Προς το περιεχόμενο

μαθηματικο ή πληροφορικη ασοεε????


morche

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν ενδιαφέρεσαι για επαγγελματική αποκατάσταση στην Ελλάδα, με δυνατότητες άμεσης πρόσληψης και στο δημόσιο , αλλά κυρίως στον ιδιωτικό τομέα , και χωρίς άλλες σπουδές, η πληροφορική σίγουρα είναι περιζήτητη για τα επόμενα χρόνια και για πολλά χρόνια ακόμη.

Και ακόμα περισσότερο οι σπουδές πληροφορικής σε συνδυασμό με οικονομικά αντικείμενα, όπως είναι αυτές που κάνει η ΑΣΟΕΕ.

 

Τα μαθηματικά αυτούσια σαν επιστήμη εφαρμόζονται σε όλες τις πτυχές της ανθρώπινης δραστηριότητας, αλλά αν δεν έχεις την όρεξη να γίνεις θεωρητικός ή ακαδημαϊκός στα μαθηματικά, πρέπει να εξειδικευτείς και σε κλάδο εφαρμοσμένων μαθηματικών.

Δεν ξέρω τι ειδικότητες έχει το μαθηματικό, και η άποψη μου βασίζεται μόνο στο τι ζητάει η αγορά εργασίας τώρα και για τα επόμενα χρόνια.

 

Ότι και να αποφασίσεις πάντως, να έχεις υπόψη σου ότι το πτυχίο από μόνο του δεν λέει τίποτα. Πρέπει να έχεις όρεξη για αυτό που κάνεις, και να ψάξεις και το πρακτικό μέρος αυτών που μαθαίνεις στην καθημερινή ζωή και στην δουλειά.

Επίσης , ειδικά στην πληροφορική, οι τεχνολογίες αλλάζουν και θα πρέπει να ασχοληθείς και με τα σύγχρονα εργαλεία μόνος σου, τα οποία συνήθως δεν τα διδάσκουν στα πανεπιστήμια στην ώρα τους, αλλά αφού έχουν παροπλιστεί από άλλα νεώτερα.

 

Οι περισσότερες δουλειές δεν απαιτούν πυρηνικούς επιστήμονες, αλλά ανθρώπους που να έχουν σφαιρική γνώση και υπόβαθρο στα αντικείμενα που απαιτούνται και να έχουν αποκτήσει μια μεθοδολογία εξέλιξης και εκμάθησης.

Βέβαια , στο δημόσιο απαιτούν πτυχία πυρηνικού επιστήμονα για να βάζουν σφραγίδες σε χαρτιά.Εκεί δεν ισχύει τίποτα από τα παραπάνω , και το μόνο που χρειάζεσαι είναι να ξέρεις να γλείφεις καλά και να εξαφανίζεσαι στις κακοτοπιές.

 

 

Καλή επιτυχία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Εγώ δίνω φέτος πανελλήνιες και είμαι κάπως μπερδεμένη...

Το όνειρο μου είναι βέβαια να ασχοληθώ με αστρονομία...Μου αρέσουν όμως πάρα πολύ τα μαθηματικά.Δεν υπάρχει η δυνατότητα να κάνω μεταπτυχιακό στην αστρονομία απο το μαθηματικό?Πρέπει να πάω φυσικό?

Επίσης μετά τη σχολή τι?Δεν θα ήθελα να γίνω καθηγήτρια...Τί δυνατότητες υπάρχουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μαθηματικά που θα μάθεις στην ασοε είναι για γέλια.

Υπαρχει και τμημα στατιστικης στην ασοεε.;)

Απειροστικοι Λογισμοι,γραμμικες αλγεβρες... και φυσικα τα παντα απο τον κλαδο των μαθηματικων που λεγεται στατιστικη και τις εφαρμογες του σε οικονομικα κτλ. συνδυαζομενο απο κει και περα με ολα τα τμηματα για γνωσεις περι οικονομικων/management/marketing κουλουπου κουλουπου.

 

Τωρα αναμεσα στα δυο που θετει το παιδι αμα σου αρεσουν τα μαθηματικα αυτα καθεαυτα πηγαινε μαθηματικο.

Αν σου αρεσουν μονο τα εφαρμοσμενα μακρια!Πηγαινε πληροφορικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα ήθελα να γίνω καθηγήτρια...

 

Δυστυχώς εδώ κυριαρχεί πολλές φορές λανθασμένη άποψη για κάποια επαγγέλματα.

 

πχ.

Σπούδασες μαθηματικά,καθηγητής.

Σπούδασες φυσική,καθηγητής.

Σπούδασες αγγλική φιλολογία,καθηγητής.

 

Κάποια δε κατανοούν τι γνώσεις αποκτάς όταν σπουδάζεις τέτοια πράματα,κολλάνε στο καθηγητηλίκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς εδώ κυριαρχεί πολλές φορές λανθασμένη άποψη για κάποια επαγγέλματα.

 

πχ.

Σπούδασες μαθηματικά,καθηγητής.

Σπούδασες φυσική,καθηγητής.

Σπούδασες αγγλική φιλολογία,καθηγητής.

 

Κάποια δε κατανοούν τι γνώσεις αποκτάς όταν σπουδάζεις τέτοια πράματα,κολλάνε στο καθηγητηλίκι.

 

Έχεις δίκιο slipknot αλλά δεν φταίνε αυτοί καθ'αυτοί, αλλά η επαγγελματική κατάσταση που επικρατεί στην Ελλάδα. Πόσες ευρευνητικές θέσεις υπάρχουν για τους απόφοιτους του φυσικού?? Ή πόσες προσλήψεις γίνονται χρηματηστηριακές/ασφαλιστικές εταιρίες πτυχιούχων του μαθηματικού? Μιλάω σε σχέση πάντα με των αριθμό των εισακτέων. Οι θέσεις αυτές φαίνονται ελάχιστες εως μηδαμινές μερικές φορές. Οπότε για κάποιον που θα επιλέξει μία από αυτές τις σχολές ,αν δεν έχει σκοπό να φύγει στο εξωτερικό, και θέλει να σκέφτεται ρεαλιστικά θα πρέπει να έχει στο μυαλό του το να διδάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δε μιλάω για όσους σπουδάζουν αλλά γι αυτούς που είναι στην απ' έξω.Κάποιος μπορεί να έχει όνειρα και να λιώνει με αριθμούς και τύπους και στο τέλος να χρειάζεται να φύγει στο εξωτερικό για να αποκτήσει τελικά αυτό για το οποίο μόχθησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δίνω φέτος πανελλήνιες και είμαι κάπως μπερδεμένη...

Το όνειρο μου είναι βέβαια να ασχοληθώ με αστρονομία...Μου αρέσουν όμως πάρα πολύ τα μαθηματικά.Δεν υπάρχει η δυνατότητα να κάνω μεταπτυχιακό στην αστρονομία απο το μαθηματικό?Πρέπει να πάω φυσικό?

Επίσης μετά τη σχολή τι?Δεν θα ήθελα να γίνω καθηγήτρια...Τί δυνατότητες υπάρχουν?

 

Απο'τι εχω ακούσει γίνεται στο μαθηματικό της κρήτης. Σίγουρα πάντως παλιά γινόταν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που ειμαι στο μαθηματικο Ιωαννινων την αστρονομια την εχουμε στο 8 εξαμηνο μαζι με την μετεωρολογια...

Οποτε λογικα μπορεις να ακολουθησεις να κανεις μεταπτυχιακο πανω σε αυτο το μαθημα

Και κατι αλλο, το οτι σου αρεσουν τα μαθηματικα στο λυκειο δεν σημαινει οτι θα σου αρεσουν και στο πανεπιστημιο

Να ξερεις οτι στο πανεπιστημιο και ειδικα στο μαθηματικο κανουν τετοια εξειδικευση που πολυ γρηγορα θα κουραστεις και θα μετανιωσεις που πηγες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

wizard13, δεν μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό στην αστρονομία απ'το Μαθηματικό.Μην βλέπεις τι μαθήματα έχουμε και βγάζεις συμπέρασμα απ'αυτό.Υπάρχουν εξαρχής συγκεκριμένες κατευθύνσεις που μπορείς να ακολουθήσεις για να κάνεις μεταπτυχιακό.Στον οδηγό σπουδών αν δεις,τα λέει.

 

ΥΓ.:Την αστρονομία πάντως,αν δεν την έχεις επιλέξει ακόμα,εννοείται ότι πρέπει να την πάρεις,να το περάσεις αέρα... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

wizard13, δεν μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό στην αστρονομία απ'το Μαθηματικό.Μην βλέπεις τι μαθήματα έχουμε και βγάζεις συμπέρασμα απ'αυτό.Υπάρχουν εξαρχής συγκεκριμένες κατευθύνσεις που μπορείς να ακολουθήσεις για να κάνεις μεταπτυχιακό.Στον οδηγό σπουδών αν δεις,τα λέει.

 

ΥΓ.:Την αστρονομία πάντως,αν δεν την έχεις επιλέξει ακόμα,εννοείται ότι πρέπει να την πάρεις,να το περάσεις αέρα... :-)

 

Ναι τελικα εχεις δικιο. Εψαξα τον οδηγο σπουδων και πραγματι δεν υπαρχει αστρονομια στα μαθηματα του μεταπτυχιακου...

Συναδερφος εισαι???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ω ναι...Γιάννενα me too.Κι έχω δει τον ουρανό με τ'άστρα τόσα χρόνια(υπ'αυτήν την έννοια έχω κάνει 5-6 μεταπτυχιακά στην αστρονομία:rolleyes: ).

 

Ελα μωρε λες και κακοπερνας στα Γιαννενα:-D:-D:-D Ευτηχως ειναι και αυτη η πολη και την παλευουμε καπως

Αμα το κανεις περιπου 7 χρονια καλα θα εισαι, σαν ολους τους υπολοιπους:lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...