Προς το περιεχόμενο

The big time has come...


rotten crusader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πέρασαν τα χρόνια,δώσαμε εξετάσεις...και τώρα?Τώρα μένει να διαλέξουμε σχολή...

Φυσικά,πρώτα βάζω που θέλω να περάσω και μετά αν θα περάσω...εξ άλλου πάντα υπάρχει η 2η χρονιά!

Το θέμα είναι ότι όσο και αν ψάχνω δεν είμαι σίγουρος,αν η κάθε σχολή ανταποκρίνεται στις προσδοκίες μου...

Ποιές είναι αυτές????χμμμ...Η αλήθεια είναι πως δεν το χω ξεκαθαρίσει ακόμα.

Αυτό που ξέρω είναι οτι μ'αρέσει να μαθαίνω για τα τεχνικά χαρακτηριστικά των υποσυστημάτων ενός υπολογιστή και πως αξιοποιούνται αυτά(πχ..1066mhz front side bus,ωραία και που χρησιμοποιείται αυτό,σε τι διαφέρει το Double buffering από το single????τυχαίες ήταν οι ερωτήσεις!)

Επίσης μ'αρέσει και ο προγραμματισμός(είτε απλός σε γλώσσες υψηλού επιπέδου-λίγο όμως μ ελκύει-,είτε ο κώδικας μηχανής,είτε High performance computing-αν και δεν εχω ασχοληθεί,μόνο θεωρια/παραδείγματα έχω δει-)

Μήπως κάποιος απο σας γνωρίζει,ποιο τμημα ή τει μπορεί να μου δώσει τα κατάλληλα ερεθίσματα/εφόδια για να ασχοληθώ με τα προαναφερθείσα αντικείμενα?

 

Υγ:Δεν θέλω απαραίτητα να συνδιάσω όλα τα προαναφερθείσα αντικείμενα...απλά ανέφερα απο όλο τον τομέα της πληροφορικής τι μ ελκύει περισότερρο!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα το http://www.ceid.upatras.gr/ αν πιάνεις τα μόρια πιστεύω θα σε καλύψει πλήρως σε όποιο τομέα και να θες να ασχοληθείς. Δευτερευόντως κοίτα τα τμήματα ηλεκτρολόγων & μηχανικωων υπολογιστών (τα οποία έχουν καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση γιατί έχουν τα δικαιώματα των ηλεκτρολόγων ) και τέλος η κλασική πληροφορική

 

Για ΤΕΙ προφανώς τα πληροφορικής τα οποία έχουν εξάλλου και πολύ υψηλές βάσεις , πρόσεξε όταν δεις σε κάποια τμήματα ΤΕΙ πληροφορικης & ΧΧΧΧ ρίξε μια ματιά στον οδηγό σπουδών γιατί μπορεί να είναι αρκετά διαφορετική η διάρθρωση από οτι περιμένεισ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πρόγραμμα σπουδών της πληροφορικής πάντως μ άρεσε,αλλα εστίαζε πιο πολύ σε προγραμματισμό,θεωρητική πληροφορική...αλλα το θέμα είναι οτι είχε και μαθηματα που κάλλιστα αποτελούν ερεθίσματα για τον τομέα hardware...όπως φυσική,χημεία,σχετικά μαθήματα επιλογής(πχ μικροεπεξεργαστές) και φυσικά μαθηματικα(όχι στατιστικη και λοιπά που αποσκοπουν σε προγραμματιστική καριέρα,αλλά συναρτήσεις,πολικές συντεταγμένες και άλλα που δεν θυμάμαι τώρα)...γενικά έχω την εντύπωση,πως ουτε οι ίδιοι ξέρουν τι υλικό δίνουν στα παιδιά ή για να το πω ευγενικά ότι τους δίνουν μόνο ερεθίσματα και όχι κάποια κατεύθυνση...

Υγ:Το σίγουρο που πιάνω είναι πληροφορική ιωαννίνων και τει υπολογιστικών συστημάτων πειραιά...τι γνώμη έχετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως κάποιος απο σας γνωρίζει,ποιο τμημα ή τει μπορεί να μου δώσει τα κατάλληλα ερεθίσματα/εφόδια για να ασχοληθώ με τα προαναφερθείσα αντικείμενα?

 

Πάντως,τα κατάλληλα ερεθίσματα για να μην ασχοληθεις θα σου τα δώσουν τα 700-800 ευρώ όταν ζητήσεις δουλειά.:lol:

 

Επομένως ψάξε καλύτερα για το κοντινότερο ΤΕΙ στην περιοχή σου, ότι και αν είναι, να το τελειώσεις τσακ μπαμ, να πας στρατό, κανένα μεταπτυχιακό δωρεάν μετά....και άρχισε να χτυπάς πόρτες.

 

Πρέπει να βιαστείς. Θα καταλάβεις ότι τελικά με πορδ@ς βάφονται τα αυγά στην χώρα μας.

Κανείς δεν θα ενδιαφερθεί για το τί έχεις, αλλά για το πόσα χαρτιά έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως,τα κατάλληλα ερεθίσματα για να μην ασχοληθεις θα σου τα δώσουν τα 700-800 ευρώ όταν ζητήσεις δουλειά.:lol:

 

Επομένως ψάξε καλύτερα για το κοντινότερο ΤΕΙ στην περιοχή σου, ότι και αν είναι, να το τελειώσεις τσακ μπαμ, να πας στρατό, κανένα μεταπτυχιακό δωρεάν μετά....και άρχισε να χτυπάς πόρτες.

 

Πρέπει να βιαστείς. Θα καταλάβεις ότι τελικά με πορδ@ς βάφονται τα αυγά στην χώρα μας.

Κανείς δεν θα ενδιαφερθεί για το τί έχεις, αλλά για το πόσα χαρτιά έχεις.

 

Αυτά που λές δεν είναι ο κανόνας. Καλύτερα να μήν δίνεις συμβουλές σε τέτοια θέματα αν δεν ξέρεις, έστω και μέσα από ένα forum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε φίλε, τι τον ψυχοπλακώνεις από τώρα. Άστον να χαρεί λιγακί ακόμα δεν τελείωσε με τις εξετάσεις του... Εντάξει, η κατάσταση δεν είναι και τόσο μαύρη, είναι λιγάκι πιο γκρίζα (αν και τείνει προς το μαύρο :P). Και σε καμία περίπτωση δεν μετράνε μόνο τα χαρτιά που έχεις. Ακόμα και ένα χαρτί να έχεις, το θέμα είναι να έχει αντίκρισμα.

 

Φίλε μου, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ανοίξεις τα προγράμματα σπουδών να δεις τι μαθήματα σου προσφέρει η κάθε σχολή. Οι ηλεκτρολόγοι μηχανικοί και μηχανικοί ηλεκτρονικών υπολογιστών ας πούμε στο πολυτεχνείο, έχουν αρκετές διεξόδους και ένα πολύ ευρύ φάσμα, ένα μέρος μόνο του οποίου είναι κοντά σε αυτό που ζητάς εσυ (και δεν είμαι και σίγουρος κιόλας...). Δεν ξέρω βέβαια αν πιάνεις αυτά τα μόρια, αλλά ανάλογα με τις προτιμήσεις σου, να κοιτάξεις την κάθε σχολή. Επίσης, να έχεις υπόψιν σου οτι μπορεί μερικά τμήματα να είναι ίδια σε διαφορετικές πόλεις, όμως το κάθε τμήμα δίνει βαρύτητα σε διαφορετικούς τομείς, σε διαφορετικά μαθήματα κλπ, οπότε να το συνυπολογίσεις και αυτό. Για αυτό που ζητάς δεν ξέρω πληροφορίες, αλλά για την δική μου σχολή ισχύει αυτό το πράγμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέψου τι θέλεις εσύ να κάνεις για επάγγελμα και τί καριέρα. Θέσε στόχους.

Ασε τους άλλους να λένε "αυτό έχει ψωμί" ή "το άλλο θα πέρνεις 700".

 

Αν δεν έχεις όρεξη να κάνεις την δουλειά που σου προτείνουν, μην το παλεύεις. Γιατί δεν θα μπορείς να αποδώσεις και δεν θα φτάσεις ποτέ τους στόχους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πιάνεις τα μόρια για ηλεκτρολόγους μηχανικούς πήγαινε χαλαρά... Πολύ καλή επαγγελματική αποκατάσταση, αλλά η σχολή πραγματικά είναι π....α, έχει πάρα πολλά "άχρηστα" μαθήματα, θέλει άπειρες ώρες διάβασμα αλλά όταν πάρεις το πτυχίο θα είσαι πολύ καλά. Αυτό βέβαια προυποθέτει πολύ ψάξιμο, καλές γνωριμίες, κτλ γιατί κανείς δεν θα έρθει να σε ζητήσει, εσύ πρέπει να ψάξεις...

 

ΥΓ. Πες μας σε ποιά πολή είσαι ή μπορείς να πας, γιατί πχ Θεσσαλονίκη έχει και την εφαρμοσμένη, βόλο τα δίκτυα, κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μην κολλάτε,παντού περνάω(αν όχι φέτος του χρόνου)Το θέμα είναι που να παω...

Επίσης και απο το πολυτεχνείο ξέρω παιδιά,που γιναν καθηγητες ή διδάκτορες...άρα όπως ειπώθηκε και παραπάνω,δεν έχει σημασία τι θα πάρεις,αλλα τι αντίκρυσμα έχει και πως θα το διαχειριστείς στην αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μην κολλάτε,παντού περνάω(αν όχι φέτος του χρόνου)Το θέμα είναι που να παω...

Επίσης και απο το πολυτεχνείο ξέρω παιδιά,που γιναν καθηγητες ή διδάκτορες...άρα όπως ειπώθηκε και παραπάνω,δεν έχει σημασία τι θα πάρεις,αλλα τι αντίκρυσμα έχει και πως θα το διαχειριστείς στην αγορά.

 

Εγώ ξέρω ότι σε πολυτεχνείο για να γίνεις καθηγητής πρέπει να σπάσεις το κύκλωμα από τους υπάρχοντες.Δεν σου δίνουν διδακτορικό. Σου τα λέω με μεγάλη σιγουριά. Είναι κύκλωμα. Οι ικανοί φοιτητές, ή απογοητεύονται και την κάνουν ή παρακαλάνε (λαδόματα, πληρωμένα διδακτορικά, πολιτικά συμφέροντα κτλ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως, tomasss,έχεις δίκιο σε αυτό που λες. Ξέρω άτομα τα οποία είναι άχρηστοι εντελώς και γίνονται διδακτορικοί, και λες, μα καλά, πώς έγινε αυτός να πάρει διδακτορικό? Επίσης υπάρχουν άτομα που στο τελευταίο έτος χρωστάνε πάνω από το 50% των μαθημάτων, και όμως καταφέρνουν και κλείνουν θέσεις για διδακτορικά και καπαρώνουν τις θέσεις. Και κάθεσαι μετά και σκέφτεσαι οτι μέχρι αυτός να τελειώσει και να φτάσει σε ένα σοβαρό επίπεδο γνώσεων ώστε να μπορεί να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις του διδακτορικού (γιατί και τα μαθήματα που έχουν περάσει είναι με αντιγραφή, σκονάκια κλπ), εσύ μπορεί να είχεσ τελειώσει. Εϊναι και στην μέση όλα τα συνδικαλιστικά, κόμματα και ιστορίες, και άντε να βρεις άκρη. Γι αυτό η λύση είναι να φύγεις έξω για διδακτορικό, και όχι να παρακαλάς και να γλύφεις κώλους για να σε πάρουν. Αυτό βέβαια με την προυπόθεση οτι μπορείς οικονομικά....

 

Όσο για τα άχρηστα μαθήματα που αναφέρθηκαν πιο πάνω, η γνώμη μου είναι οτι δεν υπάρχουν άχρηστα μαθήματα πραγματικά. Τίποτα απ' ότι μαθαίνει κάποιος δεν είναι άχρηστο. Μπορεί να μην τον ενδιαφέρει, αλλά δεν είναι άχρηστο. Είναι ένας επιπλέον τρόπος σκέψης, μια καινούρια ιδέα που παραλλαγμένη μπορείς να την εφαρμόσεις και σε αυτό που σε ενδιαφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σείς,έχω 2 γνωστούς σε θέσεις πανεπιστημίου(ο ένας είναι ξαδελφός μου και είναι στο τμήμα πληροφορικής πελλοπονήσου και ο άλλος σε ενα απο τα 2 πολυτεχνικα της πάτρας)...Το ξέρω ότι υπάρχει κύκλωμα,αλλά σε τει η σε υποτιμημένα τμήματα αει βρίσκεις θέση...δεν θα γίνεις ποτέ πρύτανης,δεν θα πάς ποτέ σε πολυτεχνικό τμημα η σε καλο αει,αλλά θέση θα βρείς...όσο για την δευτεροβάθμια,καθηγητητης γινεσαι αρκετά εύκολα,γι αυτο μπήξαμε στους άσχετους...

Εξωτερικό θα πάω για εξειδικευση,και θα το παλέψω να κάτσω για χτίσω καλό βιογραφικό,καθότι έξω (νορβηγία,δανία,σουηδία,φινλανδία,γερμανία) έχει project να φάν κι κότες,άρα αν το πάρεις ζεστά κάνεις μια καλή σταδιοδρομία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...