Προς το περιεχόμενο

"Το Linux πρέπει να γίνει cool για να πετύχει"


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Command Prompt? χχαΑΧΑΧΑΧΑΧχα Ρε αυτο μου θυμιζει DOS χχαΑΧΧΑΑΧ πρεπει να ειναι καποιος πολυ μαζοχα για να του αρεσει αυτο το πραμα...

 

σε παρακαλώ 1 post σαν αυτό ακόμα και από εμενα θα έχεις ότι θέλεις!!!!Ειλικρινά!!

 

θα σου κάνω και format!θα σου περάσω και vista:X με sp1:X, θα σου περάσω και τον Internet explorer 7 να μπαίνεις στο facebook με ασφάλεια:X και το Media Player:X και norton (xaxaxaxaxxaxaxaxaxaxa δεν μπόρεσα να κρατηθώ άνθρωπος είμαι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 170
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

σε παρακαλώ 1 post σαν αυτό ακόμα και από εμενα θα έχεις ότι θέλεις!!!!Ειλικρινά!!

 

θα σου κάνω και format!θα σου περάσω και vista:X με sp1:X, θα σου περάσω και τον Internet explorer 7 να μπαίνεις στο facebook με ασφάλεια:X και το Media Player:X και norton (xaxaxaxaxxaxaxaxaxaxa δεν μπόρεσα να κρατηθώ άνθρωπος είμαι)

 

+1+1+1+1+1+1+1+1+1+1+1+1+1+1+1+1+1+1+1+1+1 Σωστος.Ειδες φιλε μου εν ετη 2008 τι μπορει να ακουσει κανεις?Εγω το εκανα ηδη bookmark.Σπανιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είμαι σίγουρος ότι και το comand prompt το ανοίγει με klick δεν είναι ικανός ούτε cmd να γράψει sto run, αλλα βεβαια αν το πρώτο pc που είχες στην ζωή σου δεν έτρεχε dos ούτε καν 3.11 και το ποντίκι (με 3 κουμπιά) δεν ήξερες τι είναι δεν μπορείς να καταλάβεις ποτε τι πάει να πει ΠΛΗΚΤΡΟΛΌΓΙΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι πες μου εχεις 2 επιλογες να κανεις κατι

1)Με κλικ και παραθυρα

2)Με εντολες

ποιο θα προτιμουσες αν γινοταν ακριβως το ιδιο πραγμα και με τα δυο...μιλαμε για ακριβως το ιδιο...

 

Οσο περιεργο και αν σου φαινεται, ακομα και το command prompt των windows, ακομα και σημερα εχει χρησιμοτητα παρα τη φριχτη δομη του σε σχεση με αντιστοιχα αλλων λειτουργικων. Μπορεις να γραψεις πολλες εντολες σε ενα batch file και να εκτελουνται με ενα κλικ, γλυτωνοντας ετσι πολλαπλα κλικ απο τα παραθυρα. Ειδικα αν προκειται για ενα συνδυασμο εντολων που τον επαναλαμβανεις συνεχως. Μπορεις επισης να το κανεις δυναμικο προσθετοντας παραμετρους η δομες προγραμματισμου (πχ if-then). Αμα εχεις να διαχειριστεις πολους υπολογιστες σε εναν οργανισμο μπορεις μεσω terminal (σε συνδυασμο με vbscript ισως) να κανεις πραγματα με ενα κλικ που θα ηθελες μια μερα να τριγυρνας σε ολα τα pc και να κανεις κλικ σε 10 παραθυρα.

 

Κανεις δεν ειπε οτι πρεπει να κανεις παντα move και copy τα αρχεια σου η να τρεχεις τα προγραμματα σου μεσα απο το command. Αλλα αν δεν μπορουσες να το κανεις θα υπηρχε προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο ένα επικό θρεντ. Όταν καταφέρετε να ξεχωρίσετε το DOS (οικογένεια λειτουργικών συστημάτων) από ένα ισχυρό εργαλείο (*nix Terminal) τότε το βγάζετε άχρηστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι μπραβο!!!Θανατος σε οσους θελουν απλα να κανουν την δουλεια τους με παραθυρα!!Στην πυρα το 99.99% του πολυθυσμου που δεν ξερει τι ειναι το terminal και δεν τον ενδιαφερει στην τελικη!!Να τους δεσουμε ολους στην ομονοια και να γελαμε με το υποαναπτυκτο τεχνολογικο τους επιπεδο!!Γιατι αλλωστε για ολα φταιει ο BILL...που τωρα βλεπει τι γραφουμε...και φυσικα εγω τα παιρνω απο την microsoft....(ειστε ανωτεροι...χακερια..γκουρου της πληροφορικης...το παραδεχομαι...εσεις χακαρατε την νασα και το πενταγωνο?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τρελαίνεσαι federer...

 

πρώτον, εσύ άρχισες χλευάζοντας το terminal και όποιον το χρησιμοποιεί

 

και δεύτερων, οι μισοί και παραπάνω από αυτούς που έγραψαν έβαλαν linuχ και νομίζουν ότι έκαναν κάτι σοβαρό στην ζωή τους και αμφιβάλω για το αν ξέρουν που υπερτερεί των windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι μπραβο!!!Θανατος σε οσους θελουν απλα να κανουν την δουλεια τους με παραθυρα!!Στην πυρα το 99.99% του πολυθυσμου που δεν ξερει τι ειναι το terminal και δεν τον ενδιαφερει στην τελικη!!Να τους δεσουμε ολους στην ομονοια και να γελαμε με το υποαναπτυκτο τεχνολογικο τους επιπεδο!!Γιατι αλλωστε για ολα φταιει ο BILL...που τωρα βλεπει τι γραφουμε...και φυσικα εγω τα παιρνω απο την microsoft....(ειστε ανωτεροι...χακερια..γκουρου της πληροφορικης...το παραδεχομαι...εσεις χακαρατε την νασα και το πενταγωνο?)

 

Αστο ρε federer , δεν ήξερες , είπες εκεί την κοτσανούλα σου και τέρμα.

 

Μη πάς να βγείς και απο πάνω οταν κοροιδεύεις πράγματα που για άλους ειναι αυτονόητα και εσύ δεν έχεις ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβγαλα κι ένα συμπέρασμα

 

Και εγώ. Δε ξέρεις που παν τα 4 αλλά θέλεις να έχεις και άποψη.

Και στο κάτω κάτω, και παράθυρα έχει το λίνουξ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ DOS. Έχει και KDE και GNOME και XFCE και τόσα άλλα. Σήμερα μπορείς να κάνεις τα πάντα μέσω GUI στο Linux. Αλλά το τερματικό δε παύει να είναι ο πιο άμεσος τρόπος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες κανα Blu-Ray απο το super duper λειτουργικό και άσε με να βρω που πάν τα 4.

Επειδή βράζεις cd με το βραζέρο και ανοίγεις το τζιμπ έμαθες και απο pc :P

 

Σήμερα μπορείς να κάνεις τα πάντα μέσω GUI στο Linux.

 

Μετέτρεψε ένα rpm σε deb απο gui :P

 

Αλήθεια δεν κάνεις και μια video-κλήση με ήχο απο το Linux να τα πούμε;(ακόμα το ψάχνουν ή το βρήκαν τελικά,έχω να δω καιρό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alien GUI is a graphical user interface of famous Alien which makes it possible to transform packages.

Alien-GUI_1.png

 

Αλήθεια δεν κάνεις και μια video-κλήση με ήχο απο το Linux να τα πούμε;(ακόμα το ψάχνουν ή το βρήκαν τελικά,έχω να δω καιρό)

Όταν κάποιοι καλοί κύριοι άνοίξουν τα πρότυπα τους θα έχει. Προς το παρόν πειραματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπ μ' έπιασες,κι εγώ γιατί δούλευα το alien απο κονσόλα;:cry:

Ας μείνουμε στο Blu-ray και την video-κλήση

 

Θα το ανοίξουν όταν δώσει η αγία Google προστάτιδα του open source τον κώδικα της μηχανής της :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...