Προς το περιεχόμενο

Στο όνομα της Τρομοκρατίας μπορείς...


papahlamidas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσοι κατέχουν πολύ καλά αγγλικά, αξίζει τον κόπο η αγγλική έκδοση.

 

Δεν προτείνεται πάντως σε όσους δεν γνωρίζουν πολύ καλά, καθώς έχει αρκετές δύσκολες έννοιες, και κάποιες πολιτικές αναλύσεις που σε κουράζουν ακόμα και στα ελληνικά, αν δεν είσαι και πολύ συνηθισμένος σε αυτές...

 

(εγώ έχω κάνει τον κόπο και το έχω διαβάσει και στις 2, πρώτα στην μεταφρασμένη εννοείται, καθώς είναι από τα ιδιαίτερα αγαπημένα μου μυθιστορήματα). :-)

 

Δεν το συζητάμε καν πως δεν συγκρίνεται η ταινία με το βιβλίο έτσι? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το συζητάμε καν πως δεν συγκρίνεται η ταινία με το βιβλίο έτσι? :P

...και η φαντασία με την πραγματικότητα. Η γαμημένη η τελευταία έχει μια τάση να υπερκερνάει την προηγούμενη - τις δε περισσότερες φορές, δυστυχώς...

 

Όποιος κινείται μέσα στα πλαίσια του νόμου δέν έχει να φοβηθεί τίποτα.

Αρκεί το κράτος της Σουηδίας να κάνει το ίδιο και στον εαυτό του γιατί άν επεκταθεί κάτι τέτοιο στην Ελλάδα είναι δεδομένο οτι θα εφαρμοστεί επιλεκτικά.

 

Άν τα κρατάνε βουλωμένα κάπου τις μ@λ@κίες που κάνω χωρίς να έχουν σκοπό να τις κάνουν σίριαλ για να γελάνε άλλοι όχι. Απλά σε μερικές περιπτώσεις εξιχνίασης φόνων, ληστειών, υπόπτων άν υπάρχουν τα αντίστοιχα αρχεία μπορεί να βοηθήσουν σημαντικά.

...το κακό Berolinezos είναι ότι τα κίνητρα σε κυβερνητικά επίπεδα, είναι συνήθως ΠΙΟ ποταπά, απ' ότι οι επίσημες εξηγήσεις, δικαιολογίες, κτλ κτλ (βλέπε πρακτικές USA και όχι μόνο- αλλά τί να λέμε).

Δυνητικά τέτοιες "κινήσεις" της απανταχού τον κόσμο εξουσίας, μπορούν να φτάσουν να κάνουν μια ωραία πραγματικότητα το "1984" , κάπου στο 2014, 24, 54, ακόμα έστω στο 2084. Επειδή δηλαδή δεν θα είμαστε παρόντες τότε, στα τέτοια μας ; Και μη φανταστείς ότι είμαι κανένας που βγαίνει και τα σπάει, καίει, αντιδράει, βγάζει προκυρήξεις κ.α. Παίζει πρακτικά να είμαι λιγότερο "επαναστάτης" κι από εσένα.

 

Αυτό όμως δε σημαίνει ότι πρέπει να το δω έτσι "χαλαρά " και "λογικά" το ζήτημα.

Το θέμα δεν είναι να το δούμε κάτω από το πρίσμα του "λογικά σκεπτόμενου φιλήσυχου πολίτη", αλλά από του υποψιασμένου - ρίχνοντας και μια ματιά γύρω "πώς πάει το κόλπο σήμερα".

Και στην τελική , σκέψου λίγο, σε μια δικτατορία, συνήθως παίζει απαγορευτικό ωράριο για την κυκλοφορία. Μετά την πάροδο του ωραρίου, πέφτει μπαμ-μπαμ. Είναι λογική να πεις "εντάξει, αυτός που δεν έχει πρόθεση να διασαλεύσει την τάξη, να κλέψει, να ρημάξει, θα κάτσει σπίτι μετά τις 8, 9, 10,12 (ανάλογα την ώρα απαγόρευσης) " ;

Δεν περιγράφει την ίδια κατάσταση το παράδειγμα, συμφωνώ, αλλά μπορείς να δεις την αναλογία που εννοώ.

 

Προσωπικά, δεν μου πολυαρέσουν κινήσεις που αποπνέουν ολοκληρωτισμό, πόσο μάλλον αν παγιώνονται και μέσα από νόμους - όχι μόνο στην πρακτική, αλλά ακόμα χειρότερα στη συνείδηση του πολίτη (ο καλύτερος σκλάβος είναι αυτός που και την κατάσταση την αποδέχεται, αλλά και ΑΠΛΑ πειθαρχεί στους Ο,ΠΟΙΟΥΣ νόμους. Δεν προτείνω αναρχία, αλλα ούτε την τυφλή υπακοή σε όλους )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θέμα είναι πως θα παρακολουθούν όποτε θέλουν και όποιον θέλουν δηλαδή όλους! Και μάλιστα χωρίς κανέναν έλεγχο από κάποια αρχή ή δικαστική εξουσία ή έναν φορέα που να εγγυάται μια διαφάνεια και να αιτιολογεί το γιατί γίνεται η παρακολούθηση. Μιλάμε δηλαδή για πλήρη κατάργηση κάθε έννοιας ιδιωτικότητας που προστατεύεται απ τον Σύνταγμα στην χώρας μας και σε πάρα πολλές άλλες όπως βεβαίως και απ τον ΟΗΕ στην σχετική χάρτα για τα ανθρώπινα δικαιώματα. Για να ξέρουμε τι λέμε και για πού τραβάμε .. the big brother is here!

Και ας μην έχουμε αυταπάτες. Το αν κάποιος είναι παράνομος ή όχι θα το κρίνει η κάθε κυβέρνηση και το τι μπορεί να βλάψει την εθνική ασφάλεια ή όχι επίσης η ίδια θα το αποφασίζει κατά περίπτωση χωρίς να μπορεί κάποιος άλλος να το αμφισβητήσει. Με λίγα λόγια και σε λίγα χρόνια ή θα κάνεις ακριβώς ότι σου λένε ή θα σου κοτσάρουν έναν χαρακτηρισμό "τρομοκράτης" ή "επικίνδυνος για την εθνική ασφάλεια" ή "διασυνδεδεμένος με τρομοκρατικές οργανώσεις" και ο Θεός να βάλει το χέρι του μετά για να αποδείξεις πως δεν είσαι αυτό που τους βολεύει να σε ορίσουν.

Βαδίζουμε σε επικίνδυνα μονοπάτια συνολικά στον πλανήτη στα θέματα των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και το χειρότερο είναι πως μερικοί από μάς το δεχόμαστε έτσι ... σαν κάτι φυσιολογικό. Δηλαδή η επί τόσα χρόνια πλύση εγκεφάλου για μια τρομοκρατία που ποτέ δεν αποδείχτηκε ότι υπάρχει όπως τα πυρηνικά του Σαντάμ και τόσες άλλες διεθνείς σκευωρίες έχει αρχίσει και αποδίδει καρπούς. Το σχέδιό τους για μια κοινωνία απόλυτα ελεγχόμενων σκλάβων προχωράει μια χαρούλα.. Ειδικά όταν μεγάλο ποσοστό της ανθρωπότητας έχει πειστεί για την αναγκαιότητα τέτοιων μέτρων.. Θλιβερά χρόνια περιμένουν την ανθρωπότητα... και όλους μας βεβαίως.

Η χειρότερη σκλαβιά είναι το να μπορεί κάποιος να σου ελέγχει και να σου κατευθύνει την σκέψη όπως εκείνος θέλει. Και αυτό συμβαίνει ήδη σήμερα σε μια μεγάλη πλειοψηφία των κατοίκων του πλανήτη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μιας και μιλαμε για φουτουριστικες κοινωνιες εχω να σας προτινω ενα ακομα βιβλιο που γραφτηκε πριν το 1984(το βιβλιο ενοω οχι την χρονια) ο τιτλος στα ελληνικα ειναι "θαυμαστος καινουριος κοσμος" του αλντους χαξλει (brave new world) η κοινωνια που περιγραφει ειναι σαν αυτη του 1984 αλλα με κατι παρα πανω. την πρωτη φορα που το διαβασα σκεφτηκα οτι ηταν απολυτος φρικιαστηκο σεναριο, αλλα την δευτερη ειδα πραματα και ιδεες που ισως εχουν μια λογικη βαση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...