Προς το περιεχόμενο

Γραφειοκρατία στην Ελλάδα


Hellaslover

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σαμούρ καθόλου καλά δεν είμαι. ειλικρινά δε ταιριάζω καθόλου με τους αμερικανους ούτε με το τρόπο σκέψης τους. και μη μου λες ότι δεν είναι μπουρδέλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
φιντέλιο αναγκάστηκα θα βγάλω αμερικανικο για να έρθω. αυτό που δε καταλαβαίνω είναι με ποιο επιχείρημα με λένε αμερικανο μερικοί..αυτός που πάει και σπουδάζει αγγλία είναι αγγλαki δηλαδή? κάτι τέτοια ακούω και τσαντίζομαι

ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΟΙ φίλος !

Κάνε τα γουστα σου και άσε τους ελληναρες στην πικρα τους ...

εγώ επιμένω , ξανασκέψου του για ελλάδα , τι διάολο θες να έρθεις να κάνεις εδώ ; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαμούρ κανε μου μια χάρη και πες μου σε ποιο # έγραψα ότι θέλω να το αποφύγω?

 

ότι είναι κομπλεξικοί φιλε το κατάλαβα από ώρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να λέω εγώ την Ελλάδα μπουρδέλλο που την τρώω στη μάπα σε όλο της το μεγαλείο, και δουλεύω και προσφέρω εδώ και στρατό έχω πάει, είναι διαφορετικό από το να μιλάς έτσι εσύ που δεν έχεις προσφέρει στην Ελλάδα πρακτικά ΤΙΠΟΤΑ.

 

Το ότι είπες ότι ΘΑ υπηρετήσεις εμένα δε μου λέει τίποτα.... λογια λογια λόγια...

 

Επίσης μη συγκρίνεις τον εαυτό σου με κάποιον που πήγε Αγγλία να σπουδάσει 2 χρόνια και γύρισε. Είσαι εκεί 5 χρόνια ήδη και έχεις μέλλον.... εσύ είσαι αυτός που έρχεται στην Ελλάδα σα τον κλέφτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε είμαι 21 χρονων..τι θες να προσφέρω? ποιος στην ηλικία μου στην ελλάδα έχει προσφέρει κάτι παραπάνω και που κολλάει αυτό που λες? μπουρδέλο είναι και φαίνεται και το ξέρουν όλοι έλληνες και μη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά σε τσούζει γιατί είσαι αναγκασμένος να μένεις εκεί και να ζεις με 800euro το μηνα...και όσο για το ΘΑ, όντως ΘΑ πάω και να βγάλω αμερικανικο δε σημαίνει τίποτα. εκτος αν μπω στη κοιλια τις μάνας μου και βγω ξανά στην αμερική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να γλυτώσει δε λέω εγώ να μη γλυτώσει, αλλά αν τον έβλεπα μετά να λέει ότι είναι Ελληνας, θα του έσπαγα τα παϊδια εγώ προσωπικά...

 

περίμενε ακόμα 5 χρονάκια εκει και δε χρειάζεται να ξαναμπείς στην κοιλιά της μάνας σου, θα την πάρεις την υπηκοότητα.

 

Όσο για τα 800 ευρώ, δεν ξέρω αν το έχεις καταλάβει εκεί στο america αλλά σε λίγα χρόνια έτσι θα είναι και εκεί.

 

Είναι γελείο και που κάθεσαι και το συζητάς, 1 χρόνος έχει γίνει όλο κιόλο τα φανταριλίκι και είναι και κατασκήνωση πιά. Άντε έλα και τελείωνε λέω γω αλλιώς κάτσε εκεί αλλά μη τσαντίζεσαι μετά που θα σε λένε αμερικανάκι... την τελειώνεις μετά τη σχολή, δεν πρέπει να είναι δα και το Harvard

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε την υπηκοότητα έχω δικαίωμα να τι βγάλω από πέρυσι απλά δε θέλω. δε ξέρω αν διαβάζουμε το ίδιο θέμα αλλα το λέω άλλη μια φορα. δεν έχω σκοπό να μείνω αμερική ούτε να γλυτώσω το στρατό..ελληνάρα είμαι και όντως θέλω να με πετύχεις μια μέρα να δω τι τσαμπουκά θα χεις από κοντά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E ναι φυσικά... δε διάβασες? Για τα επόμενα 5 χρόνια (όσο μένει για να πάρει την υπηκότητα) αυτό θα λέει....

 

10 χρόνια δεν πρέπει να μένεις εκεί για την υπηκοότητα?

 

Συγγνώμη κιόλας, αφού δεν έχεις σκοπό να μείνεις Αμερική, τι κάνεις εκεί 5 χρόνια? Σπουδάζεις ακόμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως όλοι, έτσι και εγώ πήρα αναβολή στα 18 (την πρώτη φορά που ήρθε το χαρτί) για να ξαναδώσω πανελλήνιες. Η αναβολή αυτή μπορεί να επεκταθεί μέχρι τα 21.(Πάντα για να δώσεις πανελλήνιες).

Δυστυχώς, ανεξαρτήτως του αν η χώρα είναι μπουρδέλο ή όχι, ο νόμος τα κολλέγια δεν τα θεωρεί προφανώς βαθμίδα εκπαίδευσης. Μάλλον για αυτό και δεν πήρες αναβολή.

Άλλωστε αν μπεις στην ιστοσελίδα της στρατολογίας μπορείς να δεις τον νόμο για τις αναβολές που δικαιούται κάθε έλληνας πολίτης και μέχρι πια ηλικία.

Το γεγονός οτι ο νόμος δεν έχει πρόβλεψη για τα κολλέγια δεν σημαίνει οτι η χώρα είναι μπουρδέλο.

Όσο για τις βεβαιώσεις που ζητά η στρατολογία, της ζητά γιατί την αναβολή την δίνει με ένα συγκεκριμμένο αιτιολογικό. Δηλαδή, οτι ΘΑ δώσεις πανελλήνιες, ότι ΘΑ σπουδάσεις σε ΙΕΚ - ΤΕΙ - ΑΕΙ -Μεταπτυχιακό - Διδακτορικό κλπ. Οπότε μετά λογικό είναι και το ζητάει από όλους, βεβαίωση ότι ΠΡΑΓΜΑΤΙ έκανες αυτό που είχες πεί οτι θα κάνεις.

Σε αντίθετη περίπτωση "τιμωρείσαι" με επιπρόσθετη εξαγοράσιμη θητεία.

Το οτι έχουν σφίξει τα πράγματα και οτι δεν δίνουν αναβολές και ταλαιπωρούν τον κόσμο δεν ισχύει. Αν και όταν πας φαντάρος θα δείς τι εύκολα που φεύγουν οι συνάδελφοί σου με εξάμηνη ,η ετήσια αναβολή επειδή απλώς δεν την "παλεύουν".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε την υπηκοότητα έχω δικαίωμα να τι βγάλω από πέρυσι απλά δε θέλω. δε ξέρω αν διαβάζουμε το ίδιο θέμα αλλα το λέω άλλη μια φορα. δεν έχω σκοπό να μείνω αμερική ούτε να γλυτώσω το στρατό..ελληνάρα είμαι και όντως θέλω να με πετύχεις μια μέρα να δω τι τσαμπουκά θα χεις από κοντά

 

Δε πιστεύω να αναφέρεσαι σε μένα με τα περί τσαμπουκάδων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...