Προς το περιεχόμενο

ASUS Eee Box


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το θεμα ειναι οτι το κατεβαστηρι οπως λεει καιει 170watt ενω αυτο ζητημα να καιει 50.Οποτε μιλαμε ακομα και για ενεργειακο κερδος (αλλα και περιβαλλοντικο!!)

Νομιζω δε χρειαζεται να το κρινουμε σαν μηχανημα επιδοσεων και τιμης.

Αν μπορεσει σε καποια μελλοντικη του γενια να τρεξει και καποια ειδικα προγραμματα οπως autocad ή καποια αλλα θα μπορεσει να αντικαταστησει πολλα μηχανηματα ειδικα σε χωρους γραφειου οπου ο χωρος δεν περισσευει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ωραίο είναι κ το eee pc που έχω με έχει αφήσει απόλυτα ικανοποιημένο με το portablity του:)

Είχα ταξίδη της προάλλες κ ήταν σαν να μην κουβαλάω λαπτοπ:)

Οπότε φανταστήτε πως θα είναι αυτό σαν μηχάνημα γραφείου:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έρθει επίσημα και κάνει 300 ευρώ εγώ θα είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Μάλλον όμως θα κάνει 349 ή κάτι τέτοιο οπότε :-/

Απλά σκεφτείτε ότι η αντίστοιχη πρόταση της apple κάνει τα διπλάσια και ότι έρχεται με windows. Χωρίς τα παράθυρα θα μπορούσαμε να μιλάμε για 250-270?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά ακόμα δεν έχω καταλάβει αν μπορείς να κάνεις install linux σε ενα τέτοιο π έχει προεγκατεστημένα τα xp. και γτ έφαγε σκάλωμα η asus να βγάζει διαφορετικές εκδόσεις για xp και linux; τα παλιότερα eee της ήταν μια έκδοση με 512 ραμ για linux και αυτή με το 1gb και μεγαλύτερο δίσκο (ίσως και ταχύτερη cpu), ήταν για τα χρ, γτ δν δίνει επιλογή εγκατάστασης linux; μεγάλη κουλαμάρα.

 

Δεν είναι και τόσο δύσκολο να καταλάβεις γιατί έβγαλε μια πιο φτηνή έκδοση με linux και μια με xp.

Τα windows δεν είναι τσάμπα γενικά. Στοιχίζουν κάποια χρήματα στους κατασκευαστές και αυτό φαίνεται στη διαφορά τιμής.

Το linux απ' την άλλη έχει σίγουρα λιγότερες απαιτήσεις σε Harware..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο για κάποιον με βασικές ανάγκες που δεν θέλει ΚΟΥΤΙΑ και άπειρα καλώδια αλλά και για τα καταστήματα επίσης.

Για τους "γνωρίζοντες" ....νομίζω ότι δεν φτάνει ούτε ως δεύτερο. Εάν θέλεις κάτι παρόμοιο γιατί να μην πάρεις ένα Eee701 να γλυτώσεις κ την οθόνη αλλά και να το έχεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ παντού μαζί σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ δεν πολυκατάλαβα το επιχείρημα του μικρού μεγέθους από μηχανήματα σαν κι αυτό ή σαν το Mac Mini. Αν σκεφτείς τον χώρο που θα σου πιάσουν οθόνη καλώδια, πλητρολόγιο, κανα περιφεριακούλι (θα βάλεις κάτι δε μπορεί), κλπ η διαφορά μικραίνει. θα προτιμούσα ένα κουτί για mATX μητρικές. Όσον αφορά το θόρυβο το καταλαβαίνω. Η κατανάλωση δε μου λέει πολλά πράγματα παρά μόνο στη περίπτωση κατεβαστηριού που γι αυτό δε κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορεσει σε καποια μελλοντικη του γενια να τρεξει και καποια ειδικα προγραμματα οπως autocad ή καποια αλλα θα μπορεσει να αντικαταστησει πολλα μηχανηματα ειδικα σε χωρους γραφειου οπου ο χωρος δεν περισσευει.

 

Αυτό μόνο σα πλάκα μπορώ να το πάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ δεν πολυκατάλαβα το επιχείρημα του μικρού μεγέθους από μηχανήματα σαν κι αυτό ή σαν το Mac Mini. Αν σκεφτείς τον χώρο που θα σου πιάσουν οθόνη καλώδια, πλητρολόγιο, κανα περιφεριακούλι (θα βάλεις κάτι δε μπορεί), κλπ η διαφορά μικραίνει. θα προτιμούσα ένα κουτί για mATX μητρικές. Όσον αφορά το θόρυβο το καταλαβαίνω. Η κατανάλωση δε μου λέει πολλά πράγματα παρά μόνο στη περίπτωση κατεβαστηριού που γι αυτό δε κάνει.

 

Γενικά ναι αλλά εγώ ας πούμε ψάχνω για ένα μικρό pc να το συνδέσω με την τηλεόραση για να βλέπω ταινίες και σειρές (όχι hd κτλ) και κατεβαστήρη πολυτελείας (από rapidshare όχι torrent) για να μην δουλεύει το μεγάλο pc.

 

Σε αυτή τη περίπτωση νομίζω ότι κάτι τέτοιο κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονιζω για ενα γραφειο ειναι καλα, εχω μπει σε απειρα μαγαζια που κοβουν αποδειξεις-τσεκαρουν υπολοιπο στοκ που χρησιμοποιουν ολοκληρα θηρια(κοτσαρουν βεβαια και σαν καγκουρες και μαι 19αρα οθονη).

Ενα πολυ καλο συμπληρωμα θεωρω μια υπερλεπτη lcd οθονουλα γυρο στις 14 ιντζες.

Αν το βγαζανε σετακι με 400 δολλαρια πιστευω θα πουλαγε σαν τρελο.

Tι ειναι να δοσει καποιος εκει 170 δικα μας ευρω για να παρει την Linux εκδοση?Σιγουρα θα επαιρνα και γω αν το συμπληρωναν με φθηνη οθονη.

 

Οσο για το κακο με το δολλαριο-ευρω εχει παραγινει αλλα τι να κανουμε ισχυρο ευρω δε θελαμε??

Υπάρχουν άπειροι φοιτητές και μη γνωρίζοντες που θα το αγοράσουν αμέσως!! Μικρό, οικονομικό και τα κάνει όλα όσα θέλει αυτή η ομάδα!

Το κακό με το δολλάριο δεν το κατάλαβα!!! Ενοείς ότι τη πτώση δολλαρίου την καρπώνονται οι μεσάζοντες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό με το δολλάριο δεν το κατάλαβα!!! Ενοείς ότι τη πτώση δολλαρίου την καρπώνονται οι μεσάζοντες?

 

μάλλον εννοεί ότι εδώ Ευρώπη δεν πρόκειται να το δεις στην τιμή ισοτιμίας $-? (δηλ αν 400$ τότε 255? ...αλλά 400$=400?) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον εννοεί ότι εδώ Ευρώπη δεν πρόκειται να το δεις στην τιμή ισοτιμίας $-? (δηλ αν 400$ τότε 255? ...αλλά 400$=400?) .

Για κάτι που είναι made in usa και έχει πχ 200 δολάρια, πρέπει να βάλου με 19% φπα, που σημαίνει 240 χονδρικώς. Προσθέτουμε μεταφορικά, δασμούς, εύλογο κέρδος μεταπωλητή και εύκολα παίρνεις 300 δολλάρια τα οποία είναι 200 ευρώ. Άρα είναι λογικό.

Λογικό δεν είναι σε υψηλές τιμές, πχ 800 δολλάρια αμερική , 800 ευρώ ευρώπη.

εκεί πχ πρέπει να είναι 800 δολλάρια, 650 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι λέτε ότι θα το αγοράζατε αν είχε κάπου 250 ευρώ γιατί δεν σκέφτεστε να πάρετε αυτό:

PER.911119.jpg

 

SHUTTLE KPC K45 BLACK 122.00 ?

INTEL PENTIUM DUAL CORE E2180 2.00 GHZ LGA775 - 800 FSB - BOX 52.80 ?

TWINMOS 2GB (2X1GB) DDR2 CL5 PC5300 (667MHZ) DUAL CHANNEL KIT 33.00 ?

SEAGATE BARRACUDA ST3250620AS 250GB 7200RPM 16MB SATA2 40.25 ?

 

 

Αξία προϊόντων: 248.05 ?

 

Σίγουρα θα καίει λίγο παραπάνω ρεύμα αλλά και σίγουρα θα τρέχει το Autocad 2006 :-):-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...