Προς το περιεχόμενο

Καλιο γαϊδουροδενε παρα γαϊδουρογυρευε ή ....


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλώς ο μαρκαδόρος και συμφωνώ με το να μην κοιτάει ακτινογραφίες και χαρτιά στο χειρουργείο αλλά μου φαίνεται λίγο περίεργο να γράφει Αριστερό Πόδι.. Δηλαδή κάνει που κάνει το σημάδι στο σημείο, γράφει και ποιο πόδι είναι? Κουφαμάρα μου φαίνεται...

 

Είσαι στο χειρουργείο.

 

-Διάβασέ μου ιστορικό.

-Μπλαμπλα πρόβλημα στον τάδε τένοντα, αφαίρεση μπλαμπλα, μπλα.

-Μ. Σε ποιο πόδι;

-Στο αριστερό.

 

Στο αριστερό ΤΟΥ; Στο αριστερό όπως κοιτάς; Που;

 

Σόρρυ κιόλας, αλλά αν ο γιατρός ακούγοντας "στο αριστερό πόδι" αναρωτιέται αν εννοείται το αριστερό ως προς τον ασθενή ή όπως το βλέπει, καλύτερα να αλλάξει επάγγελμα. Ένα είναι το αριστερό πόδι, ένας είναι ο αριστερός νεφρός, η αριστερή κοιλία, ο αριστερός πνεύμονας. Αν αναρωτιέται ποιός, καλύτερα να πάει να πουλάει λουκάνικα έξω από τα γήπεδα.

Και, επίσης σόρρυ, καλά κάνανε και σημειώσανε το σημείο, συμφωνώ, αλλά το να γράψουνε κιόλας "αυτό είναι το αριστερό πόδι" λίγο σε τσομπανιά μου κάνει. Και επιλέον, κανένας σοβαρός χειρουργός, και δη ορθοπαιδικός, δεν αποκαλεί το πόδι "πόδι".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Σόρρυ κιόλας, αλλά αν ο γιατρός ακούγοντας "στο αριστερό πόδι" αναρωτιέται αν εννοείται το αριστερό ως προς τον ασθενή ή όπως το βλέπει, καλύτερα να αλλάξει επάγγελμα. Ένα είναι το αριστερό πόδι, ένας είναι ο αριστερός νεφρός, η αριστερή κοιλία, ο αριστερός πνεύμονας. Αν αναρωτιέται ποιός, καλύτερα να πάει να πουλάει λουκάνικα έξω από τα γήπεδα.

Και, επίσης σόρρυ, καλά κάνανε και σημειώσανε το σημείο, συμφωνώ, αλλά το να γράψουνε κιόλας "αυτό είναι το αριστερό πόδι" λίγο σε τσομπανιά μου κάνει. Και επιλέον, κανένας σοβαρός χειρουργός, και δη ορθοπαιδικός, δεν αποκαλεί το πόδι "πόδι".

 

Ο γιατρός μια χαρά θα ξέρει το αριστερό πόδι, ο νοσηλευτής που θα του πει "το αριστερό πόδι" δεν ξέρω αν θα το ξέρει.

 

Πλας, σιγά μην έπιασε ο γιατρός το μαρκαδόρο να το γράψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έτσι είπε ο Γιάννης τουλάχιστον...

 

...Την προηγουμενη της επεμβασης ο χειρουργος που περασε με ολο το team απο τον θαλαμο σημαδεψε με μαρκαδορο το αριστερο ποδι (Α.Π) και με βελακι το σημειο που θα χειρουργουσε !!!!

 

Κι εγώ πάντως αυτό πιστεύω. Αν κάποιος σημείωσε κάτι πάνω στο πόδι, αυτός θα έπρεπε να είναι ο ίδιος ο χειρουργός.

 

Πάντως, θεωρώ πιθανότερο μέσα σ' αυτό που ο Γιάννης ονομάζει "team" να υπήρχαν ειδικευόμενοι ή φοιτητές, και γι αυτό να ζωγράφισε θέλοντας να τους δείξει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, χαίρομαι τον κυρ-Γιάννη, που έχει μπει σε τριπάκι γενικού ρεκτιφιέ τον τελευταίο καιρό.

Τι έγινε? Παίζει καμιά πιτσιρίκα?

Αστειεύομαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, χαίρομαι τον κυρ-Γιάννη, που έχει μπει σε τριπάκι γενικού ρεκτιφιέ τον τελευταίο καιρό.

Τι έγινε? Παίζει καμιά πιτσιρίκα?

Αστειεύομαι...

 

 

Που τετοια τυχη !!!!

 

Περαστικά Γιάννη ! Ούτε κολόνα σε οικοδομή να ήταν το πόδι πάντως.

 

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κι εγώ πάντως αυτό πιστεύω. Αν κάποιος σημείωσε κάτι πάνω στο πόδι, αυτός θα έπρεπε να είναι ο ίδιος ο χειρουργός.

 

 

 

Αυτος το εκανε.Και μαλιστα οχι απλος γιατρος ορθοπαιδικης κλινικης αλλα "αξιοματουχος".

 

Αν δεν φοβομουν οτι το internet ειναι και πολυ μικρο θα ελεγε και τον γενικο του τιτλο !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...