Προς το περιεχόμενο

MAC PRO G5 προβλημα με τροφοδοτικο !


bill_2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια .εκει ξαφνικα που δουλευε κανονικα μου σβησε και δεν αναβει τωρα ποια !βεβαια το πρωι κοπηκε 2 φορες το ρευμα ,δεν εχω και προστασια καταλαβαινετε ...

ειναι σιγουρα τροφοδοτικο ? η εχω κατι αλλο ? ειχα ακουσει και διαβασει οτι τα mac pro g5 2.7 εχουνε προβλημα και στην ψυξη ! γνωριζει κανεις παιδια ?το εχω σχεδον 2 χρονια που πρεπει να ρωτησω για γρηγορο και καλο servis ποιος αναλαμβανει ?ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί τροφοδοτικό, μπορεί όμως και logic board. Και αν είναι logic board... καλύτερα να πάρεις καινούργιο! Κάνε ένα τηλέφωνο στα γνωστά μέρη για service να δεις τι θα σου πούνε για τον χρόνο παράδοσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ειναι τροφοδοτικο μπορω να το αλλαξω μονος μου ?

το locic board ειναι η matherboaard ?

που να παρω τηλ ? εχεις καποια να μου δωσεις ?

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν είχα πρόβλημα με το τροφοδοτικό του g5 (dual2.5), η systemgraph το είχε επισκευάσει αρχικά κ αλλάξει στη συνέχεια. Το κόστος δεν είναι μικρό αλλά φοβάμαι ότι είναι μονόδρομος. Τροφοδοτικά υπάρχουν στην Αμερική,πάντως νομίζω ότι είναι αρκετά δύσκολο να φτάσεις ως ...εκεί(στο τροφοδοτικό όχι στην Αμερική). Service manual υπάρχει στο βουβουβου dot macfile.org/ebooks/apple-service-source-manuals.html.

Ρίξε μια ματιά κι εδώ http://support.apple.com/kb/HT1436 Καλή τύχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως λέει το άρθρο..

.Βγάλε όλα τα καλώδια απο τον υπολογιστή.

.Βγάλε το ρεύμα απο πίσω

.Με λίγα λόγια... βγάλε ΌΛΑ τα καλώδια :-)

.Πάτα το Startup Button 10-15 second (Για laptops), αυτόν άστον για 2-3 λεπτάκια ήσυχο.

.Ξανασυνέδεσε τα πάντα

.Προσπάθησε να ανάψεις τον υπολογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα το εστειλα systemgraph και ειναι καμενο ! το χειροτερο ειναι οτι προκλειθηκε η ζημια απο τη διαροη ψυκτικου ! το γνωστο προβλημα τον G5 ,το καλο ειναι οτι το προλαβα σε προημο σταδιο και δεν υπαρχει διαβρωση στον επεξεργαστη και επισκευαζεται απο οτι μου ειπανε ...

που εμπλεξα ....τους ειπα να προχωρησουνε σε αλλαγη τροφ.. και επισκευη και βλεπουμε . εσεις τι λετε να κανω ?μηπως εχω παλι ξανα προβλημα αφοτου επισκευαστει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά(πάντα) δεν θα πρέπει να έχεις πρόβλημα γιατί όπως είπες κι εσύ είναι γνωστό το πρόβλημα. Και λογικά, αν ξαναπαρουσιαστεί, μπορείς να πας και να τους το τρίψεις στη μούρη για την καταπληκτική δουλειά που κάνανε. Και να στο ξαναεπισκευάσουνε δωρεάν :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου ειπανε οτι ειναι σε καλο σταδιο και θα ειναι ενταξει,αλλα πρεπει αφου το επισκευασουνε να το δουλεψουνε λιγο για να το δουνε καλυτερα

αντε να δουμε πιστευω να μην εχω προβλημα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα τα νεα ειναι ασχημα !!! παει το G5 . πειραχτηκανε ο επεξεργαστης απο το συστημα ψυξης και θελει πολλα λεφτα για να γινει ... οτι φοβομουνα εγινε .. για να επισκευαστη θελει περιπου 1300-1500 .. μαλλον παω για MAC PRO ....

αντε παλι εξοδα ,δηλαδη θελει επεξεργαστη και τροφοδοτικο ,μονο η logic board και τα υπολοιπα ειναι ενταξει ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτο παντα αγοραζουμε προιοντα με μεγαλη εγγυηση,ειδικα αν προκειται για ακριβα-επενδυσεις...

 

 

Οποτε τωρα εσυ μαλλον πας για καινουριο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτο παντα αγοραζουμε προιοντα με μεγαλη εγγυηση,ειδικα αν προκειται για ακριβα-επενδυσεις...

 

 

Οποτε τωρα εσυ μαλλον πας για καινουριο...

 

 

AppleCare θα λες για λυση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στον επομενο βαλε και ενα ups καλου κακου.Και παρε mac pro μονο αν χρειαζεσαι ολα αυτα τα παραπανω που προσφερει αλλιως και ενας αρκετα φθηνοτερος imac σε σχετικα καθημερινα tasks αλλα και πιο απαιτητικα βεβαια τα παει εξισου καλα.Ειδικα ο 24αρης ειναι πολυ γρηγορος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AppleCare θα λες για λυση ?

 

 

Εννοειται!!

 

 

Ειναι κριμα να κανεις μια σοβαρη επενδυση χρηματων και να υπαρχει η περιπτωση σε 1-3 χρονια να εξανεμιστουν αυτα τα χρηματα επειδη η apple δινει μονο 1 χρονο στανταρ εγγυηση..(και ζηταει υπερογκα ποσα για service)

Οποτε επιλεγουμε παντα applecare, παρολοπου ειναι λιγο ακριβο( για mac pro και επεκταση σε πανω απο 3 χρονια, αν ειναι δυνατον).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...