Προς το περιεχόμενο

Ανακάλυψη με μέλλον


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Nature πάντως δεν φαίνεται να συμφωνεί μαζί σου:P

 

Τι να λέμε τώρα όμως, όταν παίζουν τέτοια σχόλια σε τέτοια είδηση.

 

Και επειδή δεν είμαι σίγουρος ότι ξέρεις ακριβώς γιατί μιλάς:

http://en.wikipedia.org/wiki/Nature_(journal)

 

"Having an article published in Nature is very prestigious, and the articles are often highly cited, which can lead to promotions, grant funding, and attention from the mainstream media. Because of these positive feedback effects, competition among scientists to publish in high-level journals like Nature and its closest competitor, Science, can be very fierce. Nature's impact factor, a measure of how many citations a journal generates in other works, was 29.273 in 2005 (as measured by Thomson ISI), among the highest of any science journal."

 

δεν κατάλαβα τι θες να μας πεις, οτι μια δημοσίευση στο Nature είναι μεγάλη υπόθεση? Φίλε με το συμπάθιο αλλά να την χεσω την δημοσίευση. Δυστηχώς στα καλά μας τα πανεπιστήμια μόνο δημοσιεύσεις είμαστε. Τους έφαγα στην μάπα αρκετό καιρό και κατάλαβα καλά τι έργο παράγουν. Και δεν μιλάω για φιλολογικές σχολές και μ@λ@κιες τέτοιες. Μιλάω για πρακτικές και εφαμόσιμες επιστήμες. Οι κοπρίτες μας καθηγητές το μόνο που ξέρουν είναι να δημοσιεύουν άρθρα με το όνομά τους για μελέτες και μεταφάσεις φοιτητών και να γεμίζουν τα βιογραφικά τους.

 

Γινονται απίστευτες συντεχνίες και βρομοδουλιές απο τις οποίες δεν παίρνουμε χαμπάρι και αυτό γιατι επικρατεί η απόλυτη αναρχία! Δεν υπάρχει ποιο ανεξέλεκτος φορέας ελληνικου δημοσίου.

 

Παρόλα αυτά μπράβο στα παιδιά και τους καθηγητές του άρθρου αλλά ας μήν ξεχνάμε ότι τέτοια πράγματα δυστηχώς είναι πλέον σπάνια και για αυτό και ξεχωρίζουν τόσο πολύ μεσα απο τα υπόλοιπα σκατα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ας μη λέμε ότι θέλουμε..

 

Μια δημοσίευση στο Nature είναι πολύ μεγάλη υπόθεση, όχι για Έλληνα ερευνητή αλλά για οποιονδήποτε Ευρωπαίο, Αμερικάνο ή Γιαπωνέζο η ξέρω γω τι άλλο. Το μοναδικό επιστημονικό περιοδικό που έχει μεγαλύτερο impact factor είναι το science που έχει 30 αν θυμάμαι καλά. Άμα τσεκάρεις το link θα δεις ότι στο Nature έχει δημοσιεύσει ο Röntgen την ανακάλυψη των ακτίνων Χ, οι Watson και Crick τη δομή του DNA, την πρώτη κλωνοποίηση θηλαστικού (θυμάσαι τη Dolly το πρόβατο?), την ανακάλυψη του νετρονίου κ.α. Θα δεις επίσης ότι έρευνα που αργότερα βραβεύθηκε με Nobel (Lauterbur, Mansfield) αρχικά απορρίφθηκε από το nature, όπως απορρίφθηκε δουλειά του Hawking κ.α. Είπες κάτι?

 

Δημοσιεύσεις του κ@λου στο Nature δεν γίνονται. Και από προσωπική εμπειρία μπορώ να σου πω ότι ερευνητές που έχουν σαν μόνο στόχο να μπει το όνομά τους σε ένα paper υπάρχουν ένα σωρό ειδικά σε χώρες που έχουν πολύ δυνατή έρευνα όπως πχ Γερμανία.

 

Νομίζω ότι έχει παραγίνει το κακό με την απαξίωση του Ελληνικού πανεπιστημίου. Το 90% των προβλημάτων που έχει η έρευνα στην Ελλάδα προκαλείται από την ανύπαρκτη κρατική χρηματοδότηση. Ότι λεφτά πέφτουν είναι από την ΕΕ. Τόσο κορόιδα είναι αυτοί που μας τα σκάνε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιεύσεις του κ@λου στο Nature δεν γίνονται. Και από προσωπική εμπειρία μπορώ να σου πω ότι ερευνητές που έχουν σαν μόνο στόχο να μπει το όνομά τους σε ένα paper υπάρχουν ένα σωρό ειδικά σε χώρες που έχουν πολύ δυνατή έρευνα όπως πχ Γερμανία.

 

Νομίζω ότι έχει παραγίνει το κακό με την απαξίωση του Ελληνικού πανεπιστημίου. Το 90% των προβλημάτων που έχει η έρευνα στην Ελλάδα προκαλείται από την ανύπαρκτη κρατική χρηματοδότηση. Ότι λεφτά πέφτουν είναι από την ΕΕ. Τόσο κορόιδα είναι αυτοί που μας τα σκάνε?

 

Μηπώς είσαι πλασιέ και δεν μας το λές? :P

 

Πέρα απο την πλάκα το θέμα της συμαντικότιτάς του περιοδικού είναι άσχετο. Η αντιπαράθεση δεν βρισκεται κάν εκέι. Απορώ γιατί κολησες εκεί.

 

Πάντως στο θέμα των χρηματοδοτήσεων ένα έχω να πώ. Εχω δεί τα οικονομικά και ξέρω τι λέω ότι τα τρώνε για μ@λ@κίες. Τα ελληνικά πανεπιστήμια ΔΕΝ παράγουν έργο και για αυτό δεν φταίνε οι χρηματοδοτήσεις.

 

Φίλε χωρίς να σε προσβάλω βάζω στοίχημα ότι ανήκεις σε αυτή την κοινότητα, αυτό γιατί μου δίνεις την εντύπωση πως έχεις την κλασσική νοοτροπία ελληνα καθηγητή-διδακτορικού. Για όλα φταίνε πάντα οι άλλοι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν κατάλαβα τι θες να μας πεις, οτι μια δημοσίευση στο Nature είναι μεγάλη υπόθεση? Φίλε με το συμπάθιο αλλά να την χεσω την δημοσίευση. Δυστηχώς στα καλά μας τα πανεπιστήμια μόνο δημοσιεύσεις είμαστε.

 

Πέρα απο την πλάκα το θέμα της συμαντικότιτάς του περιοδικού είναι άσχετο. Η αντιπαράθεση δεν βρισκεται κάν εκέι. Απορώ γιατί κολησες εκεί.

 

Να γιατί κόλλησα:-)

 

Πάντως στο θέμα των χρηματοδοτήσεων ένα έχω να πώ. Εχω δεί τα οικονομικά και ξέρω τι λέω ότι τα τρώνε για μ@λ@κίες. Τα ελληνικά πανεπιστήμια ΔΕΝ παράγουν έργο και για αυτό δεν φταίνε οι χρηματοδοτήσεις.

 

Τρώνε από τα ανύπαρκτα? Τσέκαρε τι ποσοστό του ΑΕΠ πάει στην παιδεία στη χώρα μας.. Αν θυμάμαι καλά ήμασταν 21οι στην ΕΕ των 25 πριν λίγα χρόνια. Και έχουμε μόνο δημόσιο πανεπιστήμιο..

 

Μετά αν θες να γελάσεις τσέκαρε πόσα λεφτά πάνε στην έρευναB)

 

Έργο χωρίς λεφτά δεν γίνεται. Παρ' όλα αυτά, έργο παράγεται. Αν δεν θέλεις να το δεις δεν θα το δεις ποτέ.

 

Φίλε χωρίς να σε προσβάλω βάζω στοίχημα ότι ανήκεις σε αυτή την κοινότητα, αυτό γιατί μου δίνεις την εντύπωση πως έχεις την κλασσική νοοτροπία ελληνα καθηγητή-διδακτορικού. Για όλα φταίνε πάντα οι άλλοι....

 

Το που ανήκω δεν βλέπω τι σχέση έχει με αυτό που λέω. Και εγώ θα μπορούσα να σε κατατάξω σε κάποια (πολιτική - ιδεολογική) "κοινότητα" που μόνιμα απαξιώνει το δημόσιο πανεπιστήμιο για να πειστεί η κοινή γνώμη ότι η μόνη λύση είναι να μπουν τα ιδιωτικά και να εξυπηρετήσουν έτσι τους χρηματοδότες / αφεντικά τους. Τι νόημα έχει?

 

Τεσπα, δεν δουλεύω στο πανεπιστήμιο ούτε έχω οικονομική σχέση με αυτό. Με την έρευνα όμως ασχολούμαι. Και μου τη δίνει η τυφλή αναιτιολόγητη απαξίωση ακόμα και όταν συζητάμε για μια σημαντική διάκριση που μόνο το αντίθετο δείχνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο στους καθηγητες πρώτα που πήρνα την πρωτοβουλια και δώσαν την καθοδηγηση και φυσικα τους φοιτητες.

 

Πρώτα απ ολα όμως πρεεπι να επικροτήσουμε τους καθηγητες. Οταν ο καθηγητης "δεν τραβαει" , παρασύρει κα ιτους φοιτητες του.

Οταν πάλι ο καθηγητής είναι πραγματικός γνώστης και δομημένη προσωποικότητα με ορεξη για δουλεια (κι όχι για φραπε) τραβαεί την προσοχή των φοιτητών.

 

 

 

 

Αυτα τα σωματίδια όμως, ξέρει κανεις τι είναι?

 

Πρώτη φορα τα ακουω...:confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι έχει παραγίνει το κακό με την απαξίωση του Ελληνικού πανεπιστημίου. Το 90% των προβλημάτων που έχει η έρευνα στην Ελλάδα προκαλείται από την ανύπαρκτη κρατική χρηματοδότηση.

 

μιλώντας εκ πείρας, πέφτουνε λεφτά για χρηματοδοτήσεις... η έρευνα και η καινοτομία στην Ελλάδα δυστυχώς είναι τόσο χαμηλά (τελευταίες θέσεις στην ΕΕ όπως πάντα), λόγω της ερασιτεχνικότητας που δείχνουνε οι ερευνητές... η χρυσή λύση ακούει στο όνομα πατέντα... και εξηγώ:

 

βρίσκεις κάτι > το πατεντάρεις > εισπράττεις λεφτά από όλους όσους χρησιμοποιούνε την πατέντα σου (παγκοσμίως):

1) αύξηση εσόδων (αυτοχρηματοδότηση περαιτέρω ερευνών, χωρίς να περιμένεις από το κράτος ή τη θεία ΕΕ)

2) ευκαιρίες επιχειρηματικότητας (νέες εγχώριες εταιρείες να παράγουνε αυτό που βρήκες)

 

το ΜΙΤ τόσα χρόνια μια χαρά έσοδα έχει από τις πατέντες των φοιτητών του και βοηθάει πολύ στην ανάπτυξη της επιχειρηματικότητάς τους... το κακό είναι πως εδώ παράγουμε -κάποιες φορές- σημαντικές, πρωτοποριακές και καινοτόμες ιδέες, αλλά -σχεδόν πάντα- τις καρπώνονται άλλοι...

 

δεν θέλω να μειώσω ούτε στο ελάχιστο την ανακάλυψη των επιστημόνων μας, αλλά με μία πατέντα στα χέρια θα είχανε και την πίττα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο...

 

my 2 eurocents

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλώντας εκ πείρας, πέφτουνε λεφτά για χρηματοδοτήσεις

 

http://epp.eurostat.ec.europa.eu/portal/page?_pageid=1996,39140985&_dad=portal&_schema=PORTAL&screen=detailref&language=en&product=STRIND_INNORE&root=STRIND_INNORE/innore/ir021

 

To πινακάκι είναι από το site της eurostat (ποσοστό του ΑΕΠ που πάει για την έρευνα). Έχει και χώρες εκτός ΕΕ.

 

Με μια γρήγορη ματιά δίνουμε περισσότερα από Βουλγαρία, Κύπρο, Ρουμανία, Σλοβακία και περίπου τα ίδια με Τουρκία, Πολωνία και.. Μάλτα. Οι υπόλοιποι μας ρίχνουν, συνήθως με διαφορά.

 

Οσο για τη συμμετοχή της Ελληνικής βιομηχανίας στην έρευνα.. το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις?

 

Οι πατέντες είναι πάντα στόχος, αλλά αφορούν μόνο το εμπορικό κομμάτι της έρευνας, δεν πληρώνουν πάντα και δεν έρχονται από το πουθενά. Όπως λeέι το wikipedia στο λήμμα "research funding":

 

"Government-funded research into such matters as the nature of quantum mechanics or the existence of water on Mars

 

Since the value of such knowledge is often difficult or impossible to judge, and no commercial benefit (at least on any relevant time horizon) can be derived, a frequent apparently common-sense position is that therefore such knowledge should not be pursued at public expense. However, even in the most theoretical of fields, it is often difficult to determine in advance where research may lead.

 

For example, decades of research into quantum mechanics have made possible work on quantum computing, which is now expected to be an even greater leap forward in computing technology than the development of the microchip, which in some areas is beginning to reach the limits of what is physically possible with this technology. It remains to be seen whether the inherent technical difficulties in quantum computing actually allow for a widespread application of this technology."

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Research_funding

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...