Προς το περιεχόμενο

Intel: ανακοίνωσε τις τιμές των νέων επεξεργαστών


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν από μερικές ώρες, η Intel ανακοίνωσε τις επίσημες τιμές ορισμένων νέων επεξεργαστών της και δυστυχώς τα νέα δεν είναι ευχάριστα.

 

Πιο συγκεκριμένα, οι επίσημες τιμές είναι αρκετά υψηλότερες από τις αναμενόμενες, ενώ μεγάλη έκπληξη είναι το ότι δεν υπάρχουν μειώσεις τιμών στα προηγούμενα μοντέλα.

 

Πλέον χαρακτηριστική περίπτωση είναι ο κορυφαίος επεξεργαστής για gamers, o Intel Core 2 Extreme Quad-Core 3,2GHz o οποίος θα κοστίζει -στη χονδρική- $1,499. Η έκδοση στα 3GHz θα κοστίζει -επίσης σε τιμές χονδρικής- $999. Αν και τα 2 αυτά μοντέλα είναι πραγματικά ταχύτατα, οι τιμές τους είναι πραγματικά υψηλες.

 

Μία ακόμα αρνητική εξέλιξη είναι το ότι οι τιμές των τωρινών μοντέλων δεν θα μειωθούν. Πρόκειται για μία πραγματική έκπληξη, μιας και σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις τα νέα μοντέλα κοστολογούνταν στις τιμές των παλιών, με τις τιμές των τελευταίων να παίρνουν... την κατιούσα.[...]

 

Source.png Πηγή: pcw.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Intel Core 2 Extreme Quad-Core 3,2GHz = $1,499 :shock:

 

ΚΑΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ....

τρεχω για προπαραγγελια τωρα.... δεν θα ξεχάσω

H intel μάλλον πάει για ρεκόρ γκίνες στον πιο ακριβό επεξεργαστή... :eek:

 

χοχοχοχοχοχοχο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ

 

και τωρα που ειδαμε τις τιμες,παμε σιγα σιγα ολοι μαζι να παρουμε εναν amd

 

Εγω το νέο τον έχω πάρει ηδη και είναι AMD.

Εχω αλλάξει 8 επεξεργαστες απο το 1ο μου pc μέχρι τώρα. (9 με το φορητό)

Μονο ο 1ας ηταν Intel :-( (ακόμα και cyrix ειχα! :rolleyes: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν πάνε πολλοί να πάρουν amd...ακόμα και για pc γραφείου/internet/χαμηλών απαιτήσεων (δε μιλάω για τον high-end gamer etc)

Και αυτό είναι πολύ κακό καθώς η intel το έχει πάρει πάνω της απ'ότι φαίνεται!

Πόσο γρήγορος είναι πια μη χε*** που έχει $1499????έλεος!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να ρίξει τις τιμες τιμες δλδ; Υπαρχει πιεση απο πουθενα; είδατε πως την επαθε η νβιδια με το που βγηκαν οι 48χχ της αμδ; αν μπορουσε η αμδ να ειναι ανταγωνιστικη τοτε θα ειχαν αλλη τροπη τα πραγματα. Ωστοσο πραγματι ακομα και για υπολογιστες γραφειου/ιντερνετ/χαμηλων απαιτησεων ο κοσμος πλεον χρησιμοποιει ιντελ. Εχει χρησιμοποιησει ολη τη δημοσιοτητα που συγκεντρωνουν τα ομολογουμενως δυνατα μοντελα της για να προωθησει και να ενισχυσει τις πωλησεις των μικρων.

Τωρα γιατι ο 3,2 παει στα 1500$ οταν ο 2,67 δεν εχει πανω απο 350 ειναι αποριας αξιο εκτος και αν χρεωνει τοσο πολυ τον ξεκλειδωμενο πολλαπλασιαστη. Δε νομιζω να ειναι ιδιαιτερα δυσκολο παντως να φτασει και ενας q9450 στα 3,2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτό λέω...δεν έχει λόγο να ρίξει τις τιμές...

Ενώ αν παίρνανε AMD κάποιοι για τα PC τους που δε χρειάζονται και τόσο καλό επεξεργαστή και έχανε έστω και ένα μικρό μερίδιο αγοράς κάτι μπορεί να γινότανε...

Το θέμα είναι ο καθένας να ζυγίζει τι χρειάζεται και όχι να πάει κατευθείαν για intel ακόμα και αν είναι ένα πολύ βασικό pc....τι σου είναι τελικά το marketing...

Εγώ πάντα ήμουν της άποψης του τι αξίζει τα λεφτά του με βάση τις απαιτήσεις που έχω ασχέτως εταιρίας και κ**ο-marketing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λόγος που μια εταιρεία κάνει αυτή την κίνηση είναι η βεβαιότητα ότι πουλάει ένα προϊόν χωρίς ανταγωνισμό ή εαν πρόκειται να βγεί μια εφαρμογή που θα στηρίζεται αποκλειστικά στο συγκεκριμένο προϊόν....τα-τσι μι-τσι με microsoft????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ

 

και τωρα που ειδαμε τις τιμες,παμε σιγα σιγα ολοι μαζι να παρουμε εναν amd

 

Εδω και καιρό είμαστε σε AMD και όλα πάνε μια χαρά, ακούς εκεί 1499$ για ένα επεξεργαστή:fear:.

 

Αντε και σε ανώτερα για την ιντελ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κουνησει το δαχτυλακι της η AMD μην περιμενετε πολλα πραγματα!!

 

Αντε να κανει καμια ανακαλυψη σε κανενα πανεπιστημιο να τα φραξει στους core2duo γιατι οσο οι AMD παραμενουν κατωτεροι, δε μας βλεπω καλα...

Πολυ αερα εχει παρει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διόλου δεν με αποσχολει τι τιμές θα πουλάει η ιντελ.Το μονο που φοβαμαι ειναι μηπως ακολουθησει και η amd.

Αν και δεν το νομιζω.

Για μενα ειναι ευχαριστα τα νεα.Οι τοσο χαμηλες τιμες της ιντελ ηταν νομιζω ενας τροπος να πνιξει οικονομικα τον ασθενεστερο αντιπαλο.Ελπιζω να μη το καταφερε και η amd να εχει μελλον.Αν κοστολογει απο εδω και περα ετσι νομιζω πως θα εχει.

Δεν ειμαι funboy .Εχω 3 πσ και ενα λαπτοπ μισα μισα και απο τις 2 εταιρειες.

Απλα ειμαι οπαδος της δυνατοτητας επιλογης και κατα του μονοπωλειου.Οσον αφορα το value 4 money των επεξεργαστων της ιντελ εναντι της amd, πλεον παει περιπατο.

Διαφωνω καθετα με οποιον πιστευει πως τα μηχανακια με amd δεν ειναι ανταγωνιστικα.Ειναι και με το παραπανω για τη μεγαλυτερη μεριδα του αγοραστικου κοινου.

Τωρα αν παιρνεις ενα πσ για να το κλοκαρεις η για να παιζεις με +10-15% σε fps παω πασο.Ουτως η αλλως διαφωνω με αυτη τη λογικη.Μου θυμιζει την ιστορια με το γαιδαρο και το καροτο.

Βεβαια ο καθενας οπως θελει σπαταλαει τα λεφτα του και ο νοων νοητω.

Αντε και εις ανωτερα ιντελ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παλι πριν κανω αναβαθμιση πριν λιγεs μερεs,ειχα φτιαξει το pc πριν 2 χρονια και ειχα σκασει 4000 ευρω τοτε π.χ ο core2duo 2,67 που ειχα βαλει ειχε 540 ευρω ενω τωρα δεν πιανει πανω απο 100 ευρω,πραγμα που σημαινει οτι η αξια του pc ειχε πεσει μεσα σε 2 χρονια στα 1000 ευρω αν το πουλουσα κομπλε οπωs ηταν ο πυργοs,ξεφτιλα δηλαδη και ασυμφορο.

ετσι εκανα αναβαθμιση προχτεs σε μητρικη,γραφικα,τροφοδοτικο ,κουτι μεγαλο ,απο προσφορεs του plaisio και ειμαι ευχαριστημενοs γιατι μου στοιχισε ολη η ιστορια 500 ευρω.

ετσι θα κανω παντα απο δω και μπροs,και σφαιρατο μηχανημα και λογικα λεφτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...