Προς το περιεχόμενο

Smart fortwo Vs. Peugeot 107(Aygo)


alexmor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπηκα κ γω στη διαδικασια αναζητησης πολυ μικρου αυτοκινητου μιας κ θα ειναι το 2ο, για μεσα στη πολη.

Βασικοι λογοι αγορας ειναι η υψηλη καταναλωση κ το μεγαλο μηκος του 1ου αυτοκινητου.!!

Αρα οι βασικοτεροι παραγοντες επηρεασμου της αποφασης μου ειναι

α) μικρο μηκος>>ευκολο παρκαρισμα

β)μικρη καταναλωση

Οπως λεει κ ο τιτλος οι ανταγωνιστες ειναι 2

Το smart κ το 107 ή Aygo

Γιαυτο θαθελα οποια προσωπικη αποψη υπαρχει συγκριτικα με αυτα τα 2.

Το Smart κανει 13000 κ το 107 11600

Το Smart το προτιμω λογω του μηκους του 2,7μ ενω το 107 3,4.

Βεβαια εχω ακουσει οτι το 107 στριβει καλυτερα,φρεναρει καλυτερα κ μαλλον καιει κ λιγοτερα.

Επισης δε ξερω τι παιζει απο κοστος σερβις κ ασφαλιστρων.

Γιαυτο θελω οποιος ειναι κατοχος καποιου απο τα 2 να μας πει τη γνωμη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

To καλύτερο στην κατηγορία είναι το Daihatsu Cuore.

Οικονομικότερο, καλύτερη οδική συμπεριφορά, άνεση, ποιότητα κύλισης,πιο ισχυρός κινητήρας, τέρας αξιοπιστίας....και Ιάπωνας.:devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ως κάτοχος 107 στο προτείνω ανεπιφύλακτα. Το έχω από τον περασμένο Ιούλιο αλλά δεν έχω κάνει πολλά χιλιόμετρα αφού βασικά κινούμε μέσα στην πόλη. Έχω κάνει το πρώτο service (το οποίο ήταν και δωρεάν). Κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα. Πολύ βολικό στο παρκάρισμα και πολύ χαμηλή κατανάλωση. Μέχρι 2 άτομα πάει πάρα πολύ καλά, με 3 και πάνω βαραίνει αρκετά. Ό,τι ερώτηση έχεις πες μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειπα κ παραπανω το βασικο μου κολλημα ειναι το μηκος. Το smart ειναι 2,7 ενω ολα τα αλλα ξεκινανε απο 3,4 δλδ μια διαφορα 70 ποντων δεν ειναι κ λιγη.

Τωρα τα περι Ιαπωνα τα ξερω κ εχεις δικιο αλλα το cuore συγνωμη κιολας αλλα δεν ειναι κ απο τα πιο ωραια αυτοκινητα. Οπως επισης ο κινητηρας της τριαδας ειναι daihatsu.

Για αυτο θελω προσωπικη εμπειρια ,αν υπαρχει κανεις που να τα ξερει κ τα 2.

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειπα κ παραπανω το βασικο μου κολλημα ειναι το μηκος. Το smart ειναι 2,7 ενω ολα τα αλλα ξεκινανε απο 3,4 δλδ μια διαφορα 70 ποντων δεν ειναι κ λιγη.

Τωρα τα περι Ιαπωνα τα ξερω κ εχεις δικιο αλλα το cuore συγνωμη κιολας αλλα δεν ειναι κ απο τα πιο ωραια αυτοκινητα. Οπως επισης ο κινητηρας της τριαδας ειναι daihatsu.

Για αυτο θελω προσωπικη εμπειρια ,αν υπαρχει κανεις που να τα ξερει κ τα 2.

Ευχαριστω

 

Μπορεί να εκμεταλλεύονται daihatsu κινητήρα, αλλά δεν τρέχουν. Δεν είναι το ίδιο ρυθμισμένοι.

Το Cuore 0-100 σε 11,5 ....τα άλλα σε 14.

 

Όσο για την ομορφία πάρε το link και κάντο κουκλί https://www.ssl-id.de/kiessetz-und-schmidt.de/onlineshop/english/

 

Εγώ πάντως έχω το προηγούμενο Cuore με 60 ίππους με μέγιστη ροπή στις 3700 και τα 130, 140, 150 σαν στραγάλια έρχονται στην εθνική. Σε συνδιασμό με μια ηχομόνωση που έβαλα πρόσφατα προτιμώ να οδηγώ αυτό από το Mazda 6 που επίσης έχω.

 

Το Smart απέκλεισε το, έχει μάπα σασί. Από χώρους καλύτερα ένα πατίνι. Απο ποιότητα του Αγίου Τριξίδονα μέσα.

 

Αν αποκλείσεις και το Cuore πάρε το 107.

 

Οποιο και αν πάρεις το φοράς από την αρχή λάστιχα 165. Προσθέτουν πάρα πολύ στο κράτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο εμφάνιση όλα αυτά τα μικρά είναι... αστα να πάνε. Πάντως πράγματι το Cuore είναι καλή επίλογή όπως και το Daihatsu Sirion.

 

tomasss:

Τι λεει η Daihatsu απο τιμές για σερβις-λαδια-τιμές ανταλλακτικών?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 107-c1-aygo το καλο ειναι οτι εχουν πορτες πισω κ σε καποια μετακινηση χωρανε κ αλλοι 2 πισω.σιγουρα στριβουν καλυτερα απο πολλα αυτοκ.κ το καλυτερο για μενα ειναι οτι δεν τριζουν κ αυτο γιατι δεν εχουν πολλα πλαστικα.

εννοεις να κατεβαινεις αθηνα-κεντρο με το αυτοκ?αν ναι τοτε μηχανακι,μετα σμαρτ κ μετα ενα απο τα 3 π ειπα.

τα daihatsu φορανε τον ιδιο κινητηρα με τα 1000αρια του psa group

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο εμφάνιση όλα αυτά τα μικρά είναι... αστα να πάνε. Πάντως πράγματι το Cuore είναι καλή επίλογή όπως και το Daihatsu Sirion.

 

tomasss:

Τι λεει η Daihatsu απο τιμές για σερβις-λαδια-τιμές ανταλλακτικών?

 

H χαρά το γύφτου! Και επίσημο service και τζάμπα.:-D

 

http://img507.imageshack.us/my.php?image=051508185607vx6.jpg

http://img507.imageshack.us/my.php?image=051508185704pu4.jpg

 

Μπείτε στο φορουμ και πάρτε μια γευση: http://clubcuore.gr/forum/index.php?sid=ce9ef7a0b5fde3420088b4e721e7470a

 

http://img145.imageshack.us/my.php?image=020508203340by2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δε μαρεσει καθολου το Micra ,μου κανει πολυ γυναικειο αμαξι.

Βασικα ανοιξα αυτο το θεμα για να ακουσω αποψεις μεταξυ αυτων των 2 αυτοκινητων που ανεφερα κ πιο πολυ κατοχους τους να πουν τη γνωμη τους.

Για μενα ειναι πολυ σημαντικο οτι το σμαρτ ειναι 70 ποντους πιο μικρο απο τον ανταγωνισμο. Κ γιαυτο θαθελα γνωμες κατοχων σμαρτ.

 

ΥΓ. Αφηστε που μου ηρθε φλασια κ γλυκοκοιταω το μινι!!! (Οτι ναναι)(Αλλα μαρεσει)

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω παρατήσει την Golf(ω) μου για το Aygo της αδερφής μου. Πάρα πολύ βολικό, παρκάρει σε θέσεις που άλλα αμάξια δεν διανοούνται να δοκιμάσουν. Το τιμόνι του επίσεις κόβει πάρα πολύ,κάνοντας το ευέλικτο.Κάθετα όπως τα Smart πολύ δύσκολα να παρκάρει αλλα σε χωράει σε γωνίες πεζοδρόμια και γενικά θέσεις που άλλα αμάξια αμα παρκάρουν εμποδίζουν.

Οι χώροι του είναι ''τεράστιοι'' για το μέγεθος του, κυρίως μπροστά ενώ πίσω χωράνε 2-3 άτομα αναλόγως το μέγεθος τους.

Η μηχανή του είναι δυνατή αλλα σε υψηλές στροφές, καίει ελάχιστα αλλα έχει και κραδασμούς.

Η ποιότητα κατασκευής πολύ καλή, το εσωτερικό λιτο ,έχει μόνο τα απαραίτητα αλλά αυτό ειναι καλό γιατι δεν τρίζει-χτυπάει καθόλου.

Τα φρένα του ειναι οτι ναι, το ABS δουλεύει πολύ νωρίς με αποτέλεσμα να φρενάρει πολύ περίεργα.

Το κόστος συντήρησης δεν μπορώ να σου πώ ακόμα. Το aygo έχει 5 χρόνια εγγύηση ενώ τα άλλα 2 απο 2 χρόνια. Παντος είναι πολύ απλό αυτοκήνητο και δεν πιστέυω να έχει κανένα τρομερό κόστος, ενώ μετα την εγγύηση μπόρείς να το πάς και σε κάποιον καλό μαστορα αντι για τα εξουσιοδοτημένα.

Μια συμβουλήν μην πάρεις (αμα καταλήξεις σε αυτό) το αυτόματο. Το δικό μου ειναι αυτόματο και μου σπάει τα νευρα μερικές φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα αυτοματο σκεφτομαι λογω του οτι θα το κινω μες τη πολη κ περιμενα οτι θα με βολεψει.

Βασικα πιο πολυ μαρεσει το 107 απο το Αυγο αλλα 5 χρονια ειναι 5 χρονια, οπως επισης δε ξερω τι χρονος παραδοσης παιζει.

Το θεμα ειναι οτι εχω αρχισει κ καλοβλεπω το Μινι....

Τελειως ασχετο βεβαια αλλα ειδα τη τιμη κ τα αλογα που βγαζει κ ειναι πολυ καλα.

Το μονο που με κολλαει στο Μινι ειναι τι καταναλωση εχει κ κοστος σερβις.

Οποιος θελει να βοηθησει στα τελειως ασχετα διληματα μου ευπροσδεκτος!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το mini, αλλάζεις κατηγορία, είναι πιο μακρύ κι από corsa... Καίει αρκετά παραπάνω από αυτά που αναφέρεις και γενικά δεν το θεωρείς και το must αυτοκίνητο πόλης.

 

Αν έχεις τα χρήματα και θες να ψιλοπουλάς μούρη με "αυτοκίνητο-υπόθετο", πάρε το Copen-Daihatsu και αν έρχεται στην Ελλάδα προτίμησε το δεξιοτίμονο, ίδια τιμή έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ, μη ξεφεύγοντας από το θέμα, σου προτείνω ασυζητητί smartfortwo. Επίσης προτείνω να ψάξεις για ένα καλό μεταχειρισμένο 700cc, είναι και πολύ οικονομικό στην κατανάλωση. Το mini, πως θα σου λύσει το πρόβλημα με το παρκάρισμα???

Το smart είναι το μόνο αμάξι που χωράει κυριολεκτικά παντού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το smart είναι το μόνο αμάξι που χωράει κυριολεκτικά παντού.

 

Το SMART μέσα χωράει μόνο 2 λεπτούς ανθρώπους με το τσαντάκι της κοπελιάς.:lol:

 

Χθες με το Cuore, ρίχνωντας τα πίσω καθίσματα, μετέφερα κουτί με τηλεόραση lcd 47 ιντσών.

Χάζεψε ο Σαραφίδης: lol::lol::lol:

 

Αν ο οδηγός είναι όμορφος, τί το θέλει το όμορφο αυτοκίνητο?:devil:

 

To Mini από την άλλη, είναι ότι πρέπει για να αντικαταστήσω το Μazda 6.

Άλλη κατηγορία για άλλον σκοπό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...