Προς το περιεχόμενο

Τί ποδήλατο έχετε ή θέλετε


Spok

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν από ενάμιση χρόνο, μου κόλλησε η ιδέα να πάρω ένα ποδήλατο. Ήθελα να χάσω και κάποια κιλά, ήθελα και να γυμνάζομαι, πήγα λοιπόν κια πήρα ένα απλό μάουντεν μπαϊκ της Ιντεάλ, κι άρχισα τα Σαββατοκύριακά κυρίως να κάνω χιλιόμετρα. Μετά από λίγο καιρό, αφού τη βρήκα για τα καλά απέκτησα και την πρώτη μου κούρσα αλουνμίνιο με περιφεριεακά σιμάνο ουλτέγκρα ένα Ιντεάλ δέλτα, άσπο - γαλάζιο.

Σιγά - Σιγά, άκουγα, διάβαζα, μάθαινα για το ποδήλατο. Για να μη τα πολυλογώ σήμερα έχω ένα μάουντεν φουλ κάρμπον, την κούρσα το δέλτα, κι έρχεται παραγγελία και το κορυφαίο Specialized S-Works Roubaix με Sram Red και τροχούς Mavec Ksyrium SL.

Του χρόνου, νάμαστε καλά, ίσως κάνω περεταίρω αναβάθμιση στο "στόλο" μου.

Εσείς έχετε ποδήλατο, τι μάκρκα, πώς τη βλέπετε τη συμβίωση μαζί του;

Είστε για ένα ποστ που να ανταλλάσουμε απόψεις και γνώμες για την ποδηλασία, αλλά και να δείξουμε το δρόμο και όσους αποφασίσουν να ασχοληθούν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 440
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ειχα 2 bmx απλα bullet τα ειχα παρει περισυ τετοιο καιρο και φετος ειχα σκοπο να αρχισω να μαθαινω κολπα κτλ!!!και μου τα κλεψανε πριν 1 μισι μηνα μεσα απο την πολυκατοικια μου μπροστα απο την πορτα του διαμμερισματος μου ακριβως δεν προλαβα καν να τα χαρω ουτε ενα χρονο δεν τα ειχα :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αγόρασα ένα dirt-bike της scott, και έχω οργώσει τα βουνά εδώ γύρω, δεν καταλαβαίνει τίποτα. Best αγορά ever.

 

Αν και έχω αρχίσει και προβληματίζομαι για την ασφάλεια του.. Να ρωτήσω, εκτός αλυσίδας τι άλλο μπορώ να χρησιμοποιήσω..; Κανά κλείδωμα τιμονιού ή τίποτα τέτοιο :P έχετε δεί πουθενα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω ενα hillmaster της ideal , μοντελο του 2005.

παλια ασχολιομουν αρκετα με το ποδηλατο αλλα τωρα τελευταια το εχω παρατησει λιγο.

πολλα σχετικα με ποδηλατο μπορεις να βρεις στο cyclist.gr, εχει και forum να μιλησεις με πιο σχετικους απο εμας!:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ όλες οι αγορές ποδηλάτου που έκανα βγήκαν αποτυχημένες.Για αυτό και μάλλον δεν θα ξαναπάρω ποτε.Αν όμως έπαιρνα θα ήταν GT city bike με slick ελαστικά :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω ένα mavin (κάπως έτσι λέγεται:P) που είχα πάρει μικρός.

 

Τώρα λέω να πάρω ένα καλό ποδήλατο για ideal μαλλον λεω.Τι προτείνεται κάπου στα 250 ευρώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ όταν ήμουν μικρός μου άρεσε πολύ το ποδήλατο. Βέβαια τέρα έχω πολλά χρόνια να κάνω, αλλά το τελευταίο διάστημα έχω αρχίσει να ψήνομαι πολύ.

 

Πόσο στοιχίζει ένα καλό ποδήλατο? Γύρω στα 100 ευρώ είναι καλά? Έχω ακούσει ότι είναι καλή φάση και οι στολές που δίνουν για να μην πίανεσαι στη σέλα. Ισχύει?

 

Τέλος για Θεσσαλονίκη ξέρετε κανένα καλό μέρος για ποδηλασία εκτός από την παραλία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω ένα mavin (κάπως έτσι λέγεται:P) που είχα πάρει μικρός.

 

Τώρα λέω να πάρω ένα καλό ποδήλατο για ideal μαλλον λεω.Τι προτείνεται κάπου στα 250 ευρώ?

 

Καλό είναι το Pro Rider, αλλά θα χρειαστεί να δώσεις κάτι παραπάνω από 250 ευρώ. Εγώ θα σου έλεγα να ρίξεις μια ματιά και στα Giant σε αυτές τις τιμές κινούνται, κι έχουν και καλλυτερη γεωμετρία από τα περισσότερα Ideal.

Τα Ideal, μπορεί να έχουν καλό σκελετό, αλουμίνιο 7005 δηλαδή, αλλά υστερούν σε αρκετά περιφερειακά π.χ. τιμόνια κλπ τα οποία είναι από σίδερο και βαρύνουν πολύ το ποδήλατο.

Εγώ π.χ. είχα το Hillmaster. Καλό ποδήλατο, όμως με ψηλά το κέντρο βάρους και με πολύ βαριά περιφερειακά. Ανγκάστηκα να κρατήσω μόνο τη σειρά Shimano Deore, και άλλαξα σκελετό βρήκα ένα carbon σε αυκαιρία, άλλαξα τιμόνια κλπ.

Το παν πάντως στο ποδήλατο πριν το αγοράσεις είναι να το δοκιμάσεις, ώστε να πάρεις το σωστό μέγεθος και να έχει γεωμετρία που να σε βολεύει. Μετά θα κοιτάξεις βέβαια και τα υλικά κατασκευής και βέβαια τη σειρά που φοράει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ όταν ήμουν μικρός μου άρεσε πολύ το ποδήλατο. Βέβαια τέρα έχω πολλά χρόνια να κάνω, αλλά το τελευταίο διάστημα έχω αρχίσει να ψήνομαι πολύ.

 

Πόσο στοιχίζει ένα καλό ποδήλατο? Γύρω στα 100 ευρώ είναι καλά? Έχω ακούσει ότι είναι καλή φάση και οι στολές που δίνουν για να μην πίανεσαι στη σέλα. Ισχύει?

 

Τέλος για Θεσσαλονίκη ξέρετε κανένα καλό μέρος για ποδηλασία εκτός από την παραλία?

 

Με 100 ευρώ θα βρεις ποδήλατα από Practiker ή άλλα πολυκαταστήματα, τα οποία δεν θα σου τα συνιστούσα. Με ένα 300σάρι μπορείς να βρεις ποδήλατο που να σε καλύπττει στις βασικές σου ανάγκες, για αρχή. Μετά βλέπεις, αν σου πάει κια το γουστάρεις θα ζητήσεις μόνος σου να ανέβεις κλιμάκιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...