Προς το περιεχόμενο

Μέρισμα Εθνικής


jimarass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη δεν γνωριζω ...

 

Τι σημαινει ΜΕΡΙΣΜΑ ????

 

Και τι σημαινει εδωσε ΜΕΤΟΧΕΣ ?

 

Για κάθε μία μετοχή που έχεις σε μια εταιρία, παίρνεις λεφτά από την κερδοφορία. Δηλαδή αν η εθνική έχει φέτος κέρδος 100 ευρώ και συνολικά όλοι οι μέτοχοι έχουν 100 μετοχές στην αγορά, τότε κάθε μετοχή θα πάρει 1 ευρώ.

Απλά φέτος η εθνική έδινε μέρισμα 1,40 ευρώ ανά μετοχή, αλλά μας έδωσε μόνο 0,40 σε ρευστό και τα άλλα 1 ευρώ που μένουνε μας έδωσε νέες μετοχές. Δηλαδή αν η ίδια η τράπεζα έχει 10 μετοχές στο ταμείο (που πάλι ανήκουν στους μετόχους) , αντί να μας δώσει χρήμα, το κράτησε για επενδύσεις και έδωσε μετοχές!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη φαση ....

 

για πες μου ποσο καιρο πρεπει να ''κρατας'' τις μετοχες για να παρεις ''μεριδιο'' απο την κερδοφορια (μερισμα η μετοχες επιπλεον) ???

Πρέπει να έχεις μετοχές από κάποια ημερομηνία και πριν, δηλαδή φέτος από 15/04. Το μέρισμα το έδωσε ένα μήνα μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά, σημείωσε ότι η χρηματηστηριακή τιμή έχει γενικά προεξογλήσει το μέρισμα, δηλαδή από την μέρα που κόβεται το μέρισμα και μετά η μετοχή πέφτει γενικά κατά το ποσό του μερίσματος. Έτσι η εθνική που είχε 35,5? την επομένη λόγω μη είσπταξης μερίσματος έπεσε στα 34,5?. Επίσης, αυτή τη στιγμή έχει 31,5? και είναι λίγο δύσκολη στιγμή για επενδύσεις (αν και η τιμή είναι πολύ δελεαστική).

 

Απλά, δεν είναι ότι βάζεις τα λεφτά σου για 2 μήνες και βγάζεις το 4% στο οποίο περίπου αντιστοιχεί το μέρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, πολυ δημοκρατικο αυτο που εκανε η εθνικη με το μερισμα φέτος. Υποχρεωσε τους επενδυτες να αγορασουν με το 1 ? εκ νέου μετοχές. Ποιος του ειπε οτι ο επενδυτης ήθελε να το κανει αυτο?

Τελος για οσους ρώτησαν, η θεωρια των επενδυσεων και οχι του τζογου (οπως γινεται σημερα) λεει οτι το καλυτερο που εχει να κανει κανεις ειναι να αγοραζει καλές μετοχες (blue chips)- που δεν συνηθιζουν να εχουν μεγαλα σκαμπανευασματα και γενικα ειναι αμυντικες μετοχες- αυξανοντας σιγα σιγα το μεριδιο τους ώστε κάθε χρόνο να εισπρατουν ένα καλο μέρισμα. Βεβαια κατι τετοιο προυποθετει οτι θα εχεις επενδυσει ενα αρκετα μεγαλο ποσο για να σου αποδωσει κατι καλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Critter, πήγες στη γενική συνέλευση για να εκφράσεις τις αντιθέσεις σου στον τρόπο διάθεσης του μερίσματος? Οι επιχειρήσεις μόνο δημοκρατικά δεν λειτουργούν, οι έχοντες αποφασίζουν, λογικό μου ακούγεται... Υπάρχουν μέτρα προστασίας των μειοψηφειών αλλά στο κάτω κάτω αν έχεις το 1/1.000.000 της εθνικής (που είναι ένα σεβαστό ποσό της τάξεως των 15.000?), δεν μπορείς να περιμένεις και σημαντική δύναμη επιρροής :)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E!οχι και 1/1.000.000....Ο πατερας μου, μου αφησε κατι παραπανω (Καραντζας) :P.

Ενταξει, βασικα δημοκρατικη ηταν η αποφαση, απλα θα μπορουσαν να το θεσουν σε optional βαση για να εκφρασουν και την πλειοψηφια σε επιπεδο ατόμων. Ουτως ή αλλως η τιμή κτησης των extra μετοχών δεν ήταν καθολου κακή και ας ακουλουθησε η πτωση οπου μετα εγινε super ανοδος μεχρι τα 36,5. Τα του τώρα αστα καλυτερα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοκρατικά λειτουργούν, αλλα στο καθεστώς του καπιταλισμού. Δηλ, 1 ψήφος αντιστοιχεί σε 1 μετοχή,

ενω στο καθεστώς της δημοκρατίας, 1 ψηφος = 1 ψηφοφόρος/ενήλικας πολίτης *

 

φαντάσου να είχε το ίδιο βάρος η γνώμη μου στη διοίκηση της Ιντρακομ, που εχω 1 μετοχή, με τη γνώμη του Κόκκαλη που έχει μερικές χιλιάδες μετοχές στο όνομά του :lol:

 

 

*(λέμε τώρα, το θεωρητικό μοντέλο. Γιατι στην πράξη... )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοκρατικά λειτουργούν, αλλα στο καθεστώς του καπιταλισμού. Δηλ, 1 ψήφος αντιστοιχεί σε 1 μετοχή,

Μάλλον ενοείς καπιταλιστικά λειτουργούν αλλά στο καθεστός δημοκρατίας!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...