Προς το περιεχόμενο

Επιλογη DSLR μεχρι 200Ε


iced

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Canon PowerShot SX100 IS ειναι πραγματικα πολυ καλη για τα λεφτα της!

Και με καλο σχετικα φακο,με IS και με manual ρυθμισεις αν θελεις για να μαθεις σιγα-σιγα να φωτογραφιζεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συμφωνώ σχεδόν με όλα όσα λες, αλλά όχι με αυτό για την απαξίωση και για το ποσό που πρέπει να δαπανηθεί για μια "καλή" μηχανή. Κανείς δεν απαξίωσε τις compact, ούτε φυσικά τις UltraZoom Compact, ήδη οι περισσότεροι σου προτείναμε πολύ ένθερμα τις A720, S2 IS και SX100 και με πολύ καλά λόγια. Ίσα ίσα που πλέον θέλεις πολύ λίγα χρήματα για μια καλή μηχανή, σκέψου ότι εγώ είχα βρει την S2 (γιαγια της S5) πριν 2 χρόνια στα 340Ε και πηδούσα από χαρά. Φυσικά την έχω ακόμη γιατί κάνει παπάδες.

Και για DSLR σίγουρα δεν χρειάζεσαι 1500Ε για σώμα και άλλα 1000 για φακό για να έχεις μια "καλή" μηχανή όπως είπε ένας φίλος, αυτά είναι ποσά στα οποία επενδύει ένας μικρομεσαίος επαγγελματίας ή ένας πορωμένος χομπίστας που δεν τα λυπάται. Έχω δει φωτό από την Canon 400D με τον φτηνιάρη φακό της συσκευασίας (όλα μαζί 500Ε περίπου) και χάζεψα.

Η μηχανή που διάλεξες πιστε'υω είναι ακριβώς για τις ανάγκες σου, και πράγματι αν μάζευες λίγα παραπάνω για την S5 θα είχες κάποια features παραπάνω, αλλά στην τελική δεν έγινε και τπτ. Το μόνο που έχω να προτείνω είναι πριν παραγγείλεις να τη δεις κάπου live μαζί με την 720 η με μια με σπαστή οθόνη (συγγνώμη που επιμένω) και να δεις απιτόπου ποιά σου κάνει.

Καλή αγορά και καλές φωτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σεβαστες ολες οι αποψεις παιδια και σας ευχαριστω... Οπως καταλαβατε στην αρχη νομιζα πως υπαρχουν οι compact και οι dslr. Εκανα λαθος αλλα νομζω πως ξεφευγουμε αν μιλαμε για κατηγοριες.

 

Νομιζω πως το μεγαλυτερο προβλημα που υπαρχει γενικοτερα αλλα και στα φορουμς ιδιαιτερα ειναι οτι δεν υπαρχει στοπ. Τι εννοω με αυτο? Ο καθενας εχει συγκεκριμενες αναγκες και πρεπει να ξερει και να καθορισει τι θα παρει και μεχρι ποσο θα μπορεσει να το αξιοποιησει αυτο που θα παρει... Αυτη την στιγμη μιλαμε για εναν ασχετο (εμενα) που ειναι η πρωτη του μηχανη, θελει να φωτογραφισει αρκετα το καλοκαιρι για να μην βγαζει με το κινητο και θελει να παρει οτι καλυτερο σε αυτα τα 200Ε που θα διαθεσει... Αν εγω λοιπον μπω στο παιχνιδι που γινεται εδω μεσα και βλεποντας τι απαξιωση υπαρχει για τα μικρα μοντελα ψηφιακων πρεπει να διαθεσω 700Ε τουλαχστον. Και αυτο χωρις να μπορεσω να αξιοποιησω το μηχανημα που θα εχω. Ενας φιλος δωτογραφος προσφατα πηρε μια canon EOS40D. Μου την εδειξε με τρελη χαρα αλλα δεν καταλαβα χριστο και με στεναχωρσε να πω την αληθεια αυτο επειδη δεν μπορουσα να συμμεριστω την χαρα του. Σαν το μικρο παιδακι εβγαλα 2-3 οραια στρογγυλα "ποπακια" απο μακρια να παιξω με το γρηγορο ζουμ και αυτο ητανε lol. Ε δεν ειναι κριμα? Το μονο που εκτιμησα, μαλλον μπορεσα να εκτιμησω ηταν μια νυχτερινη φωτο στην ακροπολη.

 

Λοιπον στο θεμα χωρις αλλο μπουρου μπουρου. Περισσοτερο ρωτησα να παρω γνωμες και να διαμορφωσω μια αποψη που θα επηρεασει το 30% Το αλλο και μεγαλο ποσοσστο θα το επηρεασει αυτος ο φιλος. Λοιπον μιλησαμε χθες και καταληξαμε στο εξης:

Να αγορασω την Canon PowerShot SX 100 IS. Πρωτα ειναι η εγγυηση σε σχεση με fugifilm και δευτερο το οτι οπως μου ειπε οτι οι fugi γενικα "χρωματιζουν την φωτο" ενω η canon φωτογραφιζει περισσοτερο την πραγματικοτητα χοντρικα. Σωστο ή λαθος δεν ξερω, τωρα αυτη θα παρω και σιγα σιγα θα διαμορφωσω την δικια μου γνωμη επι του πραγματατος

 

Ειλικρινα ευχαριστω ολους για τον κοπο που εκαναν να απαντησουν. Συντομα θα με δειτε παλι για να σας ρωτησω για τπτ τεχνικες και αποριες

 

 

Να απαντησω και γω με τη σειρα μου γιατι δεν προσεξες μαλλον αυτα που ειπα για φτηνη καλη dslr....αλλαξε την γνωμη που εχεις σε πρωτη φαση οτι χρειαζεσαι 700 και πλεον ευρω για dslr....καθοτι υπαρχει φακος με 10χ ζοομ συγκεκριμενα o zuiko 18-180 ισοδυναμος με 36-360 sta 200 ευρω..για την e510 με σωμα 400 ευρω...

 

Τωρα αυτο που ειπε ο φιλος για τις fuji...θα διαφωνησω....αντιθετα σε canon compact εχω δει χειροτερα χρωματα.... το οτι μια εταιρεια φερνει λιγα μοντελ στην Ελλαδα δεν σημαινει οτι μπορουμε με βαση αυτα τα 2-3 να συγκρινουμε ολα τα μονταλα της canon....

 

Παντως τοσο η sx100 οσο και a590 is θα σε ικανοποιησουν...(παρα το οτι σε αντιστοιχες τιμες iso η fuji και η panasonic εχουν λιγοτερο θορυβο) ειναι ισως οι καλυτερες για 200 και κατω ευρω....οποτε καλες φωτογραφησεις...αλλωστε δνε θα εδινα ουτε εγω πανω απο 200 ευρω για μπανιστηρι:devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξτε παιδια.Απο οτι καταλαβα παιδια το παιδι την ψηφιακη την θελει για εντελως ερασιτεχνικη χρηση οπως και οι περισσοτεροι μας εφοσον δεν εχουμε σχετικη δουλεια.Εαν θελεις να βγαλεις μερικες φωτο σε διακοπες,γιορτες και τετοια,σου φτανει και σου περισευει μια φωτογραφικη οπως αυτη της canon που του προτειναμε.Ειναι περιττα τα παραπανω εξοδα για αγορα dslr για καποιον που θελει να τραβαει καθημερινες στιγμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπαμε κάτι διαφορετικό και δεν το πρόσεξα??

 

και εγω αυτο αναρωτιεμαι...ειπαμε κατι διαφορετικο??? Απλα ο φιλος μας :fear: μαλλον νομιζει οτι επειδη ειμαστε ψαγμενοι ...την λεμε και καλα σε οποιον θελει compact....

 

προσωπικα...ειπα και γω οτι για την παραλια που λεει το παλικαρι οτι θελει μηχανη...εννοειται πως μονο compact θα παρει....Σιγα μη σκασει 600 ευρω για μηχανη και την εκθετει καθημενρινα στην αμμο και τη σκονη...χωρις να σημαινει αυτο οτι θα ηταν καλο η canon που του προτεινουμε να μενει σε ενα τσαντακι και την βαραει ο ηλιος στην παραλια...ή να καθαριζεται ο φακος με την μπλουζα....οσο φτηνη κι αν ειανι ..ειναι κριμα να χαλασει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδια παρεξηγησατε λιγο τα πραγματα. Μιλησα για απαξιωση επειδη ειδα "με 200 ουτε dslr like δεν παιρνεις". Οσο για την φωτογραφικη θελω λιγο απο ολα... Αυριο θα παω να την παρω, θα παρω και μια μνημουλα να ειμαι κομπλε...

 

Οσο για το "μπανιστιρι" το ειπα για πλακα. Οντος εβγαλα για πλακα 2-3 αλλα το τονισα για να σας δειξω οτι δεν μπορω να την καταλαβω μια μεγαλη μηχανη, προς το παρον τουλαχιστον..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου....να δεις μηπως μπορεσεις και παρεις και κανεναν μικρο μετατροπεα που βιδωνει μπροστα και δινει περιπου 2χ...ζοομ....θα ναι καλη φαση με αυτη τη μηχανουλα...για τις δυσκολες ληψεις στην παραλια....:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...