Προς το περιεχόμενο

Κουνούπια vs Κατοικίδια


Freakster

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα σκυλο τον οποίο, όπως κάθε καλοκαίρι, τον έχουν αποστραγγίξει τα κουνούπια και όλη μέρα ξύνεται, γεμίζει πληγές και υποφέρει. Ο γιατρός το μόνο που μου είπε είναι να καθαρίζω τις πληγές με betadin - ιώδιο. Καμιά άλλη λύση; Φοβάμαι να χρησιμοποιήσω σπρευ για τα κουνούπια, συσκευές στη πρίζα κ.τ.λ. γιατί δεν ξέρω τι επίδραση έχουν στα ζώα.. Υπάρχει όντως κάποιος κίνδυνος; Αν το έχει ψάξει κανείς ας απαντήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα σκυλο τον οποίο, όπως κάθε καλοκαίρι, τον έχουν αποστραγγίξει τα κουνούπια και όλη μέρα ξύνεται, γεμίζει πληγές και υποφέρει. Ο γιατρός το μόνο που μου είπε είναι να καθαρίζω τις πληγές με betadin - ιώδιο. Καμιά άλλη λύση; Φοβάμαι να χρησιμοποιήσω σπρευ για τα κουνούπια, συσκευές στη πρίζα κ.τ.λ. γιατί δεν ξέρω τι επίδραση έχουν στα ζώα.. Υπάρχει όντως κάποιος κίνδυνος; Αν το έχει ψάξει κανείς ας απαντήσει.

 

hi!υπαρχουν ειδικα λουρια που τα φορας στο λαιμο του σκυλου!!ειναι ασπρα και διακριτικα.στο δικο μου τετοιο εχω βαλει!!ειναι πολυ απλο,απλα πηγαινε σε ενα pet city και ζητα το!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλια στο χωριο ρίχναμε μια σκονη αγνωστου ταυτοτητος, γνωστη απλα ως "βρωμόσκονη". Σκοτωνε αμέσως κουνουπια, ψύλλους, τσιμπουρια, ενίοτε και το ίδιο το σκυλί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν δυο μέρες είχα φέρει κτηνίατρο στο σπίτι και είπε επειδή έχει κι εμάς το ιδιο πρόβλημα να του βάλουμε ιώδιο + το λουράκι που είπε και ο από πάνω.. επίσης να τον ψεκάσω μια φορά το μήνα με ένα ειδικό σπρέι που είναι γι'αυτά τα πράγματα (τσιμπούρια, έντομα κλπ κλπ) δεν θυμάμαι τώρα όνομα... Σήμερα του τα βαλα όλα... για να δούμε θα κάνει τίποτα?

 

Του έβαλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά γράψατε με τις συμβουλές σας. Δεν είχα ιδέα ότι τα λουριά έδιωχναν τα κουνούπια ή οτι υπήρχαν ειδικά εντομοαπωθητικά για σκύλους. Σας ευχαριστώ πολύ.

 

Ξέρετε τι είναι να κοιμάται κάτω απο το κρεββάτι σου, στο ξύλινο πάτωμα και στα μέσα της νύχτας να ακούγεται ένας ήχος σαν πολυβόλο απο το σκυλί που ξύνεται μετά μανίας; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη, έχεις σκύλο, τον πηγαίνεις σε κτηνίατρο και δεν σου έχει πει πως να τον προφυλάξεις από τα κουνούπια? Τα κουνούπια και οι σκνίπες είναι φορείς σοβαρών θανατηφόρων ασθενειών όπως το καλααζάρ (μόνο για σκύλους) και η διροφιλαρίαση κοινώς το σκουλήκι της καρδιάς (για σκύλους και γάτες). Μήπως να έπαιρνες και μια δεύτερη γνώμη για τη φροντίδα του πιστού σου φίλου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το frontiline combo σπραυ για σκυλους και γατες η σε μορφη αμπουλας ακομη πιο δραστικο απομακρυνει ψυλλους τσιμπουρια και κουνουπια για περισσοτερη προστασια βαλε τους και ενα κολλαρο scalibur βαλε και 3 γλαστρες με βασιλικο για να μη φανε και σενα τα κουνουπια και καλο σας καλοκαιρι

επισης α εχεις σκυλο μπορεις να μπεις ακι σε νατιστοιχα σκλοφορουμ οπως ειναι το ourdogs οπου ειναι αρκετα ανοιχτομυαλοι και ανετοι B) ανθρωποι==!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασχετο αλλα επειδη μαλλον δεν θα εχεις κουτι πρωτων βοηθειων για το σκυλο σου παρε καρβουνακια ενεσιμες ατροπινες και κονακιον σε περιπτωση που φαει η τον ταισουν τιποτα βλεβερο το καλοκαιρι να κανει εμετο και να πρει την ατροπινη ως αντιδοτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
ασχετο αλαλ επειδη μαλλον δεν αθ εχεις κουτι πρωτων βοηθειων για το σκυλο σου παρε καρβουνακια ενεσιμες ατροπινες και κονακιον σε περιπτωση που φαει η τον ταισουν τιποτα βλεβερο το καλοκαιρι να κανει εμετο και να πρει την ατροπινη ως αντιδοτο...

 

Έχει κάποιο πρόβλημα το πληκτρολόγιο σου?

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασχετο αλαλ επειδη μαλλον δεν αθ εχεις κουτι πρωτων βοηθειων για το σκυλο σου παρε καρβουνακια ενεσιμες ατροπινες και κονακιον σε περιπτωση που φαει η τον ταισουν τιποτα βλεβερο το καλοκαιρι να κανει εμετο και να πρει την ατροπινη ως αντιδοτο...

 

Ευχαριστώ για τις συμβουλές, το είχα ξαναδιαβάσει αυτό και τα έχω έτοιμα τα σύνεργα σε ένα κουτάκι. Όντως μλκ του κτηνίατρου που δεν με ενημέρωσε καλύτερα. Βρήκα το advantix που έδειξε και ο φίλος telegamesvg και το έβαλα χτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...