Προς το περιεχόμενο

Αpple - iMac & καμμένα pixel


waves

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάει καιρός, που έχω να γράψω και όλον αυτόν τον καιρό απολάμβανα πραγματικά μαι εκπληκτική εμπειρία mac, leopard και τα συναφή. Σταθερότητα, ταχύτητα, design και ένα σωρό άλλα χαρακτηριστικά, που κάνουν τους υπολογιστές να αποτελούν ελίτ και χαρά της πληροφορικής. Είμαι swither εδώ και κάμποσο καιρό (όπως θα έχετε καταλάβει:-)).

 

αλλά

 

Όταν άνοιγα τα θέματα συζήτησης για να μου δώσετε πληροφορίες (για τις οποίες ευχαριστώ πολύ), φοβόμουν για καμμένα pixel. Είχα διαβάσει βλέπετε τόσο για τις οθόνες των iMac και τα dead pixels τους. Όταν σύνδεσα το μηχάνημα, η πρώτη μου δουλειά, ήταν να το ξεψαχνίσω για καμμένα pixel και νομίζω, ότι δε βρήκα πουθενά.

 

αλλά

 

Εχθές, από την οθόνη εκκίνησης με το μηλαράκι μας, ακριβώς από κάτω, βρισκόταν μια μικρούλα τυρκουάζ τελίτσα (ή τετραγωνάκι). Η οποία σε άσπρο φόντο φαίνεται τυρκουάζ, σε μαύρο δε φαίνεται καθόλου, σε κόκκινο φαίνεται, σε μπλε και πράσινο δε φαίνεται. Έφαγα ένα ξενέρωμα της τάξης των 1800?...

 

Πριν αρχίζω να κράζω και δεν θέλω...ας ρωτήσω κάποια πράγματα. Το πίξελ αυτό είνα καμμένο ή κολλημένο; Αν είναι κολλημένο μπορεί να διορθωθεί;;; Έχω δοκιμάσω κάτι πατέντες με οθόνες, που αναβοσβήνουν γρήγορα αλλά αυτό είναι πεισματάρικο. Ίσως δεν κάνω κάτι σωστά. Βοηθήστε με σας παρακαλώ να ξαναβρώ τη mac χαρά μου. 1800?:-(.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασες να ακουμπήσεις το σημείο αυτό πολύ μαλακά με το δάκτυλό σου (με το εσωτερικό, όχι με το νύχι, προς θεού)? Ίσως "σβήσει" έτσι το pixel...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς τι πιστεύετε, πώς είναι dead ή stuck; Αν είναι stuck πώς μπορώ να αφήσω ένα βράδυ ανοιχτό το mac και να τρέξω μια από τις εφραρμογές (σαν αυτή, που προτείνεται παραπάνω), χωρίς να γίνει sleep η οθόνη ή να βγει το screensaver;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς τι πιστεύετε, πώς είναι dead ή stuck; Αν είναι stuck πώς μπορώ να αφήσω ένα βράδυ ανοιχτό το mac και να τρέξω μια από τις εφραρμογές (σαν αυτή, που προτείνεται παραπάνω), χωρίς να γίνει sleep η οθόνη ή να βγει το screensaver;

 

σβήσε το screensaver και το sleep timer (και τα 2 στο never) από τα system pref

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εφαρμογές αυτές είναι επικίνδυνες αν τρέξουν για πολλή ώρα. Μπορεί να καταστρέψουν διπλανά pixel. Είσαι σίγουρος ότι είναι pixel? Κι εγώ βλέπω κάποιες φορές τέτοια στην οθόνη αλλά δεν είναι pixel. Είναι βρωμιά-υγρασία-μικρή σταγόνα πάνω στο τζάμι και προκαλεί διάθλαση στο φως της οθόνης και φαίνεται έτσι. Τρίψ' το δυνατά με το δάχτυλό σου να δεις αν φύγει. Μην ανησυχείς για το τζάμι, δεν παθαίνει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πίξελ είναι και είναι και στο κέντρο της οθόνης :-(. Είναι κρίμα να ξενερώνω έτσι γιατί το μηχάνημα απλά δεν παίζεται, αλλά ρε παιδιά το μάτι πάει εκεί...Επίσης, μπορεί να μου πει κάποιος αν είναι καμμένο η κολλημένο; Φίλε Haha, ελπίζω και τα υπόλοιπα pixel να μείνουν ως έχουν.

 

Πάντως, στο διαδίκτυο και τα φόρα πολλοί κλαίνε με τα καμμένα των 24άρων iMac.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yπάρχει περίπτωση να ξεκολλήσει μόνο του, χωρίς να χρησιμοποιήσω κάποιες εφαρμογές, οι οποίες μπορεί να φέρουν το ακριβώς αντίθετο αποτέλεσμα (δηλαδή και άλλα κολλημένα πίξελ);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...