέτε να μοιράζουν τις επαρχίες της αυτοκρατορίας τού Μεγάλου Αλεξάνδρου καί τσακώθηκαν στη μοιρασιά?

 

Ζήτω ο firefox ανεξαρτήτως έκδοσης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η βασική μου ένσταση δεν είναι στο αν ο Firefox είναι καλός ή όχι, αλλά στο κυνήγι ηλίθιων (κατά τη γνώμη μου - τουλάχιστον σε ό,τι αφορά software) ρεκόρ.

 

Οι τυπάδες στην Mozilla κάνουν μια σοβαρή προσπάθεια να διαδώσουν ένα open source λογισμικό. Πράγμα το οποίο μόνο καλό μπορεί να κάνει στην κοινότητα. Δεν καταλαβαίνω λοιπών την λογική μερικών που έχουν την τάση να είναι αχάριστοι και να τα ισοπεδώνουν όλα.

 

χωρίς παρεξήγηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως με firefox εδώ και χρόνια είμαι κομπλέ. IΕ, opera (σε windows), safari και κάτι konqueror (σε linux) κτλ κτλ μου φάνηκαν υποδεέστερα για την δουλειά που εγώ θέλω έναν browser (τα βασικά δηλαδή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τυπάδες στην Mozilla κάνουν μια σοβαρή προσπάθεια να διαδώσουν ένα open source λογισμικό. Πράγμα το οποίο μόνο καλό μπορεί να κάνει στην κοινότητα. Δεν καταλαβαίνω λοιπών την λογική μερικών που έχουν την τάση να είναι αχάριστοι και να τα ισοπεδώνουν όλα.

 

χωρίς παρεξήγηση

 

Θα σου δώσω να καταλάβεις τη λογική. Όταν διαβάζω για έναν browser, είτε αυτός είναι ο IE, είτε ο Firefox, είτε ο Opera, είτε οποιοσδήποτε άλλος, περιμένω να διαβάσω για κάποια δυνατότητα, κάποιο feature, κάποιο bug fix (κι ας μη με ενδιαφέρει το εν λόγω feature ή και ο εν λόγω browser γενικότερα). Ανεξαρτήτως της εκτίμησης που έχω για τον κάθε browser, φράσεις του τύπου "η ομάδα προγραμματισμού προσπαθεί να σπάσει το τάδε ρεκόρ downloads" είναι από τα τελευταία πράγματα που θέλω να διαβάσω για οποιονδήποτε browser και για οποιοδήποτε λογισμικό γενικότερα. Ελπίζω τώρα να είμαι πιο κατανοητός.

 

Χωρίς παρεξήγηση επίσης. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο FF 3 beta5, RC1 απλά πετάνε!!!

έχεις μια άλλη αίσθηση στο άνοιγμα των σελίδων.

 

Θα το κατεβάσω για κάθε pc χωριστά όταν γίνει διαθέσιμη η τελική έκδοση ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλωσα κι εγω συμμετοχη στο όλο εγχειρημα αφου διαβασα ολα τα πσοτ που εχουν γινει εδω.Κατελειξα στην διαπιστωση οτι πολλοι απο εμας τους Ελληνες χανουμε την ουσια του πραγματος γιατι απλα σκεφτομαστε να πουμε αυτα που θελουμε και οχι αυτα που μας ζητανε.Πιστευω καταλαβατε γιατι ομιλω.Επι του θεματος ,λοιπον,εχει κανεις να μου παραθεσει κανενα χρησιμο λινκ οπου αναγραφονται ολες αυτες οι χιλιαδες αλλαγες που ευαγγελιζεται η Mozilla για το FF3?Ειμαι χρηστης χρονια τωρα και το βρισκω σαν φυλλομετρητη αρκετα ευχρηστο και πρακτικο ειδικα με τα διαφορα plug in που εχει διαθεσιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

off-topic:

Για δείτε λίγο όλοι σας, τι top level Domain έχει η χώρα των Σκοπίων...

Και μετά ελάτε να πείτε για τους developers του firefox.

 

on-topic:

Από τις πρώτες 0.χ beta εκδόσεις που κυκλοφορούσανε, σταμάτισα μαχαίρι να χρησιμοποιώ τον ΙΕ, και για λόγους ταχύτητας, αλλά και για λόγους ασφάλειας.

Τώρα για τον Opera... δεν τον χρησιμοποιώ, γιατί (πιστεύω ότι) είναι πολύ βαρείς για το PC μου. Κάτι με τα threads πιστεύω φταίει. Ανοίγω μια καινούρια καρτέλα, και κάνει μερικές εκατοντάδες miliseconds...

Κατεβάζω σελίδες, και σίγουρα τις κατεβάζει πιο αργά από τον firefox.

Το πιο σημαντικό βέβαια που μου αρέσει πάνω στον firefox, είναι το μινιμαλιστικό θέμα που έχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχετο αλλά η Αλεπού δεν μας τα λέει καλά, σχετικά με τις αναφορές στο γειτονικό κρατίδιο τι άλλο θα περίμενες απο αμερικάνικες εταιρείες που εκτός απο ημιμαθέις ειναι και ανιστόρητι τρομάρα τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως είναι γεγονός ότι ο opera είναι ο γρηγορότερος browser στον κόσμο αυτή τη στιγμή. Επιπλέον, τα βασικά χαρακτηριστικά για τα οποία έγινε γνωστός ο firefox προυπήρχαν στον opera. Όπως τα tabs. Και νομίζω ότι σε λίγο θα λέμε για την καινοτομία του firefox, το speed dial :P

 

Αλλά ο opera έχει το κακό ότι δεν είναι open source, κάτι για το οποίο εκτιμώ πολύ τον firefox. Επιπλέον, στο linux μόνο η beta έκδοση παίζει flash. Παρόλα αυτά δεν παύει κατά την γνώμη μου να είναι ο καλύτερος και ειδικά η 9.5 (όταν σταματήσει να κρασάρει ανελέητα πιστεύω θα είναι η καλύτερη που έχει βγει ποτέ σε browser).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...