Προς το περιεχόμενο

Τελευταία εβδομάδα για τον Μπιλ Γκέιτς στο τιμόνι της Microsoft


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ποιοί σας τα πουλύσαν με το ζόρι, κι εσείς γιατί τα αγοράζατε??Θέλω να πιστεύω οτι δεν είστε άβουλα όντα.

Δηλαδή αν εγώ "κατασκευάσω" ένα μπαλάκι απο αλουμινόχαρτο και το πουλήσω 200 ευρώ θα το αγοράσεις???

 

 

 

Δεν τίθεται θέμα διαφωνίας σ' αυτό!

 

 

 

 

Για κάποιον που δε γουστάρει τα windows (και δεν γκρινιάζει απλά και μόνο απο συνήθεια) κι όμως επιμένει να τα χρησιμοποιεί χωρίς προφανή λόγο, θεωρώ πως είναι νέα!

 

Τα λαπτοπ ειναι κλασσικη περιπτωση. Και οκ, εγω τα εβγαλα απο το μηχανηματα μου τα Windows. Αλλα γιατι να τα πληρωσω εξ αρχης. Στην τελικη, οκ το δεχομαι, αν τα χρειαστω θα τα βαλω μονος μου. Αλλα γιατι πρεπει να βαλω εξαρχης κατι που δεν το θελω και να το πληρωσω με το ζορι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή η συντριπτική πλειοψηφία των εφαρμογών που υπάρχουν είναι για Windows και ειδικά για εξειδικευμένα προγράμματα η επιλογή Linux δεν υπάρχει, επειδή που το 90% των υπολογιστών "φοράνε" Windows (πράγμα το οποίο η M$ έχει επιδιώξει με θεμιτά και αθέμιτα μέσα και δεν έχει γίνει κατά τύχη) και επειδή όλα τα laptop έρχονται με προεγκατεστημένα Windows (τα αθέμιτα που λέγαμε) ναι, μπορούμε να πούμε ότι τα Windows μας τα πουλάνε με το ζόρι.

Γιατί απλά πολύς κόσμος δεν μπορεί ή δεν θέλει ή δεν έχει χρόνο να μάθει 2 λειτουργικά συστήματα. Από τη στιγμή που τα Windows έχουν γίνει απαραίτητα για τον περισσότερο κόσμο πρέπει να είναι δωρεάν ή να έχουν συμβολική τιμή για τον home user. Αφού δεν έχουν, βολευόμαστε με τα "δανεικά".

 

Όσο για τις φιλανθρωπίες, κανείς δεν διαφωνεί ότι είναι καλό πράγμα. Γιατί όμως πρέπει να βγάζει ο κάθε Gates λεφτά από αυτό? Όποιος νομίζει ότι τα κάνει αυτά αφιλοκερδώς είναι μάλλον αφελής..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...καλα ολα τα παραπανω ρε παιδια, σωστο να υπαρχει ενας διαλογος κ μια ανταλλαγη αποψεων ωστε να σχηματιζουμε μια στερεοσκοπικη αποψη,

 

αλλα εγω χωρις να τον υποστηριζω κ γνωριζοντας οτι εχω αναγκη το προιον του καλω καποιον να μου υποδειξει ενα λογισμικο που να κανει οτι κανουν τα παραθυρα, να τρεχει παντου κ να ειναι συμβατο με οτιδηποτε, να μπορει ευρεως να διαδοθει, να μην θελει αυτην την τρομερη παραμετροποιηση κ γενικα να ειναι (plug n play) στη χρηση του (οχι δλδ οπως οι διανομες linux, που θελουν πολυ-ωρο 'στησιμο')

...κ πανω απ ολα να εινα ανοικτο,

Τοτε ναι, επεσαν κ τα τελευταια ορια κ περναμε σε μια αλλη εποχη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή η συντριπτική πλειοψηφία των εφαρμογών που υπάρχουν είναι για Windows και ειδικά για εξειδικευμένα προγράμματα η επιλογή Linux δεν υπάρχει, επειδή που το 90% των υπολογιστών "φοράνε" Windows (πράγμα το οποίο η M$ έχει επιδιώξει με θεμιτά και αθέμιτα μέσα και δεν έχει γίνει κατά τύχη) και επειδή όλα τα laptop έρχονται με προεγκατεστημένα Windows (τα αθέμιτα που λέγαμε) ναι, μπορούμε να πούμε ότι τα Windows μας τα πουλάνε με το ζόρι.

 

Άσχετα με τη Microsoft και τα Windows

Αν εσύ είχες μια εταιρία λογισμικού αλλά και γενικά εταιρία, τι θα έκανες?

Δεν θα προσπαθούσες να πουλήσεις το προϊόν σου?

Η θα καθόσουν και θα λεγες "Αν σας αρέσει αγοράστε το, εγώ όμως δεν κάνω τίποτα για να το προωθήσω"

Θα σου πω ένα νέο, μόλις χρεοκόπησες σαν επιχειρματίας.

 

Και γιατί αθέμιτα μέσα επειδή οι φορητοί έχουν windows?

Επειδή πήγε η microsoft στην HP πχ και της είπε θες να τα βάλεις στα σαράβαλά σου?

Αν αυτή πει ναι και τα βάλει η Microsoft τι φταίει?

Να πουλήσει θέλει.

Εταιρία είναι και σκοπός της το κέρδος.

Δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα, αλλά κάνει και φιλανθρωπίες.

 

Οπότε αφήστε τα παράπονα και τα μεγάλα λόγια.

Γιατί αν δεν υπήρχε η Microsoft, μπορεί να μην είχαμε PC (προσωπικούς υπολογιστές)

Δεν το λέω εγώ, αλλά η ιστορία.

Και ούτε open source θα υπήρχε, γιατί από προγραμματιστές των εταιριών αυτών ξεκίνησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι θετε λετε η μικρομαλακη ειναι η δεν ειναι μια τεραστια πολυεθνικη που επιβαλεται στις εταιρειες hardware στους χρηστες και οπου αλλου μπορει απειλωντας με μυνησεις ενω η ιδια αψηφαει τους νομους βλεπε προστιμα η πληρωντας αδρα κανει παντα δουλεια της sic οι φιλανθρωπιες παριπιπτοντως!

 

Και μετά εμείς λέμε οτι θέλουμε!!Όπως είπε και κάποιος ακόμα πρίν λίγο : Η microsoft

είναι εταιρεία και βασικός της σκοπός είναι να έχει καλές πωλήσεις και να βγάζει λεφτά.Αυτό σημαίνει να προωθεί τα προϊόντα της με όποιο τρόπο μπορεί!Δεν έχει να κάνει με απειλές και ιστορίες σε εταιρείες hardware, αλλά όταν τους τα σκάει χοντρά, μ@λ@κες είναι κι αυτοί να μην τα βάλουν?Κι αυτοί το κέρδος τους κοιτάνε..

Όσο για το αν αψηφά τους νόμουν κτλ...Το να σου ρίχνουν πρόστιμο και να το πληρώνεις όπως λές δεν σημαίνει πως είσαι υπεράνω νόμου..Σημαίνει πως έχεις πολλά λεφτά!Υπεράνω θα ήσουν αν γίνονταν οι μηνύσεις κι εσυ κρινόσουν αθώος ως δια μαγείας..Κι εσύ αν κάνεις κάτι και η ποινή σου κριθεί εξαγοράσιμη και πληρώσεις σημαίνει πως αψηφάς τους νόμους?

 

 

Τα λαπτοπ ειναι κλασσικη περιπτωση. Και οκ, εγω τα εβγαλα απο το μηχανηματα μου τα Windows. Αλλα γιατι να τα πληρωσω εξ αρχης. Στην τελικη, οκ το δεχομαι, αν τα χρειαστω θα τα βαλω μονος μου. Αλλα γιατι πρεπει να βαλω εξαρχης κατι που δεν το θελω και να το πληρωσω με το ζορι.

 

Σ' αυτό απάντησα παραπάνω..Έχεις δίκιο..Είναι ηλίθιο και σπαστικό να πληρώνεις για κάτι που δε χρειάζεσαι αλλά σου επιβάλλεται για να αγοράσεις κι αυτό που θέλεις.Όπως όμως είπα δεν είναι μόνο η MS υπεύθυνη γι αυτό αλλά και οι εταιρείες που τα τσεπώνουν απ' αυτή για να βάλουν τα windows προεγκατεστημένα στα laptop τους!Και αυτοί όπως και η MS τη δουλειά τους θέλουν να κάνουν.Δε λέω πως είναι "σωστό", αλλά έτσι γίνεται το εμπόριο.

 

Γιατί απλά πολύς κόσμος δεν μπορεί ή δεν θέλει ή δεν έχει χρόνο να μάθει 2 λειτουργικά συστήματα.

 

Γιατί να μάθεις 2??Βάλε εξαρχής Linux και μάθε σ' αυτά.

 

Από τη στιγμή που τα Windows έχουν γίνει απαραίτητα για τον περισσότερο κόσμο πρέπει να είναι δωρεάν ή να έχουν συμβολική τιμή για τον home user.

 

Καλά όσο γι αυτό είναι τελείως ουτοπικό!

Και το αυτοκίνητο και το κινητό και το σπίτι έχουν γίνει απαραίτητα για τον καθένα.Γιατί να μη μας χαρίζουν από ένα??? ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθομαστε και μαλλωνουμε σαν μικρα παιδακια.

Σιγουρα τα windows εχουν κατακλυσει την αγορα. Σιγουρα το open-source διαδιδεται πλεον πιο πολυ και με πολυ γρηγορους ρυθμους. Ολα προς οφελος μας ειναι, δημιουργηται μεγαλυτερος ανταγωνισμος. Τωρα με το να βριζουμε τον εναν και τον αλλον δεν βγαινει σε τιποτα παρα μονο να δειχνουμε τι ανθρωποι ειμαστε και τι επιπεδο εχουμε. Οχι δεν ειμαι αγιος (μακαρι να τα καταφερνα- και δεν εννοω να με βαλουν σε εικονες και να με τιμουν) και ουτε τον αγιο παριστανω. Το πιο πιθανο να ειμαι χειροτερους απο ολους μεσα εδω. Αλλα μην τα κανουμε ισοπεδωμα. Με τον ανταγωνισμο φθασαμε εδω που ειμαστε. Να μιλαμει για GPU με 1TF δυναμη, για πολυπυρηνους επεξεργαστες και ενα σωρο αλλα μπιχλιμπιδια. Δοξα τω θεω μας εδωσε μυαλο και νοημοσυνη (ασχετα που δεν τα χρησιμοποιουμε για καλο), ας τα βαλουμε να δουλεψουν. Δεν θες κατι μην το παρεις. Δεν μπορεις παλι μην το παρεις. Αλλα τουλαχιστον προσφερε κατι καλο και οχι βωμολοχιες, ειρωνιες κτλ. Ας κοιταξουμε λιγο να στρωσουμε του εαυτους μας και υστερα ας δουμε τους αλλους (που στην ουσια δεν μας πεφτει και λογος).

Πηγε κανεις μας να βοηθησει με οποιονδηποτε τροπο αλλον; Να δωσει καμια βοηθεια οικονομικη σε αλλον, εστω και με φοροελαφρυνση. Λιγοι; Ελαχιστοι; Κανεις; Διαλεγουμε τον ευκολο τροπο να την πουμε μονο σε αλλους. Ηρεμα λιγο βρε παιδια. Αδελφια ειμαστε. Ας δωσουμε εστω μια ευχη, εστω και απο μεσα μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kryptonite για διαβασε πιο προσεκτικα γραφω οτι πληρωσε προστιμα? απληρωτα τα εχει αφησει οτι της εχει βαλει η εε ψαξε στο insomnia σχετικο θεμα και αυτο ειναι αψηφηση νομου αλλα καταλαβαινω πανω στην φουρια σου να απαντησεις σε ολους σε εχουν αφηση και μονο σου !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kryptonite για διαβασε πιο προσεκτικα γραφω οτι πληρωσε προστιμα?

 

Να με συγχωρείς κιόλας αλλά απο αυτό :

..ενω η ιδια αψηφαει τους νομους βλεπε προστιμα η πληρωντας αδρα..

έτσι κατάλαβα..Δεν είναι οτι το αφήνεις και πολύ ξεκάθαρο με το "πληρώνοντας αδρά"..

Δεν έχω ασχοληθεί εξάλλου με τα θέματα της MS για να ξέρω τι έγινε κάπου, κάπως, κάποτε μιας και το δικηγοριλίκι δεν είναι ο τομέας μου.

 

αλλα καταλαβαινω πανω στην φουρια σου να απαντησεις σε ολους σε εχουν αφηση και μονο σου !

 

Δε με έχει αφήσει κανείς μόνο μου μιας και ποτέ δεν ξεκίνησα με παρέα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετα με τη Microsoft και τα Windows

Αν εσύ είχες μια εταιρία λογισμικού αλλά και γενικά εταιρία, τι θα έκανες?

Δεν θα προσπαθούσες να πουλήσεις το προϊόν σου?

Η θα καθόσουν και θα λεγες "Αν σας αρέσει αγοράστε το, εγώ όμως δεν κάνω τίποτα για να το προωθήσω"

Θα σου πω ένα νέο, μόλις χρεοκόπησες σαν επιχειρματίας.

 

Και γιατί αθέμιτα μέσα επειδή οι φορητοί έχουν windows?

Επειδή πήγε η microsoft στην HP πχ και της είπε θες να τα βάλεις στα σαράβαλά σου?

Αν αυτή πει ναι και τα βάλει η Microsoft τι φταίει?

Να πουλήσει θέλει.

Εταιρία είναι και σκοπός της το κέρδος.

Δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα, αλλά κάνει και φιλανθρωπίες.

 

Οπότε αφήστε τα παράπονα και τα μεγάλα λόγια.

Γιατί αν δεν υπήρχε η Microsoft, μπορεί να μην είχαμε PC (προσωπικούς υπολογιστές)

Δεν το λέω εγώ, αλλά η ιστορία.

Και ούτε open source θα υπήρχε, γιατί από προγραμματιστές των εταιριών αυτών ξεκίνησε.

 

1. Μπορεί να έκανα τα ίδια. Αυτό δε σημαίνει ότι αυτοί που θα μου τα χώνανε θα είχαν άδικο..

Επιτυχημένος επιχειρηματίας μπορεί να είσαι ακόμα και αν δεν είσαι ο πλουσιότερος άνθρωπος του πλανήτη :-)

 

2. Γιατί η ΗΡ και η κάθε ΗΡ δεν σου δίνει το δικαίωμα να αγοράσεις laptop χωρίς λειτουργικο. Και αυτό σίγουρα δεν το επέλεξε μόνη της με γνώμονα το κερδος..

 

3 Εγω προσωπικά είχα pc πρίν τα Windows (Amstrad 1640 αν σου λέει κάτι):P

Για το open source ουδέν σχόλιο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γιατί να μάθεις 2??Βάλε εξαρχής Linux και μάθε σ' αυτά.

 

 

 

Καλά όσο γι αυτό είναι τελείως ουτοπικό!

Και το αυτοκίνητο και το κινητό και το σπίτι έχουν γίνει απαραίτητα για τον καθένα.Γιατί να μη μας χαρίζουν από ένα??? ;)

 

Γιατί πχ στη δουλειά θα πρέπει να χρησιμοποιώ Windows και αυτό θα είναι και προαπαιτούμενο για να προσληφθώ. Για τα αυτονόητα θα μιλάμε?

 

Απ΄όσο ξέρω, υπάρχουν άπειρες μάρκες αυτοκινήτων να διαλέξεις και τα μερίδιά τους στην αγορά είναι αρκετά μοιρασμένα. Σωστά?

Επίσης απ' όσο ξέρω δεν έχουν φτιάξει ακόμα δρόμους συμβατούς μόνο με μία μάρκα:-D

Παρομοίως και για τα σπίτια. Απο εργολάβους άλλο τίποτα..

Όσο για τα κινητά, σου χαρίζουν ή σου δίνουν σε ξεφτίλα τιμή τα πιό φτηνά μοντέλα αμα κάνεις συμβόλαιο και παίζει και επιδότηση για αναβάθμιση μετά. Λάθος παράδειγμα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ΄όσο ξέρω' date=' υπάρχουν άπειρες μάρκες αυτοκινήτων να διαλέξεις και τα μερίδιά τους στην αγορά είναι αρκετά μοιρασμένα. Σωστά?

Επίσης απ' όσο ξέρω δεν έχουν φτιάξει ακόμα δρόμους συμβατούς μόνο με μία μάρκα

Παρομοίως και για τα σπίτια. Απο εργολάβους άλλο τίποτα..[/quote']

 

Τα επιχειρήματα που χρησιμοποιείς είναι πολύ σωστά και συμφωνώ μαζί σου, όμως δεν απαντούν σε αυτό που λέω εγώ..Δεν μίλησα ποτέ για το κατα πόσο είναι "σωστό και δίκαιο" το να υπάρχει αυτό το μονοπώλιο..Ούτε είμαι ο ορκισμένος προστάτης του Βασιλάκη..

Εγώ με το παράδειγμα των αυτοκινήτων και των σπιτιών αναφερόμουν στο οτι είπες να δίνονται τα windows δωρεάν επειδή είναι είδος που έχει γίνει αναγκαίο σχεδόν σε όλους..Παίρνοντας λοιπόν αυτό το σκεπτικό είπα πως αντίστοιχα και τα σπίτια θα πρέπει να δίνονται δωρεάν.Δεν αναφέρθηκα στο αν έχεις την επιλογή τι είδος σπιτιού θα φτιαξεις, αλλά στο αν θα το πληρώσεις..Αυτό είναι άλλο θέμα..

Όπως αντίστοιχα χρησιμοποιώντας αυτό που λές ότι "..για τα σπίτια. Απο εργολάβους άλλο τίποτα.." θα μπορούσα να απαντήσω οτι και "απο λειτουργικά συστήματα άλλο τίποτα.." , χωρίς αυτό να σημαίνει οτι στην προκειμένη περίπτωση έχω δίκιο αφού όπως πχ λές στον εργασιακό τομέα δεν έχεις επιλογή.

Καταλαβαίνεις νομίζω που το πάω..

Δεν έφερα αντίρηση οτι είναι μ@λ@κία να υπάρχει αυτή η επιβολή πχ στο χώρο εργασίας να εργάζεσαι σε windows αλλά πάλι λέω οτι δεν είναι μόνο υπαίτιος ο Βασιλάκης γι αυτό αλλά και οι όποιες εταιρείες φτιάχνουν λογισμικό μόνο συμβατό με windows επειδή τα τσεπώνουν απ' αυτόν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ δεν είπα ότι είναι ο μόνος υπαίτιος. Είναι όμως υπαίτιος και τις συνέπειες των μονωπολιακών τακτικών της MS τις πληρώνουμε όλοι χωρίς να φταίμε. Το πρόβλημά μου δεν είναι αν έχει κέρδη η MS αλλά οτι τα βγάζει σε βάρος του καταναλωτή με το νταβατζιλίκι που πουλάει.

Αν δεν ήταν μονοπωλιο δεν θα είχε 170Ε μια άδεια Vista ultimate, γιαυτό σου μιλάω για ανταγωνισμό.

Και όχι ότι πιστεύω ότι μπορεί (ή θέλει) να κάνει κάτι οποιαδήποτε επιτροπή ανταγωνισμού αλλά αν λειτουργούσαν σωστά, τα πρόστιμα που έφαγε φέτος η MS από την ΕΕ θα ήταν πολύ μεγαλύτερα και θα είχαν πέσει το 98..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι το συζητάμε και το ξανασυζητάμε ρε παιδιά ?

Η ιστορία είναι γνωστή.

Η IBM έβγαλε το πρώτο IBM-PC το 1979 και άλλαξε την ιστορία των υπολογιστών.

Η απόφαση της να στήσει το πρώτο PC με ανοιχτή αρχιτεκτονική , αντί να το φτιάξει "κλειστό κουτί" αποκλειστικά με δικές της πατενταρισμένες τεχνολογίες, έδωσε τη δυνατότητα σε χιλιάδες εταιρίες και ανθρώπους να στίψουν τα μυλά τους και να αναπτύξουν λογισμικό και συσκευές που εντάχθηκαν σε αυτή την πλατφόρμα. Η MS , έχοντας στις τάξεις αρκετά λαμπρά μυαλά εκείνης της εποχής , είχε την τύχη να αναλάβει την κατασκευή του λειτουργικού αυτού του υπολογιστή , του MS-DOS.

Η διάδοση του IBM-PC ήταν τόσο μεγάλη που όσοι μπήκαν στο Project αυτό από την αρχή (όπως η MS) γιγαντώθηκαν μέσα σε λίγα χρόνια.

Το κομβικό σημείο και η μαγκιά της MS ήταν γύρω το 1995 , όταν έσπασε την πατέντα της Apple για το γραφικό περιβάλλον , την οποία κρατούσε με νύχια και με δόντια ο steve jobs, και πάνω στην οποία είχε βασίσει όλο το οικοδόμημα της apple (macintosh).

 

Έτσι βγήκαν τα windows 95 , τα οποία σοφά υποστήριζαν πλήρως το MS-DOS, ενώ πρόσφεραν και τις απίστευτες τότε ευκολίες του γραφικού περιβάλλοντος. Σε ελάχιστον χρόνο αντικατέστησαν το πρωτόγονο MS-DOS σε όλα τα εκατομύρια των PC's ανά τον κόσμο, και έτσι ξεκίνησε η δυναστεία της MS.

 

H ευκολία στη χρήση και η χαμηλή τιμή σε σχέση με τον ανταγωνισμό (apple), τόσο σε hardware όσο και σε software ήταν οι κύριες αιτίες που διαδόθηκαν οι προσωπικοί υπολογιστές σε όλο τον κόσμο και κυριάρχησαν (και μαζί με αυτούς και τα Windows).

 

Καλώς ή κακώς ,λόγω συγκυρίας ή/και ικανότητας η Microsoft έφτασε να είναι αυτό που είναι.Οι τεχνολογίες και τα εργαλεία που έχει αναπτύξει όλα αυτά τα χρόνια είναι χιλιάδες και δεν μπορούν να μηδενίζονται όλα μέσα σε ένα γενικότερο κόμπλεξ απέναντι στον ισχυρό.

Ούτε τα 170 ευρώ για τα Ultimate είναι πολλά. Και δεν υπάρχει λόγος να πάρει κάποιος τα Ultimate αφού και τα Home Pro είναι μια χαρά.

 

Λύσεις υπάρχουν για όλα τα γούστα, και όποιος συμπαθεί το Linux, ή θέλει να μειώσει το κόστος, μπορεί να χρησιμοποιήσει τις πολλές λύσεις που υπάρχουν και γι' αυτό (από OpenOffice και Gimp μέχρι File και Mail Servers), και να μην χρησιμοποιεί τις πανάκριβες και μονοπωλιακές εφαρμογές της Microsoft.

 

Κάποιες (μεγάλες κυρίως) εταιρίες το κάνουν για οικονομίες κλίμακας, είτε με Linux/Unix είτε με AS-400.

Για βγες όμως στην πιάτσα να βρεις προσωπικό που να ξέρει να χρησιμοποιεί κονσόλες Unix-Linux ή AS400 , ή ακόμη χειρότερα να μπορεί να υποστηρίξει αυτές τις πλατφόρμες.

Αν είσαι μια μικρή-μεσαία επιχείρηση πιο φτηνά σου έρχεται να έχεις Windows + συμβατές τεχνολογίες παρά open source.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιες (μεγάλες κυρίως) εταιρίες το κάνουν για οικονομίες κλίμακας, είτε με Linux/Unix είτε με AS-400.

Για βγες όμως στην πιάτσα να βρεις προσωπικό που να ξέρει να χρησιμοποιεί κονσόλες Unix-Linux ή AS400 , ή ακόμη χειρότερα να μπορεί να υποστηρίξει αυτές τις πλατφόρμες.

Αν είσαι μια μικρή-μεσαία επιχείρηση πιο φτηνά σου έρχεται να έχεις Windows + συμβατές τεχνολογίες παρά open source.

 

Αναφέρεσαι σε έλλειψη admin? Ή εννοείς ότι οι users δεν μπορούν να κάνουν "κλικ" σε περιβάλλον Linux?

 

Αναφερόμαστε στις αγαθοεργίες του Bill όταν καθημερινά παραβιάζει το νόμο για να σου πουλήσει (η εταιρεία που ίδρυσε) win. Κλέβω και εγώ 10 άτομα την ημέρα και τα κέρδη μου από έναν από αυτούς τα δίνω στους φτωχούς. Μια χαρά.

 

Y.Γ. Πόσο μεγαλύτερο άκυρο να φάει, όταν η εταιρεία που προφανώς έχει ανοικτή πρόσβαση και έχει συμβάλλει στον κώδικά, δεν χρησιμοποιεί το λειτπουργικό της; Intel won't touch Vista

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...