Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια σε αυτοδιδακτο για κιθάρα


x-filer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

μαλλον δεν εχεις βαλει το σωστο link (λεει Το καλάθι αγορών σας είναι άδειο!)για τσεκαρε το ;)

 

ε τωρα το 23 σημαινει πολλα... :-)

 

naι εχεις δικιο εβαλα το λινκ απο το καλαθι μου.για δες εδω

http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_11_1106&products_id=5581

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ομορφη κιθαρα αυτο λεω εγω!!!!τωρα απο παιξιμο ειναι αν βολευει εσενα και τα δαχτυλα σου...εσυ αποφασιζεισ..

 

μιλαγα σε ενα σαιτ για αυτην την κιθαρα.μου ειπαν βεβαια το πολυ σημαντικο που μου πες και συ για το αν με βολευει,αλλα οταν τους ειπα ειμαι μεταξυ επιφον και ιμπανεζ μου ειπαν 2-3 ατομα ιμπανεζ.για μεγαλυτερη γκαμα.δεν 3ερω ρε γμτ.ημουν στο τσακ να την παρω και τωρα το σκεφτομαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

wise αν είσαι απο αθήνα αντε παίξε στα μαγαζιά με κιθάρες που γουστάρεις να δεις πια σου κάθεται καλύτερα.. και μετά αγοράζεις οτι σου αρέσει. πάντως οι ibanez και οι les paul δεν έχουν καμία σχέση στο πιάσιμο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

wise αν είσαι απο αθήνα αντε παίξε στα μαγαζιά με κιθάρες που γουστάρεις να δεις πια σου κάθεται καλύτερα.. και μετά αγοράζεις οτι σου αρέσει. πάντως οι ibanez και οι les paul δεν έχουν καμία σχέση στο πιάσιμο..

 

hmmm...αυτο θα κανω...εννοειται πριν παω να την παρω.θα ρωτησω και τον δασκαλο μου.κατι παραπανω θα ξερει!

μου προτεινανε στα ιδια λεφτα αυτη

http://www.thomann.de/gr/ibanez_sas36fm_trs.htm

εμενα μαρεσει πολυ και αυτη ομως...

http://www.thomann.de/gr/ibanez_rg420eg_brd.htm

λγω ταστιερας.ρε γμτ η πρωτη εχει ενα διπλο μαγνητη και 2 μονους.καλυτερος ηχος και μεγαλυτερη γκαμα ε?

αχ γμτ τωρα εχω μανουριαστει...

ποια ειναι πιο κοντινη στο πιασιμο με αυτη που εχω τωρα?

http://muzyczny.pl/towary/6159.jpg

λογικα η ιμπανεζ ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κορυφαια η EPIPHONE!+απο τις αλλες που εβαλες μ αρεσε αυτη http://www.thomann.de/gr/ibanez_sas36fm_trs.htm

 

αρχισα σχολειο παιδια!!!ελεος!!!!

 

εγω απο Οκτώβρη+μετα θα την παρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία η τουβλίσια (ελπίζω να μην είναι βαρια όμως :P)

 

οι ibanez έχουν λίγο πιο φαρδια ταστιέρα απότι ξέρω. εμένα να σου πω την αλήθεια δεν με πολυβολεύει, αλλα έχω παίξει ελάχιστα με ibanez και δεν μπορώ να κρίνω. εσένα μπορεί να σου κάθεται καλά.

 

όσο για τους μαγνήτες άκουσε τους και αποφάσισε. η δικιά μου έχει 2 emg 81 και ο ήχος του bridge απο τον neck είναι εντελώς διαφορετικός. αν έχεις και εφέ καλό θα ήταν να το πάρεις μαζί σου οταν πας να δοκιμάσεις κιθάρεςωστε να ακούσεις και τα καθαρά και τα βρώμικα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κορυφαια η EPIPHONE!+απο τις αλλες που εβαλες μ αρεσε αυτη http://www.thomann.de/gr/ibanez_sas36fm_trs.htm

 

αρχισα σχολειο παιδια!!!ελεος!!!!

 

εγω απο Οκτώβρη+μετα θα την παρω...

 

αυτη μου προτεινε ενα παληκαρακι...

ελα πηξε τωρα οσο εγω θα κοιμαμαι που τελειωσα εξεταστικη...

 

Ωραία η τουβλίσια (ελπίζω να μην είναι βαρια όμως :P)

 

οι ibanez έχουν λίγο πιο φαρδια ταστιέρα απότι ξέρω. εμένα να σου πω την αλήθεια δεν με πολυβολεύει, αλλα έχω παίξει ελάχιστα με ibanez και δεν μπορώ να κρίνω. εσένα μπορεί να σου κάθεται καλά.

 

όσο για τους μαγνήτες άκουσε τους και αποφάσισε. η δικιά μου έχει 2 emg 81 και ο ήχος του bridge απο τον neck είναι εντελώς διαφορετικός. αν έχεις και εφέ καλό θα ήταν να το πάρεις μαζί σου οταν πας να δοκιμάσεις κιθάρεςωστε να ακούσεις και τα καθαρά και τα βρώμικα..

 

φιλτατε θα ηθελα τα φωτα σου καθως φαινεται οτι γνωριζεις απο κι8αρες.B)

ωχ η φαρδια ταστιερα θαναι λιγο εμποδιο.εχω στον ενισχυτη μου εφε..αλλα δεν λεει να κουβαλω το νταμαρι μαζι μου και να το δοκιμαζω στα μαγαζια!:-D:lol:B)

μπορεις εν ταχει να μου πεις 5-10 πραγματακια σχετικα με τους μαγνητες και τις διαφορες που θα συναντησω παιζοντας κιθαρες με διαφορετικους μαγνητες η καθε μια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου γουαηζ. (Ειμαι η φεησλες!)

 

Τις διαφορες με τους μαγνητες θα τις καταλαβεις μολις δοκιμασεις τους αναλογους. Θα βρεις εσυ ποιος ηχος ταιριαζει στο δικο σου αυτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου γουαηζ. (Ειμαι η φεησλες!)

 

Τις διαφορες με τους μαγνητες θα τις καταλαβεις μολις δοκιμασεις τους αναλογους. Θα βρεις εσυ ποιος ηχος ταιριαζει στο δικο σου αυτι.

 

ωχ το ρανιουμπι εισαι???:confused:

μιας και ιεναι εκπαιδευμενο πολυ το δικο μου αυτι....βασικα θελω μια κιθαρα που να μπορω να παιζω μεταλ.αλλα ναχει και καλα καθαρα...κανει η επιφον ορ νο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά δεν υπάρχουν συγκεκριμένοι κανόνες για τους μαγνήτες. ακόμα και 2 ίδιες κιθάρες μπορεί να έχουν διαφορετικό ήχο.

 

η βασική διαφορά είναι οτι χωρίζονται σε humbucker(διπλοί) και single coil(μονοί). οι διπλοί γενικότερα έχουν περισσότερο γκάζι απο τους μονούς.

 

απο άποψη ήχου αν δεις τι μαγνήτες φοράει η κάθε κιθάρα και πας στο σαιτ του κατασκευαστή μπορείς να ακούσεις και τι ήχο μπορούν να βγάλουν(συνήθως έχουν και καθαρά και με παραμόρφωση).

 

επίσης υπάρχουν και οι active kai passive μαγνήτες. οι active χρειάζονται μια 9βολτη μπαταρία για να λειτουργήσουν και συνήθως ακόμα και τα καθαρά τους έχουν μια μικρή παραμόρφωση. κατα την γνώμη μου είναι για πιο μεταλ ηχο οι active.

 

τώρα αν συγκρίνεις τον ίδιο μαγνήτη σαν neck(προς την ταστιέρα) ή bridge(προς τον καβαλάρη), θα δεις οτι ο neck έχει πιο γλυκό ήχο απ'ότι ο bridge.

 

όσο για το εφέ που είπες οτι έχει ο ενισχυτής (εκτός αν έχεις κανένα καλό ενισχυτή με καλό drive ή dist.) 8α σου πρότεινα να μην το πάρεις σαν μέτρο σύγκρισης. εγώ για να καταλάβεις προτιμώ να παίζω απο τα ακουστικά της πεταλιέρας παρά απο τον ενισχυτή μου.. βέβαια αυτό θα σταματήσει οταν θα πάρω τον boogie(μετά τα χριστούγεννα)..

 

 

αν θες metal πήγαινε για ibanez κατα την γνώμη μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενδιαφεροντα ολα αυτα...κατι αρχιζω να πιανω.. η επιφον για τη στυλ ειναι πιο πολυ?

παντως καλη η τουβλινη.με εψησε.

 

θα δοκιμασω τις κιθαρες στους ενισχυτες στο μαγαζι.

θα παρεις μεσα μπουγκι ρε θυριο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πες να σου βάλει και κανένα πεταλάκι πάνω να ακούσεις ήχο... αντε καλές αγορές!! (σε όλους)

 

οκ...η επομενη ερωτηση θαναι στον δασκαλο μου.μη σου πω θα τον παρω απο το χερακι να παμε να την παρουμε :fear::o:shock:

 

8ενκς μαν ησουν πολυ καλη βοηθεια!ολους παιδια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...